Рішення № 75427045, 11.07.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
805/3710/18-а
Номер документу
75427045
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 липня 2018 р. Справа№805/3710/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голуб В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи № 805/3710/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, б. 39/3) про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 21.02.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, яким їм призначено (перераховано) пенсію з урахуванням інших виплат, премій та надбавок, визначених в середніх розмірах. Відповідачем вказана заява була розглянута та листом від 02.03.2018 року позивачу відмовлено у видачі довідки, посилаючись на втрату чинності постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 5-1. ОСОБА_1 вважає вказані дій незаконними та просить задовольнити позов у повному обсязі. А саме, позивач просить суд визнати дії відповідача у відмові видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював позивач; зобов'язати відповідача видати вказану довідку.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що відповідно до постанови правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 5-1 довідка про складові заробітної плати видавалась для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсій працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію. Однак з прийняттям постанови правління Пенсійного Фонду України «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» від 17.01.2017 року № 1-3 постанова правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 5-1 втратила чинність. Тобто станом на дату виникнення спірних відносин, жодна з норм законодавства не є чинною, а відтак відсутні підстави для видачі відповідної довідки позивачу. Відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 805/3710/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 805/3710/18-а за правилами загального позовного провадження на 13 годину 30 хвилин 20.06.2018 року.

Ухвалою суду від 20.06.2018 року закінчено підготовче провадження по адміністративній справі № 805/3710/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії та призначено судовий розгляд по суті на 09 годину 30 хвилин 11.07.2018 року.

У судове засідання позивач та представник відповідача, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, до суду не з'явились, а тому згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7-10). ОСОБА_1 працювала на посаді державного виконавця Костянтинівського міськрайонного управління юстиції та була звільнена згідно наказу № 50 від 01.09.2003 року у зв'язку з виходом на пенсію. Вказане підтверджено трудовою книжкою позивача (а.с.11-19).

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком (держслужба) з 02.09.2003 року довічно (а.с.21).

Головним територіальним управлінням юстиції у Донецькій області листом від 02.03.2018 року № Ч-386-0377 відмовлено позивачу у видачі довідки для перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що чинним законодавством не передбачено перерахунку пенсії державним службовцям (а.с.22).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 371 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ; в редакції, чинній до 01.01.2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01.01.2015 року) статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865).

Зазначений пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).

Крім того, Постановою № 1013 були внесені зміни до пункту 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1.

У редакції Постанови № 1013 пункт 5 Постанови № 865 передбачав лише те, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Внесені згідно з Постановою № 1013 зміни до Постанови № 865 підлягали застосуванню з 01.12.2015 року. Тобто, з цієї дати немає правових підстав (умов) для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2 (набрала чинності 02.09.2016 року) форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено.

З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), на підставі якого стаття 371 Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У той же час, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із збільшенням заробітку працюючих державних службовців.

На підставі аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що з 02.09.2016 року державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії державним службовцям, але не для перерахунку.

Суд зазначає, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства сформульовано й у практиці Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні від 7 липня 1989 року у справі "Сорінг проти Сполученого Королівства" Суд зазначив, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року "спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, пов'язаними з інтересами суспільства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини". У рішенні від 17 жовтня 1986 року у справі "Ріс проти Сполученого Королівства" Суд зазначив, що, з'ясовуючи, чи існує позитивне зобов'язання стосовно людини, "належить врахувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства й інтересами окремої людини".

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду від 11.04.2018 (справа № 820/3288/16), від 13.06.2018 року (справа № 815/393/17).

Отже, суд не вбачає підстав для відступлення від зазначеного правового висновку Верховного Суду.

За таких обставин, беручи до уваги той факт, що вперше позивачу пенсія призначена з 02.09.2003 року, зважаючи на практику Верховного Суду у подібних правовідносинах, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Ухвалою суду від 29.05.2018 року клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору- задоволено. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення по справі.

Згідно ч. 2 ст. 133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Таким чином, судовий збір у розмірі 704, 80 грн. підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (код ЄДРПОУ 34898944, 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, б. 39/3) до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Повний текст рішення складено 20.07.2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голуб В.А.