
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
23 липня 2018 р. Справа № 802/1784/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці
про: визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
18.06.2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (далі - УПФУ в м. Вінниці, Управління, відповідач) в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на користь позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% протиправними;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком у розмірі 12 422,92 грн., починаючи з 01.01.2018.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві посилається на Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зазначає, що враховуючи, що розмір його пенсії за віком до 01.10.2017 складав 12 059,92 грн. (виплата пенсії до 31 грудня 2017 року була обмежена розміром до 10 740,00 грн. на підставі п. 3 ст. 27 вказаного Закону), то починаючи з січня 2018 року пенсія позивачу повинна виплачуватись у повному розмірі - 12 422,92 грн., з них: 11 984,74 - основний розмір пенсії, 75,18 грн. - доплата за понаднормовий стаж за 7 років, 363,00 грн - надбавка за особливі заслуги перед Україною. Вказує, що 22.01.2018 звернувся із заявою до управління та надав посвідчення про присвоєння йому Указом Президента України від 16.11.2017 почесного звання "Заслужений працівник сфери послуг України" та просив призначити пенсію за особливі заслуги. Відповідачем була надана відповідь 24.05.2018 в якій зазначено, що до пенсії була встановлена надбавка у розмірі 363,00 грн, що відповідає 25% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, однак з моменту отримання даного листа на думку позивача вважає порушено порядок перерахування належного йому розміру пенсійної виплати відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку із чим звернувся з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 22.06.2018 відкрито провадження у дані справі та зазначено що її розгляд здійснюватиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку визначеному статтею 263 КАС України.
Разом з тим, запропоновано відповідачу надати в 15-денний строк з дня отримання даної ухвали відзив на позовну заяву. Відповідачем надано відзив на позовну заяву, у якому вказує, що ОСОБА_1 з 18.10.2012 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 12.03.2017. Відповідно до Закону №2148 позивачу проведений перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року, а саме осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,40 грн. та зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%. Страховий стаж згідно трудової книжки та індивідуальних відомостей про застраховану особу з системи персоніфікованого обліку обчислений станом на 13.03.2017 склав 42 роки, 1 місяць, 8 днів. Кофіцієнт страхового стажу відповідно склав 0,42083. Крім того, 22.01.2018 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління та надав посвідчення про присвоєння йому Указом Президента України від 16.11.2017 почесного звання "Заслужений працівник сфери послуг України", в свою чергу позивачу встановлена надбавка відповідно до Схеми визначення розмірів надбавок, в залежності заслуг перед Україною відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", затверджену наказом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2017 №2054, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.01.2018 за №90/31542 у розмірі 363 грн., що відповідає 25% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (1452,00 грн) з 16.11.2017. Таким чином, з 16.11.2017 Управлінням було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, розмір якої складає 10 740,00 грн.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши наведені позивачем обставини, суд доходить висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці з 18.10.2012 та отримує пенсію по віку.
Разом із тим, з 01 жовтня 2017 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з розрахунку величини оцінки одного року страхового стажу - 1%.
17.05.2018 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою у якій просив надати інформацію щодо призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Листом № 186/Н-1 від 24.05.2018 року управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці повідомило, що перерахунок проводився з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за останні 3 роки (2014,2015,2016), який становить 3764,40 грн. та зміненої з 1,35 на 1 величини оцінки одного року страхового стажу. Для обчислення пенсії була використана заробітна плата за період з 01.07.2000 по 31.01.2017. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 5,60383, середньомісячний заробіток 21095,06 грн. Загальний страховий стаж складає 42 роки, 1 місяць та 8 днів, що відповідає коефіцієнту - 0,42083. Розмір пенсії за віком з 16.11.2018 складає 10740,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При цьому, суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.
Щодо посилань позивача на п.4, абз. 2, п.2 Прикінцевих та перехідних положень, ч. 1, 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
На підставі ч. 5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок), пунктом 4.1 Розділу IV якого передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Саме подання заяви для здійснення перерахунку пенсії відповідно до затвердженого цим Порядком Додатку 2 і є законною підставою для прийняття органом Пенсійного фонду будь-яких процесуальних рішень.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1, 21036)
Відповідач: Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (Код ЄДРПОУ: 37979905, адреса: вул. Хмельницьке, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100)
Копію рішення у повному обсязі виготовлено: 23.07.2018
Суддя Чернюк Алла Юріївна