
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2018 року м.Житомир
справа № 806/879/18
категорія 11.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горовенко А.В.,
за участю секретаря судового засідання Демчук О.М.,
за участю:
позивач - не з"явився;
представника відповідачів - Зубовського Д.О. (за довіреностями від 04.01.2018 та від 14.02.2018),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області та Державної казначейської служби України про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1) визнати неправомірними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, щодо невиконання:
- виконавчого листа №2-а/0614/1214/11, виданого Малинським районним судом Житомирської області 18.09.2012, боржником за яким є управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області, про стягнення 1675,21 грн;
- виконавчого листа №2-а/0614/1214/11, виданого Малинським районним судом Житомирської області 18.09.2012 боржником за яким є управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області, про зобов'язання виплатити додаткову пенсію за шкоду здоров'ю відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розміру 15% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які витратили працездатність за період з 15.09.2010 по 15.03.2011 в сумі 1468,75 грн;
2) зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, здійснити дії, щодо виконання вказаних виконавчих листів;
3) зобов"язати Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" нарахувати компенсацію у розмірі 3% річних від несплаченої суми починаючи з 06.02.2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 24 травня 2011 року Малинським районним судом Житомирської області винесено постанову, відповідно до якої задоволено позовні вимоги ОСОБА_2, зокрема, зобов"язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області та управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого селянського господарства та підвищення до пенсії і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, відповідно.
Відповідно до ухвали Малинського районного суду Житомирської області від 06.11.2013 змінено спосіб і порядок виконання вказаного судового рішення шляхом стягнення із управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області на користь ОСОБА_2 щомісячної грошової допомоги у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого селянського господарства за період з 15.09.2010 по 15.03.2011 у розмірі 1657,21 грн.
На звернення позивача, Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області в листі повідомило, що облік та зберігання вказаних виконавчих листів ним буде здійснюватись до настання їх черги для виконання за бюджетною програмою КПКВ 3504040.
Одночасно просить зобов"язати відповідача відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" нарахувати 3% річних від не виплаченої суми, у зв"язку з невиконанням відповідачем судового рішення на протязі більше 3 років.
Позивач вважає вказані дії відповідача щодо невиконання судового рішення протиправними, а тому за захистом порушеного права звернувся до суду.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 07 березня 2018 року провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні.
Згідно з ухвалою суду від 29.03.2018 розгляд справи відкладено на 19.04.2018, у зв"язку із задоволенням клопотання відповідача.
Відповідно до довідки від 19.04.2018 розгляд справи відкладено на 07.05.2018 у зв"язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному у період з 17.04.2018 по 23.04.2018, що підтверджується листком непрацездатності.
Згідно з ухвалою від 07.05.2018 судом з власної ініціативи залучено до участі у справі співвідповідача - Державну казначейську службу України, розгляд справи відкладено на 20 червня 2018 року.
Згідно із довідкою від 20.06.2018 розгляд справи відкладено на 09.07.2018, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.
09 липня 2018 року позивач у визначений день та час не прибув до суду, проте неодноразово: 19.03.2018, 13.04.2018, 27.04.2018 на адресу суду надсилав заяви про розгляд справи без його участі.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 02.04.2018 (за вх.№6966/18).
В обґрунтування правової позиції відповідачів зазначав, що Головним управлінням Державної казначейської служби України у Житомирській області відповідно до акту приймання-передавання у ІV кварталі 2015 року прийнято виконавчі листи у справі №2-а/0614/1214/11. Згідно з наказом Державної казначейської служби України «Про затвердження Порядку здійснення безспірного списання коштів державного бюджету з рахунків боржника та за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів» від 19.10.2015 №295 (далі - Наказ №295), Головним управлінням Державної казначейської служби у Житомирській області здійснюється облік і зберігання виконавчих документів до настання їх черги для виконання за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою» (далі - бюджетна програма КПКВК 3504040).
У подальшому виконавчі листи буде направлено до Державної казначейської служби України. Відповідач зазначає, що безспірне списання коштів державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 3504040 здійснюється за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету, у порядку черговості надходження таких документів. У зв"язку із зазначеним, після виконання рішень судів, що надійшли раніше виконавчих листів Малинського районного суду Житомирської області у справі №2-а/0614/1214/11, відповідач здійснить заходи щодо перерахування коштів на користь позивача.
Також представник відповідачів зазначає, що рішення про виплату компенсації затверджується Головою Державної казначейської служби України, а постанова - керівником органу державної виконавчої служби, проте позовні вимоги в цій частині пред"явлено до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, яке є органом Казначейства та не має повноважень на нарахування та виплату компенсації.
Заслухавши пояснення представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Згідно з постановою Малинського районного суду Житомирської області від 24.05.2011 у справі №2-а/0614/1214/11, яка набрала законної сили, позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Малинському Житомирської області і управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області задоволено, зокрема:
- зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за період часу з 15.09.2010 по 15.03.2011 з урахуванням проведених виплат;
- зобов'язано управління Пенсійного фонду в Малинському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 за період часу з 15.09.2010 по 15.03.2011 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розмірів даної пенсії - 15 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням проведених виплат;
- зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період часу з 15.09.2010 по 15.03.2011 відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - в розмірі 30 відсотків від мінімальної заробітної плати, з урахуванням проведених виплат (а.с.27-28).
Відповідно до ухвали Малинського районного суду Житомирської області від 06.11.2013 у справі №2а/0614/1214/11 подання відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області задоволено, встановлено наступний порядок та спосіб виконання постанови Малинського районного суду Житомирської області від 24.05.2011 у справі №2-а/0614/1214/11, а саме: стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради Житомирської області на користь ОСОБА_2 за період часу з 15.09.2010 по 15.03.2011 щомісячну грошову допомогу у зв"язку з обмеженим споживанням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ст. 37 Закону України №796-ХІІ у розмірі 1657,21грн (а.с.31).
02 листопада 2016 року управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області в листі №Я-1184/33/2.1-31 повідомило позивача про те, що виконавчий лист №2-а/0614/1214/11, виданий Малинським районним судом Житомирської області 18.09.2012, боржником по якому є управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області, про стягнення 1675,21 грн та виконавчий лист №2-а/0614/1214/11, виданий Малинським районним судом Житомирської області 18.09.2012, боржником по якому є управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області, передані у січні 2016 року до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області для погашення заборгованості та зарахування коштів на рахунок ОСОБА_2 в межах бюджетних асигнувань, визначених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік (а.с.32).
Управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області в листі №6744/03 від 03.11.2016 повідомило позивачу про те, що судове рішення у справі №2а/0614/1214/11 від 24.05.2011 виконано в частині нарахування державної соціальної допомоги, як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю відповідно до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розмірів 15% мінімальної пенсії за віком. Дані зобов"язання передані до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (а.с.35).
08 вересня 2017 року Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області у листі №12-08/1706-5959 повідомило позивача про те, що виконавчий лист у справі №2а/0614/1214/11 за яким божником є управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради Житомирської області, та виконавчий лист у справі №2а/0614/1214/11 за яким боржником є управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області, прийнято відповідачем по акту приймання-передавання за ІV квартал 2015 року від управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
Відповідно до наказу Державної казначейської служби України «Про затвердження Порядку здійснення безспірного списання коштів державного бюджету з рахунків боржника та за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів» від 19.10.2015 №295 (далі - Наказ №295) Головним управлінням Державної казначейської служби України у Житомирській області буде здійснюватись облік і зберігання вказаних виконавчих документів до настання їх черги для виконання за бюджетною програмою КПКВК 3504040.
Зазначено, що в подальшому вказані виконавчі листи з відповідним пакетом документів буде направлено до Державної казначейської служби України. При цьому, безспірне списання коштів державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів здійснюється Державною казначейською службою України за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у Державному бюджеті на зазначену мету, у порядку надходження таких документів.
Тому, заходи по перерахуванню коштів на користь позивача буде здійснено після виконання Державною казначейською службою України рішень судів, що надійшли раніше виконавчих листів Малинського районного суду Житомирської області у справі №2а/0614/1214/11 (а.с.36-37).
Вважаючи такі дії відповідача, щодо невиконання судового рішення Малинського районного суду Житомирської області від 24.05.2011 у справі №2а/0614/1214/11 неправомірними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне
Частиною 2 статті 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Статтею 1 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 №4901-VІ (далі - Закон України №4901-VІ) зазначено, що даним законом встановлюються гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" та особливості їх виконання.
Пунктом 1 статті 3 даного Закону України №4901-VІ визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Частини 2, 4 ст. 3 Закону України №4901-VІ передбачають, що стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду; перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Згідно з ч.ч. 2, 6 ст. 4 Закону України №4901-VІ у разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду; перерахування коштів за рішенням суду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі.
За приписами пункту 3 Перехідних положень Закону України №4901-VІ заборгованість погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника; у другу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду, пов'язаними з трудовими правовідносинами; у третю чергу погашається заборгованість за всіма іншими рішеннями суду.
З 09.03.2011 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)" від 04.11.2010 № 2677-VІ, яким було викладено Закон України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 № 606-ХІV у новій редакції, в якій у ч. 2 ст. 3 було зазначено, що "Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку".
На виконання цієї норми Закону був прийнятий Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок №845).
Так, вказаний Порядок №845 визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
За приписами пункту 24 Порядку №845 стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 Порядку.
Матеріали справи свідчать, що після здійснення нарахування коштів за виконавчими листами №2а/0614/1214/11, виданими 18.09.2012 Малинським районним судом Житомирської області, в сумі 1657,21 грн, та в сумі 1468,75 грн, згідно з актом приймання-передачі за IV-й квартал 2015 року, вказані виконавчі листи були прийняті 06.01.2016 Головним управління Державної казначейської служби України у Житомирській області для подальшого виконання.
У подальшому Головним управління Державної казначейської служби України у Житомирській області відповідно до п. 33 Порядку №845 вказані виконавчі листи передано разом з пакетом документів до Державної казначейської служби України для виконання за рахунок бюджетної програми КПКВК 3504040 "Забезпечення рішень суду, що гарантовані державою".
Разом з тим, відповідно до ст. 4 Закону №4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 3 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 4901-VI передбачено, що заборгованість погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат, про стягнення аліментів, відшкодування збитків та шкоди, завданих внаслідок злочину або адміністративного правопорушення, каліцтва або іншого ушкодження здоров'я, а також у зв'язку з втратою годувальника.
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" на поточний рік за Програмою визначено 500,00 млн гривень.
Згідно з поясненнями представника відповідачів, наданими у судовому засіданні, на час розгляду справи на виконанні в органах Казначейства перебуває виконавчих документів на суму понад 1,3 млрд грн, які відносяться до першої черги. Тобто виконання вищезазначеного виконавчого листа за Програмою можливо здійснити тільки після погашення заборгованості по першій черзі в порядку надходження виконавчих документів При цьому строки погашення заборгованості за такими рішеннями залежить від суми коштів, визначеної у Законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Частинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Частиною 1 статті 3 Закону № 4901-VI встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, зокрема, у разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до пункту 3 Порядку №845 "Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій)."
Згідно з частиною 1 пункту 49 Порядку №845 у разі, коли для здійснення безспірного списання коштів державного бюджету необхідні додаткові кошти понад обсяг відповідних бюджетних призначень, Казначейство подає Мінфіну пропозиції щодо необхідності внесення змін до закону про Державний бюджет України у частині збільшення видатків на виконання бюджетної програми КПКВК 3504040, проте відповідні зміни прийняті не були.
При цьому відповідно до частини другої статті 32 Бюджетного кодексу України Міністерство фінансів України є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою КПКВК 3504040 "Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою", відповідає за складання проекту Закону про Державний бюджет України, забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Казначейство, відповідно до наданих повноважень, здійснює виконання рішень судів, дотримуючись п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та п. З Порядку виконання рішень, якими передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів та у межах суми, передбаченої законом про Державний бюджет України на відповідний рік за бюджетною програмою КПКВК 3504040 "Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою", що відповідає принципу справедливості та забезпечує рівні права стягувачів на одержання коштів Державного бюджету за рішенням суду.
Суд зазначає, що під неправомірними діями суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у прийнятті рішення чи у здійсненні юридично значимих й обов'язкових дій не на користь зацікавлених осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично здійснені не на його користь.
Для визнання неправомірними дії недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично були виконані з порушенням норм чинного законодавства та всупереч обов"язків суб"єкта владних повноважень. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі вчинення таких дій, а також наслідки неправомірності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Матеріали справи підтверджують, що Державна казначейська служба України та Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області у відповідності до норм вищезазначеного законодавства, здійснила всі передбачені законодавством заходи, щодо виконання судового рішення, виконання якого залежить від наявності відкритих бюджетних асигнувань, та коштів державного бюджету, а саме вказані виконавчі листи були поставлені на бюджетну програму "КПКВК 3504040 "Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою".
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Одним з головних чинників реалізації покладеного на адміністративні суди завдання та ефективного захисту є безумовне виконання судових рішень. Саме виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією із процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, право на виконання судового рішення в розумний строк у такому випадку може бути самостійним об'єктом правового захисту.
Обов'язковість судових рішень гарантується статтею 129-1 Конституції України та практикою Європейського суду з прав людини.
Відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено пунктом 1 статті 1 Першого протоколу. Необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції.
При цьому, обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування.
У випадку, що розглядається, суд звертає увагу на те, що відповідачами вживалися активні дії щодо забезпечення виконання судових рішень, проте з об'єктивних причин виконати значний обсяг судових рішень, серед яких є і рішення відносно позивача, не є можливим.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про визнання неправомірними дії Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо невиконання виконавчих листів: №2а/0614/1214/11, виданого 18.09.2012 Малинським районним судом Житомирської області, в сумі 1657,21 грн та №2а/0614/1214/11, виданого 18.09.2012 Малинським районним судом Житомирської області, в сумі 1468,75 грн є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про зобов"язання відповідача нарахувати компенсацію у розмірі 3% річних від несплаченої суми починаючи з 06.02.2016 відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 №4901-VI (далі - Закон №4901), суд зазначає наступне.
З огляду на наявні докази в матеріалах справи та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою" від 03.09.2014 №440 (далі - Порядок №440) до органу Казначейства надійшли два виконавчі листи №2-а/0614/1214/11 від 18.09.2012, з яких: виконавчий лист про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за період часу з 15.09.2010 року по 15.03.2011 року з урахуванням проведених виплат - зобов'язального характеру, оскільки за даним виконавчим листом не змінено спосіб його виконання та не надано доказів, щодо здійснення такої зміни.
Статтею 7 Закону №4901-VІ передбачено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Судом також встановлено, що державний виконавець звертався до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення шляхом стягнення коштів у справі №2-а/0614/1214/11, проте лише щодо виконавчого листа за яким боржником є управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради. (а.с.13).
Нормативно-правовими актами, що передбачають можливість нарахування компенсації за прострочення виконання судових рішень є Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року №845.
Оскільки, виконавчий лист по справі №2-а/0614/1214/11 від 18.09.2012, боржник - управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області, підлягає виконанню у порядку, визначеному Порядком №440 та має зобов"язальний характер, тобто компенсація при виконанні судовихз рішень зобов"язального характеру не нараховується відповідно до ст.5 Закону №4901.
Щодо нарахування компенсації за виконавчим листом по №2-а/0614/1214/11 виданим Малинським районним судом Житомирської області від 18.09.2012, боржник - управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради про стягнення на користь позивача 1675,21 грн, суд зазначає наступне.
Вищевказаний виконавчий лист направлено управлінням Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області до Державної казначейської служби України відповідно до акту приймання-передавання за ІV квартал 2015 року.
Разом з цим, Державною казначейською службою України не перераховано кошти в сумі 1675,21 грн згідно з виконавчим листом №2а/0614/1214/11, виданим 18.09.2012 Малинським районним судом Житомирської області, боржником за яким є управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради, про стягнення на користь позивача 1675,21 грн.
У відповідності до частини першої статті 5 Закону № 4901-VI у разі якщо центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом трьох місяців не перерахував кошти за рішенням суду про стягнення коштів, крім випадку, зазначеного в частині четвертій статті 4 цього Закону, стягувачу виплачується компенсація в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Частиною 2 ст. 5 Закону № 4901-VI визначено, що компенсація за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу нараховується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
З огляду на викладене, а також з метою належного захисту прав позивача в цій частині, суд зобов'язує Державну казначейську службу України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 компенсацію в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми, починаючи з дня закінчення тримісячного строку з дня надходження необхідних документів та відомостей до Державної казначейської служби України до моменту виконання виконавчого листа №2-а/0614/1214/11 від 18.09.2012, боржник - управління праці та соціального захисту населення виконкому Малинської міської ради, про стягнення 1657,21 грн.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судові витрати з відповідача на користь позивача відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не стягуються.
Керуючись статтями 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 11600, ідн. код НОМЕР_1) до Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (вул. Святослава Ріхтера,24, м.Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 37976485) та Державної казначейської служби України (вул.Бастіонна,6, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567646) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Зобов'язати Державну казначейську службу України (вул.Бастіонна,6, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567646) відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" нарахувати та виплатити ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 11600, ідн. код НОМЕР_1) компенсацію в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми, починаючи з дня закінчення тримісячного строку з дня надходження необхідних документів та відомостей до Державної казначейської служби України до моменту виконання виконавчого листа №2-а/0614/1214/11 від 18.09.2012, боржник - управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради, про стягнення 1657,21 грн.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Вступну та резолютивну частини рішення складено у нарадчій кімнаті і проголошено 09 липня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко
Рішення складено у повному обсязі 16 липня 2018 року.