
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2018 р. Справа № 818/1747/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання Мороз Т.М.
представника позивача Мілютін Д.О.
представника відповідача Мельник Ю.О., Подопригора О.П..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом Сумського медичного коледжу - комунального закладу Сумської обласної ради до управління Держпраці у Сумській області про скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
Сумський медичний коледж - комунального закладу Сумської обласної ради (далі - позивач, Сумський медичний коледж) звернулося до суду вимогами до управління Держпраці у Сумській області (далі - відповідач) про скасування постанови про накладення штрафу від 24.04.2018 № СМ289/185/АВ/П/МГ-ФС на суму 223380,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки Сумського медичного коледжу - комунального закладу Сумської обласної ради, проведеної посадовими особами управління Держпраці у Сумській області, складено акт від 04.04.2018 у якому зафіксовано порушення ч. 1 ст. 3-1 Закону України "Про оплату праці". 24.04.2018 відповідачем прийнято спірну постанову, якою накладено штраф.
Позивач зазначає, що оплата праці працівникам коледжу здійснюється у відповідності до чинного законодавства, з врахуванням мінімальних гарантій оплати праці. Під час перевірки відповідачами на було взято до уваги факт того, що були скасовані накази про погодинну оплату праці, дані накази представник позивача мав намір надати під час розгляду питання щодо застосування штрафних санкцій відносно установи, але розгляд справи відбувся без представника. Оплата праці працівників в коледжі проводиться на підставі місячних окладів, встановлених у штатному розкладі підприємства, підставою для нарахування заробітної плати є табель обліку робочого часу та при розрахунку основної заробітної плати за фактично відпрацьований час для працівника з місячною тарифною ставкою (окладом) використовується саме показник кількості фактично відпрацьованих днів та годин на підставі табелю обліку робочого часу. Дійсно оклади є нижчими, ніж мінімально встановлені законодавством з 01.01.2017, але працівникам нараховується та виплачується доплата заробітної плати до мінімально встановленого розміру.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, у відзиві на позов просив у задоволенні позову відмовити посилаючись на те, що у ході проведення інспекційного відвідування позивача було встановлено, що за листопад 2017 шести працівникам установи було виплачено заробітну плату нижче мінімальних державних гарантій щодо оплати праці, в зв'язку із чим застосовані штрафні санкції.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду від 04.05.2018 відкрито провадження у даній справі, справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження. Ухвалою суду від 14.06.2018 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгулу.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що управління Держпраці у Сумській області провело інспекційне відвідування (невиїзне інспектування) Сумського медичного коледжу, який використовує найману працю, складено відповідний акт від 04.04.2018 №СМ 289/185/АВ (а.с.17-20). Під час перевірки встановлено, що Сумський медичний коледж при нарахуванні заробітної плати у листопаді 2017 року не виплатив працівникам мінімальну заробітну плату.
Так, інспектором встановлено, що відповідно до наказу №234-К від 25.05.2015 «Про встановлення підсумованого обліку робочого часу і погодинну плату праці» з 01.06.2015 Сумський медичний коледж встановив підсумований обліку робочого часу з обліковим періодом - календарний рік та погодинну оплату праці.
Перевіркою нарахування заробітної плати встановлено, що у листопаді 2017 року працівникам, які працюють за графіками змінності та для яких встановлено підсумований робочий час заробітну плату нараховано у розмірі нижчому за мінімальну заробітну плату.
Зокрема, за відпрацьовані 160 годин (у тому числі 54 години у нічний час) відповідно до табелю обліку використання робочого часу та графіку змінності у листопаді 2017 року вахтеру ОСОБА_4 нараховано заробітну плату в розмірі 3080,89 грн. (у тому числі 171,80 грн. доплата за роботу у нічний час), що нижче мінімальної заробітної плати, законодавчо встановленої державою з 01.01.2017 року.
У такий же спосіб нараховано заробітну плату іншим вахтерам та черговим. Так, за відпрацьовані 160 годин (у тому числі 56 години у нічний час) відповідно до табелю обліку використання робочого часу та графіку змінності у листопаді 2017 року вахтеру ОСОБА_5 нараховано заробітну тату в розмірі 3087,25 грн. (у тому числі 178,16 грн. доплата за роботу у нічний час). За відпрацьовані 160 годин (у тому числі 56 години у нічний час) відповідно бо табелю обліку використання робочого часу та графіку змінності у листопаді 201 7 року вахтеру ОСОБА_6 нараховано заробітну плату в розмірі 3087,25 грн. (у тому числі 178,16 грн. доплата за роботу у нічний час). За відпрацьовані 160 годин (у тому числі 50 години у нічний час) відповідно до табелю обліку використання робочого часу та графіку змінності у листопаді 2017 року вахтеру ОСОБА_7 нараховано заробітну плату в розмірі 3068,17 грн. (у тому числі 159,08 грн. доплата за роботу у нічний час). За відпрацьовані 160 годин (у тому числі 50 години у нічний час) відповідно до табелю обліку використання робочого часу та графіку змінності у листопаді 2017 року черговій гуртожитку ОСОБА_8 нараховано заробітну плату в розмірі 3096,87 грн. (у тому числі 187,78 грн. доплата за роботу у нічний час). За відпрацьовані 152 годин (у тому числі 54 години у нічний час) відповідно до табелю обліку використання робочого часу та графіку змінності у листопаді 2017 року черговій гуртожитку ОСОБА_9 нараховано заробітну тату в розмірі 2966,44 грн. (у тому числі 202,80 грн. доплата за роботу у нічний час).
Відповідач вважає, що при запровадженні підсумованого обліку робочого часу, якщо працівник відпрацював усі робочі години, встановлені йому графіком виходу на роботу (графіком змінності) йому треба нарахувати заробітну плату в розмірі не нижче мінімальної заробітної плати, що не було дотримано позивачем.
В зв'язку із виявленими порушеннями, управлінням Держпраці у Сумській області було прийнято постанову від 24.04.2018 №СМ289/185/АВ/П/МГ-ФС про застосування до Сумського медичного коледжу на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України в розмірі 223380 грн. (а.с.13).
Суд не погоджується із висновками відповідача щодо порушення Сумським медичним коледжем оплати праці працівникам та недотримання мінімальних гарантій щодо оплати праці, виходячи із наступного.
Частиною 1 ст.94 КЗпП України встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно до ч.1, ч. 2 ст.96 КЗпП України система оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників.
Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики).
Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року - ч.6 ст.96 КЗпП України.
У відповідності до ч.11 ст.96 КЗпП України колективним договором, а якщо договір не укладався - наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, виданим після погодження з виборним органом первинної професійної організації (профспілковим представником), а у разі відсутності профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці.
За приписами ч.1 ст.97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною та іншими системами оплати праці.
Аналогічні норми з приводу системи оплати праці встановлені і Законом України «Про оплату праці».
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про оплату праці» норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та КЗпП України, є мінімальними державними гарантіями.
Табель обліку робочого часу - це не тільки форма первинної облікової документації, а й документ, необхідний для обліку використання робочого часу працівників, а також для контролю над дотриманням установленого режиму роботи, розрахунків із працівниками по заробітній платі та отримання інформації про відпрацьований час.
Табель - це поіменний список усіх працівників відділу, служби чи іншого структурного підрозділу або установи в цілому з відмітками про використання робочого часу протягом облікового періоду. Ведення табелю є обов'язковим і для малих підприємств, який ведеться в електронній та паперовій формі. Форма Табеля (типова форма №П-5) затверджена наказом Держкомстату України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації із статистики праці» від 05.12.2008р. №489.
Аналізуючи вказані норми, можна дійти висновку, що на роботодавця чинним трудовим законодавством покладено обов'язки по нарахуванню, виплаті своїм працівникам заробітної плати за виконану ними роботу у розмірі не менше мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року, при цьому, на роботодавців покладено і обов'язки щодо обліку робочого часу працівників за будь-якою системою оплати праці.
Згідно колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом на 2015 - 2017 р.р., зокрема, п. 4.3 передбачено, що вахтерам та черговим гуртожитку, у разі встановлення підсумованого обліку робочого часу, здійснювати погодинну оплату праці за фактично відпрацьований час згідно табелю (а.с.72)
В даному випадку дійсно, з 01.06.2015 вахтерам та черговим гуртожитку Сумський медичний коледж встановив погодинну оплату праці згідно наказу №234-к від 25.05.2015 ( а.с.25).
Разом із тим, з 01.12.2016 згідно наказу №312-К від 01.12.2016 було скасовано наказ №234-К від 25.05.2015 та встановлено обліковий період при підсумковому обліку робочого часу - календарний рік, в зв'язку із чим визначено, що загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді. Облік робочого часу здійснювати на підставі табелю обліку використання робочого часу, складеного відповідно до графіку роботи (змінності). Бухгалтерії оплату праці вахтерам та черговим гуртожитку здійснювати пропорційно відпрацьованого часу згідно табеля (а.с.25).
Також наказом №213-К від 01.12.2016 «Про підвищення оплати праці працівникам» з 01.12.2016 встановлено мінімальну заробітну плату в розмірі 1600 грн., оплату праці вахтерам навчального корпусу та черговим гуртожитку здійснювати за фактично відпрацьований час на підставі табелю обліку робочого часу (а.с.26).
Наказом №2-К від 03.01.2017 «Про підвищення оплати праці працівникам» встановлено з 01.01.2017 мінімальну заробітну плату в розмірі 3200 грн., оплату праці вахтерам навчального корпусу та черговим гуртожитку здійснювати за фактично відпрацьований час на підставі табелю обліку робочого часу. Встановлено, що з 01.01.2017 бухгалтерії нарахування та виплату заробітної плати здійснювати з урахуванням затвердженого штатного розпису та тарифікаційних списків викладачів Сумського медичного коледжу (а.с.27).
Згідно штатного розпису оклади вахтерам ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, встановлено оклад в розмір 1600 грн. , а черговим гуртожитку ОСОБА_8, ОСОБА_9 встановлено в розмірі 1888 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 3-1 Закону України «Про оплату праці», при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норма праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Позивачем було проведено зазначеним працівникам оплату праці, виходячи із пропорційно фактично відпрацьованого часу на підставі обліку робочого часу, і відповідною доплатою до мінімального розміру, встановлено законодавством, а саме 3200 грн. із норми тривалості робочого часу у Сумському медичному коледжі 176 годин. Згідно розрахунку позивача ним було розраховано заробітну плату зазначеним вище особам наступним чином. За основу було взято затверджений оклад працівника та 176 годин норма робочого часу в листопаді 2017р. Так, сума окладу у листопаді 2017р. позивачем встановлена = сума затвердженого штатним розписом окладу : 176 годин (місячна норма) х суму годин відпрацьованих згідно табелю. Сума індексації = сума індексація за листопад 2017р. : норму 176 годин х суму годин відпрацьованих згідно табелю. Доплата до розміру мінімальної .заробітної плати була встановлена 3200 грн. (мінімальна заробітна плата на листопад 2017р.) : 176 годин (норма) х суму годин відпрацьованих згідно табелю - розрахованої вище суми окладу - суму індексації. Окремо донараховано суму виплат за роботу в нічний час.
В даному випадку, суд не погоджується із твердженнями відповідача, що оплата праці повинна бути проведена у відповідності до мінімального розміру встановленого Законом України «Про державний бюджет на 2017р.» в розрахунку погодинної оплати праці. Так, наказ, який встановлював погодинну оплату праці вахтерам та черговим, було скасовано позивачем, встановлено іншу форму для оплати праці, погодинна оплату праці не встановлена жодними розпорядчими документами коледжу.
Дана обставина не суперечить і умовам колективного договору на 2015-2017, оскільки така оплата проводиться у випадку встановлення підсумованого обліку робочого часу, що не було здійснено позивачем, враховуючи оплату пропорційно виконаній роботі, що підтверджується матеріалами справи.
Стосовно посилання представника відповідача, що на перевірку не було надано наказ №213-к від 01.12.2016, а тому він не може бути прийнятий судом до уваги, суд зазначає наступне. Позивачем при направленні заперечення від 16.04.2018 №021/10 на акт перевірки зазначав, що перевіряючими не враховано, що існує наказ №2-К від 03.01.2017 відповідно до якого вахтерам та черговим гуртожитку плата праці здійснюється за фактично відпрацьований час на підставі табелю обліку робочого часу (а.с.23). Доказів того, що позивач при здійсненні невиїзного інспектування відмовлявся надавати будь-які документи матеріали справи не містять. Також матеріалами справи підтверджується, що наказ №213-к від 01.12.2016 був наявності у позивача станом на час його прийняття, що підтверджується відповідними сторінками Журналу реєстрації наказів (а.с. 115-116), тому не може не бути прийнято до уваги судом, а посилання відповідача щодо відсутності його на час перевірки спростовується матеріалами справи.
Із врахуванням вищезазначеного, судом не може визнати обґрунтованими твердження відповідача про те, що недонарахування позивачем заробітної плати пропорційно відпрацьованому часі є недотриманням позивачем мінімальних державних гарантій в оплаті праці за що передбачена відповідальність згідно абз.4 ч.2 ст.265 КЗпП України, оскільки нарахування та виплата заробітної плати позивачем своїм працівникам пропорційно відпрацьованому часу за місяць не може розцінюватися як недотримання мінімальних державних гарантів в оплаті праці, так як штатними розписами були встановлені посадові оклади вказаних працівників у листопаді 1600 грн., а також відбувалося донарахування до мінімального розміру заробітної плати в розмірі 3200 грн. пропорційно до виконаної норми праці.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши правомірність прийняття відповідачем оспорюваної постанови згідно до вимог ч.2 ст.2 вказаного Кодексу, суд приходить до висновку, що при прийняті оспорюваної постанови відповідач діяв не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому позовні вимоги позивача про визнання протиправною та скасування оспорюваної постанови підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із того, що згідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати сплачуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
За таких обставин підлягають стягненню з бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Сумській області на користь позивача судові витрати, понесені ним по сплаті судового збору згідно платіжного доручення №111 від 04.05.2018 у розмірі 1762 грн., оригінал якого знаходиться в матеріалах справи (а.с.4).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Сумського медичного коледжу - комунального закладу Сумської обласної ради до управління Держпраці у Сумській області про скасування постанови - задовольнити.
Скасувати постанову Управління Держпраці у Сумській області про накладення штрафу від 24.04.2018 № СМ289/185/АВ/П/МГ-ФС на суму 223380 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Сумській області (м.Суми, вул.Горького, 28-б,і.к. 39857622) на користь Сумського медичного коледжу - комунального закладу Сумської обласної ради (м.Суми, вул..Паркова,4,і.к. 02011574) суму судового збору в розмірі 1762 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 20.07.2018
Суддя (підпис) С.М. Гелета