
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
09 липня 2018 р. справа №820/4375/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Поддяча Ю.Ю.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо сплати позивачу пенсії державного службовця за період з лютого 2015 р. по червень 2016 р. у розмірі призначеної на нарахованої пенсії;
- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова сплатити позивачу пенсію державного службовця за період з лютого 2015 р. по серпень 2015 р. сумі 9490 грн. щомісяця, з вересня 2015 р. по червень 2016 р. включно у сумі 9650,06 грн. щомісяця, з урахуванням отриманих за цей період сум пенсії відповідно до довідки про розмір призначеної і фактично виплаченої пенсії за період з 01.02.2015 по 30.06.2016 включно від 16.04.2018 № 307, виданої Шевченківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова.
Відповідно до положень ст.262 КАС України, судом розглянута дана справа в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона з 2013 року перебуває на обліку в Шевченківському ОУПФ України м. Харкова та отримую пенсію державного службовця за віком. На виконання вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» щомісячно в період з лютого 2015 по червень 2016 включно відповідачем утримано з пенсії позивача податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. 27.02.2018 Конституційним Судом України прийнято рішення про не конституційність положень законодавства в частині утримання вказаного податку та збору. Позивач звернулася до відповідача з заявою про повернення утриманих з її пенсії вказаних податку та збору за відповідний період. Проте, відповідач листом відмовив в поверненні утриманої з пенсії суми податку на доходи фізичних осіб та військовий збір. З вказаним позивач не погоджується, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - начальника Шевченківського ОУПФ України м. Харкова - Іванової В.О. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що під час спірних правовідносин відповідач діяв у спосіб та у межах чинного законодавства.
Позивач та представник позивача - ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив.
В судовому засіданні представник відповідача - Поддяча Ю.Ю. заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмовому відзиві обставини.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова та отримує пенсію державного службовця за віком з листопада 2013 року.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.04.2018 ОСОБА_1 звернулася до Шевченківського ОУПФ України м. Харкова з заявою про повернення утриманої суми з її пенсії державного службовця за період з лютого 2015 р. по червень 2016 р. податку на доходи фізичних осіб та військового збору, з урахуванням раніше отриманих нею сум.
Листом від 04.05.2018 № 320/М-11 Шевченківське ОУПФ України м. Харкова відмовило позивачу в поверненні утриманого податку на доходи фізичних осіб та військового збору в період з лютого 2015 по червень 2016, оскільки відсутні підстави для повернення відповідачем вище зазначеного податку. Водночас, у вказаному листі запропоновано звернутися до відповідного органу Державної фіскальної служби України та подати заяву.
По суті спірних правовідносин судом встановлено наступне.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України.
Так, пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок (168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України).
Відповідно до п. 168.3 ст. 168 ПК України, розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі органами Пенсійного фонду України).
Підпунктом 168.4.1. ст. 168 Податкового кодексу України передбачено, що податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Також п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПК України (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України).
Згідно п. 163.1 ст. 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається, зокрема, сума пенсії, отриманої відповідно до пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України.
Ставка збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються порядку, встановленому ст. 168 ПК України (пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України).
З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", яким продовжено справляння податку на доходи фізичних осіб та військового збору з пенсій.
27 лютого 2018 року Конституційним Судом України прийнято рішення № 1-р/2018 справі № 1-6/2018, відповідно до якого визнано таким, що не відповідає конституції України ( є неконституційним), положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, яким передбачено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового тримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується, зокрема, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційні приписи, передбачені статтями 1, 3, 8, 21, частиною першою статті 24, статтею 46 Основного Закону України, забезпечують реалізацію прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на пенсійне забезпечення, правові гарантії, правову визначеність і зв'язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері пенсійного забезпечення, які необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки вчинених ними дій і бути впевненими у своїх правомірних очікуваннях стосовно того, що набуте ними на підставі чинного законодавства право буде реалізовано в повному обсязі.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-УП пункт 164.2 статті 164 ПК України доповнено новим підпунктом 164.2.19, яким передбачено включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отриманих платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує десять тисяч гривень на місяць, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій» (далі Закон № 1411) встановлено, що пенсії або щомісячне довічне грошове утримання оподатковуються, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року. Законом № 1411 також передбачено, що положення підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Кодексу не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється положення статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Водночас, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії не підлягають оподаткуванню.
При цьому суд зауважує, що до набрання чинності Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», яким передбачено внесення змін до статті 164 ПК України, пенсія громадян не підлягала оподаткуванню незалежно від її розміру.
Конституційний Суд України в Рішенні від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010 вказав, що одним із елементів конституційного принципу верховенства права є принцип правової визначеності, в якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм , встановлених такими обмеженнями: обмеження будь - якого права повинне базуватися на критеріях, які надають змогу особі відокремлювати правомірну поведінку і яку від протиправної (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини).
Вищевказані висновки наведені в Рішенні Конституційного Суду України від 27 лютого 2018 року у справі № 1-6/2018. Цим рішенням положення абзацу першого підпункту 164.2.19 п. 164.2 статті 164 ПК України визнано такими, що не відповідають Конституції України є неконституційними.
Відповідно до ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більш як за 3 роки перед зверненням за одержанням пенсії.
Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
В ході судового розгляду судом встановлено, що в період з лютого 2015 по червень 2016 включно відповідачем нараховано та виплачено позивачу пенсію, проте було утримано суми податку на доходи фізичних осіб та військового збору на загальну суму 16158, 88 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що в даному випадку у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо сплати позивачу пенсії державного службовця за період з лютого 2015 р. по червень 2016 р. у розмірі призначеної нарахованої пенсії, належить відмовити, оскільки належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова сплатити недоплачену частині пенсії державного службовця ОСОБА_1 за період з лютого 2015 року по серпень 2015 року, виходячи з суми 9490 грн., з вересня 2015 року по червень 2016 року включно, виходячи з суми 9650,06 грн., щомісяця, відповідно до довідки від 16.04.2018 №307 Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про розмір призначеної і фактично виплаченої пенсії за період з 01.02.2015 по 30.06.2016, включно, з урахуванням отриманих за цей період сум пенсії, через що в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 01.06.2018 №0.0.1050384571.1 (а.с.3).
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова сплатити недоплачену частині пенсії державного службовця ОСОБА_1 за період з лютого 2015 року по серпень 2015 року, виходячи з суми 9490 грн., з вересня 2015 року по червень 2016 року включно, виходячи з суми 9650,06 грн., щомісяця, відповідно до довідки від 16.04.2018 №307 Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про розмір призначеної і фактично виплаченої пенсії за період з 01.02.2015 по 30.06.2016, включно, з урахуванням отриманих за цей період сум пенсії.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, поштовий індекс 61019, АДРЕСА_1) у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20 липня 2018 року.
Суддя Л.М. Мар'єнко