
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" липня 2018 р. справа № 809/836/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Тимощука О.Л.,
за участю:
секретаря судового засідання: Ткачук О.П.,
представника позивача - Клюби П.Р.,
представника відповідача - Федик Н.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Комунального закладу "Галицька центральна районна лікарня"
до Управління Держпраці в Івано-Франківській області
про скасування постанови №ІФ627/346/АВ/П/ІП-ФС від 03.05.2018, з підстав її протиправності, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальний заклад "Галицька центральна районна лікарня" (надалі також - позивач) 15.05.2018 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області (надалі також - відповідач) про скасування постанови №ІФ627/346/АВ/П/ІП-ФС від 03.05.2018, з підстав її протиправності.
Позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що виявлені під час інспекційного відвідування порушення щодо несвоєчасного повідомлення звільненої (на підставі п.4 ч.1 ст. 40 КЗпПУ) ОСОБА_3 про необхідність отримання трудової книжки, не надіслання їй наказу про звільнення у день звільнення та не вжиття заходів щодо отримання від ОСОБА_3, письмових пояснень про причини порушення нею трудової дисципліни, не носять грубий характер і зумовлені відстутністю останньої на роботі в день звільнення. Крім цього, на виконання припису №ІФ627/346АВ/П від 13.04.2018 позивачем проведено інструктивну нараду щодо недопущення в подальшому порушень правил ведення табелів обліку робочого часу, порядку ведення трудових книжок та особових карток працівників. Враховуючи проведену позивачем роботу, направлену на усунення виявлених недоліків, а також те, що ОСОБА_3, звільнено з роботи за грубе порушення трудової дисциплини з максимальним дотриманням вимог чинного законодавства щодо особи, відсутньої на робочому місці на момент звільнення, оскаржувана постанова №ІФ627/346/АВ/П/ІП-ФС від 03.05.2018 про застосування штрафу у розмірі 3723 (три тисячі сімсот двадцять три) гривні є надто суворою і підлягає скасуванню.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до правил, встановлених статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) та призначено судовий розгляд на 04.06.2018 о 10:00 год. (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.06.2018 (а.с.27-31). Заперечення проти задоволення даного позову обгрунтовував тим, що за зверненням ОСОБА_3 від 13.03.2018 та від 03.04.2018, на підставі наказу на проведення інспекційного відвідування та направлення, відповідачем проведено інспекційне відвідування позивача, результати якого оформлені актом від 13 квітня 2018 №ІФ627/346/АВ. У зв'зку із виявленням порушень законодавства про працю в частині дотримання вимог статті 47 КЗпПУ, п.4.2. глави 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 №58, складено припис про їх усунення від 13 квітня 2018 №ІФ627/346АВ/П. У зв'язку із встановленими порушеннями позивачем законодавства про працю заступником начальника Управління Держпраці винесено постанову від 03.05.2018 №ІФ627/346/АВ/П/ІП-ФС про накладення штрафу на Комунальний заклад "Галицька центральна районна лікарня" в розмірі 3723 (три тисячі сімсот двадцять три) гривні. Враховуючи беззаперечність висновків Управління Держпраці про допущені позивачем порушення законодавства про працю, а також відсутність будь-яких процедурних порушень встановленого порядку проведення інспекційного відвідування чи накладення штрафу уповноваженими посадовими особами відповідача адміністративний позов вважає необгрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення, а тому просить суд у задоволенні даного позову відмовити у повному обсязі.
Під час судового засідання 04.06.2018 у зв'язку із необхідністю витребування додаткових доказів суд відклав розгляд даної адміністративної справи до 19.06.2018, 10:00 год.
У зв'язку із несправністю технічного засобу фіксування судового процесу, згідно з актом про несправність від 19.06.2018 (а.с.43), судове засідання перепризначено судом на 11.07.2018 о 11:00 год.
Розгляд справи 11.07.2018 відкладено на 16.07.2018 о 15:00 за клопотанням представника позивача, у зв'язку із неможливістю прийняти участь в судовому засіданні (а.с.48).
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на адміністративний позов, а також інші письмові докази наявні у матеріалах даної адміністративної справи, судом встановлено такі обставини.
Відповідно до наказу про проведення інспекційного відвідування від 10.04.2018 №419-Д (а.с.33) та направлення від 10.04.2018 №04-13/15-10/2336 (а.с.34) відповідачем, 13.04.2018, проведено інспекційне відвідування Комунального закладу "Галицька центральна районна лікарня". За результатами перевірки відповідачем складено акт №ІФ627/346/АВ (а.с.35-37). Відповідно до вказаного акта, відповідачем виявлено порушення позивачем законодавства про працю, а саме:
1) порушено вимоги статті 47 Кодексу законів про працю України (надалі, також - КЗпП України), а також, пункту 4.2 глави 4 Інструкції №58, які полягають в тому, що при звільненні з роботи ОСОБА_3 повідомлення про необхідність отримання нею трудової книжки направлено не в день звільнення 22.08.2017, а 29.08.2017, а також не видано копію наказу про звільнення з роботи;
2) допущено порушення вимог частини 1 статті 149 КЗпП України, яке полягало в тому, що до ОСОБА_3 застосовано дисциплінарне стягнення - звільнення з посади за відсутністю на роботі 15, 16 серпня 2017 року, але при цьому до застосування дисциплінарного стягнення в працівника не було відібрані письмові пояснення по суті вчиненого порушення.
На підставі вищезазначеного акту відповідачем складено припис від 13.04.2018 №ІФ627/346/АВ/П, яким зобов'язано позивача усунути описані порушення у строк до 27.04.2018 (а.с.38-39).
На адресу відповідача 26.04.2018 надійшов лист позивача про виконання вимог припису № ІФ627/346/АВ/П від 13.04.2018, яким повідомлялося про відсутність випадків звільнення працівників з ініціативи КЗ «Галицька центральна районна лікарня» та дотримання чинного законодавства (а.с.40).
На підставі акту інспекційного відвідування від 13.04.2018 №ІФ627/346/АВ, враховуючи сукупність виявлених порушень вимог законодавства про працю, відповідачем винесено постанову про накладення штрафу від 03.05.2018 № ІФ627/346/АВ/П/ІП-ФС в розмірі 3 723 грн.
При розгляді та вирішенні даної адміністративної справи суд застосовує приписи законів, а також підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин, а саме: Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 №2747-IV, Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №322-VIII, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110 (надалі - Інструкція №58), Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295, Положення про Управління Держпраці в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 №8.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Главою XVIII КЗпП України врегульовано здійснення нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю. Так, статтею 259 цього Кодексу передбачено, що Державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами-підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім органів доходів і зборів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 №8 затверджено Положення про Управління Держпраці в Івано-Франківській області, відповідно до якого, здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб є одним з основних завдань Управління.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295 (надалі, також - Порядок №295).
Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку, державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці, зокрема, Держпраці та її територіальних органів.
За результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення, що передбачено пунктом 19 Порядку №295.
Відповідно до пункту 23 Порядку №295, припис є обов'язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об'єктом відвідування порушень законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.
Пунктом 27 Порядку №295 передбачено, що у разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності.
Відповідно до вимог статті 47 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
У разі звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу він зобов'язаний також у день звільнення видати йому копію наказу про звільнення з роботи. В інших випадках звільнення копія наказу видається на вимогу працівника.
Пунктом 4.2 Глави 4 Інструкції №58 передбачено, що якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений ним орган в цей день надсилає йому поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що працівника позивача ОСОБА_3 звільнено з роботи 22 серпня 2017 року на підставі наказу №59-к (а.с.10), проте лист від 22.08.2017 №01-7/707 про необхідність отримання нею трудової книжки, згідно з наданими представником позивача копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення містять дату відправлення 29.08.2018, тобто з порушенням встановленого трудовим законодавством строку (а.с.66). Доказів направлення ОСОБА_3 копії наказу про звільнення, які б спростовували обставини, встановлені відповідачем в результаті інспекційного відвідування, суду теж не надано.
Відповідно до частини першої статті 149 Кодексу законів про працю України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
Неможливість отримання письмових пояснень, на момент проведення службової перевірки, до застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення, позивач пояснював відсутністю ОСОБА_3 на роботі.
Суд не погоджується з наведеними доводами позивача з огляду на таке.
Відповідно до матеріалів проведеного службового розслідування №10 ОСОБА_3 по 14 серпня 2017 року перебувала у черговій щорічній відпустці, 15 та 16 серпня 2017 року на роботу не з'явилася, що зафіксовано відповідними актами, 16 серпня 2017 року позивач звернувся до профспілкового комітету з поданням для отримання згоди на звільнення ОСОБА_3, яку отримав 18.08.2017 (а.с.64), службове розслідування завершено 22.08.2017.
Таким чином, в період з 15 по 22 серпня 2017 року позивач мав можливість реалізувати покладений на нього статтею 149 КЗпП України обов'язок зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення, шляхом звернення з відповідним листом до ОСОБА_3, проте таких заходів позивачем не вжито.
Суд погоджується з твердженнями позивача, що невиконання власником або уповноваженим ним органом обов'язку зажадати письмове пояснення від працівника та неодержання такого пояснення не є підставою для скасування дисциплінарного стягнення, якщо факт порушення трудової дисципліни, підтверджений представленими суду доказами.
Проте, бездіяльність позивача у вигляді не вжиття будь-яких спроб для реалізації покладеного на нього обов'язку, не може розцінюватися судом як відсутність порушення частини першої статті 149 КЗпП України.
Згідно з приписами частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Сукупність наданих позивачем доказів та пояснень не спростовують доводів відповідача і не підтверджують обгрунтованість вимог в частині наявності підстав для скасування оскаржуваного рішення.
Абзацом восьмим частини другої статті 265 Кодексу законів про працю передбачено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі: порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.
Перевіряючи оскаржувану постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області №ІФ627/346/АВ/П/ІП-ФС від 03.05.2018 про накладення штрафу в розмірі 3723 грн, на предмет її відповідності приписам частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає дане рішення прийнятим на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Отже, з огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача в частині винесення постанови №ІФ627/346/АВ/П/ІП-ФС від 03.05.2018 про накладення штрафу в розмірі 3 723 (три тисячі сімсот двадцять три) гривні 00 копійок. Натомість, доводи позивача, що вказують на протиправність зазначеної постанови суд вважає безпідставними, а позовну вимогу про її скасування такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - Комунальний заклад "Галицька центральна районна лікарня", адреса: вул. Ніни Вівчаренко, 36, м. Галич, Галицький район, Івано-Франківська область, 77100, код ЄДРПОУ - 01993405;
Відповідач - Управління Держпраці в Івано-Франківській області, адреса: вул. Незалежності, 67, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 39784625.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.
Рішення складене в повному обсязі 20 липня 2018 р.