
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1497/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом
позивач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)
відповідач: приватне підприємство "Імвал - М" (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Героїв України, 94, кв. 316, код ЄДРПОУ 39289184)
про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДФС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до приватного підприємства "Імвал - М" (надалі - ПП "Імвал - М") про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідачем не сплачено узгоджену суму грошового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість у розмірі 16682,84 грн., визначену податковим повідомленням - рішенням №0005355301 від 22.11.2017 року. У зв'язку з цим позивач просить суд стягнути цю суму податкового боргу з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, до Державного бюджету України.
Ухвалою судді від 11.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Ухвала направлена на адресу відповідача, яка вказана у позовній заяві та значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, але повернута поштою через відсутність адресата. Відповідно до частини 6 статті 251 КАС України ця ухвала вважається врученою відповідачу 26.06.2018 року. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ПП "Імвал - М" з 07.07.2014 року зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку платників податків в Олександрійській ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області, є платником податку на додану вартість. (а.с. 17 - 21)
ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за наслідками якої складено акт №000060/11-28-53-01/39289184 від 22.11.2017 року. Перевіркою встановлено, що ПП "Імвал - М" несвоєчасно проведена реєстрація податкових накладних за липень - серпень 2017 року на суму ПДВ 137595 грн., чим порушено п.201.10 ст.201 ПК України. (а.с. 11).
На підставі цього акту ГУ ДФС у Кіровоградській області винесено податкове повідомлення-рішення форми "Н" №0003785201 від 19.01.2018 року, яким згідно з п.54.3 ст.54, п.120-1 ст.201 ПК України до відповідача застосовано штраф на загальну суму 17092,84 грн. (а.с. 12). Вказане податкове повідомлення-рішення направлене рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача. Проте поштове відправлення 29.11.2017 року повернуто поштою у зв'язку з неможливістю вручення. У встановленому порядку податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржено, а визначена ним сума штрафу не сплачена. (а.с. 13).
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно з пунктом 120-1.1 пункту 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу.
Пунктом 113.1 статті 113 ПК України передбачено, що строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.
Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
За визначеннями, наданими пп.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 статті 14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу зі сплати штрафу, нарахованого податковим повідомленням - рішенням №0005355301 від 22.11.2017 року, яким з урахуванням переплати по податку на додану вартість, яка існувала станом на 09.12.2017 року у сумі 410 грн., склав 16682,84 грн. (17092,84 грн. - 410 грн.), що узгоджується з даними інтегрованої картки платника податків ПП "Імвал - М". (а.с. 10). Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 статті 59 ПК України передбачено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Встановлено, що ГУ ДФС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу винесено податкову вимогу форми "Ю" №1964-53 від 21.12.2017 року про сплату 16682,84 грн., яка була надіслана на адресу відповідача. (а.с. 14). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 9.1, 9.3 статті 9 ПК України податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України цей платіж відноситься до доходів загального фонду Державного бюджету України.
Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи розміру податкового боргу відповідача з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 16682,84 грн., вимоги адміністративного позову про стягнення коштів у цій сумі в дохід державного бюджету підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Кіровоградській області задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків приватного підприємства "Імвал - М" (27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Героїв України, 94, кв. 316, код ЄДРПОУ 39289184) у банках, що його обслуговують, та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, в дохід Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у сумі 16682,84 грн. (шістнадцять тисяч шістсот вісімдесят дві гривні 84 копійки).
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш