Постанова № 75424046, 19.07.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2018
Номер справи
802/694/18-а
Номер документу
75424046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/694/18-а

Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.

Суддя-доповідач: Залімський І. Г.

19 липня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Смілянця Е. С. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року (ухвалене 21 березня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області в якому яким просила: визнати протиправними дії про відмову в призначенні пільгової пенсії; зобов'язати призначити, нарахувати та виплатити пільгову пенсію відповідно до пункту "д" ч.1 ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", із заниженням пенсійного віку, як особі, яка досягла віку 51 рік 6 місяців та має понад 24 роки загального стажу, із них понад 20 років стажу доярки, що була зайнята повний робочий день і обслуговувала норму корів, з дати звернення, а саме з 17.11.2017.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим. Позивач вказує, що має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за пунктом "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", як особа, що досягла 51 рік 6 місяців та має понад 24 роки загального стажу, і з них понад 20 років стажу доярки, що була зайнята повний робочий день і обслуговувала норму корів. Стаж доярки підтверджується рядом документів, в тому числі уточнюючою довідкою. Однак, звернувшись із відповідною заявою до відповідача про призначення пільгової пенсії отримала протиправну відмову, яка викладена у листі від 15.02.2018.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу позивача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Відповідач наголошує на тому, що позивачем не надано документів які б підтверджували виконання встановлених норм обслуговування, що є обов'язковою умовою для призначення пенсії за пунктом "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2018 року, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до записів в трудовій книжці ОСОБА_2, остання з 01.06.1983 прийнята в члени колгоспу «Червоних партизан» дояркою; з 18.11.1992 прийнята в члени колгоспу КСП «Гнатівське» у зв'язку із реорганізацією «Червоних партизан»; з 01.01.2006 зв'язку із реорганізацією ПСП «Гнатівське» в ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина» рахувати оператором машинного доїння.

17.11.2017 ОСОБА_2 звернулась до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

За наслідком розгляду даної заяви, листом №206/09-42/03 від 15.02.2018 р. повідомлено про відмову в призначенні пенсії (як доярці) відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зокрема вказано, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, який вона зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах.

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Також, у листі вказано, що довідка №5027 від 13.11.2017, в якій зазначено, що ОСОБА_2 працювала оператором машинного доїння з 01.06.1983 по 17.11.1992, з 18.11.1992. по 26.02.2000, з 27.02.2000 по 21.12.2005, з 01.02.2006 по 01.04.2007, не містить даних про виконання встановлених норм обслуговування.

В ході зустрічної перевірки проведеної провідним спеціалістом сектору контрольно-перевірочної роботи №05 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Кривим О. М. було встановлено, що ОСОБА_2 працювала дояркою протягом зазначеного в довідці №5027 від 13.11.2017 періоду, але на підприємстві відсутні документи, які підтверджували б встановлення норми обслуговування (колективний договір, положення про оплату праці).

В зв'язку із відсутністю стажу, що підтверджує пільгові умови роботи дояркою та підтверджуючих документів про встановлені та вироблені в даних господарствах норми обслуговування, в призначені пільгової пенсії ОСОБА_2 відмовлено.

Позивач вважає, що має право на пільгову пенсію саме на підставі пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та вважає відмову відповідача у призначенні такої пенсії протиправною, а тому звернулась до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні документи підтверджуючі виконання позивачем встановлених норм обслуговування, що є обов'язковою умовою для призначення пенсії за пунктом "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Крім того, суд першої інстанції зазначає, що законодавець чітко визначив порядок розгляду питань про призначення пенсій та обов'язковість прийняття відповідного рішення. Відсутні підстави без дотримання такої процедури та за відсутності відповідного рішення зобов'язувати суб'єкта владних повноважень призначити ОСОБА_2 пенсію на віком на пільгових умовах та фактично підміняти державний орган.

Колегія суддів частково погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.

Згідно з пунктом "д" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII), право на пенсію за вислугу років мають: жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.

Так, абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої статті 13 Закону №1788-XII визначено, що до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно;50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.

Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку №22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

За приписами п.4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

З урахуванням викладеного колегія суддів зазначає, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "д" статті 13 Закону № 1788-ХІІ є, у досліджуваному випадку, встановлення факту перебування на посаді доярки (оператора машинного доїнння) не менше 20 років та виконання встановлених норм обслуговування.

Пунктами 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі - Порядок №637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно пунктів 20, 23, 24 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Отже, у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, які установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. При цьому, стосовно жінок, які працювали доярками в довідці має бути вказано виконання встановлених норм обслуговування.

Норма обслуговування тварин - це кількість худоби або птиці, яку повинен обслуговувати робітник або група виконавців за робочий день (зміну) за даних умов виробництва. Норма обслуговування тварин вимірюється в головах за статево групам того чи іншого худоби та птиці на всіх операціях- по догляду за тваринами та їх годівлі, напування, чищенні тварин і приміщень, збору продукції і на інших роботах.

Первинними документами, що підтверджують факт встановлення та виконання норм обслуговування, є колективний договір, положення про оплату праці, наряди обліку об'єму виконаних робіт, табель обліку відпрацьованого часу, відомості нарахування заробітної плати.

Як обґрунтовано зазначає суд першої інстанції, в трудовій книжці позивача відсутні відомості про виконання ОСОБА_2 встановлених норм обслуговування на підприємствах. Такі відомості не зазначені в уточнюючій довідці наданій ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина» та в архівних довідках №314 від 09.10.2017, №178 від 23.05.2017.

За таких обставин відсутні підстави для призначення ОСОБА_2 пенсії згідно пункту "д" статті 13 Закону № 1788-ХІІ, тому оскаржувана відмова відповідача є правомірною.

Суд першої інстанції також зазначає, що за наслідками розгляду вказаної заяви позивача відповідач мав прийняти відповідне рішення (про призначення або про відмову у призначені пенсії), яке може бути оскаржено. Суд звертає увагу, що лист від 15.02.2018 р. за вих. 206/09-42/03 не є рішенням, оскільки носить інформативний характер та зазначає, що оцінка дій відповідача щодо відмови у призначені пенсії або щодо не призначення такої досліджується в межах прийняття рішення і саме через такий спосіб захисту як визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, права позивача будуть відновлені у той час, коли самі по собі дії щодо не призначення пенсії за віком не порушують права, свободи та інтереси позивача, адже не мають юридичного наслідку, а відтак, не створюють підстав для їх захисту.

Колегія суддів не повністю погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції. Так, лист від 15.02.2018 р. за вих. 206/09-42/03 за своєю формою не є рішенням. Однак, колегія суддів вважає, що лист відповідача від 15.02.2018 р. за вих. 206/09-42/03 за своїм змістом є рішенням відповідача, яке прийняте за результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії згідно пункту "д" статті 13 Закону № 1788-ХІІ.

Згідно вказаного листа відповідач повідомляє позивача про своє рішення як органу владних повноважень про відмову в призначенні пенсії згідно пункту "д" статті 13 Закону № 1788-ХІІ та зазначає про можливість оскарження даного рішення.

Разом з цим, колегія суддів зауважує, що порушення відповідачем форми, в якій викладене рішення за результатом розгляду заяви позивача про призначення пенсії згідно пункту "д" статті 13 Закону № 1788-ХІІ не впливає на предмет позову по даній справі, адже допущення відповідачем вказаного порушення не спростовує відсутності підстав для призначення позивачу пенсії згідно пункту "д" статті 13 Закону № 1788-ХІІ.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Залімський І. Г. Судді Смілянець Е. С. Сушко О.О.