
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/16816/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гусев О. Г. Час і місце ухвалення: 09:50, 29.03.2018р., м. Одеса
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді : Бойка А.В.,
суддів: Єщенка О.В.,
Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
07.09.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, винагороди за тривалість безперервної військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні; зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при її призначенні видів грошового забезпечення, індексації грошового забезпечення в загальному розмірі 8446,09 грн., грошової допомоги на оздоровлення в загальному розмірі 6026,50 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3260,75 грн., винагороди за тривалість безперервної військової служби в розмірі 918,75 грн. та грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 39 498,25 грн., з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день проведення перерахунку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, 17.04.2018 року ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається про порушенням судом норм матеріального права та про невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи.
В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що суд безпідставно відмовив йому у задоволенні позову з посиланням на положення ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», оскільки позивач при зверненні з позовом до суду в якості підстави для перерахунку його пенсії посилається на ч.2 ст.63 вказаного Закону. Чинним законодавством підставою для перерахунку пенсії визначено випадки подання пенсіонером додаткових документів, які дають право на подальше підвищення пенсії.
У зв'язку з цим, в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 року з прийняттям нового судового рішення - про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
18.05.2018 року від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому ГУ ПФУ в Одеській області просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.1 ч.1 ст.311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних силах України. Головним управлінням ПФУ в Одеській області позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до довідки про перерахунок пенсії для обчислення пенсії позивачу враховано грошове забезпечення в наступному складі: посадовий оклад - 1100 грн.; оклад за військове звання - 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років (35%) 430 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч.: надбавка за роботу з таємними документами 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія 90%.
23.08.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії. У вказаній заяві позивач зазначив, що при обчисленні пенсії йому не були враховані виплати грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, винагороди за безперервну військову службу та одноразової грошової допомоги при звільненні.
До вказаної заяви ОСОБА_2 додано довідку Одеського обласного військового комісаріату №469 від 23.08.2017 року.
Листом від 01.09.2017 року за вих. №1020/Т-11 позивача було повідомлено про те, що згідно з поданням Одеського обласного військового комісаріату та на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії від 13.09.2011 року №262 пенсія за вислугу 22 роки у розмірі 56 % обчислена позивачу з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в цій довідці. Проведення перерахунку на підставі довідок про грошове забезпечення чинним пенсійним законодавством не передбачено, тому повернено без розгляду надану позивачем довідку Одеського обласного військового комісаріату від 23.08.2017 року №469.
Не погоджуючись з правомірністю вказаної відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, винагорода за тривалість безперервної військової служби та одноразова грошова допомога при звільненні, не відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції не погоджується із зазначеною позицією суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ ).
Частиною 1 статті 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Таким чином, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується пенсія.
Також, Законом України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» визначаються правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Так, згідно зі статтею 1 цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Поряд з цим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав врахування отриманої ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія з огляду на наступне.
За змістом частини третьої статті 43 Закону №2262-XII пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону №2011-ХІІ та статтею 9 Закону №2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
У відповідності до п.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Дана виплата є одноразовою, не має систематичного характеру, і не входить до грошового забезпечення при призначенні пенсії.
Аналогічну правову позицію з цього приводу висловив Верховний Суд України у постанові від 12.09.2017 року по справі №812/6733/13-а.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів доходить висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а тому позов ОСОБА_2 в цій частині підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Зважаючи, що позивачем подано додаткові документи для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Одеській області 23.08.2017 року, тому його позовні вимоги підлягають задоволенню з 23.08.2016 року.
Оскільки при розгляді справи судом першої інстанції не правильно застосовано норми матеріального права, що призвело до помилкового вирішення справи, тому, на підставі ст.317 КАС України, оскаржуване рішення від 29.03.2018р. підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення - часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_2
Судові витрати розподіляються відповідно до вимог ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд апеляційної інстанції
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та винагороди за тривалість безперервної військової служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 23 серпня 2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії, додатково до врахованих при її призначенні видів грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та винагороди за тривалість безперервної військової служби, зазначених в довідці Одеського обласного військового комісаріату №469 від 23.08.2017 року з виплатою різниці між перерахованою та виплаченою пенсією.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення апеляційного суду, або з дня вручення учаснику справи повного судового рішення.
Суддя-доповідач: А.В. Бойко
Суддя: О.В.Єщенко
Суддя: Ю.В. Осіпов