
Головуючий І інстанції: Зоркіна Ю.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2018 р. Справа № 820/3397/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: Катунова В.В.,
суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2018, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, по справі № 820/3397/18
за позовом ОСОБА_3
до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (далі по тексту - відповідач), в якому просив :
- визнати неправомірними дії Слобожанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови у нарахуванні, перерахунку та виплаті ОСОБА_3 державної пенсії з розрахунку 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року за відрахуванням фактично виплачених сум;
- зобов'язати Слобожанське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова здійснити ОСОБА_3 донарахування, перерахунок та виплату державної пенсії у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до ст.ст. 8, 19, 21, 22, 46, 58, 92 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної пенсії з розрахунку 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з ч. 1 ст. 28 Закону України" "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплатити зазначену заборгованість з 01.01.2014р. до 02.08.2014р. за відрахуванням фактично виплачених сум, а саме 41186 грн. 60 коп.;
- стягнути з Слобожанського об'єднаного УПФУ м. Харкова на користь ОСОБА_3, відшкодування моральної шкоди завданої незаконними рішеннями, діями і бездіяльністю суб'єктом владних повноважень, у сумі 82373 грн. 20 коп.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Слобожанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, 15, Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) щодо відмови у нарахуванні, перерахунку та виплаті ОСОБА_3 (61001, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) державної пенсії з розрахунку 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року за відрахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язано Слобожанське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, 15, Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) здійснити ОСОБА_3 (вул. Гольдбергівська, 15, Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) донарахування, перерахунок та виплату державної пенсії у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до ст.ст. 8, 19, 21, 22, 46, 58, 92 Конституції України, ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державної пенсії з розрахунку 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з ч. 1 ст. 28 Закону України" "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплатити зазначену заборгованість з 01.01.2014р. до 02.08.2014р. за відрахуванням фактично виплачених сум.
В іншій частині вимог адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушення норм матеріального та процесуального права, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченнями від 31.08.2006 року, серії Є № НОМЕР_2 , від 14.04.1999 року серії А № НОМЕР_3 та довідкою медико-соціальної (експертної) комісії серія МСЕК серії ХАР-07 № 018666 від 25.06.2008 року.
Позивач перебуває на обліку в Слобожанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначену йому згідно ст. 50, 54 Закону № 796-XII.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2008 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2008 року, в т.ч. зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова робити донарахування та перерахунок пенсії, основну щомісячну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з встановленої мінімальної пенсії за віком в розмірі не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, діючого на момент нарахування пенсії, з наступним перерахунком, з 07.06.2008 року; зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова зробити донарахування та перерахунок призначеної пенсії, встановивши основну щомісячну пенсію 8 мінімальних пенсій за віком ( з 481 грн. 00 коп. на місяць), що становить 3848 грн. на місяць та додаткову пенсію в 75% мінімальної пенсії за віком, що становить 360 грн. 75 коп. на місяць з 07.06.2008 р.; зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова зробити донарахування та перерахунок призначеної пенсії, встановивши основну щомісячну пенсію 8 мінімальних пенсій за віком (з 482 грн. 00 коп. на місяць), що становить 3856.00 грн. на місяць та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, що становить 361 грн. 50 коп. на місяць з 01.07.2008 р.
Вважаючи, що в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року пенсія позивачу повинна нараховуватися та виплачуватися в розмірі, встановленому ст. ст. 50, 54 Закону № 796-XII, позивач звернувся до відповідача з вимогою щодо нарахування та виплати йому пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону № 796-XII за період з 01 січня по 02 серпня 2014 року включно (а.с. 9).
Листом Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 13.04.2018 року № 97/П-4 позивачу на його звернення від 29.03.2018 року повідомлено, що розрахунок пенсії здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210 (а.с. 10).
Вважаючи, що відповідачем протиправно виплачується пенсія у меншому розмірі, ніж визначено ст. ст. 50, 54 Закону № 796-XII, позивач звернувся із даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року пенсія позивачу повинна нараховуватися та виплачуватися відповідачем відповідно до положень ст. ст. 50, 54 Закону № 796-XII.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2 , 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із ст. 50 Закону № 796-XII у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону № 796-XII у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Зміни, внесені п.п. 12, 15 п. 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо розміру державної пенсії та додаткової пенсії, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008.
Відповідно до Конституції України закон про Державний бюджет України діє з 1 січня по 31 грудня календарного року.
Пунктом 4 розділу VІІ Закону України від 23.12.2010 року № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік», в редакції закону, що набула чинності з 22.07.2011 року згідно із Законом України від 14 червня 2011 року N 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», п. 3 Прикінцевих положень Закону України від 22.12.2011 року № 4282-VI «Про Державний бюджет України на 2012 рік», п. 4 Прикінцевих положень Закону України від 06.12.2012 року № 5515-VI «Про Державний бюджет України на 2013 рік» передбачалось, що у 2011, 2012 , 2013 роках державна пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначаються в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Закон України від 16.01.2014 року № 719-VII «Про Державний бюджет України на 2014 рік» до змін, внесених Законом України від 31.07.2014 року № 1622-VII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набрав чинності 03.08.2014 року, не передбачав того, що державна пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, з 01.01.2014 року до 03.08.2014 року відновили свою дію положення ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, колегія суддів зазначає, що задовольняючи позовні вимоги за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, суд першої інстанції правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального права надавши перевагу ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» над постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як нормативно-правовому акту, що має вищу юридичну силу.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач діяв не на підставі вимог чинного законодавства та без врахування всіх обставин справи, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі № 820/3397/18 відповідає вимогам ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підстави для його скасування відсутні.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи скаржника, що позивачем було пропущено строк звернення до суду, передбачений ст. 122 КАС України, оскільки ОСОБА_3 постійно після припинення виплати пенсії у розмірах, встановлених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» звертався у різні інстанції для поновлення своїх порушених прав, а тому даний строк пропущений з поважних причин (а.с. 30-56).
Інші доводи апеляційної скарги з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 316 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 по справі № 820/3397/18 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов Судді І.М. Ральченко Г.Є. Бершов