Постанова № 75423680, 19.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2018
Номер справи
825/70/18
Номер документу
75423680
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/70/18 Суддя першої інстанції: Житняк Л.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача - Горяйнова А.М.,

суддів - Кузьмишиної О.М. та Пилипенко О.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року, яке прийняте в порядку спрощеного провадження, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу згідно довідки Чернігівського обласного військового комісаріату від 23 травня 2012 року № 43685;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок з 01 квітня 2012 року та виплату пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу згідно довідки Чернігівського обласного військового комісаріату від 23 травня 2012 року № 43685 з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року у задоволенні вказаного адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення про задоволення адміністративного позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права. Скаржник вказує на те, що має право на виплату пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подало відзив на апеляційну скаргу, у якому зазначило, що пенсія позивачу виплачується з дотриманням вимог закону.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року - без змін виходячи із наступного.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено та сторонами даної справи не заперечується, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У відповідності до ст. 63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

З 08 травня 2012 року набрала чинності постанова КМ України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 (далі - Постанова).

У відповідності до абз. 1 п. 1 вказаної Постанови з 1 липня 2012 року відбувається підвищення пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

Разом з тим, абз. 2 п. 1 Постанови передбачає, що розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01 квітня 2012 року.

З метою підвищення пенсії позивача відповідно до абз. 1 п. 1 Постанови та для виключення можливості порушення абз. 2 п. 1 Постанови Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області отримало від Чернігівського обласного військового комісаріату довідку № ФЧ43685 від 23 травня 2012 року, яка містить розрахунок грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням. У вказаній довідці зазначений розмір премії - 90 %.

Зазначена довідка була витребувана відповідачем виключно з метою перерахунку пенсії відповідно до абз. 1 п. 1 Постанови та контролю за не перевищенням граничного розміру пенсії, передбаченого у абз. 1 п. 1 Постанови.

Натомість перерахунок пенсії позивача був здійснений із грошового забезпечення, до якого включено премію у розмірі 10 %.

Розмір премії військовослужбовцям, які проходять службу, був збільшений, зокрема, наказами Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року № 576, від 28 січня 2011 року № 50 та від 25 червня 2011 року № 355, які прийняті на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» № 1294 від 07 листопада 2007 року.

Відповідно до пп. 2 п. 5 вказаної постанови керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Тобто, наказами Міністра оборони України було встановлено розмір премій військовослужбовців з урахуванням видатків, передбачених для їх грошового утримання, на чітко визначений період часу.

З огляду на те, що премії, визначені такими наказами, носять тимчасовий характер, у відповідача були відсутні підстави, передбачені ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з прийняттям вищевказаних наказів, збільшивши розмір премії позивача з 10 % до 90 %.

Аналогічні висновки були викладені Верховним Судом України в ухвалі від 14 травня 2013 року у справі № 21-109а13.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_2

Доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в рішенні від 22 березня 2018 року та не можуть бути підставою для її скасування.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 316, 319, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 березня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач А.М. Горяйнов

Судді О.М. Кузьмишина

О.Є. Пилипенко