
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 752/19353/17 Суддя (судді) першої інстанції: Чередніченко Н.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Пилипенко О.Є.,
за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 05 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №164-ДК/0019ПО/08/01/-17 від 12.09.2017 року,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до Голосіївського районного суду м.Києва з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, про визнання протиправною постанови про накладення адміністративного стягнення № 164-ДК/0019ПО/08/01/-17 від 12.09.2017 року винесену державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Скрягою О.В.
Рішенням Голосіївського районного суду м.Києва від 05 червня 2018 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду та прийняти нове про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що 01.09.2017 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Скрягою О.В., відповідно до вимог ст.ст.6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» проведена перевірка з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.
В результаті перевірки встановлено, що земельна ділянка, площею 0,54 га (кадастровий номер НОМЕР_1), яка розташована по проспекту АДРЕСА_1 використовується КП «Спецжитлофонд» на підставі державного акту на праві постійного користування земельною ділянкою від 07.09.2012 року серії НОМЕР_2 для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку для працівників КП «Київський метрополітен» та КП «Київметробуд» з об'єктами соціальної інфраструктури та блоком первинного обслуговування. На ділянці проводяться будівельні роботи, розташована будівельна техніка та тимчасові споруди для охорони та працівників будівництва, виритий котлован, знято поверхневий шар ґрунту на площі орієнтовно 0,30 га. Ділянка огороджена дерев'яним парканом, встановлені металеві ворота та охороняється. Доступ на ділянку обмежений. Відповідно до Дозволу, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України від 03.10.2016 року № IV 115162772447 замовником будівництва є КП «Спецжитлофонд» та генеральним підрядником «Скайдбуд Груп». Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення грантового покриву (родючого шару ґрунту) на земельну ділянку відсутній, чим порушено вимоги ст. 168 Земельного кодексу України. За результатами перевірки було складено акт від 01.09.2017 року № 164-ДК/130/АП/09/01-17 (а.с.17-18).
06.09.2017 року КП «Спецжитлофонд» отримав лист Головного управління Держгеокадастру у Київській області про виклик для дачі пояснень в зв'язку з використанням земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17).
08.09.2017 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Семенюком І.Д. було складено протокол про адміністративне правопорушення від 08.09.2017 року № 164-ДК/0021П/07/01/-17, вчинене ОСОБА_3, відповідно до якого 01.09.2017 року виїздом на місце встановлено, що земельна ділянка, площею 0,54 га (кадастровий номер НОМЕР_1), яка розташована по проспекту АДРЕСА_1 використовується КП «Спецжитлофонд» на підставі державного акту на праві постійного користування земельною ділянкою від 07.09.2012 року серії НОМЕР_2 для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку для працівників КП «Київський метрополітен» та КП «Київметробуд» з об'єктами соціальної інфраструктури та блоком первинного обслуговування. На ділянці проводяться будівельні роботи, розташована будівельна техніка та тимчасові споруди для охорони та працівників будівництва, виритий котлован, знято поверхневий шар ґрунту на площі орієнтовно 0,30 га. Ділянка огороджена дерев'яним парканом, встановлені металеві ворота та охороняється. Доступ на ділянку обмежений. Відповідно до Дозволу, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України від 03.10.2016 року № IV 115162772447 замовником будівництва є КП «Спецжитлофонд» та генеральним підрядником «Скайдбуд Груп». Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення грунтового покриву (родючого шару ґрунту) на земельну ділянку відсутній, чим порушено вимоги ст. 168 Земельного кодексу України. Відповідальність за вчинене правопорушення, передбачена ст. 53-3 КУпАП та ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України. Копія протоколу вручена ОСОБА_3 - особі, відносно якої він складений та останнього повідомлено про розгляд справи на 12.09.2017 року (а.с.15-16).
Постановою державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області Скряги О.В. від 12.09.2017 року, визнано ОСОБА_3 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 323 грн. При винесенні постанови державний інспектор керувався п. и) ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України та ст..ст. 24, 33, 244, 276-278, 283, 284 КУпАП. Постановою встановлено, що виїздом на місце встановлено, що земельна ділянка, площею 0,54 га (кадастровий номер НОМЕР_1), яка розташована по проспекту АДРЕСА_1 використовується КП «Спецжитлофонд» на підставі державного акту на праві постійного користування земельною ділянкою від 07.09.2012 року серії НОМЕР_2 для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку для працівників КП «Київський метрополітен» та КП «Київметробуд» з об'єктами соціальної інфраструктури та блоком первинного обслуговування. На ділянці проводяться будівельні роботи, розташована будівельна техніка та тимчасові споруди для охорони та працівників будівництва, виритий котлован, знято поверхневий шар ґрунту на площі орієнтовно 0,30 га. Ділянка огороджена дерев'яним парканом, встановлені металеві ворота та охороняється. Доступ на ділянку обмежений. Відповідно до Дозволу, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України від 03.10.2016 року № IV 115162772447 замовником будівництва є КП «Спецжитлофонд» та генеральним підрядником «Скайдбуд Груп». Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) на земельну ділянку відсутній, чим порушено вимоги ст. 168 Земельного кодексу України та заподіяно шкоду в сумі 18466 грн. 90 коп. (а.с.13-14).
Враховуючи вищенаведене, позивач звернувся до суду з даним позовом в якому просив суд визнати протиправною постанову про накладення адміністративного стягнення № 164-ДК/0019ПО/08/01/-17 від 12.09.2017 року.
Відмовляючи в задоволені адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що в даному спорі сторона відповідача довела належними та допустимими доказами з посиланням на відповідні положення закону про законність та обґрунтованість своїх дій, а також повну безпідставність позовних вимог.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Приписами ст. 168 Земельного кодексу України встановлено, що ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків:
а) проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх обслуговуванням об'єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення;
б) проведення робіт, пов'язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов'язаних з їх експлуатацією об'єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під'їзних дорогах, лініях електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення. У випадках, визначених підпунктами «а» і «б» цієї частини, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюються виключно на підставі робочого проекту землеустрою.
Приписами статті 211 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: а) укладення угод з порушенням земельного законодавства; б) самовільне зайняття земельних ділянок; в) псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами; г) розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об'єктів, що негативно впливають на стан земель; ґ) невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням; д) порушення строків повернення тимчасово займаних земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; е) знищення межових знаків; є) приховування від обліку і реєстрації та перекручення даних про стан земель, розміри та кількість земельних ділянок; ж) непроведення рекультивації порушених земель; з) знищення або пошкодження протиерозійних і гідротехнічних споруд, захисних насаджень; и) невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту; і) самовільне відхилення від проектів землеустрою; ї) ухилення від державної реєстрації земельних ділянок та подання недостовірної інформації щодо них; й) порушення строків розгляду заяв щодо відведення земельних ділянок.
Стаття ст. 53-3 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, а також невиконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту.
Так, суд першої інстанції вірно встановив та зазначив в оскаржуваному позивачем рішенні, що позивачем не надано доказів та документів правомірності дій під час виконання всіх вимог закону щодо здійснення зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, як і не наведено переконливих доводів щодо звільнення позивача від обов'язкового отримання спеціального дозволу на виконання цих робіт.
А тому твердження апелянта про те, що судом першої інстанції не проаналізовано та не здійснено дослідження листів-запитів та відповідей Головного управління Держгеокадастру у Київській області та Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру є необґрунтованими, оскільки останні не є тим доказом про який вказав суд першої інстанції.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 442 «Про оптимізацію систем центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція сільського господарства ліквідується, а функції із здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання земельного законодавства використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів покладаються на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року № 910-р «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» функцій і повноваження Державної інспекції сільського господарства із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів, що припиняються покладаються на Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15, визначено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до підпункту 25 пункту 4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) зокрема за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Головне управління Держгеокадастру у Київській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 № 963-ІV визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Київській області - головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у місті Києві Управління з контролю за використанням та охороною земель Семенюк Ігор Дмитрович при здійсненні перевірки та складанні Акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства з об'єктом - земельної ділянки від 01.09.2017 № 164-ДК/130/АП/09/01/-17 керувався Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Київській області затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308 та Законом.
Дана перевірка здійснювалась на підставі наказу Головного управління від 22.08.2017 № 164-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності», отже спростовуються твердження апелянта про відсутність такого наказу.
Посилання апелянта щодо порушення процедури проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 у Голосіївському районі м. Києва, яка відбулась без своєчасного попередження про початок проведення перевірки та за відсутності уповноваженого представника КП «Спецжитлофонд» та плану проведення перевірки підлягають спростуванню, оскільки Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 № 963-ІV та Положенням №308 не передбачені дані вимоги.
Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 27.12.2016 № 353 «Про організаційні заходи із здійснення функцій державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів територіальними органами Держгеокадастру» запроваджено в діловодство головних управлінь Держгеокадастру бланк Акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства, згідно з додатком 3. Даний акт оформлений відповідно до вищевказаного Наказу, яким не передбачено, що в ньому має міститися інформація про категорія земель та склад угідь.
Посилання апелянта на те, що в Акті не вказане місцезнаходження територіального органу, що здійснив перевірку підлягають спростуванню, так як в Акті, вказано дата 01 вересня 2017 та місце його складання місто Київ, та вказана посада і прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала даний Акт.
Враховуючи вищенаведене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовані.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Рішення Голосіївського районного суду м.Києва від 05 червня 2018 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
О.Є.Пилипенко
Повний текст постанови виготовлено 19.07.2018 року.