Постанова № 75423560, 18.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
826/17696/16
Номер документу
75423560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@apladm.ki.court.gov.ua

Головуючий суддя у першій інстанції: Власенкова О.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року Справа № 826/17696/16

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Епель О.В.,

суддів: Губської Л.В., Костюк Л.О.,

за участю секретаря Лісник Т.В.,

представника позивача Гоцка Р.В.,

представника відповідача Норця В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2018 року у справі

за позовом публічного акціонерного товариства

«Аграрний фонд»

до Офісу великих платників податків

Державної фіскальної служби,

третя особа, яка не заявляє

самостійні вимоги

на предмет спору: Головне управління

Державної казначейської служби України в м. Києві

про визнання бездіяльності протиправною

та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Публічне акціонерне товариство «Аграрний фонд» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору: Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просило:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення заяви ПАТ «Аграрний фонд» про повернення суми бюджетного відшкодування за листопад 2014 року до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість;

- зобов'язати відповідача внести необхідні дані та заяву ПАТ «Аграрний фонд» про повернення суми бюджетного відшкодування за листопад 2014 року у розмірі 198 83 833,52 грн. як такої, що є узгодженою, до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість;

- зобов'язати відповідача надати звіт про виконання судового рішення протягом 15-ти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2018 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на те, що висновок про узгодженість суми бюджетного відшкодування ПДВ, щодо якої подано дану позовну заяву, та про необхідність внесення відповідних даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, а не до Тимчасового реєстру заяв, є неправомірним.

З цих та інших підстав апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято за неповно встановлених обставин справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення суду - без змін та, зокрема, наголошує на тому, що з 01.04.2017 р. правовою підставою для отримання платником бюджетного відшкодування є внесення контролюючим органом відповідних даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, і що саме така правова позиція підтримується у практиці Верховного Суду.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Аграрний фонд» (код ЄДРПОУ 38926880) є юридичною особою, зареєстроване відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби ГТУЮ у м. Києві 07.10.2013 р.

Позивач є платником ПДВ та перебуває на обліку у контролюючих органах з 08.10.2013 р. за № 265913159666.

До 01.01.2016 р. позивач перебував на обліку в ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві.

Відповідно до наказу ДФС України від 08.09.2015 р. № 681 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2016 рік» з 01.01.2016 р. позивача переведено на облік до Міжрегіонального головного управління ДФС - Офісу великих платників ДФС.

В установленому законом порядку ПАТ «Аграрний фонд» подало до ДПІ податкову декларацію з ПДВ за листопад 2014 року (уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок), що підтверджується роздруківкою електронної квитанції №2 вх. 13.01.2015 р. № 9000235292, а також розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 254 000 000,00 грн.

Податковим органом було проведено документальну позапланову виїзну перевірку достовірності декларування ПАТ «Аграрний фонд» бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за листопад 2014 року, за результатами якої складено акт від 24.04.2015 р. № 23/26-59-28-01-12.

Згідно з п. 4.1 висновків акту перевірки контролюючим органом не встановлено порушень при відображенні ПАТ «Аграрний фонд» у декларації за листопад 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в сумі 54 000 000,00 грн.

Водночас ДПІ дійшла висновку про порушення ПАТ ««Аграрний фонд» п.п. 198.1, 198.3, 198.4, 198.6 ст. 198, п.п. 200.1, 200.2, 200.4 ст. 200, п.п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим прийнято податкові повідомлення-рішення від 19.05.2015 р.:

- № 0003280125, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 200 020 832,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50 005 208,00 грн.;

- № 0004280125, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 36 877 448,00 грн.

За результатами адміністративного оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень та на підставі пп.78.1.5 п.78.1 статті 78 Податкового кодексу України податковим органом проведено перевірку, за результатами якої складено акт від 22.07.2015 р. № 119/26-59-28-01-12-38926880 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Аграрний фонд» (код за ЄДРПОУ 38926880) з питань, що стали предметом оскарження».

Згідно з п. 4.1 висновків зазначеного акта перевірки № 119 за даними перевірки з питань, що стали предметом оскарження, та з урахуванням акта попередньої перевірки від 24.04.2015 р. № 23/26-59-28-01-12, не встановлено порушень при відображенні ПАТ «Аграрний фонд» у декларації за листопад 2014 року бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в сумі 55 072 668,00 грн.

З урахуванням висновків акта перевірки №119 ГУ ДФС у м. Києві прийнято рішення від 24.07.2015 р. № 11348/10/26-15-10-06, яким первинну скаргу ПАТ «Аграрний фонд» задоволено частково та скасовано податкове повідомлення-рішення від 19.05.2015 р. № 0003280125 в частині зменшення бюджетного відшкодування в сумі 1 093 500,00 грн. та штрафних санкцій у сумі 273 375,00 грн., а в іншій частині залишено без змін; а також залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 19.05.2015 р. № 0004280125.

На підставі цього рішення ГУ ДФС у м. Києві контролюючим полатковим органом позивачу винесено податкове повідомлення-рішення від 29.07.2015 р. № 0014280125, яким йому зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 198 927 332,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 49 731 833,00 грн.

Вказані податкові повідомлення-рішення від 19.05.2015 р. № 004280125 та від 29.07.2015 р. № 0014280125 ПАТ «Аграрний фонд» оскаржило в судовому порядку.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2015 р. у справі № 826/21965/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.01.2016 р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.08.2017 р., позов ПАТ «Аграрний фонд» задоволено, скасовано податкові повідомлення-рішення від 19.05.2015 р. № 0004280125 та від 29.07.2015 р. № 0014280125.

Таким чином, заявлена ПАТ «Аграрний фонд» сума бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника в розмірі 254 000 000,00 грн. є узгодженою і з часу набрання вищевказаним судовим рішенням законної сили, тобто з 19.01.2016 р., товариство набуло право на отримання бюджетного відшкодування, про що листом від 01.02.2016 р. № 02-01/213 воно повідомило відповідача.

06.07.2015 р. ПАТ «Аграрний фонд» подало уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2015 року № 9139039622, яким задекларовано суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) на суму 27 811 554,00 грн., та сплату до державного бюджету в розмірі 27 811 554,00 грн.

У зв'язку з цим ДПІ на суму податкових зобов'язань позивача з ПДВ 27 811 554,00 грн. нараховано штраф 3% в розмірі 834 347,00 грн. та пеню за несвоєчасну оплату в розмірі 1 837 848,45 грн. (разом 2 672 195,45 грн.).

Крім того, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.03.2016 р. № 0000174050, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 43 637,09 грн. (10% за затримку реєстрації податкових накладних). Списання даних сум, відбулось за рахунок переплати, яка обліковувалась в інтегрованих картках позивача, згідно з декларацією за листопад 2014 року.

У той же час, відповідачем подано до органів ДКСУ висновок про суми відшкодування ПДВ, про що свідчить перерахування 29.07.2016 р. на рахунок ПАТ «Аграрний фонд», розміщений в ПАТ «Ощадбанк», 24 588 23,50 грн. (призначення платежу: відшкодування ПДВ за декларацією за місяць листопад 2014 року).

Станом на день звернення позивача до суду з позовною заявою залишок невідшкодованої суми ПДВ складав 198 883 689,96 грн.

Згідно з податковим повідомленням-рішенням від 11.08.2017 р. № 000604410899 (після звернення ПАТ «Аграрний фонд» з позовом до суду у цій справі) відповідач застосував до позивача штраф у розмірі 99 856,44 грн. (10% за затримку реєстрації податкових накладних). Ця сума є узгодженою.

Тож, станом на час розгляду судом цієї справи залишок невідшкодованої позивачу суми ПДВ складає 198 783 833,52 грн. (198 883 689,96 грн. - 99 856,44 грн.).

Упродовж 2016-2017 років позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про подання до органів ДКСУ висновку про суми відшкодування ПДВ та внесення необхідних даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, які відповідачем не виконані.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення його заяви про повернення суми бюджетного відшкодування за листопад 2014 року до вказаного Реєстру, звернувся до суду з адміністративним позовом у цій справі.

Колегія суддів встановила, що задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що сума бюджетного відшкодування позивачу ПДВ за листопад 2014 року в розмірі 198 783 833,52 грн. є узгодженою та підлягає внесенню відповідачем до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, що діє з 01.04.2017 р.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Податковим кодексом України (далі - ПК України), Законом України від 21.12.2016 р. № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 23.03.2017 №1989-VIII (далі - Закон № 1797-VІІІ), Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 р. № 26 (далі - Порядок № 26).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згіно з п.200.15 ст. 200 ПК України в редакції, що діяла до 01.01.2017, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Станом на час виникнення спірних правовідносин та звернення позивача з позовом до суду механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість був визначений Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 р. № 39.

Законом № 1797-VІІІ змінено порядок здійснення бюджетного відшкодування, який наразі не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно з пп. 200.7.1, 200.7.2 п. 200.7 ст. 200 ПК України в чинній редакції формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

До такого Реєстру вносяться такі дані: 1) найменування платника податку та його індивідуальний податковий номер; 2) дата подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку, поданої у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання); 3) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначена у кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 4) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зменшена на суму податкового боргу; 5) реквізити поточного рахунка платника податку для перерахування бюджетного відшкодування; 6) реквізити бюджетних рахунків для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; 7) реквізити бюджетного рахунка, з якого здійснюється бюджетне відшкодування податку; 8) дата початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява про повернення суми бюджетного відшкодування, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); 9) сума податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дата поданої до контролюючого органу заяви в разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; 10) дата складення та вручення платнику податків акта перевірки; 11) дата та номер податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням (у разі подання) уточнюючого розрахунку, неузгоджена контролюючим органом; 12) дата початку оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, що оскаржується; 13) дата закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та сума бюджетного відшкодування, узгоджена за результатами оскарження; 14) сума узгодженого контролюючим органом бюджетного відшкодування за кожною заявою та дата її узгодження; 15) дата та сума повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку; 16) дата та сума зарахування (перерахування) в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Внесення даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування посадовими особами відповідних органів здійснюється з дотриманням вимог законів щодо електронного підпису та електронного документообігу.

Порядок ведення та форма Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження. Зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат, зокрема з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення ("ґ" п.200.12 статті 200 Податкового кодексу України). У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

У п. 200.13 ст. 200 ПК України передбачено, що на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Пунктом 200.15 статті 200 ПК України передбачено, що в разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

При цьому, пунктами 52, 56 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими цей підрозділ був доповнений Законом № 1797-VІІІ, визначено, що до 10 січня 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, зобов'язаний на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 цього Кодексу, в редакції, що діяла до 1 січня 2017 року, сформувати єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування у хронологічному порядку їх надходження.

Формування, ведення, бюджетне відшкодування та офіційне публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Законом № 1797-VІІІ статтею 19-3 Податкового кодексу України було делеговано Головному управлінню державної фіскальної служби в областях функцію щодо внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, що була раніше покладена на податкові інспекції.

До 01 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету.

Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 р. № 26 затверджено Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який згідно з пунктом 3 зазначеної постанови КМУ набирає чинності з 01.04.2017 р., до набрання ним чинності бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з пунктом 52 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 01 січня 2017 року.

Відповідно до п.п. 4, 6 Порядку № 26 орган ДФС вносить до Реєстру, зокрема, такі дані: - найменування платника податку на додану вартість (далі - платник податку) та його індивідуальний податковий номер; - дату подання заяви про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі - заява) на рахунок платника податку у банку, поданої у складі податкової декларації з податку на додану вартість (далі - податкова декларація) або уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість (далі - уточнюючий розрахунок) (в разі їх подання); - суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, зазначену в кожній заяві, поданій у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), у тому числі окремо, яка підлягає перерахуванню на рахунок платника податку у банку та/або в рахунок сплати грошових зобов'язань, та/або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; - дату початку та закінчення проведення перевірки даних податкової декларації або уточнюючого розрахунку (в разі їх подання), в складі яких подана заява, з обов'язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна); - суму податку, заявленого до бюджетного відшкодування, та дату поданої до органу ДФС заяви у разі виникнення у платника податку необхідності змінити напрям узгодженого бюджетного відшкодування; - дату та номер податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування за кожною заявою з урахуванням уточнюючого розрахунку (у разі їх подання), не узгоджену органом ДФС; - дату початку оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, що оскаржується; - дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення та суму бюджетного відшкодування, узгоджену за результатами оскарження; - суму узгодженого органом ДФС бюджетного відшкодування за кожною заявою та дату її узгодження.

Інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі органом ДФС на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

У зв'язку з набранням чинності Порядком № 26, з 01.04.2017 р. втратив чинність Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2016 р. № 68, який передбачав, що реєстри формуються ДФС за даними: прийнятих територіальними органами ДФС податкових декларацій з податку на додану вартість (далі - податкові декларації) або уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість (далі - уточнюючі розрахунки), передбачених абзацом четвертим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, та заяв, поданих у складі податкових декларацій або уточнюючих розрахунків; податкової інформації, зібраної та отриманої органами доходів і зборів, відповідно до глави 7 Кодексу.

Пунктом 10 вказаного Порядку № 68 було передбачено, що друга частина реєстрів містить інформацію, зокрема, про: неузгоджену суму податку, заявлену до бюджетного відшкодування, що оскаржується; дату закінчення оскарження податкового повідомлення-рішення; суму податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, узгоджену за результатами оскарження.

Отже, законодавством, чинним до 01.01.2017 р., було регламентовано порядок відшкодування платникам податків ПДВ шляхом складання податковим органом відповідного висновку та його подання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Разом з тим, з вказаної дати зазначений порядок змінився, новим порядком передбачено внесення відповідних даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ (далі - Реєстр) шляхом його інформаційного наповнення, зокрема, внесення контролюючими органами інформації про узгоджену суму бюджетного відшкодування, яка підлягає перерахуванню платнику податків.

При цьому, у разі внесення заяви про бюджетне відшкодування до Реєстру згідно з Порядком № 68, який діяв до 01.04.2017 р., відповідна інформація мала бути включена у сформований до 10.01.2017 р. єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та у Тимчасовий реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, поданих до 01.02.2016 р., за якими станом на 01.01.2017 р. суми ПДВ не відшкодовані з бюджету.

Бюджетне відшкодування за такими заявами до 01.04.2017 р. мало здійснюватися у раніше визначеному порядку, тобто зі складанням контролюючим органом відповідного висновку та його поданням територіальному органу Державної казначейської служби України.

Водночас, з 01.04.2017 р. передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС в Реєстрі інформації про її узгодження.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що процедура повернення позивачу заявленої ним суми бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2014 року не була виконана податковим органом ані в порядку, регламентованому нормами податкового законодавства до 01.01.2017 р. (висновок до органів ДКСУ не подавався), ані в порядку, що діяв з вказаної дати (до Тимчаосового реєстру або Реєстру відомості про відповідні суми відшкодування не внесено).

При цьому, заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2014 року в розмірі 198 783 833,52 грн. з 19.01.2016 р. є узгодженою, зокрема на підставі судових рішень, що набради законної сили.

Разом з тим, апеляційний суд відзначає, що впродовж 2016-2017 років позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про надання до органів казначейства висновку про суми відшкодування ПДВ та внесення необхідних даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, але відповідачем не було вжито передбачених законодавством заходів для реалізації вказаного права позивача на отримання відповідного бюджетного відшкодування, чим, окрім іншого, порушено принцип належного урядування.

Водночас, у рішенні від 20.10.2011 р. по справі «Рисовський проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.

Згідно зі ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції щодо допущення відповідачем протиправної бездіяльності стосовно невнесення заяви ПАТ «Аграрний фонд» про повернення суми бюджетного відшкодування за листопад 2014 року до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ та необхідності відновлення порушеного права позивача шляхом зобов'язання відповідача внести відповідні відомості до вказаного Реєстру.

Доводи апелянта про те, що висновок суду першої інстанції про узгодженість суми бюджетного відшкодування ПДВ, щодо якої подано дану позовну заяву, та про необхідність внесення відповідних даних до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, а не до Тимчасового реєстру заяв, є неправомірним, колегія суддів вважає необґрунтованими і такими, що спростовуються матеріалами справи.

Крім того, у контексті даного питання судова колегія зазначає, що з 01.04.2017 р. єдиною законодавчо визначеною підставою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування з ПДВ є відображення відповідних відомостей саме в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ.

Доводи представника апелянта про те, що на теперішній час належна позивачу сума бюджетного відшкодування вже є меншою, є необґрунтованими, оскільки апеляційним судом здійснюється перевірка рішення суду першої інстанції за обставинами, які існували на момент його ухвалення. При цьому, представником апелянтом було визнано, що на момент ухвалення рішення суду першої інстанції існувала саме така сума бюджетно відшкодування, щодо якої судом прийнято рішення.

Таким чином, проаналізувавши ці та всі інші доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що вони не спростовують висновків суду щодо наявності правових підстав для задоволення позову і апелянт, який є суб'єктом владних повноважень, всупереч вимогам ч. 2 ст. 77 КАС України, не довів тих обставин, на які він посилається, та правомірності оскаржуваної бездіяльності.

Отже, судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, відповідно до вимог ст. 242 КАС України.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на вищевикладене, апеляційна скарга Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби підлягає залишенню без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2018 року - без змін.

Таким чином, оскільки судом апеляційної інстанції не здійснено зміни або скасування рішення суду, то відповідно до ст. 139 КАС України, понесені відповідачем та апелянтом у цій справі судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Повний текст рішення, відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України, виготовлено 19 липня 2018 року.

Головуючий суддя:

Судді: