Рішення № 75422154, 20.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
815/2343/18
Номер документу
75422154
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2343/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Приватного підприємства «Агроальянс-2007» до Державної фіскальної служби України, Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Приватне підприємство «Агроальянс-2007» з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №660574/35462581 від 23.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №100 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №665694/35462581 від 25.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні ПП «Агроальянс-2007» №100 від 24.10.2017 року та №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу відповіді на відзив.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, надіслав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні. Позов та відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що податковому органу надані всі документи, які підтверджують здійснення господарських операцій, позивач не підпадає під жодний критерій оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних, оскаржувані рішення не містять конкретної інформації які саме документи не були надані позивачем, тобто, рішення є не чіткими.

Представник відповідача – ДФС України в судове засідання не з’явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки платником податків не було надано всіх документів для реєстрації податкових накладних.

Представник відповідача - Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації в судове засідання не з’явився, відповідач відзиву на позов не надав.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Приватне підприємство «Агроальянс-2007» є юридичною особою, основним видом діяльності якого є оптова торгівля хімічними продуктами.

Між ПП «Агроальянс-2007» та СФГ «Перлина» «С» 16 березня 2017 року укладений договір поставки №116, за умовами якого позивач зобов'язується поставити СФГ «Перлина» «С» товари та продукцію, а покупець зобов’язується в порядку та на умовах, передбачених цим договором, приймати та оплачувати цей товар. Найменування, асортимент та кількість товару, який підлягає поставці за цим договором, зазначаються в додатках, які є його невід’ємною частиною (аркуші справи 66-67).

Відповідно до Додатку №АА-0001523 від 24.10.2017 року до договору поставки №116 від 16.03.2017 року поставці підлягають товари: насіння соняшнику Р63LE113 у кількості 15 мішків, насіння соняшнику Р64НE118 (Р64ГE118) у кількості 20 мішків (аркуш справи 68).

ПП «Агроальянс-2007» виписало СФГ «Перлина» «С» рахунок №1523 від 24.10.2017 року на суму 168000 грн. (у тому числі ПДВ 28000 грн.) на оплату за товар (аркуш справи 69), який оплачений покупцем в той же день (аркуш справи 70).

ПП «Агроальянс-2007» відвантажило вищезазначений товар СФГ «Перлина» «С», що підтверджується видатковою накладною №122 від 30.03.2018 року (аркуш справи 71) та позивачем виписана на користь СФГ «Перлина» «С» податкова накладна №100 від 24.10.2017 року (аркуш справи 18).

При цьому, реалізований на користь СФГ «Перлина» «С» товар був придбаний позивачем у контрагента ПП «Білоцерківагробізнес» на підставі договору купівлі-продажу (поставки) №37/17 від 10.11.2017 року та контрагента ТОВ «Піонер Насіння Україна» на підставі договору купівлі-продажу насіння №18/13 від 03.11.2017 року, що підтверджується зазначеними договорами, рахунком на оплату по замовленню №20 від 14.12.2017 року, видатковою накладною №18 від 07.03.2018 року, товарно-транспортною накладною №Р18 від 07.03.2018 року, рахунком №3 від 08.03.2018 року, виписками по рахунку, актом прийому-передачі транспортних робіт (надання послуг) №3 від 08.03.2018 року, рахунком №3809013066/замовлення №3802020860 від 28.02.2018 року, накладною №3807030108 від 21.03.2018 року, товарно-транспортною накладною №Т_00000576 від 21 березня 2018 року, сертифікатами, що засвідчують посівні якості насіння (аркуші справи 72-101).

ПП «Агроальянс-2007» направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №100 від 24.10.2017 року та отримало квитанцію про прийняття документа та зупинення реєстрації із зазначенням: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах з УКТ ЗЕД: 1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п. п. 201.16.1 п. 20.1 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п. 4 цього наказу» (аркуш справи 19).

На виконання вимог п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем 16 квітня 2018 року направлено до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС України в електронному вигляді повідомлення від 16.04.2018 року №1 (аркуш справи 20) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК реєстрація якої/го зупинена, зокрема, рахунок покупцю №1532 від 24.10.2017 року, договір покупцю №116 від 16.03.2017 року, додаток покупцю №АА-0001523 від 24.10.2017 року, виписка з банку №169 від 24.10.2017 року, видаткова покупцю №122 від 30.03.2018 року, рахунок від постачальника №20 від 14.12.2017 року, договір від постачальника №37/17 від 10.11.2017 року, виписка з банку №2568 від 14.12.2017 року, видаткова від постачальника №18 від 07.03.2018 року, ТТН №18 від 07.03.2018 року, рахунок від перевізника №3 від 08.03.2018 року, договір від перевізника №12/06-17А від 12.06.2017 року, акт перевізника №3 від 08.03.2018 року, виписка з банку №2919 від 13.03.2018 року, рахунок від постачальника №3809013066 від 28.02.2018 року, договір від постачальника №18/13 від 03.11.2017 року, додаток від постачальника №1 від 03.11.2017 року, виписки з банку №2922 від 13.03.2018 року, №2944 від 15.03.2018 року, №2954 від 16.03.2018 року, №2965 від 16.03.2018 року, видаткова від постачальника №3807030108 від 21.03.2018 року, ТТН №Т_00000576 від 21.03.2018 року, договір оренди складу №100 від 01.12.2017 року, рахунок №СФ-0005034 від 01.03.2018 року, Акт №ОУ-0000328 від 31.03.2018 року, виписка з банку №2871 від 02.03.201 року, ліцензія №293367 від 10.04.2014 року, витяг б/н від 04.12.2017 року, навантаження-розвантаження б/н від 01.01.2018 року, сертифікат №3336127 від 13.02.2018 року (аркуші справи 21-64).

Проте, рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 23.04.2018 року №660574/35462581 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №100 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (аркуш справи 65), оскільки платником податку не надані копії документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Між ПП «Агроальянс-2007» та ТОВ «Агроніка Стар» 28 березня 2018 року укладений договір поставки №59, за умовами якого позивач зобов'язується поставити ТОВ «Агроніка Стар» товари та продукцію, а покупець зобов’язується в порядку та на умовах, передбачених цим договором, приймати та оплачувати цей товар. Найменування, асортимент та кількість товару, який підлягає поставці за цим договором, зазначаються в додатках, які є його невід’ємною частиною (аркуші справи 180-181).

Відповідно до Додатку №1 від 28.03.2018 року до договору поставки №59 від 28.03.2018 року поставці підлягає товар: Мікродобриво «Оракул колофермин бору» у кількості 1970 л (аркуш справи 182).

ПП «Агроальянс-2007» виписало ТОВ «Агроніка Стар» рахунок №137 від 28.03.2018 року на суму 202902,12 грн. (у тому числі ПДВ 33817,02 грн.) на оплату за товар (аркуш справи 183), який оплачений покупцем в той же день (аркуш справи 184).

ПП «Агроальянс-2007» відвантажило вищезазначений товар ТОВ «Агроніка Стар», що підтверджується видатковою накладною №216 від 10.04.2018 року (аркуш справи 185) та позивачем виписана на користь ТОВ «Агроніка Стар» податкова накладна №58 від 28.03.2018 року (аркуш справи 122).

При цьому, реалізований на користь ТОВ «Агроніка Стар» товар був придбаний позивачем у контрагента ПП «ДОЛИНА-ЦЕНТР» на підставі договору поставки №970802 регуляторів росту і мікродобрив від 08.02.2018 року, що підтверджується зазначеним договором, рахунком на оплату №186 від 28.03.2018 року, видатковою накладною №133 від 29.03.2018 року, сертифікатом відповідності, виписками по рахунку (аркуші справи 187-192).

Крім того, на підтвердження місця зберігання придбаного товару позивачем надані договір оренди №100 від 01 грудня 2017 року, акт приймання-передачі приміщення від 01.01.2018 року, рахунок-фактура №СФ-0005034 від 01.03.2018 року, виписка з рахунків, акт №ОУ-0000328 здачі-прийняття робіт (надання послуг) (аркуші справи 197-205).

ПП «Агроальянс-2007» направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №58 від 28.03.2018 року та отримало квитанцію про прийняття документа та зупинення реєстрації із зазначенням: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник «D»=0, «Р»=2166389,37 (аркуш справи 123).

На виконання вимог п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем 18 квітня 2018 року направлено до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси ГУ ДФС України в електронному вигляді повідомлення від 18.04.2018 року №1 (аркуш справи 125) щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК реєстрація якої/го зупинена, зокрема, рахунок покупцю №137 від 28.03.2018 року, договір покупцю №59 від 28.03.2018 року, додаток покупцю №1 від 28.03.2018 року, виписка з банку №147 від 28.03.2018 року, видаткова покупцю №216 від 10.04.2018 року, довіреність від покупця №2 від 10.04.2018 року, рахунок від постачальника №186 від 28.03.2018 року, договір від постачальника №970802 від 08.02.2018 року, виписка з банку №3063 від 28.03.2018 року, видаткова від постачальника №133 від 29.03.2018 року, сертифікат якості б/н від 24.04.2017 року, рахунок оренди складу №СФ-0005034 від 01.03.2018 року, договір оренди складу №100 від 01.12.2017 року, виписка з банку №2871 від 02.03.2018 року, акт оренди складу №ОУ-0000328 від 31.03.2018 року, навантаження-розвантаження б/н від 01.01.2018 року, ліцензія №293367 від 10.04.2014 року, витяг б/н від 04.12.2017 року (аркуші справи 126-150).

Проте, рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №665694/35462581 від 25.04.2018 року відмовлено у реєстрації податкової накладної №58 від 25.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (аркуш справи 124), оскільки платником податку не надані копії документів: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити).

Позивач не погодився з правомірністю рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №665694/35462581 від 25.04.2018 року та надав до податкового органу пояснення разом зі скаргою від 26.04.2018 року на зазначене рішення (аркуші справи 151-178).

Проте, рішенням комісії з питань розгляду скарг від 05.05.2018 року №2699/35462581/2 скаргу ПП «Агроальянс-2007» залишено без задоволення, а рішення комісії ДФС без змін (аркуш справи 179), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.

Щодо рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №660574/35462581 від 23.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №100 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає його неправомірним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Відповідно до п. 74.2 ст. 74 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до положень п. 5, 12, 13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) реєстрації підлягають податкові накладні незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній.

Після надходження податкової накладної до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводиться перевірка, зокрема, відповідності податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення її реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Згідно з п. п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п. 74.2 ст. 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зі змісту Квитанції від 13.11.2017 року по податковій накладній ПП «Агроальянс-2007» №100 від 24.10.2017 року вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом МФУ від 13.06.2017 року №567.

При цьому, у зазначеній Квитанції критерієм оцінки ступеня ризиків зазначено: невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:1206, що стало підставою для зупинення реєстрації податкової накладної.

Відповідно до п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (чинних на час виникнення спірних правовідносин) одним з критеріїв моніторингу податкової накладної є: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Відповідно до п. 1 «Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, позивач мав надати до податкового органу наступні документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до положень п. п. 201.16.2, п. п. 201.16.3 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) письмові пояснення та/або копії документів платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку, який не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання передає їх до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, яка розглядає ці документи та приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 року (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд звертає увагу на те, що позивач не згоден з відповідністю податкової накладної №100 від 24.10.2017 року критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення її реєстрації, про що ним зазначено в позові, однак відповідач в відзиві на позову заяву не спростував доводи позивача, не надав розрахунку, який би підтверджував правомірність зупинення реєстрації податкової накладної та відповідності її «Критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», тобто, не довів правомірність свого рішення, дій.

В рішенні про зупинення реєстрації податкової накладної №100 від 24.10.2017 року зазначено про невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:1206, однак такого критерію не має в п. 6 «Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Крім того, оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної містить декілька причин, зокрема, ненадання платником податку документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, накладних, тобто, є не чітким та з цього рішення не можливо встановити які підстави для відмови в реєстрації податкової накладної №100 від 24.10.2017 року, які документи не надані позивачем, хоча конкретні документи мають бути підкреслені, про що зазначено в рішенні.

З наданих до суду первинних документів, які також надавалися позивачем до податкового органу, про що свідчить відповідне повідомлення, можливо встановити зміст господарської операції по якій виписана податкова накладна №100 від 24.10.2017 року, ці документи складені у відповідності до вимог законодавства, підтверджують поставку товару СФГ «Перлина» «С», а також придбання цього товару позивачем, фактичну передачу товару, перевезення, оплату коштів за товар, відповідність товару вимогам якості, тощо.

Таким чином, оскаржуване рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23.04.2018 року №660574/35462581 про відмову у реєстрації податкової накладної №100 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню судом.

Крім того, враховуючи протиправність оскаржуваного рішення відповідач має бути зобов’язаний судом здійснити реєстрацію податкової накладної №100 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №665694/35462581 від 25.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає його неправомірним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 5, 6, 10, 12, 13, 14, 19, 20, 21 «Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 року, податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(їх) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Суд звертає увагу, що відповідачами не зазначено критеріїв ризиковості платника податку, не надано доказів належного віднесення позивача до ризикових у відповідності до «Порядку формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків», затвердженого наказом Державної фіскальної служби України №144 від 21 березня 2018 року.

При цьому, в оскаржуваному рішенні не зазначеного конкретних причин відмови в реєстрації податкової накладної від №58 від 28.03.2018 року, не зазначено які саме документи не надані.

З наданих до суду первинних документів, які також надавалися позивачем до податкового органу, про що свідчить відповідне повідомлення, можливо встановити зміст господарської операції по якій виписана податкова накладна №58 від 28.03.2018 року, ці документи складені у відповідності до вимог законодавства, підтверджують поставку товару ТОВ «Агроніка Стар», а також придбання цього товару позивачем, фактичну передачу товару, оплату коштів за товар, відповідність товару вимогам якості, зберігання товару, тощо.

Таким чином, оскаржуване рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №665694/35462581 від 25.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є необґрунтованим та протиправним, а тому підлягає скасуванню судом.

Крім того, враховуючи протиправність оскаржуваного рішення відповідач має бути зобов’язаний судом здійснити реєстрацію податкової накладної №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд звертає увагу, що у відзиві на позовну заяву відповідачем не зазначено яких документів не вистачало для реєстрації податкових накладних №100 від 24.10.2017 року, №58 від 28.03.2018 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Приватного підприємства «Агроальянс-2007» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.

керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Приватного підприємства «Агроальянс-2007» (вул. Бугаївська, 21, м. Одеса, 65005) до Державної фіскальної служби України (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053), Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (вул. Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №660574/35462581 від 23.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №100 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; №665694/35462581 від 25.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні ПП «Агроальянс-2007» №100 від 24.10.2017 року та №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №660574/35462581 від 23.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №100 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №665694/35462581 від 25.04.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати розрахунок коригування ПП «Агроальянс-2007» №100 від 24.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати розрахунок коригування ПП «Агроальянс-2007» №58 від 28.03.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути з ДФС України (код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ПП «Агроальянс-2007» (код ЄДРПОУ 35462581) сплачений судовий збір у розмірі 7048 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.