Рішення № 75422131, 17.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
815/2256/18
Номер документу
75422131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А1017
Державний герб України

Справа № 815/2256/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Потурнак А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1017 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини А1017 про визнання протиправними дій в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р., зобов'язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. включно.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що у період проходження ним військової служби, нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не у повному обсязі, а саме, у період з 01.01.2016р.по 31.12.2017р. не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення. Позивач пояснив, що 26.03.2018р. він звернувся до командира військової частини А1017 з рапортом щодо проведення розрахунку та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 31.12.20 р., однак йому було повідомлено, що індексація не виплачується у зв'язку з відсутністю механізму її нарахування та виплати за попередні періоди. На думку позивача, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв'язку зі зростанням споживчих цін, є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Також, позивач зазначав, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Позивач, посилаючись на Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078, Конституцію України та практику Європейського суду з прав людини, вважає що наявні підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Ухвалою суду від 15.05.2018р. відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник позивача, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позовних вимог та просили відмовити у їх задоволенні з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, зазначивши, що відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України вхідний від 08.08.2017р. №13700/з та від 08.08.2017р. №78/0/66-17 механізм нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди відсутній. Також представники відповідача зазначали, що відповідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003р. №1078, індексація грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, що підтверджено роз'ясненнями Міністерства соціальної політики України від 16.07.2015р. №10685/0/14-15/10, від 09.06.2016р. №252/10/136-16, вхідний від 08.08.2017р. № 13700/з та від 08.08.2017р. №78/0/66-17.Разом з тим представники відповідача зазначали, що відповідно до пункту 7 роз'яснення директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04 січня 2016 року №248/3/9/1/2 військова частинв отримала роз'яснення про те, що у зв'язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» (зі змінами), індексацію грошового забезпечення не нараховувати до окремого роз'яснення. У зв'язку з чим, на думку відповідача, командування військової частини А1017 діяло відповідно до чинного законодавства та вище зазначеного роз'яснення так як окремих інших розпоряджень не було.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

20.11.2011р. між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України в особі командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України було укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (а.с.16-17).

Як свідчить витяг з послужного списку ОСОБА_1:

- Згідно наказу Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України №235-ПМ від 06.12.2013 у період з 06.12.2013 р. по 12.02.2014р. ОСОБА_1 проходив військову службу командиром відділення спеціального радіозв'язку військової частини А 3318;

- Згідно наказу Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України №19-ПМ від 12.02.2014р., у період з 12.02.2014р. по 14.08.2014р. ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом на посаді техніка відділення спеціального радіозв'язку військової частини А 3318 у м. Одесі;

- Згідно наказу Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України №19-ПМ від 12.02.2014 р., у період з 14.08.2014 р.по 29.12.2017р. ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом на посаді техніка відділення спеціального радіозв'язку військової частини А 1017 у м. Одесі;

- Згідно наказу Командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України №124-РС від 29.12.2017р. по теперішній час ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді начальника приймального радіовузла відділення зв'язку у військовій частині А1017 в м. Одесі.

26.03.2018р. ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини А1017 із рапортом про надання вказівки начальнику фінансово-економічної служби щодо здійснення розрахунку та виплати йому індексації за 2016 та 2017 рік (а.с.4).

Однак, відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 у виплаті індексації за 2016 та 2017 роки, у зв'язку з відсутністю механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди (а.с.4).

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-XI визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч.1, 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII.

Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до положень ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078.

Так, п. 1-1 Порядку №1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1 1 цього Порядку.

Таким чином, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення №1078 чітко визначено правила та порядок проведення індексації грошових доходів населення який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, у тому числі і на військову частину А 1017.

Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено що ОСОБА_1. не нараховувалась і не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.

Підставою для своєчасного не нарахування за вказані періоди індексації грошового забезпечення відповідачем зазначено відсутність роз'яснення щодо застосування Порядку №1078, яке згідно п. 14 вказаного порядку надає Мінсоцполітики.

Так, відповідачем до суду надано отримане ним роз'яснення Департамента фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016р. №248/3/9/1/2, згідно п.7 якого Департаментом було роз'яснено, що у зв'язку з внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», індексацію грошового забезпечення не нараховувати до окремого роз'яснення.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на відсутність роз'яснення щодо застосування Порядку №1078 та механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди, оскільки вказана обставина є порушенням суб'єктом владних повноважень принципу захисту обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов'язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty), і є невід'ємним елементом принципу правової держави та верховенства права.

Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

У зв'язку з викладеним, суд приходить висновку, що військова частина А1017 відмовивши ОСОБА_1 у виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р., право на яку передбачено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» діяла протиправно, а тому, позовні вимог ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії військової частини А1017 в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.

Зобов'язати військову частину А 1017 (ЄДРПОУ 26614076) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1) індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. включно.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 17.07.2018р.

Суддя К.О. Танцюра

.