
Справа № 815/2724/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2018 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1., 66154) до Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Шевченка,19, м. Балта, Одеська обл, 66101) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До суду з позовом (а.с.5-10) звернувся ОСОБА_1 до Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (далі - ОУПФ), у якому позивач просив:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку йому пенсії у зв'язку зі зміною частини 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому - ОСОБА_1, пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2017 року по теперішній час з урахуванням вже виплачених сум.
Позивач зазначив, що він, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 417189 і вкладкою № 649213 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. Він перебуває на обліку в ОУПФ, як інвалід 2 групи з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення за № 572382). Отже, він має право на пенсійне забезпечення відповідно до норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
У вказаний Закон № 796-XII були внесені зміни Законом України № 2148-VIII від 03.10.2017 року, яким змінено підхід і порядок обчислення пенсій відповідній категорії громадян.
Позивач вважає, що починаючи з 01.11 2017 року відповідачем йому неправильно нарахована та виплачується державна пенсія, як це передбачено Законом України № 796-XII із змінами внесеними 03.10.2017 року.
Довідкою від 14.05.2018 року за № 408 і військовим квитком серії НОМЕР_2, підтверджується, що в період з 25.09.1987 року по 29.12.1987 року, він приймав участь в ліквідації наслідків на ЧАЕС, як військовозобов'язаний та був призваний на військові збори. У зв'язку з цим, 14.05.2018 року він звернувся до ОУПФ з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України № 796-XII, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Рішенням № 40/С-З від 24.05.2018 року ОУПФ йому відмовлено в перерахунку призначеної пенсії.
Позивач стверджує, що оскаржуване рішення порушує його права на соціальний захист та вважає, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час військових зборів, тобто як військовослужбовець, та внаслідок чого став особою з інвалідністю, має право на пенсію у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.
Ухвалою суду від 19.06.2018 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрите провадження по справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у порядку ст.263 КАС України (а.с.2-4).
Представник відповідача 11.07.2018 року надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, в розмірі визначеному ст.54 Закону України №796-ХІІ. Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської ката строфи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соці ального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 (далі Постанова КМУ №1210).
11.10.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законода вчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VIII, яким статтю 59 Закону №796-ХІІ викладено в новій редакції, зокрема згідно з ч.3 ст.59 Закону особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї в час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Представник відповідача зазначив, що для отримання пенсії за ч.3 ст. 59 Закону №796-ХІІ необхідно відповідати таким критеріям: - особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; - участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; - особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.
Відповідно копії військового квитка НО № 2977095 від 27.04.1973 року позивач проходив дійсну службу в Зброй них Силах СРСР з 02.05.1973 року по 05.05.1975 року, а участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно з довідкою №51/1/12167 від 14.09.1999 року, виданої Галузевим державним архі вом Міністерства Оборони України, приймав з 25.09.1987 року по 29.12.1987 року, під час призиву на учбові збори, а не під час проходження дійсної строкової служби.
Представник відповідача стверджує, що ОУПФ правомірне відмовило позивачу у перерахунку пенсії (а.с.37-38)
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3, виданого 11.11.2005 року, є особою яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с.17).
Позивач знаходиться на обліку в ОУПФ та отримує пенсію отримує пенсію по інвалідності в розмірі визначеному ст.54 Закону України №796-ХІІ.
13.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами, внесеними у Закон України №796-ХІІ, проте отримав лист про відмову у здійснені йому перерахунку пенсії.
У листі ОУПФ від 24.05.2018 року №40/С-3 зазначено, що в Закон України №796-ХІІ були внесені зміни, у тому числі у ст.59 щодо призначення пенсій військовослужбовцям. Проте зміст ч.3 ст.59 Закону свідчить про те, що вона розповсюджується на осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Позивач не є такої особою, оскільки приймав учать у ліквідації аварії на ЧАЕС під час призиву на учбові збори, а не під час проходження дійсної строкової служби (а.с.11-12).
Позивач вважаючи вказану відмову в перерахунку йому пенсії протиправною звернувся до суду з цим позовом.
Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу наявності у позивача як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунку пенсії на підставі внесених в Закон України № 796-XII змін щодо пенсійного забезпечення вказаної категорії осіб.
Закон України № 796-XII визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення. Відповідно до ст.1 цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Ст.59 Закону України № 796-XII регламентує питання призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
В ч. 3 вказаної статті у редакції Закону України від 05 жовтня 2006 року №231-V зазначалось, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження. Тобто вказана норма встановлювала альтернативу обчислення пенсії за бажанням осіб тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Частина 3 ст.59 викладена у новій редакції, а саме встановлено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що частиною 3 ст.59 Закону України № 796-XII в новій редакції розширено перелік осіб, які мають право на альтернативне обчислення пенсії.
Змісту зазначеної норми свідчить про те, що вона поширюється на осіб, які відповідають критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
При цьому таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1)особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
По подібним спірним правовідносинам наявна позиція Верховного Суду (ухвали від 08.05.2018 року (провадження № Пз/9901/33/18) та від 21.05.2018 року (провадження №Пз/9901/37/18), від 13.06.2018 року (провадження №Пз/9901/43/18)), який, зокрема, в ухвалі від 13.06.2018 року по у справі №812/1094/18 відмовляючи у відкритті провадження у зразковій адміністративній справі за поданням судді Луганського окружного адміністративного суду, зазначив, ч.3 ст.59 Закону України ч. 3 ст.59 Закону №796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Згідно з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в ухвалах від 08 травня 2018 року (провадження № Пз/9901/33/18) та від 21 травня 2018 року (провадження № Пз/9901/37/18) таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст.59 Закону №796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби. У вказаних ухвалах Верховний Суд зазначив, що ч. 3 ст.59 Закону №796-XII не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.
Між тим, позивач не оспорює, що проходив дійсну службу в Зброй них Силах СРСР з 02.05.1973 року по 05.05.1975 року, а брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як військовозобов'язаний запасу призва ний на учбові збори, тобто не під час проходження дійсної строкової служби.
Таким чином, положення ч. 3 ст.59 Закону України № 796-XII на нього не поширюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційне, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії на підставі ч.3 ст.59 Закону № 796-ХІІ, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом № 796-ХІІ, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,5,6,7,9,242-246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 66154, РНОКПП НОМЕР_1) до Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (вул. Шевченка,19, м. Балта, Одеська обл, 66101, код ЄДРПОУ 41249706) про визнання неправомірними дії щодо відмови в перерахунку йому пенсії у зв'язку зі зміною частини 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В.Катаєва
.