Рішення № 75422089, 20.07.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
812/1579/18
Номер документу
75422089
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1579/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання повернути стягнені кошти,

ВСТАНОВИВ:

06 червня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якому позивачем заявлено такі вимоги:

1) визнати дії відповідача неправомірними стосовно стягнення з позивача надміру виплачених сум пенсії за період з 13 червня 2014 року по 19 травня 2015 року у розмірі 25143,92 грн (двадцять п'ять тисяч сто сорок три гривні 92 копійки);

2) скасувати рішення відповідача від 06 липня 2017 року № 85;

3) зобов'язати відповідача повернути позивачу надміру стягнені кошти за період з 06 червня 2017 року по червень 2018 року у розмірі 3148,80 грн (одна тисяча сто сорок вісім гривень 80 копійок).

Ухвалою суду від 07.06.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 35-36).

19 червня 2018 року до суду позивачем надано уточнений адміністративний позов, в якому позивачем заявлено такі вимоги:

- визнати дії відповідача неправомірними стосовно зменшення пенсійних виплат з 2308,96 грн на суму у розмірі 1407,37 грн і стягнення з позивача надміру виплачених сум пенсії за період з 13 червня 2014 року по день ухвалення рішення;

- скасувати рішення відповідача від 06 липня 2017 року № 85;

- зобов'язати відповідача перерахувати і виплатити позивачу недоплачену пенсію разом з надміру стягненими коштами за період з 13.06.2014 по день ухвалення рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 змінено дату звільнення позивача з органів внутрішніх справ з 12 червня 2014 року на 19 травня 2015 року. В квітні 2017 року позивач отримала повідомлення від відповідача про отримання останнім від Головного управління Національної поліції в Луганській області додаткових матеріалів, які стали підставою для перегляду дати первинного призначення пенсії. 24.07.2017 на адресу позивача від відповідача надійшов лист, в якому зазначено що рішенням від 06.07.2017 № 85 стягнуто з позивача надміру виплачені кошти у розмірі 25143,92 грн, при цьому, як зазначає позивач, самого рішення направлено не було. Рішення від 06.07.2017 № 85 отримано позивачем на його повторний запит лише 25.04.2018.

Позивач заперечує посилання відповідача на частину другу статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо заборони на отримання пенсії у разі повторного прийняття їх на службу до органів внутрішніх справ, оскільки вони не ґрунтуються на вимогах закону, позивач повторно не приймалась на службу до органів внутрішніх справ, а виплата середнього заробітку за час вимушеного прогулу є мірою відповідальності роботодавця з підстав, передбачених статтею 235 КЗпП України за порушення статті 47 КЗпП України та пункту 4.1 Інструкції № 58 щодо затримки видачі трудової книжки.

Вважає неправомірними дії відповідача щодо виплати позивачу перерахованої пенсії в розмірі меншому ніж раніше встановлений.

На думку позивача, відповідачем пенсія їй нарахована на неналежних документах, а саме: на довідці, яка була видана Кремінським районним відділом ГУМВС в Луганській області, яка не містить інформації щодо надбавок, доплат, підвищення та премій, а тому є недійсною.

Ухвалою суду 21.06.2018 прийнято уточнену позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 1-2).

Відповідачем подано відзив на позовну заяву (арк. спр. 114-117), в якому відповідач заперечує проти задоволення вимог позивача з підстав того, що показник грошового забезпечення для розрахунку пенсії з 1407,37 грн змінено на 2470,87 грн після отримання довідки від 02.08.2017 № 06. Механізм повернення надміру виплачених сум пенсій регламентовано Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4, згідно з пунктом 3 якого, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Рішення про утримання з позивача надміру виплачених сум пенсій прийнято відповідачем 06.07.2017 № 85, про існування якого позивачу стало відомо з листа від 20.07.2017 № 340/д-11, отриманого останнім 24.07.2017. Таким чином, утримання з пенсії позивача здійснюється з дотриманням визначеного чинним законодавством порядку.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

З копій паспорту громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1

Дослідженням пенсійної справи, копія якої наявна в матеріалах справи (арк. спр. 50-112), встановлено таке.

Позивач перебуває на обліку у ГУПФУ в Луганській області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

На підставі документів для призначення пенсії ОСОБА_1, яка звільнена зі служби з 12.06.2014, що надійшли до ГУПФУ в Луганській області від Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України у Луганській області листом від 08.04.2015 № 9/333 (арк. спр. 52-80), відповідачем відповідно до пункту «в» статті 50 Закону № 2262-ХІІ призначено пенсію з 13.06.2014.

За даними протоколу загальний розмір пенсії складає 2199,06 грн, що складається з основного розміру пенсії (52 % грошового забезпечення) - 1724,56 грн та надбавки на утримання непрацездатної дитини віком до 18 років - 474,50 грн. Розмір пенсії обчислено, виходячи з загальної суми грошового забезпечення - 3316,46 грн, у тому числі: посадовий оклад - 650,00 грн, оклад за військове звання - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 30% - 232,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 2308,96 грн (арк. спр. 51).

За заявою позивача від 02.03.2016 відповідачем проведено індексацію пенсії, з 01.04.2016 підсумок пенсії (з надбавками) складає 2272,13 грн, у тому числі: основний розмір пенсії (52 % грошового забезпечення) - 1724,56 грн, надбавка на утримання непрацездатної дитини віком до 18 років - 537,00 грн, доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації - 10,57 грн (арк. спр. 81-85).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 у справі № 812/990/15, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2016, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (далі - ГУМВС України у Луганській області), Кремінського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (далі - Кремінський РВ ГУМВС України у Луганській області) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано неправомірними дії ГУМВС України у Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 у зміні дати звільнення з органів внутрішніх справ з 12 червня 2014 року на 19 травня 2015 року та внесення відповідних змін до трудової книжки; зобов'язано ГУМВС України у Луганській області видати наказ про зміну дати звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ у відставку за п. 65 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ - з 12 червня 2014 року на 19 травня 2015 року; зобов'язано ГУМВС України у Луганській області внести до трудової книжки ОСОБА_1 запис про зміну дати звільнення з органів внутрішніх справ у відставку за п. 65 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ - з 12 червня 2014 року на 19 травня 2015 року; стягнуто з ГУМВС України у Луганській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу в сумі 47700 грн 62 коп. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 97-102, 103-105).

У зв'язку зі зміною дати звільнення за рішенням суду Сектором з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - ГУНП в Луганській області) листом від 17.03.2017 № 72/111/58-2017 направлено до ГУПФУ в Луганській області додаткові матеріали для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у тому числі: грошовий атестат від 09.02.2017 № 2 та довідку від 09.02.2017 № 1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби (арк. спр. 90-96).

На підставі отриманих від ГУНП в Луганській області документів відповідачем призначено ОСОБА_1 пенсію з 20.05.2015 у загальному розмірі 1754,38 грн, що складається з основного розміру пенсії (53 % грошового забезпечення) - 1279,88 грн та надбавки на утримання непрацездатної дитини віком до 18 років - 474,50 грн. Розмір пенсії обчислено, виходячи з загальної суми грошового забезпечення - 2414,87 грн, у тому числі: посадовий оклад - 650,00 грн, оклад за військове звання - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 30% - 232,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1407,37 грн (арк. спр. 86-87).

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1203008715 ОСОБА_1, внаслідок проведеного відповідачем перерахунку пенсії, сума переплати за період з травня 2015 року по березень 2017 року складає 10287,15 грн (арк. спр. 88).

Також, згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1203008715 ОСОБА_1, внаслідок проведеного відповідачем перерахунку пенсії, сума переплати за період з червня 2014 року по травень 2015 року складає 25143,92 грн (арк. спр. 89).

Листом від 29.03.2017 № 3248/03-01 ГУПФУ в Луганській області повідомило позивача про надходження від ГУНП в Луганській області додаткових матеріалів, які стали підставою для перегляду дати первинного призначення пенсії; у зв'язку з поновленням позивача на службі та зміною дати звільнення у період з 12.06.2014 по 19.05.2015 ОСОБА_1 втрачає право на пенсійне забезпечення в цьому періоді; переплата пенсії за вказаний період складає 25143,92 грн; у зв'язку зі зміною грошового забезпечення переплата пенсії за період з 20.05.2015 по 31.03.2017 складає 10287,15 грн. Повідомлено позивача про необхідність повернення такої суми у добровільному порядку або стягнення цієї суми на підставі рішення органу, який призначає пенсію, або суду (арк. спр. 20).

ГУПФУ в Луганській області прийнято рішення від 06.07.2017 № 85 про утримання надміру виплачених сум пенсій, відповідно до якого установлено, що сума переплати 25143,92 грн згідно з довідкою (розрахунком) спеціаліста відділу з призначення пенсій ГУПФУ в Луганській області утворилася за період з 13.06.2014 по 19.05.2015. У зв'язку з неповідомленням про поновлення на службі в ОВС сума переплати підлягає поверненню позивачем відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення, утримувати переплату в розмірі 20 % пенсії щомісячно, починаючи з 01.08.2017 (арк. спр. 106).

ГУПФУ в Луганській області листом від 20.07.2017 № 8544/03 звернулося до ГУНП в Луганській області про надання довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням за період з 01.05.2013 по 30.04.2015 із зазначенням складових грошового забезпечення за час вимушеного прогулу включно, на яке листом від 10.08.2017 отримало довідку від 02.08.2018 № 06. Також, ГУНП в Луганській області повідомило ГУПФУ в Луганській області про те, що раніше надана довідка від 09.02.2017 № 1 є недійсною (арк. спр. 108-109).

Через отримання нової довідки від 02.08.2018 № 06 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, ГУПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 Так, з 01.11.2017 основний розмір пенсій (53 % грошового забезпечення) складає 1843,54 грн, який обчислено, виходячи з загальної суми грошового забезпечення - 3478,37 грн, у тому числі: посадовий оклад - 650,00 грн, оклад за військове звання - 125,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 30% - 232,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 2470,87 грн (арк. спр. 107).

За наслідками отримання довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 № 5680-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої позивачу, ГУПФУ в Луганській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (арк. спр. 112).

Так, згідно з протоколом з 01.01.2016 загальний розмір пенсії ОСОБА_1 складає 3822,76 грн, що складається з основного розміру пенсії (53 % грошового забезпечення) - 3285,76 грн та надбавки на утримання непрацездатної дитини віком до 18 років - 537,00 грн. Розмір пенсії обчислено, виходячи з загальної суми грошового забезпечення - 6199,54 грн, у тому числі: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за військове звання - 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% - 1575,00 грн, премія 2,05 % - 124,54 грн. Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 складає 34613,28 грн, який буде виплачуватися щомісячно з 01.01.2019 по 31.12.2019 по 721,11 грн, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми - 1442,22 грн (арк. спр. 110).

Також, з довідки ГУПФУ в Луганській області від 04.07.2018 № 1033 встановлено, що: за період з квітня 2017 року по жовтень 2017 року позивачу нарахована пенсія у розмірі 1312,00 грн щомісяця, з якої утримано по 262,40 грн щомісяця; у листопаді 2017 року позивачу нарахована пенсія у сумі 7928,01 грн, з якої утримано 687,63 грн; за період з грудня 2017 року по березень 2018 року позивачу нарахована пенсія у розмірі 1843,54 грн щомісяця, з якої утримано по 368,71 грн щомісяця; у квітні 2018 року позивачу нарахована пенсія у сумі 7612,42 грн, з якої утримано 1522,48 грн; з травня по червень 2018 року позивачу нарахована пенсія у сумі 3285,76 грн щомісяця, з якої утримано 657,15 грн щомісяця. Загальна сума утриманої пенсії за період з квітня 2017 року по червень 2018 року складає 6573,65 грн (арк. спр. 49).

Крім того, судом встановлено, що позивач 06.07.2017 звернулася до відповідача із заявою про отримання рішення ГУПФУ в Луганській області про утримання надміру виплачених сум пенсій (арк. спр. 22).

На звернення позивачем отримано лист від 20.07.2017 № 340/Д-11, яким надано роз'яснення щодо виникнення сум надміру виплачених коштів (арк. спр. 23).

Позивач повторно 06.04.2018 звернулася до відповідача із заявою про отримання рішення ГУПФУ в Луганській області про утримання надміру виплачених сум пенсій (арк. спр. 28).

Копію рішення направлення позивачу супровідним листом від 19.04.2018 № 5137/03-02 (арк. спр. 26).

Судом встановлено, що між сторонами виник спір щодо правомірності утримання відповідачем з позивача суми пенсії, виплаченої у період з 13.06.2014 по 19.05.2015 у розмірі 25143,92 грн, а також правомірності перерахунку пенсії позивача у бік зменшення, починаючи з 20.05.2015.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 1 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Пунктом «б» частини першої статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Пунктом «б» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Статтями 17 та 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії та порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що:

- пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (частина перша);

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя);

- при обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (частина п'ятнадцята).

Відповідно до статті 48 Закону № 2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.

Статтею 49 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до пункту «в» частини першої, частини третьої статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пункту «б» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення зі служби.

Пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Відповідно до пункту 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:

заява про призначення пенсії (додаток 1);

грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);

довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;

копія паспорта.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам, які мають право на пенсію за цим Законом, з наступного дня після звільнення зі служби. При цьому обчислення розміру пенсії здійснюється виходячи з розміру грошового забезпечення особи, до якого включаються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Зважаючи, що ГУМВС у Луганській області на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 у справі № 812/990/15 було змінено дату звільнення позивача з 12.06.2014 на 19.05.2015, суд дійшов висновку, що у ОСОБА_1 право на призначення пенсії згідно з вимогами Закону № 2262-ХІІ виникло тільки з 20.05.2015.

Відповідно, суд дійшов висновку, що відповідачем після отримання додаткових матеріалів від ГУНП в Луганській області, направлених листом від 17.03.2017 № 72/111/58-2017, правомірно із дотриманням вимог Закону № 2262-ХІІ здійснено призначення пенсії позивачу з 20.05.2015 у розмірі, розрахованому, виходячи з даних грошового атестата позивача від 09.02.2017 № 2 та довідки від 09.02.2017 № 1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які містять відомості про грошове забезпечення позивача на день її звільнення.

Твердження позивача, що виплата пенсії відбувалася, у тому числі у період з 13 червня 2014 року по 01 квітня 2015 року, коли норми статті 54 Закону № 2262-ХІІ щодо заборони пенсіонерам отримувати пенсію, коли вони працюють, не діяли, а почали діяти тільки з 01.04.2015, то, виходячи з вимог цього Закону, відповідач мав право ухвалити рішення, в якому визначити період стягнення надміру виплачених сум пенсій з позивача у період з 01.04.2015 по 19.05.2015, а також, що відповідач не мав права змінювати дату призначення пенсії та перераховувати її розмір, суд відхиляє. У даному випадку позивач у періоді з 13.06.2014 по 19.05.2015 не повторно прийнята на службу після призначення їй пенсії згідно з вимогами Закону № 2262-ХІІ, а втратила право на таку пенсію, внаслідок перенесення дати її звільнення. Відповідно норми Закону № 2262-ХІІ щодо призупинення виплати пенсії особам, яких повторно прийнято на службу, на позивача не поширюються та не застосовуються судом.

Що стосується тверджень позивача, що внаслідок здійсненого відповідачем розрахунку розміру пенсії станом на 20.05.2015 зменшився її розмір, не відповідають обставинам справи та спростовуються вищеописаними доказами наявними в матеріалах справи. Так, дослідженням копії пенсійної справи позивача встановлено, що навпаки внаслідок здійсненого перерахунку основний розмір пенсій позивача збільшився та складав 53 % грошового забезпечення - 1843,54 грн, натомість основний розмір пенсії позивача у розрахунку станом на 13.06.2014 складав 52 % грошового забезпечення - 1724,56 грн.

Крім того, судом встановлено, що внаслідок проведеного у листопаді 2017 року перерахунку розміру пенсії позивача за період з травня 2015 року по жовтень 2017 року відповідачем встановлено, що позивачу необхідно доплатити 5944,47 грн раніше не нарахованої та не виплаченої пенсії (арк. спр. 107). Виплата суми доплати відбулася у листопаді 2017 року, що підтверджено довідкою відповідача від 04.07.2018 № 1033 про нараховані та виплачені суми пенсії (арк. спр. 49).

Також, з вищеописаних матеріалів пенсійної справи позивача слідує, що після проведення у листопаді 2017 року перерахунку розміру пенсії позивача не підтверджено виникнення переплати пенсії ОСОБА_1 за період з 20.05.2015 по 31.03.2017 у розмірі 10287,15 грн, про існування якої зазначав відповідач у листах від 29.03.2017 № 3248/03-01 та від 20.07.2017 № 340/Д-11.

Таким чином судом встановлено, що на час розгляду справи відповідачем здійснюється утримання з позивача виключно суми переплати пенсії, яка утворилася за період з 13.06.2014 по 19.05.2015 пенсію у сумі 25143,92 грн внаслідок зміни дати звільнення позивача зі служби з 12.06.2014 на 19.05.2015.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення пенсійних виплат з 2308,96 грн до 1407,37 грн та зобов'язання відповідача перерахувати і виплатити позивачу недоплачену пенсію є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання щодо правомірності утримання відповідачем з позивача надмірно виплаченої пенсії за період з 13.06.2014 по 19.05.2015 у сумі 25143,92 грн, суд виходить з такого.

Механізм повернення надміру виплачених сум пенсій регламентовано Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 № 25-3 (далі - Порядок № 25-3).

Пунктом 3 Порядку № 25-3 визначено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).

Частиною першою статті 50 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Статтею 60 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

В разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.

Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

З вищевикладеного слідує, що підставою для стягнення за рішенням органу, який призначає пенсію, надміру виплачених сум пенсій є: 1) виплата такої пенсії відбулася внаслідок зловживань з боку пенсіонера; 2) виплата такої пенсії відбулася внаслідок подання страхувальником недостовірних даних.

У свою чергу невиконання пенсіонером встановленого законом обов'язку повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, є зловживанням з боку пенсіонера.

В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 відсутні будь-які докази повідомлення нею до ГУПФУ в Луганській області про зміну дати її звільнення з ОВС, що відбулися на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 19.10.2015 у справі № 812/990/15.

Таким чином судом встановлено, що з боку позивача наявне зловживання її обов'язком повідомляти відповідачу про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

Разом з тим таке зловживання з боку позивача не призвело до надмірної виплати їй пенсії у період з 13.06.2014 по 19.05.2015. Така надмірна виплата пенсії ОСОБА_1 сталася внаслідок виникнення об'єктивних причин - перенесення дати звільнення позивача з ОВС за судовим рішенням, а не внаслідок зловживань з боку ОСОБА_1

За таких обставин у ГУПФУ в Луганській області відсутні визначені Законом № 1058-IV та Законом № 2262-ХІІ підстави для стягнення з ОСОБА_1 надмірно виплаченої пенсії за період з 13.06.2014 по 19.05.2015 у сумі 25143,92 грн.

Таким чином судом встановлено, що рішення відповідача від 06.07.2017 № 85 про утримання надміру виплачених сум пенсій не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та підлягає скасуванню.

Відповідно всі дії, вчинені відповідачем на виконання рішення від 06.07.2017 № 85 є також протиправними.

З довідки від 04.07.2018 № 1033 про нараховані та виплачені суми пенсії слідує, що відповідачем за період з квітня 2017 року по червень 2018 року безпідставно утримано з ОСОБА_1 6573,65 грн.

Крім того, з цієї довідки та виписки по картковому рахунку позивача встановлено, що відповідачем розпочато утримання з відповідача надміру виплаченої суми пенсії ще до прийняття відповідачем рішення про таке утримання, що, на думку суду, також суперечить вищевикладеним нормам чинного законодавства.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині визнання протиправними дій відповідача щодо стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсій за період з 13.06.2014 по 19.05.2015, скасування рішення відповідача від 06.07.2017 № 85, зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 незаконно утриману у періоді з квітня 2017 по день ухвалення рішення по справі переплату пенсії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Статтею 122 КАС України визначено, що:

- позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша);

- для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга);

- для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя).

За матеріалами справи позивачу про існування рішення від 06.07.2017 № 85 стало відомо з листів від 29.03.2017 № 3248/03-01 та від 20.07.2017 № 340/Д-11.

Разом з тим, на непоодинокі заяви позивача (від 06.07.2017, від 06.04.2018) про отримання цього рішення, копію оскаржуваного рішення направлено позивачу тільки листом від 19.04.2018 № 5137/03-02.

Як зазначає позивач, копію рішення нею отримано 25.04.2018. Відповідачем суду не надано доказів на спростування таких тверджень позивача.

З урахуванням вищевикладеного суд погоджується з твердженнями позивача, що про підстави утримання пенсії, тобто про порушення її прав відповідачем, позивачу стало достеменно відомо тільки після отримання рішення відповідача.

До суду за оскарженням рішення та дій відповідача позивач звернулася 06.06.2018.

Таким чином судом встановлено, що позивач звернулася до суду з позовом із дотриманням шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України, перебіг якого розпочався з дня отримання рішення відповідача. Отже, суд вважає, що позивачем строк звернення до суду не пропущений.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частин першої та третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Згідно з квитанціями від 31.05.2018 позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у загальному розмірі 2114,40 грн.

Зважаючи, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1057,20 грн.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання повернути стягнені кошти задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 06 липня 2017 року № 85 про утримання надміру виплачених сум пенсій.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо утримання з ОСОБА_1 суми пенсії, нарахованої за період з 13 червня 2014 року по 19 травня 2015 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 суму пенсії, утриману на виконання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 06 липня 2017 року № 85 про утримання надміру виплачених сум пенсій.

У задоволенні вимог щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення пенсійних виплат з 2308,96 грн до 1407,37 грн та зобов'язання перерахувати і виплатити позивачу недоплачену пенсію за період з 20 травня 2015 року по день розгляду справи відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1057,20 грн (одна тисяча п'ятдесят сім гривень 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова