Рішення № 75421946, 20.07.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
812/1378/18
Номер документу
75421946
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1378/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 116966,47 грн,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 відкрито провадження в адміністративній справі № 812/1378/18 за позовом Головного управління ДФС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути кошти з рахунків платника податків Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства у банках, які його обслуговують, на користь державного бюджету у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в загальній сумі 116966,47 грн, у тому числі - 110296,19 грн з основного платежу та 6670,28 грн - пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 24.04.2018 за відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість (код КДБ 14010100) в загальному розмірі 116966,47 грн, з яких недоїмка складає 110296,19 грн та пеня у розмірі 6670,28 грн.

Відповідачем у строки, визначені Податковим кодексом України, всупереч вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України не сплачено суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій звітності за період червень 2017 року - лютий 2018 року з урахуванням уточнених податкових декларацій, суму штрафних санкцій, самостійно визначених платником та визначених контролюючим органом за наслідками перевірок, та суму нарахованої пені відповідно до статті 129 Податкового кодексу України.

На виконання вимог Податкового кодексу України контролюючим органом відповідачу вручено першу податкову вимогу від 30.08.2002 № 1/99 та другу податкову вимогу від 22.07.2003 № 2/31. Зазначені податкові вимоги на даний час не оскаржені відповідачем та є чинними.

З посиланням на норми підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 та статті 95 Податкового кодексу України, позивач просить стягнути кошти з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу відповідача.

Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства ухвалу від 29.05.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі отримало 05.06.2018, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 67). Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався.

Ухвалою від 29.05.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-2).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства (ідентифікаційний код 20160935) зареєстроване юридичною особою, знаходиться у місті Кремінна Кремінського району Луганської області та перебуває на обліку у Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Кремінському відділенні) як платник податків, про що свідчать витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.05.2018 № 1004021600 (арк. спр. 8-9, 58-61).

На виконання вимог пункту 54.1 статті 54 та пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України відповідачем до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Кремінського відділення) подано таку податкову звітність з податку на додану вартість, у якій визначено до сплати суму податкового зобов'язання, а саме:

- податкову декларацію від 14.07.2017 № 9136131230 за червень 2017 року на суму 15180,00 грн (по строку сплати до 30.07.2017) (арк. спр. 24);

- податкову декларацію від 15.08.2017 № 9163302882 за липень 2017 року на суму 12001,00 грн (по строку сплати до 30.08.2017) (арк. спр. 25);

- податкову декларацію від 18.09.2017 № 9189991970 за серпень 2017 року на суму 15598, 00 грн (по строку сплати до 30.09.2018) (арк. спр. 26);

- податкову декларацію від 13.10.2017 № 9214649883 за вересень 2017 року на суму 14061,00 грн (по строку сплати до 30.10.2017) (арк. спр. 27);

- податкову декларацію від 15.11.2017 № 9242054659 за жовтень 2017 року на суму 14469,00 грн (по строку сплати до 30.11.2017) (арк. спр. 28);

- податкову декларацію від 19.12.2017 № 9271138723 за листопад 2017 року на суму 10231,00 грн (по строку сплати до 30.12.2017) (арк. спр. 29);

- податкову декларацію від 19.01.2018 № 9296276500 за грудень 2017 року на суму 13655,00 грн (по строку сплати до 30.01.2018) (арк. спр. 30);

- податкову декларацію від 19.02.2018 № 9024769445 за січень 2018 року на суму 12967,00 грн (по строку сплати до 02.03.2018) (арк. спр. 31);

- податкову декларацію від 20.03.2018 № 9049083455 за лютий 2018 року на суму 18,00 грн (по строку сплати до 30.03.2018) (арк. спр. 32).

На підставі положень статті 50 Податкового кодексу України відповідачем до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Кремінського відділення) з метою виправлення помилок, що містяться у раніше поданих ним податкових деклараціях, подано такі уточнюючі розрахунки до раніше поданої податкової звітності з податку на додану вартість:

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 21.12.2017 № 9273692851, яким зменшено податкове зобов'язання за червень 2017 року на суму 72,00 грн (арк. спр. 34);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 19.12.2017 № 9271196657, яким збільшено податкове зобов'язання за жовтень 2017 року на суму 34,00 грн та нараховано штрафну санкцію у розмірі 1,00 грн (арк. спр. 35);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 19.01.2018 № 9002317111, яким збільшено податкове зобов'язання за листопад 2017 року на суму 39,00 грн та нараховано штрафну санкцію у розмірі 1,00 грн (арк. спр. 36);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 28.02.2018 № 9033626743, яким збільшено податкове зобов'язання за грудень 2017 року на суму 5379,00 грн та нараховано штрафну санкцію у розмірі 161,00 грн (арк. спр. 37);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 01.03.2018 № 9034398104, яким зменшено податкове зобов'язання за січень 2018 року на суму 4856,00 грн (арк. спр. 38);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 23.04.2018 № 9074445422, яким збільшено податкове зобов'язання за лютий 2018 року на суму 412,00 грн та нараховано штрафну санкцію у розмірі 12,00 грн (арк. спр. 39);

Таким чином, грошове зобов'язання відповідача з податку на додану вартість за базові звітні (податкові) періоди червень-грудень 2017 року та січень-лютий 2018 року, самостійно визначене у податкових деклараціях з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за спірний період, становить 102884,19 грн.

Головним управлінням ДФС у Луганській області у відношенні Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства винесені податкові повідомлення-рішення:

- від 25.07.2017 № 0007641201, яким застосовано штраф у розмірі 2000,00 грн за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 10000,00 грн (арк. спр. 83);

- від 05.01.2018 № 0000371205, яким застосовано штраф у розмірі 81,02 грн за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 809,96 грн та штраф у розмірі 54,78 грн за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 273,88 грн, а всього на суму 135,80 грн (арк. спр. 41-42);

- від 19.03.2018 № 0010061205, яким застосовано штраф у розмірі 348,20 грн за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 3481,88 грн (арк. спр. 43-44).

Таким чином, грошове зобов'язання відповідача з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями, визначене контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями, за спірний період становить 2484,00 грн.

На суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків у податкових деклараціях, нарахована пеня в загальній сумі 6670,28 грн, в тому числі:

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.12.2016 № 9245446946 (граничний термін сплати 30.12.2016) в сумі 504,52 грн за період з 31.03.2017 по 28.08.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 13.01.2017 № 9264119648 (граничний термін сплати 30.01.2017) в сумі 65,81 грн за період з 01.05.2017 по 28.08.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 13.01.2017 № 9264119648 (граничний термін сплати 30.01.2017) в сумі 454,27 грн за період з 01.05.2017 по 15.09.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 13.01.2017 № 9264119648 (граничний термін сплати 30.01.2017) в сумі 33,92 грн за період з 01.05.2017 по 27.09.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.02.2017 № 9022531149 (граничний термін сплати 02.03.2017) в сумі 444,78 грн за період з 01.06.2017 по 27.09.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.02.2017 № 9022531149 (граничний термін сплати 02.03.2017) в сумі 703,05 грн за період з 01.06.2017 по 24.10.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.02.2017 № 9022531149 (граничний термін сплати 02.03.2017) в сумі 543,74 грн за період з 01.06.2017 по 27.11.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 230,00 грн за період з 29.06.2017 по 27.11.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 2,11 грн за період з 29.06.2017 по 21.12.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 4,46 грн за період з 29.06.2017 по 21.12.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 1,92 грн за період з 29.06.2017 по 21.12.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 143,70 грн за період з 29.06.2017 по 27.12.2017;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 9,44 грн за період з 29.06.2017 по 09.01.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.03.2017 № 9041632687 (граничний термін сплати 30.03.2017) в сумі 336,18 грн за період з 29.06.2017 по 29.01.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.04.2017 № 9068834216 (граничний термін сплати 30.04.2017) в сумі 481,66 грн за період з 30.07.2017 по 29.01.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 19.04.2017 № 9068834216 (граничний термін сплати 30.04.2017) в сумі 361,40 грн за період з 30.07.2017 по 27.02.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 445,14 грн за період з 29.08.2017 по 27.02.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 341,65 грн за період з 29.08.2017 по 01.03.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 27,74 грн за період з 29.08.2017 по 21.03.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 1,51 грн за період з 29.08.2017 по 30.03.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 17.05.2017 № 9091688496 (граничний термін сплати 30.05.2017) в сумі 148,53 грн за період з 29.08.2017 по 30.03.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 15,28 грн за період з 29.09.2017 по 30.03.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 582,60 грн за період з 29.09.2017 по 30.03.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 166,05 грн за період з 29.09.2017 по 20.04.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 22,46 грн за період з 29.09.2017 по 23.04.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 15.06.2017 № 9114066463 (граничний термін сплати 30.06.2017) в сумі 120,66 грн за період з 29.09.2017 по 24.04.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 14.07.2017 № 9136131230 (граничний термін сплати 30.07.2017) в сумі 411,34 грн за період з 29.10.2017 по 24.04.2018;

- на податкову декларацію з податку на додану вартість від 14.07.2017 № 9136131230 (граничний термін сплати 30.07.2017) в сумі 66,36 грн за період з 29.10.2017 по 24.04.2018.

Таким чином, в період з 28.08.2017 по 24.04.2018 відповідачу нарахована пеня з податку на додану вартість в сумі 6670,28 грн

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:

грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом по податку на додану вартість врегульовані статтею 203 Податкового кодексу України:

- податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 203.1 статті 203 Податкового кодексу України).

- сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (пункт 203.2 статті 203 Податкового кодексу України).

В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства протягом 10 календарних днів з дня граничного строку подання податкової декларації з податку на додану вартість (до 30 числа місяця, наступного за звітним) за період червень-грудень 2017 року та січень-лютий 2018 року самостійно суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у податкових деклараціях та уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вказаний період, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в сумі 102884,19 грн.

Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства протягом 10 календарних днів після отримання податкових повідомлень-рішень від 25.07.2017 № 0007641201, від 05.01.2018 № 0000371205, від 19.03.2018 № 0010061205 грошові зобов'язання самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в загальній сумі 2484,00 грн.

Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (підпункт 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України).

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (абзац другий пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України).

Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України в період з 28.08.2017 по 24.04.2018 пеню з податку на додану вартість в сумі 6670,28 грн Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в сумі 6670,28 грн.

Таким чином, податковий борг з податку на додану вартість, заявлений до стягнення у даній справі, складає 112038,47 грн (102884,19 грн (самостійно визначені платником податків грошові зобов'язання) + 2484,00 грн (грошові зобов'язання самостійно визначені контролюючим органом) + 6670,28 грн (нарахована пеня)).

Наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість станом на час розгляду даної адміністративної справи в загальній сумі 112038,47 грн підтверджена розрахунком податкового боргу з податку на додану вартість по підприємству-боржнику станом на 24.04.2018 (арк. спр. 13-14, 78-79), розрахунком суми недоїмки по підприємству-боржнику станом на 24.04.2018 (арк. спр. 74), витягом за формою «Історія недоїмок» по підприємству-боржнику станом на 24.04.2018 (арк. спр. 15, 73), інтегрованою карткою платника податків з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за 2017-2018 роки (арк. спр. 16-23, 69-72) та розрахунком пені з податку на додану вартість по підприємству-боржнику станом на 24.04.2018 (арк. спр. 75).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21.12.2000 № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181).

Відповідно до абзацу 1 підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 (який був чинним до 01.01.2011) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення (абзац 2 підпункту 6.2.2 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181.

Згідно з підпунктом 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення (абзац 1 підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181).

На виконання вимог підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону № 2181 Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області надіслано поштою Кремінському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства першу податкову вимогу від 30.08.2002 № 1/99, яка отримана останнім 12.09.2002. 22.07.2003 Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області посадовій особі Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства під підпис вручено другу податкову вимогу від 22.07.2003 № 2/31 (арк. спр. 45-46, 47).

Оскільки перша податкова вимога від 30.08.2002 № 1/99 та друга податкова вимога від 22.07.2003 № 2/31 є чинними (доказів про скасування або відкликання податкових вимог суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 21.05.2018 за № 1003997168 (арк. спр. 51-52).

Згідно з Положенням про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 31.07.2017 № 503, Головне управління ДФС у Луганській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України. Головне управління ДФС у Луганській області є органом доходів і зборів. Основними завданнями Головного управління ДФС у Луганській області є забезпечення реалізації державної податкової політики та політики у сфері державної митної справи, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного (при виконанні повноважень з контрольно-перевірочної, оперативно-розшукової роботи, досудового розслідування, перевірок фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом) законодавства, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків і зборів та інших платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, державної політики з адміністрування єдиного внеску, а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів. Відповідно до підпунктів 9, 19 пункту 4 вказаного Положення Головне управління ДФС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законодавством (арк. спр. 53-57).

З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДФС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 112038,47 грн самостійно не сплачений, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково: позовні вимоги про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 112038,47 грн належить задовольнити, а у задоволенні позовних вимог про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 4928,00 грн слід відмовити.

Наведений контролюючим органом у поясненнях від 09.07.2018 б/н розрахунок заявленої до стягнення у даній справі недоїмки з податку на додану вартість за період з 30.07.2017 по 24.04.2018 в сумі 110296,19 грн (арк. спр. 76-77), суд вважає таким, що не узгоджується з положеннями Податкового кодексу України в частині того, що зменшення податкових зобов'язань за червень 2017 року на суму 72,00 грн та за січень 2018 року на суму 4856,00 грн внаслідок подання уточнюючих розрахунків від 21.12.2017 № 9273692851 та від 01.03.2018 № 9034398104 контролюючим органом зараховано не на зменшення задекларованих платником податків податкових зобов'язань за базові звітні (податкові) періоди червень 2017 року та січень 2018 року, а на погашення податкового боргу, який виник до 30.07.2017, в порядку календарної черговості його виникнення.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДФС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) до Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (ідентифікаційний код 20160935, місцезнаходження: 92900, Луганська область, Кремінський район, місто Кремінна, вулиця Дзержинського, будинок 2 А) про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 116966,47 грн задовольнити частково.

Стягнути на користь Державного бюджету України кошти Кремінського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (ідентифікаційний код 20160935, місцезнаходження: 92900, Луганська область, Кремінський район, місто Кремінна, вулиця Дзержинського, будинок 2 А) з рахунків у банках, обслуговуючих Кремінське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства, за податковим боргом з податку на додану вартість у загальній сумі 112038,47 грн (сто дванадцять тисяч тридцять вісім грн 47 коп.).

У задоволенні позовних вимог про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 4928,00 грн (чотири тисячі дев'ятсот двадцять вісім грн 00 коп.) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська