
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" липня 2018 р. справа № 809/524/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що при перерахунку пенсії позивача, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську протиправно застосовані обмеження, визначені статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а тому вказані дії підлягають до визнання їх протиправними, а відповідач - зобов'язанню провести такий перерахунок без обмеження максимального розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідно до ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" з 01.01.2018 максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. При цьому, тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень. Відповідно до п.2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. Таким чином, оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена у 2005 році, вказані обмеження до позивача застосовані Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську протиправно.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 12.03.2005 (а.с. 9).
Постановою Правління Національного банку України від 10.07.2015р. №456 підвищено оклади для службовців Національного банку України.
На підставі наведеного, позивач звернулася до відповідача про перерахунок пенсії з довідкою Управління Національного банку України в Івано - Франківській області про складові заробітної плати від 27.11.2015 року № 93-оц/12-246/92898, однак у такому перерахунку Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську їй відмовлено.
Постановою Івано-Франківського міського суду по справі № 344/3840/16-а від 09.08.2016 визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця за поданою нею заявою від 27.11.2015 та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 пенсію як державному службовцю з 01.12.2015, з врахуванням довідки Управління НБУ в Івано-Франківській області про складові заробітної плати від 27.11.2015 № 93-оц/12-246/92898.
На виконання вказаного рішення суду, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську було проведено перерахунок пенсії позивача, однак в розмірі 60 відсотків від заробітної плати, у зв'язку чим ОСОБА_1 09.11.2016 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо зменшення відсоткового відношення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 до 60% від суми заробітної плати на виконання постанови Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 09 серпня 2016 року в справі № 344/3840/16-а. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію із застосуванням показника 90% від суми заробітної плати починаючи з 30 липня 2016 року.
Однак, як зазначає ОСОБА_1, незважаючи на вищевказане рішення Львівського апеляційного адміністративного суду Управлінням Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську пенсія виплачувалася у меншому розмірі, у зв'язку із чим 15.02.2018 позивач звернулася із відповідною заявою до відповідача (а.с. 21).
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську повідомлено ОСОБА_1, що на виконання рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 проведено перерахунок її пенсії з 30.07.2016 із застосуванням показника 90% від суми заробітної плати. Статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Законом України "Про державний бюджет України на 2018" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить 1373 грн., а тому розмір пенсії складає десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Не погодившись з таким нарахуванням пенсії, позивач звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2018 в задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій - відмовлено. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій - закрито.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2018 ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.04.2018 про закриття провадження у справі № 809/524/18 скасовано в частині закриття провадження та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції (а.с. 69-73).
Івано-Франківським окружним адміністративним судом 22.06.2018 прийнято до провадження дану справу.
З приводу доводів позовних вимог суд зазначає наступне.
Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними
службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів
Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, статтю 37 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції, зокрема, виключено положення щодо збільшення пенсії на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі.
Статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" встановлено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" не може перевищувати 10740 гривень.
Таким чином, з 01.10.2011 року положення ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо призначення державним службовцям пенсії від сум їх заробітної плати у розмірі не більше 90 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" змін не зазнали.
При цьому, внесені вищезгаданим Законом зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно з статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи встановлені обставини та аналіз зазначених норм права, суд зазначає, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесення змін у законі щодо розміру пенсії у відсотках її обмеження граничним розміром стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку та виплати вже призначеної пенсії, а право позивача на отримання пенсії без встановлення граничних розмірів пенсійних виплат, яке існувало на момент призначення пенсії не може бути обмежене прийняттям нових законів.
Крім того, таке право позивача захищене пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" яким передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Оскільки, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.08.2017 зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника 90% від суми заробітної плати починаючи з 30.07.2016, право позивача на перерахунок пенсії та її виплату слід проводити саме з моменту набуття цього права - з 30.07.2016.
Відтак, позов про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо застосування обмежень, визначених статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 30.07.2016 без вищевказаних обмежень з виплатою непоплаченої за цей період пенсії підлягають до задоволення.
Щодо вимоги про встановлення строку виконання рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, з метою забезпечення повного, правильного і своєчасного виконання рішення суду передбачено повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за його виконанням. Керуючись наданим правом, а не обов'язком, суд, за наслідками встановлених обставин та досліджених доказів, не вбачає підстав для встановлення судового контролю шляхом надання строку виконання рішення суду відповідачем, з урахування чого, заявлена вимога до задоволення не підлягає.
У відповідності до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську на користь ОСОБА_1 1409, 60 грн. сплачених судових витрат.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо застосування обмежень, визначених статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895, вул. Незалежності, 44, м. Івано-Франківськ) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) з 30.07.2016 без застосування обмежень, визначених статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та виплатити недоплачені за цей період суми пенсії.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895, вул. Незалежності, 44, м. Івано-Франківськ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп. сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.