Рішення № 75421716, 19.07.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2018
Номер справи
806/2999/18
Номер документу
75421716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2999/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову у призначення пенсії та зобов'язання призначити пенсію.

Позивач зазначає, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З цих підстав у зв'язку із досягненням 11.11.2016року 55 річного віку Позивач 30.10.2017року звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про таке призначення пенсії. На підтвердження свого права Позивачем було надано посвідчення особи, потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про постійне проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю. На думку Позивача, Відповідач протиправно з підстав, викладених в листі від 02.11.2017року, відмовив йому в призначенні такої пенсії.

Ухвалою суду від 22.06.2018 року за результатами розгляду позовної заяви було відкрито адміністративну справу і призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відзив на позов Відповідачем суду не надано.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані Позивачем документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII ( надалі - Закон N 796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, початково на 2 роки та додаткового 1 рік за три роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Саме у відповідності до вказаної правової було зумовлено звернення Позивача до Відповідача щодо призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем було прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні такої пенсії, викладене в листі від 02.11.2017року (а.с.8).

Алгоритм дій Відповідача щодо розгляду звернення Позивача врегульований правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (надалі - Порядок N 22-1).

Як зазначено в оскаржуваному листі Відповідача від 02.11.2017року, Відповідачем визнається наявність у Позивача посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії НОМЕР_2 від 08.02.1995 року видане та завірене печаткою Ємільчинської районної державної адміністрації.

Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності у Позивача права на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до вимог статті 55 Закону N 796-XII.

Судом встановлено, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто станом на день ухвалення судового рішення є особою, якій виповнилося 55р.

Судом встановлено, що Позивачем на підтвердження права на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років були надані слідуючі документи:

- Довідку про постійне проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю від 26.12.2017 р. (а.с.9);

- посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії НОМЕР_2 від 08.02.1995 року видане та завірене печаткою Ємільчинської районної державної адміністрації (а.с. 10).

Згідно з положеннями ст. 65 Закону N 796-XII посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус Позивача як потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є "посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1994р."

Суд частково погоджується із доводами Відповідача, що відповідно до вимог ч.4 ст.65 Закону N 796-XII та постанови КМ України №51 від 20.01.1997року видача посвідчень особам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Одночасно суд зазначає, що в розумінні вимог пункту 4.2 цього ж Порядку N 22-1 Відповідач не наділений жодними повноваженнями щодо визнання незаконними подані документи та їх скасування. Відповідач, як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Разом з тим, "посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1994р.", (категорія 4), серія НОМЕР_2, видане 08.02.1995року Позивачу Ємільчинською районною державною адміністрацією Житомирської області в установленому порядку не скасоване, не відмінене та не визнавалося недійсним.

Враховуючи те, що для призначення пенсії Позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, що постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1994р., були наявні всі необхідні для документи для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 5 років, суд робить висновок про наявність правових підстав для задоволення позову.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов'язання Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 30.10.2017року ( з дня звернення) ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В розумінні вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, обґрунтовано, безсторонньо. Саме на виконання вказаних вимог судом було запропоновано Відповідачу надати відзив на позов та документи на його обґрунтування.

Відзив на позов Відповідачем суду не надано, що в розумінні вимог ч.4 ст.159 КАС України судом розцінюється судом як визнання позову.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 704,80грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 30.10.2017року ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Судові витрати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1. Ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у вигляді судового збору в сумі 704,80грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ( вул. Соборна, 45 смт. Ємільчине. Житомирська область. 11201. код ЄДРПОУ 41246527).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя М.Ф. Нагірняк