
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2018 р. Справа№805/3098/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: 85100, АДРЕСА_1) до Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (юридична адреса: 85100, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Білоусова, 10а, код ЄДРПОУ 37841728), Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (юридична адреса: 8411687515, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Митрополитська, будинок 20, код ЄДРПОУ 37841728) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (надалі - відповідач 1, територіальний орган ДМС), в якій просить суд:
- визнати незаконною бездіяльність Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо не проведення процедури встановлення особи відносно ОСОБА_1, що необхідна для видачі паспорта громадянина України;
- зобов'язати Костянтинівській міській відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області провести дії, передбачені п. 43 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 для видачі паспорта громадянина України;
- стягнути з Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області сплачений судовий збір.
Ухвалою від 04 травня 2018 року позовну заяву залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків, шляхом надання суду належним чином засвідченої копії позовної заяви з додатками для відповідача.
14 травня 2018 року на адресу суду надійшла заява позивача, до якої долучено належним чином засвідчену копію позовної заяви з додатками для відповідача.
Ухвалою суду від 18 травня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 805/3098/18-а за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року суд залучив в якості другого відповідача Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (надалі - відповідач 2, ГУ ДМС у Донецькій області) в адміністративній справі № 805/3098/18-а за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Одночасно, Головному управлінню Державної міграційної служби України в Донецькій області було встановлено 15 (п'ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень частини третьої статті 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.
У позовній заяві позивач зазначив, що 30.01.2018 року він звернувся до Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області із заявою про поновлення пошкодженого паспорта громадянина, у відповідь на що 28.02.2018 року отримав відповідь, в якій відповідач повідомив про порядок поновлення пошкодженого паспорта, відповідно до якого орган ДМС проводить процедуру встановлення особи, проте відповідну процедуру відповідач відносно нього не провів.
Вважаючи, що відповідач зобов'язаний був провести відносно нього перевірку встановлення особи, а потім надавати відповідь про відмову на заяву про поновлення пошкодженого паспорта, позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідач 1 правом надання відзиву на позовну заяву не скористався. Відповідач 2 заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача, просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.
Так, згідно наданого відзиву на позовну заяву, відповідач 2 зазначив, що зі змісту документів, наданих позивачем до суду та наявні в ГУ ДМС у Донецькій області дійсно вбачається, що 30.01.2018 до Костянтинівського МВ ГУ ДМС у Донецькій області з письмовою заявою звернувся ОСОБА_1 щодо заміни діючого паспорта на новий у зв'язку з його пошкодженням.
Проте, відповідач зауважив суду, що відповідна заява мала довільну форму та не відповідала встановленій формі заяви-анкети, не містила доданих до неї документів відповідно до переліку, встановленого п. 69 Порядку. Через це зазначена заява була кваліфікована посадовими особами Костянтинівського МВ, ГУ ДМС у Донецькій області як така, що підпадає під дію Закону України «Про звернення громадян» та заявникові у встановлений законодавством строк було надано письмову відповідь із роз'ясненням вимог чинного законодавства України щодо порядку обміну паспорта громадянина України.
02 березня 2018 року позивач подав до Костянтинівського МВ ГУ ДМС у Донецькій області письмову заяву з проханням провести відносно нього процедуру встановлення особи, у той час як не було здійснено будь-яких дій та не надано документів, які відповідно до п. 69 Порядку необхідні для оформлення заяви-анкети та початку проведення процедури ідентифікації особи, а також жодних документів та відомостей, необхідних для встановлення особи.
Отже, 06.03.2018 року ОСОБА_1 надано детальне письмове роз'яснення вимог чинного законодавства України щодо необхідних документів та дій для проведення обміну паспорта.
Відповідач зауважив суду, що позивач не виконав жодних умов, які встановлюються чинним законодавством для здійснення обміну паспорта замість пошкодженого, а саме не надав до Костянтинівського МВ ГУ ДМС України у Донецькій області документів, які повинен подавати заявник для обміну паспорта, оформлення заяви-анкети, проведення ідентифікації та/або встановлення особи, що було б підставою для виконання посадовими особами територіального підрозділу ДМС дій, передбачених Порядком для надання позивачеві вищезазначеної адміністративної послуги.
Відповідач також звернув увагу суду на той факт, що рішення про відмову в оформленні (обміну) паспорта замість пошкодженого громадянину ОСОБА_1 посадовими особами Костянтинівського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області не приймалось.
З огляду на зазначене, відповідач резюмував, що ОСОБА_1 додержується хибної думки, що його звернення із заявами довільної форми без надання передбачених нормативно-правовими актами документів, сплати адміністративного збору є достатньою умовою для надання йому адміністративної послуги щодо обміну паспорту громадянина України, надані згідно Закону України «Про звернення громадян» письмові роз'яснення щодо необхідності надання документів та вжиття певних дій - нібито відмовою у наданні адміністративної послуги.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 30 січня 2018 року звернувся до Костянтинівського МВ ГУДМС України в Донецькій області із письмовою заявою на ім'я начальника ГУ ДМС України в Донецькій області такого змісту (мовою оригіналу): «Прошу Вас заменить действующий паспорт на новый в связи с повреждением». Зазначена заява була зареєстрована територіальним органом ДМС 30.01.2018 року за № 49П-1.
У відповідь на зазначену заяву, листом Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області від 28.02.2018 року вих. № 49-П/1 ОСОБА_1 було повідомлено про процедуру поновлення втраченого або пошкодженого паспорта громадянина України внутрішньо переміщеним особам, які зареєстровані в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення та на тимчасово окупованій території України відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 та доручення № Д/153/2.1-15 від 02.10.2015 року, затвердженого головою ДМС України.
02 березня 2018 року ОСОБА_1 особисто звернувся до територіального органу ДМС із заявою, згідно якої просив провести відносно нього процедуру встановлення особи. Зазначена заява була зареєстрована в Журналі № 49-54 реєстрації звернень громадян, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
На заяву позивача від 02.03.2018 року відповідачем 1 надано відповідь (лист від 06.03.2018 року № 49/П-4), у якій роз'яснено, що відповідно до п. 69 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302 заявник подає для обміну паспорта такі документи:
1) паспорт, що підлягає обміну;
2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку);
3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки «Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації, до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року);
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
8) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) Doc 9303.
Окрім того, у зазначеній відповіді звернуто увагу позивача на те, що згідно п. 24 Порядку у разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів зазначених у п. 69 Порядку або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Окрім того, у листі, посилаючись на норми п. 81 Порядку зазначено, що у разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку.
На підставі викладеного, для обміну паспорта громадянина України та проведення процедури встановлення особи позивачеві запропоновано звернутися особисто до Костянтинівського MB ГУ ДМС України в Донецькій області та надати документи які передбачені п. 69 Порядку.
Суд зауважу, що матеріали справи не містять доказів звернення позивача до територіального органу ДМС із заявою та передбаченими чинним законодавством України документами.
Отже, спірним питанням у справі є встановлення правомірності дій органу Державної міграційної служби України щодо обміну пошкодженого паспорта громадянина України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Основними нормативно-правовими документами, які регулюють спірні правовідносини є:
Закон України від 20 листопада 2012 року № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (надалі - Закон № 5492);
Закон України від 06 серпня 2012 року № 5203- VI «Про адміністративні послуги»;
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302, в редакції постанови КМУ від 26.10.2016 № 745;
Постанова Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2016 року № 770 «Деякі питання надання адміністративних послуг у сфері міграції».
Відповідно до положень статті 21 Закону № 5492 паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Кабінет Міністрів України затвердив своєю постановою від 25 березня 2015 року № 302 (в редакції постанови КМУ від 26.10.2016 № 745) Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (надалі - Порядок № 302).
Зазначеним Порядком передбачено, що обмін паспорта здійснюється у разі:
1) зміни інформації, внесеної до паспорта (крім додаткової змінної інформації);
2) отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (РНОКПП) або повідомлення про відмову від прийняття зазначеного номера (за бажанням);
3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;
4) закінчення строку дії паспорта;
5) непридатності паспорта для подальшого використання (пункт 6 Порядку № 302).
Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта, відповідно до вимог пункту 7 Порядку 302 здійснюються:
1) особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто;
2) особі, яка досягла 14-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники);
3) особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - через уповноважену особу адміністрації відповідної установи чи закладу (далі - уповноважена особа).
Нормами пункту 9 Порядку № 302 передбачено, що за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, установлених законодавством. Адміністративний збір справляється у разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта зразка 1994 року. За оформлення паспорта вперше адміністративний збір не справляється.
Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта, згідно пункту 10 зазначеного Порядку здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства «Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів» (далі - Центр).
Згідно норм пункту 13 Положення № 302 для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
До заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт:
1) ім'я особи (прізвище, власне ім'я та по батькові особи, яка є громадянином України, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить);
2) дата народження;
3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село);
4) стать;
5) дата та підстави набуття громадянства;
6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності);
7) відцифрований образ обличчя особи;
8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які відбувають покарання в установах виконання покарань або перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, а також осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування;
9) відомості про внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, засобів електронного цифрового підпису;
10) відомості про згоду на внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, відцифрованих відбитків пальців рук;
11) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири);
12) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти;
13) реквізити документа, на підставі якого оформляється паспорт;
14) відомості про законного представника особи чи уповноважену особу (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує її повноваження);
15) додаткова змінна інформація (відомості про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу);
16) відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати;
17) дата заповнення заяви-анкети.
19. Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.
20. Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.
Внутрішньо переміщена особа подає документи до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем проживання, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
24. Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
25. У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).
26. Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
Водночас, матеріали справи не містять доказів звернення позивача до територіального органу ДМС із заявою-анкетою та відповідно - проходження процедури прийняття, перевірки та опрацювання працівниками органу ДМС такої заяви та поданих документів.
Суд зауважує, що заява позивача від 30.01.2018 до Костянтинівського МВ ГУ ДМС у Донецькій області щодо заміни діючого паспорта на новий у зв'язку з його пошкодженням не відповідає вимогам зазначеного пункту та у розумінні Порядку № 302 не є заявою-анкетою.
Питання щодо подання документів для оформлення паспорта у зв'язку з обміном регулюється пунктами 69-83 Порядку № 302.
Так, нормами пункту 69 даного Порядку встановлено перелік документів, які подаються для обміну паспорта:
1) паспорт, що підлягає обміну;
2) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 цього Порядку);
3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
5) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
6) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
7) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка (крім випадків, коли здійснюється обмін паспорта зразка 1994 року);
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
8) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Натомість, доказів надання до територіального органу ДМС зазначеного переліку документів для обміну паспорту позивачем суду не надано. Зі змісту його заяв від 30.01.2018 року та від 02.03.2018 року також не вбачається надання додаткових документів для здійснення обміну паспорту.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Нормами статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначена норма розподіляє обов'язок надання доказів між особами, які беруть участь у справі, та передбачає активну роль суду у процесі доказування та спрямована на забезпечення повного з'ясування обставин у справі на основі поєднання принципів змагальності та офіційності.
Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Однак, презумпція винуватості не є абсолютною. Презумпція винуватості суб'єкта владних повноважень-відповідача означає припущення, що повідомлені позивачем обставини у справі про рішення, дії, бездіяльність відповідача і про порушення права, свободи чи інтересу відповідають дійсності, доки відповідач їх не спростує на основі доказів. Отож застосування принципу презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень не обумовлює його автоматично програшного становища у справі та не звільняє суд від обов'язку ухвалити справедливе і правосудне судове рішення.
За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, суд не вбачає протиправної бездіяльності (дій) відповідача, отже, вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса: 85100, АДРЕСА_1) до Костянтинівського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (юридична адреса: 85100, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Білоусова, 10а, код ЄДРПОУ 37841728), Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (юридична адреса: 8411687515, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Митрополитська, будинок 20, код ЄДРПОУ 37841728) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного позовного провадження та його повний текст складений та підписаний 20 липня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Толстолуцька М.М.