Рішення № 75420376, 17.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
803/938/18
Номер документу
75420376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/938/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Шопік М.М.,

за участю представника позивача Федош С.М.,

представника відповідача Виш А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал" звернулось з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення Державної фіскальної служби України № 403573/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 23.11.2017 та рішення Державної фіскальної служби України №403577/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 28.11.2017, які подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал", зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 23.11.2017 на суму 31 332 грн. 22 коп. та №13 від 28.11.2017 на суму 55 957 грн. 36 коп., які подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал".

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал", як продавець товару і як платник ПДВ, після постачання товару: концентрату діалізного, А - компонент тип 204 та тип 293 покупцю ТОВ "Еврика Медикал Фаундейшен", виписані податкові накладні №10 від 23.11.2017 на суму ПДВ 31 332, 22 грн. та №13 від 28.11.2017 на суму ПДВ 55 957, 36 грн. в електронній формі та направлено їх на реєстрацію.

Проте, згідно інформації зазначеної у квитанціях №9254962119 від 04.12.2017 та №9256548693 від 05.12.2017, направлених ДФС України на адресу товариства, реєстрація податкової накладної №10 від 23.11.2017 та податкової накладної №13 від 28.11.2017 була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, оскільки така податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризику визначеному пунктом 6 Наказу Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних)".

Товариству було запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД 38.24.

07.12.2017 Товариством було направлено в електронному вигляді до контролюючого органу за місцем обліку товариства: повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій, письмові пояснення з приводу господарської операції з реалізації концентрату діалізного, А - компонент тип 293, а також 12 документів довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій.

Отже, ДФС України були надані усі необхідні документи, що свідчать про придбання та реалізацію товару, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення господарських операцій, в межах яких виписана податкова накладна №10 від 23.11.2017 та №13 від 28.11.2017.

Однак, рішенням комісії ДФС України №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 було відмовлено в реєстрації податкових накладних №10 від 23.11.2017 та №13 від 28.11.2017.

Свої рішення №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 ДФС України мотивує тим, що подані платником податку копії документів подані з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС України про реєстрацією податкової накладної.

Позивач вважає, що дані рішення ДФС є незаконними, оскілки у них не вказано конкретні порушення, які допущені товариством при поданні податкових декларацій для реєстрації, не зазначено яких документів бракує для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

У квитанціях ДФС України є лише посилання на п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, однак не вказано який саме підпункт пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків порушено Товариством. Зі змісту причин відмови вбачається, що ДФС України посилається на п.п.1 п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків.

Позивач наголошує, що господарські операції, за результатами яких виписані податкові накладні №10 від 23.12.2017 та №13 від 28.12.2017, носять реальний характер, а отже ДФС України не мала правових підстав для відмови товариству у реєстрації цих податкових накладних.

З урахуванням викладеного, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити.

Відповідач позов не визнав. У поданому 19.06.2018 відзиві на позовну заяву наголошував на тому, що відповідно до положень наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації" №566 від 13.06.2017, цей порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмови в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.

Згідно п. 2 Порядку, комісія є постійним діючим колегіальним органом ДФС, що діє в межах повноважень, визначених п.201.16 ст.201 розділу V ПКУ та постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації". Зазначена комісія приймає рішення про: Реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно вимог наказу Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.2017 підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосовано процедура зупинення реєстрації згідно з п.201.16 ст.201 ПКУ; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Позивачем під час реєстрації податкових накладних №10 від 23.12.2017 та №13 від 28.12.2017 не було надано копії всіх необхідних документів, що підтверджують реальність вчинення господарських операцій визначених наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017, а відтак відповідачем правомірно прийняті рішення №403573/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 23.11.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 28.11.2017.

З урахуванням викладеного, просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 29.05.2018 провадження у праві було відкрито та вирішено розгляд справи здійснювати у спрощеному позовному провадженні. Призначено судовий розгляд справи на 19.06.2018 об 14:00.

19.06.2018 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

В судовому засіданні 19.06.2018 оголошено перерву до 11:00 17.07.2018.

В судовому засіданні 17.07.2018 представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 17.07.2018 проти задоволення позовних вимог позивача заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Як встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал", виписані ТОВ "Еврика Медикал Фаундейшен" податкові накладні №10 від 23.11.2017 на суму ПДВ 31 332, 22 грн. та №13 від 28.11.2017 на суму ПДВ 55 957, 36 грн. в електронній формі та направлено їх на реєстрацію.(а.с.30, 34)

Згідно квитанції №9254962119 від 04.12.2017 та №9256548693 від 05.12.2017, направлених ДФС України на адресу позивача, реєстрація податкової накладної №10 від 23.11.2017 та податкової накладної №13 від 28.11.2017 була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, оскільки така податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризику визначеному пунктом 6 Наказу Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД 38.24. (а.с.31, 35)

07.12.2017 Товариством було направлено в електронному вигляді до контролюючого органу за місцем обліку товариства: повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій, письмові пояснення з приводу господарської операції з реалізації концентрату діалізного, А - компонент тип 293, а також 12 документів довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність здійснення операцій.(а.с.36-88)

Рішенням комісії ДФС України №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 було відмовлено в реєстрації податкових накладних №10 від 23.11.2017 та №13 від 28.11.2017.

Свої рішення №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 ДФС України мотивує тим, що подані платником податку копії документів подані з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС України про реєстрацією податкової накладної.(а.с.89, 115)

Позивачем подані скарги до ДФС України на рішення №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017.(а.с.90-95)

Рішеннями комісії з питань розгляду скарг від 29.12.2017, скарги товариства залишені без задоволення, а рішення №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 - без змін.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами справи суд зазначає про наступне.

Згідно п.187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Як вбачається з матеріалів справи, 27 квітня 2015 року між ТОВ "Укрмедіал" та нерезидентом Gambra East s.r.o (Чехія) було укладено контракт №UKR2015, за умовами якого Gambra East s.r.o, продає, а ТОВ "Укрмедіал", купляє медичні товари згідно специфікації, яка є невід'ємною частиною даного контракту.

21.11.2017 було придбано та ввезено на митну територію України концентрат діалізний, А - компонент, тип 293 кількістю 1 560 10 - літрових каністр, а 24.11.2017 було придбано та ввезено на митну територію України концентрат діалізний, А - компонент, тип 204, кількістю 1 560 10 - літрових каністр.

Виконання контракту підтверджується наявними в матеріалах справи, як самим контрактом від 27.04.2015, так і інвойсом №3817075 від 21.11.2017 та №3817079 від 24.11.2017, товарно-транспортною накладною №0918995 та №0918990 та митними деклараціями. (а.с.14-26)

В подальшому в межах договору купівлі-продажу №03/01/17 від 03.01.2017, концентрат діалізний, А - компонент тип 293 було реалізовано покупцю Товариству з обмеженою відповідальністю "Еврика Медикал Фаундейшен", що підтверджується замовленням покупця №36 від 23.11.2017, видатковою накладною №РН - 0000093 від 23.11.2017 та податковою накладною №10 від 23.11.2017, замовленням покупця №38 від 28.11.2017, видатковою накладною №РН - 0000096 від 28.11.2017 та податковою накладною №13 від 28.11.2017.(.а.с.27-35)

Як визначено пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Згідно пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено пунктом 12 цього Порядку, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу

Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 13.06.2017 року №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №573/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - наказ №567), передбачено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

За приписами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом №567, визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до підпунктів 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Згідно абзацу першого постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" №190 від 29.03.2017 року (далі - Постанова КМУ №190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Абзацом 2 цієї Постанови передбачено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №566, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №752/30620 (далі - Порядок №566), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), а також права та обов'язки її членів. Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".

Згідно із пунктом 16 Порядку №566 Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.

За приписами пункту 19 Порядку №566 розгляд питання на засіданні Комісії включає такі етапи: 1) доповідь секретаря Комісії; 2) доповідь члена Комісії, співдоповіді (у разі потреби); 3) внесення пропозицій членами Комісії, їх обговорення; 4) оголошення головою Комісії рішення про припинення обговорення питання; 5) голосування; 6) оголошення головою Комісії результатів голосування; 7) оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання. Протокол засідання Комісії повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядались на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті Комісією рішення.

Як передбачено пунктами 20, 21 Порядку №566, рішення з питань, що розглядаються на засіданнях Комісії, приймаються шляхом голосування простою більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів голос голови Комісії є ухвальним. Рішення Комісії про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації складається за формою згідно з додатком до цього Порядку, підписується, реєструється та надсилається платнику податку на додану вартість у порядку, встановленому статтею 42 розділу II Кодексу, протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

З наявних у матеріалах справи письмових доказів вбачається, що рішеннями ДФС України №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 відмовлено позивачу у реєстрації податкових накладних №10 від 23.11.2017 на суму ПДВ 31 332 грн. 22 коп. та №13 від 28.11.2017 року на суму ПДВ 55 957 грн. 36 коп. з підстави: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.(а.с.89, 115)

Проте, зазначений висновок контролюючого органу спростовується наявними у справі письмовими доказами, а саме: контрактом від 27.04.2015, інвойсами №3817075 від 21.11.2017 та №3817079 від 24.11.2017, товарно-транспортними накладними №0918995 та №0918990, митними деклараціями, видатковою накладною №РН - 0000093 від 23.11.2017, податковою накладною №10 від 23.11.2017, видатковою накладною №РН - 0000096 від 28.11.2017 та податковою накладною №13 від 28.11.2017.

Одночасно, суд акцентує увагу на тому, що рішення ДФС України №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН формально містить підставу для його прийняття, що зазначена у Постанові КМУ №190, а саме: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування, оскільки, у зазначеному рішенні не зазначено, які саме надані платником податків копії документів складені з порушенням законодавства та якими мотивами керувалася Комісія ДФС України, вважаючи, що надані документи не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.

Суд приходить висновку, що відповідачем мало місце порушення вимог підпункту 201.16.1 пункту 201 статті 201 ПК України, оскільки в квитанціях про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних чітко не вказано, на підставі якого саме критерію оцінки ступеня ризиків було здійснено зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, та не зазначено, які саме копії документів (за вичерпним переліком) пропонується надати позивачу, які були б достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім того, при винесенні оскаржуваних рішень №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 відповідачем не враховані вимоги п.187.1 статті 187 Податкового кодексу України щодо дати виникнення податкових зобов'язань, з настання якої позивач зобов'язаний, згідно пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи ні відповідачем, ні його представником в судовому засіданні, не спростовано достовірності відомостей первинних та розрахункових документів, поданих платником податків на підтвердження факту реальності здійснення господарської операції за спірними правочином, та не доведений факт порушення позивачем вимог податкового законодавства України.

З урахуванням встановлених обставин справи суд приходить висновку, що оскаржувані рішення Державної фіскальної служби України №403573/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 23.11.2017 та рішення Державної фіскальної служби України №403577/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 28.11.2017 в ЄРПН прийняті з порушенням п.187.1 статті 187, п.201.10, п.201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.

Крім того, відповідно до підпункту 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України, відповідно до яких, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішення №403573/38009429 від 13.12.2017 та №403577/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкових накладних №10 від 23.11.2017 та №13 від 28.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також враховуючи те, що наявні у матеріалів справи докази, на думку суду, були достатніми, для реєстрації відповідачем вказаних податкових накладних, тому позовна вимога про зобов'язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 23.11.2017 на суму ПДВ 31 332 грн. 22 коп. та №13 від 28.11.2017 на суму ПДВ 55 957 грн. 36 коп., які подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал" підлягає до задоволення.

З огляду на вищенаведене, суд вважає, що позивачем в судовому засіданні належним чином доведені протиправність оскаржуваних рішень ДФС України, відповідачем, в свою чергу, не доведено правомірність прийняття вказаних рішень, у зв'язку з чим позовні вимоги ТОВ "Укрмедіал" підлягають до задоволення в повному обсязі.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3 524, 00 грн., який сплачений платіжним дорученням від 24.05.2018 року №475. (а.с.2)

Керуючись статтями 243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Державної фіскальної служби України №403573/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 23.11.2017 та рішення Державної фіскальної служби України №403577/38009429 від 13.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 28.11.2017, які подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал".

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №10 від 23.11.2017 на суму ПДВ 31 332 грн. 22 коп. та №13 від 28.11.2017 на суму ПДВ 55 957 грн. 36 коп., які подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал" судовий збір в розмірі 3 524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрмедіал", код 38009429, адреса: 43018, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Чекаліна, 2.

Відповідач: Державна фіскальна служба України, код 39292197, адреса: місто Київ, Львівська площа, 8.

Суддя Ю.Ю. Сорока

Повний текст судового рішення складено 20 липня 2018 року.