
Номер справи 703/1729/18
3/703/558/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2018 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Опалинська О.П., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Смілянського ВП ГУНП України в Черкаській області, про притягнення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1, 27 травня 2018 року близько 01 години 50 хвилин по вул. Одеська в м. Сміла Черкаської області, керував автомобілем «ЗАЗ-1102», д.н.з. 929-70МА, в стані алкогольного сп’яніння, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» ПДР України. Висновок лікаря №520.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп’яніння та порушив п. 2.9 «а» ПДР України, а саме: водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.
В судове засідання 17 липня 2018 року ОСОБА_1 не з'явився, однак надав до суду заяву, в якій просить судове засідання відкласти на іншу дату, в зв’язку з тим, що він знаходиться до межами Смілянського району та не встиг підготуватися до розгляду справи.
Відповідно до вимог ч.1 ст.268 КУпАП справу може бути розглянуто без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за умови, якщо вона була повідомлена, в разі якщо від неї не надходило клопотання про відкладення розгляду справи.
Аналізуючи вищевказану норму, приходжу до висновку, що клопотання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про відкладення розгляду справи має бути обґрунтованим, вмотивованим та підтверджене належними доказами.
Як вбачається з клопотання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, він перебуває за межами Смілянського району та не встиг підготуватися до розгляду справи.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів адміністративної справи, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений 27 травня 2018 року, копію якого отримав останній в день його складання, у такому зазначено, що його розгляд буде здійснюватися Смілянським міськрайонним судом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до беззаперечного висновку, що особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 з 27 травня 2018 року достовірно було відомо, що відносно нього в Смілянському міськрайонному суді Черкаської області в подальшому буде розглядатися протокол про адміністративне правопорушення, який складений за ч.1 ст.130 КУпАП, відтак з даного часу він мав можливість належним чином та в повній мірі підготуватися до його розгляду.
Разом з тим, до часу розгляду справи по суті, ОСОБА_1 жодних заперечень чи пояснень щодо вчинення або не вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП не надав.
Крім того, як вбачається з клопотання ОСОБА_1 про відкладення судового засідання, яке призначено на 17 липня 2018 року, таке було подано до Смілянського міськрайонного суду Черкаської області 12 липня 2018 року, при цьому повістку про виклик у судове засідання він отримав 27 червня 2018 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч.1 ст.277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Враховуючи, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 отримав повістку про виклик в судове засідання для розгляду протоколу про адміністративне правопорушення 27 червня 2018 року, а судове засідання відбулося 17 липня 2018 року, відтак суд дотримався вимог, передбачених ч.1 ст.277-2 КУпАП, при його повідомленні про проведення судового засідання.
Крім того, будь-яких доказів перебування ОСОБА_1 за межами Смілянського району Черкаської області 17 липня 2018 року суду не надано.
Таким чином, суд приходить до беззаперечного висновку, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 звертаючись до суду з клопотанням про відкладення судового засідання, намагається затягнути розгляд справи та таким чином уникнути адміністративної відповідальності, та такі дії жодним чином не направлені на якнайшвидший розгляд справи по суті.
При цьому суд враховує, що судове засідання, яке було призначено на 23 червня 2018 року було відкладено за клопотанням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, який зазначив, що він не встиг скористатися наданням йому правової допомоги.
Разом з тим, суд, з метою недопущення порушення прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, судове засідання, яке було призначено на 23 червня 2018 року, відклав.
При цьому, суд також враховує, що до цього часу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не скористався своїм законним правом на отримання правової допомоги, про що свідчить відсутність в матеріалах адміністративної справи договору про надання такої.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що вищевказані дії ОСОБА_1 свідчать про зловживання ним своїми правами та про намір таким чином уникнути накладення на нього адміністративного стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, адже строк накладення такого, враховуючи ч.2 ст.38 КУпАП, закінчується 27 серпня 2018 року.
Крім того, згідно ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, 173-2, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов’язковою.
Зазначений у ч.2 ст.268 КУпАП перелік статей, який визначає обов’язковість участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, при розгляді справ про адміністративне правопорушення є вичерпним та ч.1 ст.130 КУпАП до нього не входить.
Таким чином, суд приходить до обґрунтованого висновку про можливість розгляду справи без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Статтею 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з ч.ч. 2,3,4 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів що знижують його увагу та швидкість реакції проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів що знижують її увагу та швидкість реакції затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожен випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Відповідно до п. 6 розд. 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року №1452/735 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року №1413/27858 та п. 1 ч.3 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та проведення такого огляду, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 огляд на стан сп’яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів в присутності двох свідків, якими не можуть бути залучені працівники національної поліції та особи щодо неупередженості яких є сумніви. Результати такого огляду зазначаються у відповідному акті, дані якого заносяться до протоколу і долучається до нього. Він складається у 2-х примірниках, один з яких вручається водію.
Відповідно до ч. 3 ст. 266 КУпАП, п. 7 р. 1 відповідної Інструкції та п. 6 ч. 3 Порядку лише той водій транспортного засобу, що відмовився від проходження огляду на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу або при його незгоді з результатами такого огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в закладі охорони здоров’я.
Статтею 251 КУпАП передбачено, доказами в справі про адміністративні правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився в Комунальному закладі «Черкаський обласний наркологічний диспансер».
Відповідно до висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість №520 складеного 27 травня 2018 року лікарем Комунального закладу «Черкаський обласний наркологічний диспансер» ОСОБА_2, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, о 02 годині 30 хвилин 27 травня 2018 року встановлено діагноз: «Алкогольне сп’яніння».
Таким чином, на думку суду, поліцейськими дотримані вимоги чинного законодавства щодо огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп’яніння.
Окрім цього, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, зокрема, даними протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №386367 від 27 травня 2018 року, висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість №520 від 27 травня 2018 року.
Згідно довідки начальника Смілянського відділу поліції ГУНП в Черкаській області, яка міститься в матеріалах адміністративної справи, ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП протягом року не притягувався.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, особа ОСОБА_1 була встановлена відповідно до посвідчення водія ВВТ №202527 від 11 вересня 2013 року, в зв’язку з чим суд приходить до висновку про наявність такого у порушника.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, доведена повністю.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника, вважаю, що для його перевиховання, стимулювання поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, достатнім є накладення стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі передбаченому законом з позбавленням права керування транспортними засобами, також суд враховує, що альтернативи відповідному стягненню, за вчинення даного правопорушення закон не передбачає.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст.ст. 251, 268, 266, 283, 284 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року №1452/735 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року №1413/27858, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та проведення такого огляду, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 (десять тисяч двісті) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 352 (триста п’ятдесят дві) гривні 40 (сорок) копійок судового збору (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом.
Строк пред’явлення постанови до виконання – 3 (три) місяці.
Суддя О.П.Опалинська