
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2018 року м. Херсон
справа № 658/1778/18
провадження № 22-ц/791/1072/18
Апеляційний суд Херсонської області в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого (суддя-доповідач)ОСОБА_1,суддів:ОСОБА_2, ОСОБА_3,секретарОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на ухвалу Каховського міськрайонного суду Херсонської області у складі судді Марків Т.А. від 29 травня 2018 року в справі за заявою ОСОБА_5 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Антитерористичний центр при Службі безпеки України, Міністерство оборони України,
встановив:
У травні 2018 року ОСОБА_5 звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, зазначаючи, що в період з листопада 2014 року по 2016 рік він як представник Всеукраїнської громадської організації «Союз «народна Пам'ять» залучався до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей у складі групи пошуку тіл загиблих військовослужбовців та виконував завдання щодо евакуації тіл загиблих військовослужбовців Збройних Сил України, працівників МВС України, Національної гвардії України та інших формувань з тимчасово окупованої території незаконними збройними формуваннями, а також поблизу лінії збройного протистояння.
Посилаючись на те, що участь у наведених подіях у період до 22.06.2015 року надає йому право на отримання статусу учасника бойових дій, який він не може отримати у зв’язку із недостатністю необхідних для прийняття комісією Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій відповідного рішення документів, одним із яких відповідно до п. 14 Положення про Комісії, затвердженого наказом Міністерства оборони України 07.05.2015 року № 200 є рішення суду про встановлення факту участі особи в бойових діях чи інших подіях, які дають право на визнання особи учасником бойових дій, заявник просив суд встановити факт його залучення та безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення у складі групи пошуку та евакуації тіл загиблих військовослужбовців до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України» від 07 квітня 2015 року № 291-VII.
Ухвалою суду від 29 травня 2018 року у відкритті провадження відмовлено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.
В апеляційній скарзі ОСОБА_5 просить ухвалу суду скасувати та справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду, зазначаючи, що висновки суду щодо відсутності підстав для розгляду заяви про встановлення факту залучення та безпосередньої участі особи в антитерористичній операції в районах її проведення в порядку окремого провадження за правилами цивільного судочинства не відповідають обставинам справи та суперечать положенням законодавства, що регулює порядок вирішення зазначеного питання.
У відзиві на апеляційну скаргу Міністерство оборони України доводи скарги не визнало, висновки суду щодо юрисдикції даної справи вважає правильними та обґрунтованими.
Відповідно до ч.1 ст.351 ЦПК України судом апеляційної інстанції у цивільних справах є апеляційний суд, у межах апеляційного округу якого (території, на яку поширюються повноваження відповідного апеляційного суду) знаходиться місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно із пунктом 8 Перехідних положень ЦПК України до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Враховуючи, що наразі апеляційні суди в апеляційних округах не утворені, справа підлягає перегляду в апеляційному порядку Апеляційним судом Херсонської області, у межах територіальної юрисдикції якого перебуває Каховський міськрайонний суд Херсонської області, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах, визначених ст.367 ЦПК України, апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ зробив висновок про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Висновок суду щодо юрисдикції даної справи мотивовано тим, що відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі-Порядок) рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС (далі-комісія), а також міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі-міжвідомча комісія),-у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, які підлягають оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
Однак, відповідно до положень ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суди розглядають в порядку окремого провадження.
Із змісту поданої до суду заяви вбачається, що ОСОБА_5 просить встановити факт його безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення до набрання чинності Законом України №291-YIII від 07.04.2015 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», від якого залежить виникнення у нього права отримати статус учасника бойових дій.
Згідно із ч.1 ст.17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього українського народу.
Пунктом 3 частини 1 статті 3 Закону України «Про основи національної безпеки України» об’єктами національної безпеки, між іншим, є держава, конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.
Суб’єктами забезпечення національної безпеки, в тому числі, є громадяни України, об’єднання громадян ( ст.4 Закону України «Про основи національної безпеки України»).
Частиною 5 ст.17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Наведений вище затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб.
Зазначений Порядок підставою для надання особам статусу учасника бойових дій визначає перелік документів, щодо надання яких у заявника виникли об’єктивні труднощі, які перешкоджають йому реалізувати своє, як суб’єкта забезпечення національної безпеки України, право на отримання від держави соціального захисту.
14 травня 2015 року у Міністерстві юстиції України зареєстровано за №531/26976 наказ Міністерства оборони України від 07.05.2015 року №200 «Про затвердження Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни-учасник бойових дій» та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості», пунктом 14 якого передбачено, що у разі звернення особи до суду стосовно встановлення факту участі в бойових діях чи інших подіях, які дають право на визнання його учасником бойових дій, і прийняття судом відповідного позитивного рішення, таке рішення суду визнається як документ, що підтверджує право громадянина на визнання його учасником бойових дій. Копія рішення суду підлягає зберіганню разом з іншими документами.
Таким чином, до переліку документів, що підтверджують право громадянина на визнання його учасником бойових дій, входить рішення суду про встановлення факту участі особи в бойових діях, у випадках, коли комісією такий факт не може бути встановлений.
З огляду на наведене, а також в сенсі ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка відповідно до Конституції України та згідно із ч.4 ст.10 ЦПК України підлягає застосуванню судами України при розгляді цивільних справ, щодо права на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції належним чином не перевірив доводи заявника стосовно неможливості встановлення наведеного ним факту в іншому, ніж судовий, порядку та передчасно зробив висновок про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі.
При цьому суд не зважив, що юридичні факти не підлягають встановленню в адміністративному судочинстві, а вирішення порушеного заявником питання створеними для цього в установленому законом порядку комісіями без надання документів, які підтверджують обставини, на які посилається ОСОБА_5 в обґрунтування свого права на отримання статусу учасника бойових дій, неможливе.
Отже, порушення судом норм процесуального права призвело до постановлення ним помилкової ухвали, яка підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду питання про відкриття провадження, як це передбачено п.4 ч.1 ст.379 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.367, 374, 379 ЦПК України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити.
Ухвалу Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 29 травня 2018 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий Л.В. Пузанова
Судді: І.В. Склярська
ОСОБА_3
Повний текст постанови складено 20 липня 2018 року
Суддя Л.В. Пузанова