Ухвала суду № 75405536, 20.07.2018, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
320/3046/18
Номер документу
75405536
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 20.07.2018

Справа № 320/3046/18

(1-кс/320/2342/18)

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів

«20» липня 2018 року м. Мелітополь

Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Калугіна І.О.,

при секретарі – Горбань Н.А.,

розглянувши клопотання слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції ОСОБА_1, погоджене прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2, про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів по матеріалам кримінального провадження № 420180181280000016,

В С Т А Н О В И В:

До Мелітопольського міськрайонного суду надійшло клопотання слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції ОСОБА_1, погоджене прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2, про надання дозволу на тимчасовий доступ, з можливістю вилучення, до оригіналів усіх документів Управління ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області, на підставі яких Управлінням ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області було проведено оплату (в тому числі попередню оплату) за контрактом № 05/07-П/1 від 05 липня 2012 року, укладеним між Кирилівською селищною радою та ТОВ «БК «АртРемБуд» щодо проведення робіт з реконструкції будинку культури по вул. Леніна, 13 в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, в тому числі до реєстрів бюджетних зобов’язань, реєстрів бюджетних фінансових зобов’язань, платіжних доручень щодо перерахування бюджетних коштів Кирилівської селищної ради.

Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим відділом Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42018081280000016 від 26 січня 2018 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України за фактами незаконного укладання посадовими особами Кирилівської селищної ради додаткової угоди № 2 до контракту № 05/07-П/1 від 05 липня 2012 року щодо підвищення розміру попередньої оплати за контрактом та безпідставного перерахування ними протягом липня – грудня 2013 року на адресу ТОВ «БК «АртРемБуд» 1573919,4 грн. бюджетних коштів у якості попередньої оплати на придбання матеріальних ресурсів для проведення робіт з реконструкції будинку культури по вул. Леніна, 13 в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, що призвело до незаконного заволодіння ТОВ «БК «АртРемБуд» бюджетними коштами на вказану суму.

У ході досудового розслідування встановлено, що 05 липня 2012 року за результатами проведення відкритих торгів з закупівлі робіт за державні кошти Кирилівською селищною радою з ТОВ «БК «АртРемБуд» (код 35147458) укладено контракт № 05/07-П/1 про виконання робіт з реконструкції будинку культури по вул. Леніна, 13, смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, ціна контракту – 7789901,6 грн.

Згідно з п. 17.2.4 вказаного підрядного контракту замовник має право здійснити попередню оплату для закупівлі генпідрядником необхідних будівельних матеріалів у розмірі не більше 15 % від ціни контракту.

01 серпня 2012 року платіжним дорученням № 1 від 30 липня 2012 року Кирилівською селищною радою на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «АртРемБуд» у якості авансу на закупівлю будівельних матеріалів за контрактом № 05/07-П/1 перераховано 800000 грн., або 10,27 % від ціни контракту.

У подальшому сторонами за контрактом № 05/07-П/1 складені та підписані акти приймання виконаних будівельних робіт № 1 за грудень 2012 року на суму 656990,4 грн., № 2 за грудень 2012 року на суму 915447,6 грн., № 3 за грудень 2012 на суму 49756,8 грн., № 4 за грудень 2012 на суму 40099,2 грн. Загальна сума фактично виконаних робіт за вказаними актами приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2012 року - 1662294 грн.

Протягом лютого-березня 2013 року платіжними дорученнями № 2 від 23 січня 2013 року на суму 55677,42 грн., № 3 від 23 січня 2013 року на суму 51330,42 грн., № 4 від 23 січня 2013 року на суму 117045,44 грн., № 5 від 23 січня 2013 року на суму 542592,53 грн., № 6 від 06 лютого 2013 року на суму 28993,96 грн. та № 7 від 28 лютого 2013 року на суму 66654,23 грн. Кирилівською селищною радою на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «АртРемБуд» перераховано 862294 грн. за фактично виконані роботи на об’єкті реконструкції.

05 липня 2013 року платіжним дорученням № 14 від 04 липня 2013 року Кирилівською селищною радою на підставі рахунку № 11 від 20 березня 2013 року на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «АртРемБуд» у якості авансу на закупівлю будівельних матеріалів за контрактом № 05/07-П/1 перераховано ще 368485,24 грн., або 4,73 % від ціни контракту.

Загалом, станом на 05 липня 2013 року, платіжними дорученнями № 1 від 30 липня 2012 року та № 14 від 04 липня 2013 року ТОВ «БК «АртРемБуд» у якості авансу на закупівлю будівельних матеріалів перераховано 1168485,24 грн., або 15 % від ціни контракту.

При цьому, у липні 2013 року авансові платежі Кирилівською селищною радою проводились вже після проведення на адресу ТОВ «БК «АртРемБуд» оплати за фактично виконані на об’єкті реконструкції роботи.

04 лютого 2013 року Кирилівським селищним головою з ТОВ «АртРемБуд» укладено додаткову угоду № 1 до контракту № 05/07-П/1, згідно з якою договірна ціна робіт, що доручені для виконання генпідряднику на 2013 рік становить 5246398 грн.

04 березня 2013 року Кирилівським селищним головою з ТОВ «АртРемБуд» укладено додаткову угоду № 2 до контракту № 05/07-П/1, згідно з якою внесені зміни до пп. 17.2.4 контракту щодо права замовника здійснити попередню оплату для закупівлі генпідрядником необхідних будівельних матеріалів у розмірі не більше 30 % від вартості річного обсягу робіт.

Протягом липня – грудня 2013 року на підставі платіжних доручень

№ 14 від 04 липня 2013 року (оплату проведено 05 липня 2013 року) на суму 368485,24 грн.,

№ 22 від 15 серпня 2013 року на суму 200000 грн. (оплату проведено 27 серпня 2013 року),

№ 23 від 15 серпня 2013 року на суму 205434,16 грн. (оплату проведено 04 грудня 2013 року),

№ 24 від 15 серпня 2013 року на суму 480000 грн. (оплату проведено 04 грудня 2013 року),

№ 26 від 15 серпня 2013 року на суму 320000 грн. (оплату проведено 30 грудня 2013 року), Кирилівською селищною радою на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «АртРемБуд» перераховано 1573919,4 грн. у якості попередньої оплати на закупівлю матеріалів для проведення реконструкції об’єкту, що складає 30 % від ціни робіт на 2013 рік у сумі 5246398 грн. або 20,2 % від загальної ціни контракту № 05/07-П/1.

Загалом у серпні 2012 року та липні-грудні 2013 року Кирилівською селищною радою на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «АртРемБуд» фактично перераховано у якості попередньої оплати на закупівлю матеріалів для проведення реконструкції об’єкту 2373919,4 грн., або 30,47 % від ціни контракту.

02 грудня 2014 року рішенням господарського суду Запорізької області у справі № 908/3810/14 з ТОВ «АртРемБуд» стягнуто на користь Кирилівської селищної ради 1573919,4 грн. попередньої оплати за контрактом № 05107-П/1 від 05 липня 2012 року.

Господарським судом Запорізької області встановлено факт невиконання ТОВ «АртРемБуд» умов контракту № 05/07-П/1.

19 грудня 2014 року господарським судом Запорізької області видано наказ про примусове виконання судового рішення у справі № 908/3810/14

27 листопада 2015 року головним державним виконавцем Ленінського відділу ДВС Запорізького міського управління юстиції ОСОБА_3 винесено постанову про повернення виконавчого документу – наказу про примусове виконання судового рішення у справі № 908/3810/14 про стягнення з ТОВ «БК «АртРемБуд» на користь Кирилівської селищної ради 1573919,4 грн. стягувачеві.

Вказану постанову державним виконавцем мотивовано тим, що за боржником рухоме та нерухоме майно не зареєстроване, кошти на розрахункових рахунках відсутні, боржник за адресою не розшуканий, прийнятими заходами майно боржника, на яке можливо звернути стягнення, не встановлено.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 40 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (в редакції, що діяв станом на 04 березня 2013 року) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 318 Господарського кодексу України договір підряду на капітальне будівництво повинен передбачати порядок розрахунків за виконані роботи.

Згідно з ч. 1 ст. 323 ГКУ договори підряду на капітальне будівництво укладаються і виконуються на загальних умовах укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Кабінетом Міністрів України, відповідно до закону.

Відповідно до пп. 3,5 затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 668 від 01 серпня 2005 року Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві: істотні умови - умови договору, визнані істотними за законом і необхідні для договорів підряду в капітальному будівництві, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін досягнуто згоди; істотною умовою договору підряду є порядок розрахунків за виконані роботи.

Згідно з вимогами п. 19 затвердженого постанови Кабінету Міністрів України № 1764 від 27 грудня 2001 року Порядку державного фінансування капітального будівництва, замовник перераховує підряднику аванс, якщо це передбачено договором (контрактом); підрядник зобов'язується використати одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів протягом трьох місяців після одержання авансу; по закінченні тримісячного терміну невикористані суми авансу повертаються замовнику.

Таким чином, при укладанні додаткової угоди № 2 до контракту № 05/07-П/1 щодо підвищення розміру попередньої оплату за контрактом для закупівлі необхідних будівельних матеріалів Кирилівським селищним головою були незаконно змінені істотні умови підрядного контракту № 05/07-П/1 від 05 липня 2012 року.

В подальшому Кирилівським селищним головою були прийняті рішення про безпідставне перерахування протягом липня – грудня 2013 року ТОВ «БК «АртРемБуд» 1573919,4 грн. бюджетних коштів у якості попередньої оплати за контрактом.

При цьому, 1005434,16 грн. з вказаних коштів були перераховані підряднику у грудні 2013 року, вже по закінченні тримісячного терміну з часу отримання підрядником сум авансу, що були перераховані у липні-серпні 2013 року (568485,24 грн.), за відсутності документального підтвердження використання підрядником цих сум авансових платежів.

Незаконні дії Кирилівського селищного голови при укладанні додаткової угоди № 2 до контракту № 05/07-П/1 від 05 липня 2012 року щодо підвищення розміру попередньої оплати за контрактом та при перерахуванні протягом липня – грудня 2013 року на адресу ТОВ «БК «АртРемБуд» 1573919,4 грн. у якості попередньої оплати на придбання матеріальних ресурсів для проведення робіт з реконструкції будинку культури по вул. Леніна, 13 в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області призвели до безпідставного та безповоротного заволодіння ТОВ «БК «АртРемБуд» бюджетними коштами у сумі 1573919,4 грн., чим територіальній громаді смт. Кирилівка були завдані матеріальні збитки на вказану суму, яка у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

Відповідно до пп. 2.2, 2.4 затвердженого наказом МФУ № 309 від 02 березня 2012 року Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України (далі – Порядок) за умови взяття бюджетного зобов'язання, за яким застосовуються процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпорядник бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати, зазначеної у звіті про результати проведення процедури закупівлі, подає до органу Казначейства Реєстр бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів за формою згідно з додатком 1 до Порядку. Розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати прийняття ними до виконання бюджетного фінансового зобов’язання, якщо інше не передбачено бюджетним зобов’язанням, подають до відповідного органу Казначейства Реєстр фінансових зобов’язань за формою згідно з додатком 2 до Порядку.

Згідно з пп. 10.1, 10.3 затвердженого наказом МФУ № 938 від 23 серпня 2012 року Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 26 до Порядку) розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів. Подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам. За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів). Підтвердні документи (договори, звіт про результати проведення процедури закупівлі тощо) надаються у разі потреби здійснення авансування, поетапної оплати зареєстрованих бюджетних фінансових зобов'язань тощо. У разі проведення розрахунків на умовах авансування розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів протягом трьох робочих днів після завершення терміну поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, визначеного договірними зобов'язаннями відповідно до законодавства, подають до органів Казначейства документи, що підтверджують отримання таких товарів, робіт та послуг. Платіжні доручення (додаток 26 до цього Порядку) подаються до органів Казначейства в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено ОСОБА_4 про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління НБУ від 21 січня 2004 року № 22.

При цьому, п.п. 3.5. вказаної ОСОБА_4 платника приймає платіжне доручення до виконання протягом 30 календарних днів з дати його виписки. День оформлення платіжного доручення не враховується.

Також п.п. 10.4 вказаного Порядку визначено, що розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів) має право в будь-який час до списання платежу з його рахунка відкликати платіжні доручення з органу Казначейства, що його обслуговує. Платіжні доручення відкликаються лише в повній сумі.

В даний час виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу, з можливістю вилучення, до оригіналів усіх документів Управління ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області (вул. Центральна, 93, смт. Якимівка, Запорізька область, 72503, (06131) 9-12-75) на підставі яких Управлінням ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області було проведено оплату (в тому числі попередню оплату) за контрактом № 05/07-П/1 від 05 липня 2012 року, укладеним між Кирилівською селищною радою та ТОВ «БК «АртРемБуд» щодо проведення робіт з реконструкції будинку культури по вул. Леніна, 13 в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, в тому числі до реєстрів бюджетних зобов’язань, реєстрів бюджетних фінансових зобов’язань, платіжних доручень щодо перерахування бюджетних коштів Кирилівської селищної ради.

Вищевказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Так, зазначені документи мають суттєве значення для встановлення події кримінального правопорушення (через встановлення шляхом дослідження цих документів факту та підстав реєстрації бюджетних зобов’язань, бюджетних фінансових зобов’язань, підстав перерахування підряднику бюджетних коштів, дат та сум проведеної оплати), а також винуватості конкретних осіб у вчиненні кримінального правопорушення.

Зазначені документи перебувають у володінні управління Державної казначейської служби України у Якимівському районі Запорізької області, оскільки вони передані до управління замовником відповідно до вимог Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України та Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, іншим способом, окрім проведення тимчасового доступу до документів, довести зазначені вище обставини під час досудового розслідування не представляється можливим.

З метою об’єктивного встановлення осіб, якими вищевказані документи були фактично складені та підписані під час проведення досудового розслідування необхідно призначити відповідні судово-почеркознавчі експертизи, що також потребує наявності саме оригіналів документів. Крім того, відповідно до ст. 99 КПК України сторона кримінального провадження під час розгляду справи зобов’язана надати суду оригінал документа.

Враховуючи наведені вище обставини вчинення посадовими особами Кирилівської селищної ради незаконних дій щодо сприяння ТОВ «БК «АртРемБуд» в отриманні бюджетних коштів, слідчий вважає, що наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів, до яких необхідно отримати тимчасовий доступ, що викликає необхідність розглянути клопотання без виклику представників управління Державної казначейської служби України у Якимівському районі Запорізької області.

Враховуючи викладене, а також те, що зазначені вище відомості самі по собі та у сукупності з іншими доказами мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як докази під час судового розгляду, тому слідчий звернувся із вказаним клопотанням.

В судове засідання слідчий не з’явився, від ного надійшла заява про розгляд клопотання за його відсутності, повністю підтримує заявлене клопотання, просить його задовольнити.

Крім того, слідчим у клопотанні доведено, що існує реальна загроза зміни або знищення документів, представник Управління ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області у судове засідання не викликався.

На підставі ст. 107 КПК України у зв’язку з неявкою всіх учасників справи фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Відповідно до вимог ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.

Дослідивши клопотання про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, додатки до цього клопотання, слідчий суддя вважає за можливе задовольнити це клопотання виходячи із наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, якщо самі по собі, або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, в зв’язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Досліджене слідчим суддею під час розгляду клопотання слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції ОСОБА_1, погоджене прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2, про надання дозволу на тимчасовий доступ, з можливістю вилучення, до оригіналів усіх документів Управління ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області, на підставі яких Управлінням ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області було проведено оплату (в тому числі попередню оплату) за контрактом № 05/07-П/1 від 05 липня 2012 року, укладеним між Кирилівською селищною радою та ТОВ «БК «АртРемБуд» щодо проведення робіт з реконструкції будинку культури по вул. Леніна, 13 в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, в тому числі до реєстрів бюджетних зобов’язань, реєстрів бюджетних фінансових зобов’язань, платіжних доручень щодо перерахування бюджетних коштів Кирилівської селищної ради, свідчить про те, що вказані документи мають значення для встановлення істини по справі, тому слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити це клопотання.

На підставі викладеного, керуючись ст.159, 163, 164 КПК України,

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання слідчого Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області капітана поліції ОСОБА_1, погоджене прокурором Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_2, про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів по матеріалам кримінального провадження № 420180181280000016 - задовольнити.

Надати слідчим Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 дозвіл на тимчасовий доступ, з можливістю вилучення, до оригіналів усіх документів Управління ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області (вул. Центральна, 93, смт. Якимівка, Запорізька область, 72503, (06131) 9-12-75) на підставі яких Управлінням ДКСУ у Якимівському районі Запорізької області було проведено оплату (в тому числі попередню оплату) за контрактом № 05/07-П/1 від 05 липня 2012 року, укладеним між Кирилівською селищною радою та ТОВ «БК «АртРемБуд» щодо проведення робіт з реконструкції будинку культури по вул. Леніна, 13 в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, в тому числі до реєстрів бюджетних зобов’язань, реєстрів бюджетних фінансових зобов’язань, платіжних доручень щодо перерахування бюджетних коштів Кирилівської селищної ради.

Строк дії ухвали про дозвіл на тимчасовий доступ до документів - тридцять діб з дня її винесення.

Ухвала підлягає виконанню одноразово.

Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов’язана пред’явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: І.О.Калугіна