Рішення № 75398741, 20.07.2018, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
924/118/18
Номер документу
75398741
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" липня 2018 р. Справа № 924/118/18

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., розглянувши матеріали справи

за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Міністерства екології та природних ресурсів України, м. Київ

до 1. Національного природного парку "Подільські Товтри", м. Кам'янець-Подільський

2. фізичної особи - підприємця Граб Ольги Іванівни, м. Кам'янець-Подільський

про - визнання недійсною угоди №КП-009 на рекреаційну діяльність, яка укладена 19.01.2017р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою - підприємцем Граб О.І.;

- зобов'язання Граб Ольгу Іванівну привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП "Подільські Товтри" на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету

Представники сторін:

позивача: не з'явився;

відповідача 1: не з'явився;

відповідача 2: не з'явився;

прокурор: Параскевич О.Г. прокурор відділу прокуратури Хмельницької області згідно посвідчення від 21.08.2017р.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі згідно з ч. 1 ст. 240 ГПК України.

Процесуальні дії по справі.

19.02.2018р. до суду надійшла позовна заява заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Міністерства екології та природних ресурсів України, м. Київ до Національного природного парку "Подільські Товтри", м. Кам'янець-Подільський, фізичної особи - підприємця Граб Ольги Іванівни, м. Кам'янець-Подільський про визнання недійсною угоди №КП-009 на рекреаційну діяльність, яка укладена 19.01.2017р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою - підприємцем Граб О.І.; зобов'язання Граб Ольгу Іванівну привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП "Подільські Товтри" на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.02.2018р. зазначена позовна заява передана для розгляду судді Танасюк О.Є.

Ухвалою господарського суду від 21.02.2018р. позовну заяву заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Міністерства екології та природних ресурсів України було залишено без руху.

Ухвалою суду від 07.03.2018р. відкрито провадження у справі № 924/118/18 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29.03.2018р.

29.03.2018р. судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 24.04.2018р.

Ухвалою суду від 24.04.2018р. продовжено строк підготовчого засідання по справі №924/118/18 на 30 днів.

В підготовчому засіданні 24.04.2018р. судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви на 08.05.2018р.

08.05.2018р. судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви в підготовчому засіданні на 22.05.2018р.

В підготовчому засіданні 22.05.2018р. судом постановлено протокольну ухвалу про відкладення розгляду справи на 05.06.2018р.

05.06.2018р. судом постановлено протокольну ухвалу про оголошення перерви на 07.06.2018р.

В підготовчому засіданні 07.06.2018р. було залишено без задоволення клопотання фізичної особи - підприємця Граб Ольги Іванівни про призначення по справі будівельно-технічної експертизи, з огляду на відсутніть підстав, передбачених ст. 99 ГПК України.

Ухвалою суду від 07.06.2018р. прийнято заяву прокурора про зміну предмету позову, у зв'язку з чим предметом позову є: визнання недійсною угоди №КП-009 на рекреаційну діяльність, яка укладена 19.01.2017р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою - підприємцем Граб О.І. та зобов'язання Граб Ольгу Іванівну привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП "Подільські Товтри" на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету.

Ухвалою суду від 07.06.2018р. закрито підготовче провадження у справі №924/118/18 та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.06.2018р.

26.06.2018р. судом постановлено ухвалу про відкладення розгляду справи в судовому засіданні на 12.07.2018р.

Ухвалою від 12.07.2018р. розгляд справи відкладено на 20.07.2018р.

В судовому засіданні 20.07.2018р. залишено без задоволення клопотання фізичної особи - підприємця Граб Ольги Іванівни про зупинення провадження у справі №924/118/18 щодо заміни законного представника, з огляду на положення ст. 57 ГПК України та у зв'язку з відсутністю підстав, передбачених ст. 227 ГПК України.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Заступник прокурора Хмельницької області звернувся до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Міністерства екології та природних ресурсів України, м. Київ з позовом до Національного природного парку "Подільські Товтри" м. Кам'янець-Подільський; фізичної особи - підприємця Граб Ольги Іванівни, м. Кам'янець-Подільський, у якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить визнати недійсною угоду №КП-009 на рекреаційну діяльність, яка укладена 19.01.2017р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою - підприємцем Граб О.І., зобов'язати Граб Ольгу Іванівну привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП "Подільські Товтри" на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету.

В обґрунтування позову посилається на те, що спірна угода за своїм змістом суперечить актам цивільного законодавства, інтересам держави і суспільства, а тому підлягає визнанню недійсною відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України, оскільки надана для рекреації земельна ділянка, яка є лісовою ділянкою природно-заповідного фонду, повинна надаватись у користування для будь-яких потреб, у т.ч. рекреаційних, відповідно до вимог Лісового кодексу України. Зазначає, що в порушення вимог ст. 18 Лісового кодексу України земельну ділянку надано для здійснення рекреаційної діяльності без рішення відповідного органу виконавчої влади та погодження.

Зазначає, що надана згідно оспорюваної угоди земельна ділянка знаходиться у зоні стаціонарної рекреації, у якій дозволяється розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів парку, тут забороняється будь-яка господарська діяльність, що не пов'язана з цільовим призначенням функціональної зони або може шкідливо вплинути на природний комплекс та об'єктів заповідної зони і зони регульованої рекреації. Посилається на те, що відповідно до Положення про рекреаційну діяльність у межах територій об'єктів природно-заповідного фонду України, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 22.06.2009р. №330, рекреаційна діяльність у межах територій та об'єктів ПЗФ організовується спеціальними адміністраціями установ ПЗФ, а також підприємствами, установами, організаціями, яким підпорядковані ці території та об'єкти. Зазначені підприємства здійснюють рекреаційну діяльність у межах цих територій та об'єктів за власними програмами та планами, погодженими з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо об'єктів загальнодержавного значення та територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об'єктів місцевого значення.

Також зазначає, що під час обстеження земельних ділянок на предмет дотримання природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області (акт обстеження №405/01/4 від 20.07.2017р., акт перевірки від 26.07.2017р. №405/01) встановлено, що в прибережній захисній смузі річки Дністер встановлено садовий будиночок, туалет, септик від якого виведений до урізу річки Дністер.

Стверджує, що будівництво ФОП Граб О.І садового будинку на території лісової земельної ділянки природно-заповідного фонду порушує ст. 63 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" та здійснено без відповідних дозвільних документів на початок будівельних робіт відповідно до п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011р. №466.

Вказує, що для будівництва тимчасових споруд ФОП Граб О.І. не одержувались відповідні дозвільні документи відповідно до п. 1.3 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011р. №244.

Наголошує, що будівництво тимчасових спору на лісовій земельній ділянці природно-заповідного фонду порушує ґрунтовий покрив, що суттєво впливає на стан природного комплексу та об'єкту відповідної зони.

Крім того, посилається на те, що у п. 1.7. угоди визначено вартість за послуги з облаштування в рекреаційній зоні стоянки транспортних засобів, проте, у зоні 31 виділу №12 відсутня облаштована стоянка, яка належить НПП „Товтри", що виключає можливість її використання та справляння плати за користування нею.

Міністерство екології та природних ресурсів України у поясненнях від 26.03.2018р. наголошує на тому, що переданий відповідачем-1 відповідачу-2 виділ відноситься до зони стаціонарної рекреації та містить на своїй території лісові культури, біополяни.

Звертає увагу, що за результатами планової перевірки Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області (акт обстеження №405/01/4 від 20.07.2017р., акт перевірки від 26.07.2017р. №405/01) встановлено, що в прибережній захисній смузі річки Дністер встановлено садовий будиночок, туалет, септик від якого виведений до урізу річки Дністер.

Посилаючись на пп. 8.1, 1,1, 1,3, 1.4, 4.3.3, Положення про НПП „Подільські Товтри", ст. 21, ст. 62 Закону України „Про природно-заповідний фонд", акти перевірки Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області дотримання вимог природоохоронного законодавства НПП „Подільські Товтри" зазначає про порушення природоохоронного законодавства відповідачами, тому просить позов задовольнити.

Відповідача-1 у клопотанні від 02.05.2018р. позов визнає.

Відповідача-2 у письмовому відзиві від 03.05.2018р. проти позову заперечує. Зазначає, що на земельній ділянці, на якій Граб О.І. надано дозвіл проводити рекреаційну діяльність, встановлений переносний будівельний вагон (кемпінг) на дерев'яних палях та на камінні, яке там знаходиться для розміщення однієї сім'ї.

Наголошує, що відповідачу-2 не передавалася земельна ділянка лісового фонду, оскільки у кварталі №31 ліс відсутній.

Повідомляє, що будівельний вагон (кемпінг) був придбаний у ОСОБА_3, який в свою чергу його придбав у ОСОБА_4

Відповідач-2 вважає необґрунтованим посилання прокуратури на необхідність отримання Декларації про початок виконання будівельних робіт, оскільки вагончик не є капітальною спорудою і відсутній фундамент, відповідно не може бути самочинним будівництвом.

Також вказує, що біля вагончика перебуває дерев'яний туалет, без септику та вигрібної ями, гідроізоляційний вигріб відсутній.

В запереченнях від 22.05.2018р. Граб О.І. зазначає, що біля вагончика перебуває тільки дерев'яний туалет. Наголошує на відсутності септику та вигрібної ями, про що свідчить технічний паспорт, виготовлений 04.05.2018р. реєстраційним експертом №1838 Стукан Н.М.

Повідомляє, що після кожного відпочиваючого в даному кварталі КП „Спецкомунтранс" м. Кам'янець-Подільський згідно договору №98 від 01.06.2017р. проводить вивіз побутових відходів. Також вказує, що відповідно до договору від 01.06.2017р. КП „Міськтепловоденергія" проводить вивезення та очистку стоків, які збираються у закриту тару при користуванні умивальником, який встановлений біля тимчасової будівлі, після чого збирається у спеціальний закритий пластмасовий контейнер.

Зазначає, що предметом спірного договору є дозвіл на проведення рекреаційної діяльності в кварталі №31 виділ. 12 територія природно-заповідного фонду площею 2,8 га. Крім того, даний квартал мав іншу нумерацію, зокрема квартал № 21 виділ № 14, що підтверджує технічний паспорт виданий ОСОБА_3, у якого за договором купівлі-продажу 5.01.2017 року було придбано тимчасову будівлю площею 22.1 кв.м.

Звертає увагу, що актом перевірки також не зафіксовано встановлення стоянки автомобілів, заїзд автомобільного транспорту не проводиться, плата не береться, доїзд автотранспорту до вказаного кварталу перекрито. Пунктом 1.7. договору передбачено тільки можливість надання послуг в облаштованих зонах у відповідності до Постанови КМ України № 1913, а не їх надання.

Прокурор у відповіді на відзив від 18.05.2018р. №05-906-18 наголошує, що земельна ділянка надана відповідачу-2 для рекреаційної діяльності є лісовою ділянкою, про що зокрема, свідчить Указ Президента України „Про створення Національного природного парку „Подільські Товтри" від 27.06.1996р., відповідно до якого в постійне користування НПП передано землі Кам'янець-Подільського державного лісогосподарського підприємства.

Також вказує, що зазначена ділянка облікована в Проекті організації та розвитку лісового господарства Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку „Подільські Товтри", в якому чітко зазначено, що проект визначає таксаційний опис ділянок лісового фонду. Вказаний Проект відповідно до вимог ст. ст. 46, 47 Лісового кодексу України, п.п. 2.1.1. п. 2.1. Інструкції з впорядкування лісового фонду України, ухваленої рішенням науково-технічної ради державного комітету лісового господарства України, протокол №2 від 30 жовтня - 1 листопада 2006р. виготовлений українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням в порядку здійснення лісовпорядкування території НПП „Подільські Товтри".

Крім того, зазначає, що наявність лісових ділянок підтверджується Проектом організації території Національного природного парку „Подільські Товтри", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, затвердженим Держаним секретарем Міністерства екології та природних ресурсів України 09.07.2002р. наказ №257. Зокрема, відповідно до таблиці 8.4.2. розділу 8.4. глави 8 Проекту визначено загальну площу лісового фонду НПП „Подільські Товтри" за основними категоріями земель, згідно якої площа лісового фонду всього складає 40352 га, що становить 100%.

Прокурор наголошує, що після переходу зазначених земельних ділянок, а також наявних на них лісових ділянок, статус останніх, як ділянок лісового фонду державної власності, не змінився В даному випадку змінився лише постійний користувач. А порядок надання їх у тимчасове користування визначається ч. 4 ст. 18 ЛК України. І лише прийняття відповідного рішення про надання лісової ділянки у користування може бути у подальшому підставою для укладення договору на здійснення рекреаційної діяльності.

Звертає увагу, що у змісті угоди чітко визначено межі земельної ділянки, яка передається рекреанту, а саме, земельна ділянка площею 2,8 га межах кварталу №31 виділ 12 території природно-заповідного фонду. При цьому, відсутність в угоді текстуальної вказівки на те, що передається саме лісова ділянка не спростовує акту її надання, що випливає зі змісту угоди.

Так, за відповідно до п. 1.3. угоди фізичній особі-підприємцю Граб О.І. категорично забороняється рубка лісонасаджень, а відповідно до п. 2.9. угоди сторона-2 зобов'язується забезпечувати охорону лісових масивів від вирубок та пожеж.

Також зазначає, що розміщення садового будинку на території лісової ділянки природно-заповідного фонду, а також надання відповідачу-2 права на облаштування місця (місць) стоянки автотранспорту, гідроізоляційного вигрібу для збору і видалення господарсько-фекальних стоків порушить ґрунтовий покрив об'єкту природно-заповідного фонду та істотно вплине на стан природного комплексу та об'єкту заповідної зони.

Дослідивши фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин, надані по справі докази та пояснення, судом встановлено та приймається до уваги таке:

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 26.01.2005р. №46 затверджено Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри", до якого внесені зміни та доповнення наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 15.08.2013р. №353 (викладеного в новій редакції) та наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 28.07.2015р. №280.

Згідно п. 1.1 Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри" створений відповідно до Указу Президента України від 27.06.1996р. №474/96 „Про створення національного природного парку „Подільські Товтри", є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

Відповідно до п. 1.6, 2.1 Положення загальна площа парку становить 261316 га землі, у т. ч. 4453,06 га земель, що надаються у постійне користування Парку та 256862,994 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів. Парк створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальними історико-культурними комплексами, що мають важливе природоохоронне, наукове, освітнє, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

Згідно п. 3.4 Положення передбачено, що для забезпечення виконання основних завдань та проведення природоохоронних заходів, науково-дослідних, господарських робіт на території парку, адміністрація має право, зокрема, надавати в установленому порядку платні послуги згідно із законодавством.

На території парку відповідно до природоохоронного законодавства виділяють такі зони: заповідна, регульованої рекреації, стаціонарної рекреації, господарська (п. 4.3 Положення).

Зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів парку. Забороняється будь-яка господарська діяльність, що не пов'язана з цільовим призначенням цієї функціональної зони або може шкідливо вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони і зони регульованої рекреації (п. 4.3.3 Положення).

Указом Президента України „Про створення Національного природного парку „Подільські Товтри" від 27.06.1996р. №474/96 установлено площу земель парку в розмірі 261316 га. В тому числі - 3015 га, що надаються у постійне користування та 25831 га, що включається до його складу без вилучення у землекористувачів (п. 1 Указу).

Відповідно до п. 2 даного указу Президента Національному природному парку „Подільські Товтри" підлягають переданю в постійне користування 3015 га земель за рахунок їх вилучення з користування у Кам'янець-Подільського державного лісогосподарського підприємства.

В додатку №1 до Указу Президента від 27.06.1996р. №474/96 міститься перелік землекористувачів, землі яких мають бути передані в постійне користування Національному природному парку „Подільські Товтри", а саме Кам'янець-Подільське державне лісогосподарське підприємство, землі якого розташовані на території Гринчуцької, Грушківської, Залучанської, Калачковецької, Китайгородської, Рудської, Сокольської, Староушицької, Устянської сільських рад.

У Проекті організації території Національного природного парку „Подільські Товтри", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, затвердженому Держаним секретарем Міністерства екології та природних ресурсів України 09.07.2002р. наказ №257 в розділі 8.4. „Лісокористування, лісові ресурси і їх використання„ в таблиці 8.4.2. здійснено розподіл загальної площі лісового фонду НПП „Подільські Товтри" за основними категоріями земель, згідно якої площа лісового фонду всього складає 40352 га (100%), з них землі держлісфонду - 38857 га (96,3%), до складу яких входять лісові землі - 37020 (91,7%) та нелісові землі - 1837 га (4,6%).

26.12.2002 р. Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією відповідно до рішення Хмельницької обласної Ради народних депутатів від 16.12.1998р. №11 Національному природному парку "Подільські Товтри" видано державний акт НОМЕР_2 на право постійного користування землею площею 321,74 га для природоохоронного та рекреаційного призначення. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №10.

19.01.2017р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" (Адміністрація, сторона-1) та фізичною особою-підприємцем Граб Ольгою Іванівною (сторона-2) укладено договір про рекреаційну діяльність №КП-009, за умовами якої сторона-1 дозволяє стороні-2 проводити рекреаційну діяльність (квартал №31, виділ 12, територія ПЗФ пл. 2,8 га, Кам'янець-Подільського науково - дослідного природоохоронного відділення згідно вимог Закону України "Про природно - заповідний фонд України", Водного кодексу України, Закону України "Про відходи", Закону України "Про рослинний світ", Закону України "Про тваринний світ"), Червоної книги України та міжнародних списків, а також біотопи, які охороняються Бернською конвенцією, рослинних угрупувань із Зеленої книги України, Наказів розпоряджень, Міністерства екології та природних ресурсів України, іншого чинного законодавства, без заподіяння шкоди природним комплексам НПП „Подільські Товтри" та порушення екологічної рівноваги. Рекреаційна діяльність - діяльність, спрямована на відновлення розумових, духовних і фізичних сил людини шляхом загальнооздоровчого і культурно-пізнавального відпочинку, туризму, санаторно-курортного лікування, любительського та спортивного рибальства тощо (абз. 1 п. 1.1. угоди).

Згідно абз. 2 п. 1.1. угоди сторона-1 (Національний природний парк "Подільські Товтри") на вказану вище земельну ділянку має державний акт на право постійного користування НОМЕР_3 від 26.12.2002р.

Згідно з функціональним зонуванням:

Заповідна зона - призначена для охорони та відтворення найбільш цінних природних комплексів, режим якої визначається відповідно до вимог, встановлених для природних заповідників;

Зона регульованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць; у цій зоні дозволяється влаштування та відповідне обладнання туристських маршрутів і екологічних стежок; тут забороняються рубки лісу головного користування, промислове рибальство й промислове добування мисливських тварин, інша діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони;

Зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів парку;

Господарська зона - у її межах проводиться господарська діяльність спрямована на виконання покладених на парк завдань, знаходяться населені пункти, об'єкти комунального призначення парку, а також землі інших землевласників та землекористувачів, включені до складу парку, на яких господарська діяльність здійснюється з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

Згідно із п. 1.2. угоди адміністрація (сторона 1) після позитивного рішення науково-технічної ради з метою організації відпочинку, ночівлі, споживання їжі прокату спорядження, дозволяє провести рекреаційну інфраструктуру шляхом встановлення альтанок, розбірних каркасних павільйонів, навіси лави, столи, інформаційні стенди, дошки, вивіски, розмістити тимчасові некапітальні споруди та капітальні споруди інші.

Як передбачено п. 1.3. угоди, (стороні 2) фізичній особі-підприємцю Граб О.І. рубка лісонасаджень категорично заборонена.

Відповідно до п. 1.7. угоди передбачено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2000р. №1913 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватись бюджетними установами природно-заповідного фонду" (у редакції постанови від 02.06.2003р. №827) на території НПП "Подільські Товтри" згідно наказу НПП "Подільські Товтри" №18 від 22.01.2016р. за послуги, які можуть надаватися в облаштованих рекреаційних зонах введено плату станом на час укладення угоди вартість становить: одноденний відпочинок однієї людини - 10,00 грн.; стоянка на виділеній та облаштованій земельній ділянці рекреаційної зони транспортними засобами: автобус - 17,00 грн.; мікроавтобус - 17,00 грн.; легковий автомобіль - 10,00 грн.; мотоцикли - 5,00 грн.; причеп до мікроавтобуса, автомобіля - 8,00 грн.

Згідно п. 2.1 угоди фізична особа-підприємець Граб О.І. зобов'язується проводити рекреаційну діяльність у кварталі №31 виділи 12, територія ПЗФ пл. 2,8 га Кам'янець-Подільського науково - дослідного природоохоронного відділення НПП "Подільські Товтри" з дотриманням вимог угоди, без заподіяння шкоди природним комплексам та порушення екологічної рівноваги з дотриманням встановленого природоохоронного режиму та правил протипожежної безпеки, сплачуючи за відвідування облаштованих місць відпочинку громадянами на закріпленій за відповідачем 2 території природно-заповідного фонду по затвердженим тарифам.

Відповідно до п.п. 2.5, 2.6, 2.7 угоди відповідач-2 за позитивним рішенням науково-технічної ради НПП "Подільські Товтри" визначає та облаштовує місце (я) стоянки автотранспорту; визначає та облаштовує місця розведення вогнищ; розміщує ємкості для роздільного збирання (тимчасового утримання) ТПВ, забезпечує роздільний збір та вивіз або передачу ТПВ спеціалізованим підприємствам на переробку або утилізацію відходів; облаштовує гідроізоляційний вигріб для збору та видаленню господарсько-фекальних стоків.

Пунктом 2.9. угоди визначено, що стоона-2 зобов'язується забезпечувати охорону лісових масивів від вирубок та пожеж.

Згідно п. 6.1. угоди сторони передбачили, що строк дії угоди визначається з дати підписання по 2020 рік.

Угода підписана представниками сторін та скріплена їх печатками.

11.04.2017р. сторонами підписано додаткову угоду до угоди про рекреаційну діяльність №КП-009 від 19.01.2017р.. згідно якої абзац 1 пункту 1.7. угоди викладено в новій редакції, а саме передбачено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2000р. №1913 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватись бюджетними установами природно-заповідного фонду" (у редакції постанови від 02.06.2003р. №827) на території НПП "Подільські Товтри" згідно наказу НПП "Подільські Товтри" №18 від 22.01.2016р. (які щорічно переглядаються) за послуги, які можуть надаватися в облаштованих рекреаційних зонах введено плату при зміні вартості відвідування рекреаційних зон сторона-1 повідомляє сторону-2 у тижневий термін.

Також викладено в новій редакції розділ 6 „Строк дії угоди". Так, згідно з п. 6.1. строк дії угоди визначається з дати підписання по 2014 рік.

Відповідно до аркушу 44 таксаційного опису, відомостей поквартальних підсумків проекту організації та розвитку лісового господарства Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку „Подільські Товтри" Хмельницької області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, квартал №31 відноситься до зони стаціонарної рекреації. Земельна ділянка площею 2,8 га являє собою скельове оголення, рекреаційна характеристика: відкриті простори без дерев, 4 клас естетичної оцінки.

В матеріалах справи наявна карта - схема функціонального зонування території Національного природного парку "Подільські Товтри", з якої вбачається, що земельна ділянка площею 2,8 га розташована на території Устянської сільської ради.

В період з 20 по 26 червня 2017р. Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання НПП "Подільські Товтри" вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №405/01 від 26.07.2017р. та акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду №405/03 від 26.07.2017р.

В ході перевірки земельної ділянки (квартал 31 виділ 12) виявлено встановлення споруди (садового будинку) розташованого на відстані 3 метрів від урізу води річки Дністер. Територія, на якій встановлено садовий будинок огороджена. Також виявлено встановлений туалет, септик від якого виведений до урізу води річки Дністер.

Також в акті обстеження земельної ділянки від 20.07.2017р. №405/01/4 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області встановлено, що виявлена будівля на земельній ділянці в кварталі 31 виділ 12 є капітальною спорудою (будинок).

На запит прокуратури Хмельницької області від 12.12.2017р. №05-1899 вих.-17 відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та з питань цивільного захисту населення Кам'янець-Подільської райдержадміністрації листом від 13.12.2017р. №19/01-15 було повідомлено, що в період з 19.01.2017р. по 12.12.2017р. звернень від фізичної особи-підприємця Граб О.І. стосовно отримання паспортів прив'язки тимчасових споруд на території НПП "Подільські Товтри" не надходило, відповідно паспортів прив'язки не видавалося.

Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області листом від 15.12.2017р. за №1022-7/3955-17 було повідомлено прокуратуру Хмельницької області, що відповідно до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування т анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України інформація стосовно наявності документів декларативного та/або дозвільного характеру на початок виконання будівельних робіт та на готовність до експлуатації об'єкта будівництва за адресою: Устянська сільська рада, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область, замовником будівництва якого є фізична особа-підприємець Граб О.І. за період з 01.01.2017р. відсутня.

В матеріалах справи наявний договір купівлі-продажу обладнання та майна від 05.01.2017р., укладений між приватним підприємцем О.А. та приватним підприємцем Граб О.І. згідно якого відповіда-2 придбав тимчасову не житлову будівлю площею 22.1 м.кв., що знаходиться на лівому березі гирла р. Мукша, напроти с. В.Слобідка.

01.06.2017р., між фізичною особою-підприємцем Граб О.І. (замовник) та КП „Спецкомунтранс" (виконавець) був укладений договір №98, відповідно до умов якого замовник вивозить на полігон побутових відходів будівельне та побутове сміття, а також вуличний зміт фактично накопичених об'ємів (крім 1, 2. 3 класу небезпеки), а виконавець приймає та утилізує ТПВ згідно товаро-транспортних накладних (крім 1, 2, 3 класу небезпеки).

Також у справі наявний договір від 01.06.2017р. укладений фізичною особою-підприємцем Граб О.І. (замовник) та КП „Спецкомунтранс" (виконавець), відповідно до умов якого виконавець бере на себе зобов'язання по наданню послуг з викачки та очистки стоків з септика готельного комплексу „Дністровська рів'єра", розташованого по вул. Центральна. 45 с. Велика Слобідка Кам'янець-Подільського району власними силами та власним транспортом (асенізаційним автомобілем).

04.05.2018р. фізичною особою-підприємцем Стукан Н.М. на замовлення Граб О.І. на підставі угоди на рекреаційну діяльність від 19.01.2017р. виготовлено технічний паспорт на тимчасову нежитлову будівлю, виділ 12 квартал №31 (на лівому березі гирла р. Мукша, напроти с. В.Слобідка). З докладного опису основних елементів будівлі вбачається, що дана будівля без фундамента, на дерев'яних стовпчиках, стіни дерев'яні, обшиті вагонкою, міжповерхове перекриття дерев'яне, підшите вагонкою, підлога - дерево, лінолеум, дах - односхилий, профлист, вікна - глухі дерев'яні, двері - дерев'яні одно полотні, сходи - бутобетон, сантехобладнання та устаткування - електрозабезпечення, водопостачання.

06.06.2018р. начальником Кам'янець-Подільського ПОНДВ Гуменюк В.В., заступником начальника ДОПЗФ Гуменюк Р.В., інспектором з охорони ПЗФ Андрейцев В.Г., в присутності Граб О.І. складено акт обстеження (перевірки) дотримання вимог природоохоронного законодавства на загальній, вилученій території НПП „Подільські Товтри", квартал 31 виділ 12. за результатами обстеження було виявлено тимчасову споруду (вагончик), колодязь, пожарний гідрант, дерев'яний туалет без фундаменту, металеву огорожу з однієї частини вагончика.

Прокурор посилаючись на те, що надана для рекреації земельна ділянка, є лісовою ділянкою природно-заповідного фонду, звернувся з позовом, в якому з урахуванням заяви про зміну предмету позову просить визнання недійсною угоду на рекреаційну діяльність №КП-009 від 19.01.2017р., оскільки остання укладена без рішення та погодження відповідного органу виконавчої влади, а також зобов'язати Граб Ольгу Іванівну привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП "Подільські Товтри" на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 43 Земельного кодексу України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Положеннями ст. 44 Земельного кодексу України визначено, що до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом (ч. 2 ст. 46 ЗК України). Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів визначаються Законом України "Про природно-заповідний фонд України" (далі - Закон). В преамбулі даного Закону вказано, що законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Згідно з ч.1 ст. 20 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" національні природні парки є природоохоронними, рекреаційними, культурно-освітніми, науково-дослідними установами загальнодержавного значення, що створюються з метою збереження, відтворення і ефективного використання природних комплексів та об'єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню та естетичну цінність.

Як вбачається з матеріалів справи, Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 26.01.2005р. №46 затверджено Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри", до якого в подальшому вносилися зміни та доповнення наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 15.08.2013р. №353 (викладеного в новій редакції) та наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 28.07.2015р. №280.

Згідно з п. 1.1 Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри" (створений відповідно до Указу Президента України від 27.06.1996р. №474/96 „Про створення національного природного парку „Подільські Товтри", є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Парк створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з унікальними історико-культурними комплексами, що мають важливе природоохоронне, наукове, освітнє, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення (п. 2.1. Положення).

Частиною 4 ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" встановлено, що межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 1.6 Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри" загальна площа парку становить 261316 га землі, у т. ч. 4453,06 га земель, що надаються у постійне користування парку та 256862,994 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.

Як встановлено судом, 26.12.2002р. Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією відповідно до рішення Хмельницької обласної Ради народних депутатів від 16.12.1998р. №11 Національному природному парку "Подільські Товтри" видано державний акт НОМЕР_2 на право постійного користування землею площею 321,74 га для природоохоронного та рекреаційного призначення. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №10.

З матеріалів справи вбачається, що 19.01.2017р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" (Адміністрація, сторона-1) та фізичною особою-підприємцем Граб Ольгою Іванівною (сторона-2) укладено договір про рекреаційну діяльність №КП-009, згідно п. 1.1. якої сторона-1 дозволяє стороні-2 проводити рекреаційну діяльність (квартал №31, виділ 12, територія ПЗФ пл. 2,8 га, Кам'янець-Подільського науково - дослідного природоохоронного відділення). Сторона-1 (Національний природний парк "Подільські Товтри") на вказану вище земельну ділянку має державний акт на право постійного користування НОМЕР_3 від 26.12.2002р.

Відповідно до п. 2.1 угоди фізична особа-підприємець Граб О.І. зобов'язується проводити рекреаційну діяльність у кварталі №31 виділи 12, територія ПЗФ пл. 2,8 га Кам'янець-Подільського науково - дослідного природоохоронного відділення НПП "Подільські Товтри" з дотриманням вимог угоди, без заподіяння шкоди природним комплексам та порушення екологічної рівноваги з дотриманням встановленого природоохоронного режиму та правил протипожежної безпеки, сплачуючи за відвідування облаштованих місць відпочинку громадянами на закріпленій за відповідачем 2 території природно-заповідного фонду по затвердженим тарифам.

Відповідно до ст. 63 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" рекреаційними зонами є ділянки суші і водного простору, призначені для організованого масового відпочинку населення та туризму. На території рекреаційних зон забороняються: а) господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням; б) зміни природного ландшафту та проведення інших дій, що суперечать використанню цих зон за прямим призначенням.

Згідно з п. 8.1. Положення про НПП „Подільські Товтри" рекреаційна діяльність на території парку здійснюється відповідно до Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 22.06.2009р. №330.

Пунктом 1.1. Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України визначено, що рекреаційна діяльність - діяльність, спрямована на відновлення розумових, духовних і фізичних сил людини шляхом загальнооздоровчого і культурно-пізнавального відпочинку, туризму, санаторно-курортного лікування, любительського та спортивного рибальства, полювання тощо.

Відповідно до п. 8.2. Положення про НПП „Подільські Товтри" основним напрямком провадження рекреаційної діяльності на території парку є, зокрема, створення умов для організованого та ефективного туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони природних комплексів та об'єктів, забезпечення попиту рекреантів на загальнооздоровчий, культурно-пізнавальний відпочинок, туризм, любительське та спортивне рибальство, тощо.

Як встановлено судом, відповідно до аркушу 44 таксаційного опису, відомостей поквартальних підсумків Проекту організації та розвитку лісового господарства Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку „Подільські Товтри" Хмельницької області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, квартал №31 відноситься до зони стаціонарної рекреації. Земельна ділянка площею 2,8 га являє собою скельове оголення, рекреаційна характеристика: відкриті простори без дерев.

Відтак, за умовами спірної угоди Національним природним парком „Подільські Товтри" надано дозвіл фізичній особі-підприємцю Граб О.І. проводити рекреаційну діяльність на земельній ділянці, яка відноситься до зони стаціонарної рекреації.

Згідно зі ст. 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на території національних природних парків з урахуванням природоохоронної, оздоровчої, наукової, рекреаційної, історико-культурної та інших цінностей природних комплексів та об'єктів, їх особливостей встановлюється диференційований режим щодо їх охорони, відтворення та використання згідно з функціональним зонуванням, зокрема: зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування

відвідувачів парку; тут забороняється будь-яка господарська діяльність, що не пов'язана з цільовим призначенням цієї функціональної зони або може шкідливо вплинути на стан природних

комплексів та об'єктів заповідної зони і зони регульованої рекреації.

Як передбачено в п. 4.3.3. Положення про НПП "Подільські Товтри" зона стаціонарної рекреації призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів Парку. Також визначено, що в даній зоні рекреації забороняється будь-яка господарська діяльність, що не пов'язана з цільовим призначенням цієї функціональної зони або може шкідливо вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони і зони регульованої рекреації.

Однак, як вбачається зі змісту укладеної між відповідачами угоди від 19.01.2017р., за позитивним рішенням науково-технічної ради НПП „Подільські Товтри" визначає та облаштовує місце (ця) стоянки автотранспорту (п. 2.5.); розміщає ємкості для роздільного збирання (тимчасового утримання) ТПВ, забезпечує роздільний збір та вивіз або передачу ТПВ спеціалізованим підприємствам установам на переробку або утилізацію, які мають відповідні умови та технології для переробки відходів; облаштовує гідроізоляційний вигріб для збору і видаленню господарсько - фекальних стоків, за позитивним рішенням Науково - технічної ради НПП „Подільські Товтри" (п. 2.7.).

Відтак, положення п. п. 2.5., 2.7. угоди суперечать п. 4.3.2. Положення про Національний природний парк „Подільські Товтри", ст. 21 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст. 63 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", оскільки облаштування місця для стоянки автотранспорту та облаштування гідроізоляційного вигрібу може призвести до зміни природного ландшафту, негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів заповідної зони.

Крім того, відповідно до п. п. 5.1., 5.2., 5.11. Державних будівельних норм В.2.3,15:2007 „Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів" на автостоянках тимчасового зберігання автомобілів, за необхідності (визначається замовником) і технічної можливості, влаштовуються в спеціально відведених місцях пункти самообслуговування, оглядові ями (естакади), встановлюється охоронна сигналізація. При проектуванні автостоянок необхідно виходити з таких нормативних параметрів: /розміри одного машино/місця на автостоянках зберігання середніх автомобілів (з врахуванням мінімально припустимих зазорів безпеки 0,5 м) / 2,5 х 5,3 м. Для тимчасових автостоянок допускаються розміри стоянки 2,3 х 5,0 м. Зазори безпеки допускається збільшувати до 0,7 м; /мінімальна ширина проїздів: із двобічним рухом / 6 м, з однобічним рухом /3,5 м; /радіуси заокруглення бортового каменю / не менше ніж 6 м. Автостоянки повинні проектуватися з твердим покриттям (асфальтобетонне, бетонне, гравійне, щебеневе) та ухилами в поздовжньому напрямку осей автомобілів не більше 1% і в поперечному / не більше 4%. Мінімальний ухил призначається залежно від типу покриття з урахуванням забезпечення поверхневого стоку.

Згідно з п. 1 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України 17.03.2011 №145, вигрібна яма (вигріб) - інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіткою для відокремлення твердих відходів.

З огляду на викладене, облаштування місця для стоянки автотранспорту та облаштування гідроізоляційного вигрібу (вигрібної ями), безперечно порушить ґрунтовий покрив об'єкту природно-заповідного фонду, що суттєво вплине на стан природного комплексу та об'єкту заповідної зони, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Також, згідно з п. 1.7. (помилково зазначено п.1.4.) спірної угоди з посиланням на Постанову Кабінету Міністрів України №1913 від 28.12.2000р. „Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду" сторонами визначено вартість за послуги стоянки на виділеній та облаштованій земельній ділянці рекреаційної зони транспортними засобами.

З приводу цього судом враховується, що пунктом 3 розділу II Постанови Кабінету Міністрів України №1913 від 28.12.2000р. „Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду" визначено, що бюджетними установами природно-заповідного фонду можуть надаватися послуги, пов'язані із створенням умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема - перевезення туристів, відпочиваючих; користування автостоянками, пристанями (причалами), що належать установам природно-заповідного фонду. Однак, у НПП „Подільські Товтри" на території кварталу № 38 виділи: 2, 3, 4, 5, 6, де згідно вищевказаної угоди надано дозвіл для здійснення рекреаційної діяльності, відсутня облаштована автостоянка, яка належить НПП „Подільські Товтри", що виключає можливість її використання та стягнення за користування нею визначеної плати.

Враховуючи наведене, оскільки оспорювана угода на рекреаційну діяльність порушує вимоги природоохоронного законодавства, а її виконання може призвести до заподіяння шкоди та незворотних змін природного екологічного стану об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення - Національного природного парку „Подільські Товтри", укладена між відповідачами угоду підлягає визнанню недійсною.

При цьому, судом надається оцінка правомірності положень (умов) угоди на момент її укладення, тому не має значення, яким чином виконувалась оспорювана угода (тобто, чи наявні на даний момент облаштувані місця для стоянки автотранспорту та гідроізоляційний вигріб).

Також судом враховується, що відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище; лісова ділянка - ділянка лісового фонду України (тобто ліс) з визначеними межами, виділена відповідно до Лісового кодексу України для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі. Лісові ділянки можуть бути вкриті лісовою рослинністю, а також постійно або тимчасово не вкриті лісовою рослинністю.

Відповідно до статей 16, 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Довгострокове тимчасове користування лісами (термін якого складає від 1 до 50 років), у тому числі в межах об'єктів природно-заповідного фонду, відповідно до ст. 18 Лісового кодексу України - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт.

Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.

Пунктом 13 ст. 46, ст. 47 ЛК України визначено, що лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства та передбачає, зокрема, складання проектів організації і розвитку лісового господарства та здійснення авторського нагляду за їх виконанням.

Як встановлено судом, передана фізичній особі-підприємцю Граб О.І. для здійснення рекреаційної діяльності земельна ділянка площею 2,8 га, яка розташована в квартал №31, виділ 12 облікована в Проекті організації та розвитку лісового господарства Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення Національного природного парку „Подільські Товтри" Хмельницької області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, в якому зазначено, що проект визначає таксаційний опис ділянок лісового фонду (аркуш 44 таксаційного опису).

Вказаний Проект виготовлений відповідно до вимог п. 13 ст. 46, ст. 47 ЛК України Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням в порядку здійснення лісовпорядкування території НПП „Подільські Товтри".

Також наявність лісових ділянок підтверджується Проектом організації території Національного природного парку „Подільські Товтри", охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, затвердженому Держаним секретарем Міністерства екології та природних ресурсів України 09.07.2002р. наказ №257. Так, таблиці 8.4.2. розділу 8.4. глави 8 Проекту визначено загальну площу лісового фонду НПП „Подільські Товтри" за основними категоріями земель, згідно якої площа лісового фонду всього складає 40352 га (100%), з них землі держлісфонду - 38857 га (96,3%), до складу яких входять лісові землі - 37020 (91,7%) та нелісові землі - 1837 га (4,6%).

Крім того, підтвердженням того, що земельна ділянка надана відповідачу-2 для рекреаційної діяльності є лісовою ділянкою є також Указ Президента України „Про створення Національного природного парку „Подільські Товтри" від 27.06.1996р. №474/96, в п. 2 якого передбачено, що Національному природному парку „Подільські Товтри" підлягають переданю в постійне користування 3015 га земель за рахунок їх вилучення з користування у Кам'янець-Подільського державного лісогосподарського підприємства. З додатку №1 до Указу Президента вбачається, що в постійне користування НПП „Подільські Товтри" передано землі, які розташовані на території сільських рад, в тому числі й Устянської сільської ради.

Судом враховується, що після передачі зазначених земельних ділянок з користування Кам'янець-Подільського державного лісогосподарського підприємства в постійне користування НПП „Подільські Товтри", статус останніх, як ділянок лісового фонду державної власності, не змінився. В даному випадку змінився лише постійний користувач.

Як слідує зі змісту угоди, в ній чітко визначено межі земельної ділянки, яка передається рекреанту, а саме, земельна ділянка площею 2,8 га в межах кварталу №31 виділ 12 території природно-заповідного фонду, яка, як було встановлено судом є ділянкою лісового фонду. При цьому, відсутність в угоді вказівки на те, що передається саме лісова ділянка не спростовує факту її надання, що випливає також зі змісту угоди.

Так, за відповідно до п. 1.3. угоди фізичній особі-підприємцю Граб О.І. категорично забороняється рубка лісонасаджень, а відповідно до п. 2.9. угоди сторона-2 зобов'язується забезпечувати охорону лісових масивів від вирубок та пожеж.

Зі змісту оспорюваної угоди слідує, що волевиявлення сторін, з-поміж іншого, при її укладенні було спрямоване саме на довгострокове тимчасове користування лісами.

З огляду на вищезазначене, твердження Граб О.І. про те, що за оспорюванню угодою їй не передавалася лісова ділянка є безпідставним та таким, що спростовується доказами, наявними в матеріалах справи.

Таким чином, враховуючи, що надана для рекреації земельна ділянка відноситься до земель лісового фонду, порядок її надання у користування для будь-яких потреб, в тому числі рекреаційних, має здійснюватися відповідно до вимог ч. 4 ст. 18 ЛК України. Тобто, лише прийняття відповідного рішення уповноваженого органу про надання лісової ділянки у користування може бути у подальшому підставою для укладення договру на здійснення рекреаційної діяльності.

За таких обставин, суд погоджується з доводами прокурора про те, що НПП "Подільські Товтри" та фізична особа-підприємець Граб О.І. в порушення вимог ст. 18 Лісового кодексу України, без рішення передбаченого законом органу виконавчої влади та відповідного погодження уклали довгострокову угоду, якою надано право фізичній особі-підприємцю Граб О.І. здійснювати рекреаційну діяльність в Кам'янець-Подільському природоохоронному науково-дослідному відділенні НПП "Подільські Товтри" на земельній ділянці лісового фонду площею 2,8 га, квартал №31 виділ 12.

Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Загальні підстави недійсності правочину встановлені ст. 215 ЦК України. Так, згідно з ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною 3 ст.215 ЦК України встановлено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Частиною 1 ст. 207 ГК України передбачено, що господарське зобов'язання, яке не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади, визнано судом недійсним повністю або в частині.

Оскільки угода на рекреаційну діяльність №КП-009 від 19.01.2017р. укладена з порушенням вимог ст. 18 Лісового кодексу України, порушує вимоги природоохоронного законодавства, а її виконання може призвести до заподіяння шкоди та незворотних змін природного екологічного стану об'єкту природно-заповідного фонду загальнодержавного значення - Національного природного парку „Подільські Товтри", укладена між відповідачами угода підлягає визнаню недійсною.

Як передбачено ч.1 ст.216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Враховуючи, що угода на рекреаційну діяльність №КП-009 від 19.01.2017р. укладена між відповідачами є недійсною, вимога прокурора про зобов'язання Граб Ольгу Іванівну привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП "Подільські Товтри" на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету є правомірною та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 74 ГПК України).

Згідно зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ст. 77 ГПК України).

Статтями 78, 79 ГПК України встановлено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання недійсною угоди на рекреаційну діяльність №КП-009 від 19.01.2017р., яка укладена між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою-підприємцем Граб О.І. та зобов'язання Граб Ольгу Іванівну привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП "Подільські Товтри" на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету є правомірними та обґрунтованими. Таким чином, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати у зв'язку із задоволенням першої вимоги покладаються на відповідачів у рівних частинах (по 881,00 грн.), а у зв'язку із задоволенням другої вимоги - на відповідача-2 (у розмірі 1762,00 грн.).

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсною угоду №КП-009 на рекреаційну діяльність, яка укладена 19.01.2017р. між Національним природним парком "Подільські Товтри" та фізичною особою - підприємцем Граб Ольгою Іванівною.

Зобов'язати Граб Ольгу Іванівну привести у попередній стан лісову ділянку в кварталі 31 виділу 12 Кам'янець-Подільського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП "Подільські Товтри" на території Устянської сільської ради Кам'янець-Подільського району шляхом демонтажу споруджених тимчасових споруд, туалету.

Стягнути з Національного природного парку "Подільські Товтри" (32301, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, площа Польський ринок, 6, ЄДРПОУ 23832341) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102, р/р 35218028002814, Банк Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) 881,00 грн. (вісімсот вісімдесят одна гривня 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Граб Ольги Іванівни (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102, р/р 35218028002814, Банк Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) ) 2643,00 грн. (дві тисяі шістсот сорок три гривні 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повне рішення складено 20.07.2018р.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук. 5 примір.: 1 - до справи,

2- прокуратурі Хмельницької області (29000, м. Хмельницький, провул. Військоматський, 3),

3 - Міністерству екології та природних ресурсів (03035, м. Київ, вул. Василя Липківського, 35)

4- фізичній особі-підприємцю Граб О.І. (АДРЕСА_1);

5 - НПП "Подільські Товтри" (32301, м. Кам'янець-Подільський, площа Польський ринок, 6)

Всім рек. з вруч.