
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
УХВАЛА
19 липня 2018 року Справа № 915/158/18
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Смородінової О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Миколаєва (54056, м. Миколаїв, пр. Миру, 62-а)
до відповідача: Первомайської міської ради Миколаївської області (55213, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. М. Грушевського, 3),
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача:
1) Міністерство оборони України (03168, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 6),
2) Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2),
про: визнання недійсним та скасування рішення,
за участю представників учасників справи:
від позивача: ОСОБА_1 – за довіреністю № 29 від 03.01.2018,
від відповідача: ОСОБА_2 – за довіреністю № 188/03.01-27 від 05.01.2018,
від 3-ої особи: ОСОБА_3 – за довіреністю № 220/410/д від 26.06.2018,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Господарського суду Миколаївської області перебуває господарська справа № 915/158/18 за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Миколаєва до Первомайської міської ради Миколаївської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – Міністерства оборони України, про визнання недійсним та скасування, як такого, що винесене з порушенням вимог чинного законодавства України та порушує інтереси Міністерства оборони України, в особі законного землекористувача – Квартирно-експлуатаційного відділу м. Миколаїв, рішення Первомайської міської ради Миколаївської області, винесене на 47 сесії 7 скликання, № 29 від 29.08.2017 “Про прийняття в комунальну власність та зарахування до земель запасу територіальної громади міста земель Міністерства оборони України”.
Ухвалою суду від 12.06.2018 підготовче засідання було відкладено на 19 липня 2018 року о 10 год. 15 хв.
До господарського суду надійшли наступні документи:
- 19.06.2018 – клопотання відповідача № 4669/03.01.-26 від 15.06.2018 про долучення доказів до матеріалів справи разом із доказами їх скерування іншим учасникам справи;
- заява позивача за вих. № 2287 від 26.06.2018 про залучення до участі у справі третьої особи.
Станом на момент проведення судового засідання будь-яких інших, крім вищевказаних, заяв як по суті справи, так і з процесуальних питань від учасників справи до суду не надходило.
19 липня 2018 року в судове засідання з’явилися представники всіх учасників справи, яких суд заслухав.
Розглянувши заяву позивача за вих. № 2287 від 26.06.2018 про залучення до участі у справі третьої особи, суд дійшов висновку про її задоволення, з огляду на наступне:
У своїй заяві позивач просить суд залучити до участі в даній справі Кабінет Міністрів України у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, посилаючись на таке:
Кабінет Міністрів України має виключні повноваження щодо розпорядження землями державної власності, в тому числі в частині надання земель Збройним Силам України, відчуження земель оборони проходить також виключно за погодженням Кабінету Міністрів України. В зв'язку з викладеним позивач вважає, що оскаржуваним рішенням Первомайської міської ради Миколаївської області № 29 від 29.08.2017 «Про прийняття в комунальну власність та зарахування до земель запасу територіальної громади міста земель Міністерства оборони України» також порушені права Кабінету Міністрів України, в частині його виключної компетенції щодо розпорядження землями державної власності, в зв'язку з чим прийняте судом рішення по вказаній справі також може вплинути на права та обов'язки Кабінету Міністрів України щодо розпорядження землями державної власності, які оскаржуваним рішенням № 29 від 29.08.2017 прийняті в комунальну власність та зарахування до земель запасу територіальної громади міста Первомайськ.
За змістом статті 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов’язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов’язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов’язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов’язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Як встановлено судом, предметом спору в даній справі виступає немайнова вимога позивача щодо визнання недійсним та скасування як такого, що порушує інтереси позивача (як землекористувача земельною ділянкою із земель оборони), рішення відповідача (як органу місцевого самоврядування).
Статтею 13 Земельного кодексу України визначені повноваження Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин, серед яких – розпорядження землями державної власності, в межах, визначених законом.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про Збройні Сили України», Кабінет Міністрів України встановлює порядок надання Збройним Силам України в управління об'єктів державної власності, в тому числі земельних (водних) ділянок, інших природних ресурсів, фондів і майна, використання повітряного і водного простору, морських і річкових портів, аеропортів та аеродромів (посадочних майданчиків), засобів зв'язку і радіочастотного ресурсу, комунікацій, інших об'єктів інфраструктури держави, навігаційної, топогеодезичної, метеорологічної, гідрографічної та іншої інформації, ведення геодезичних і картографічних робіт, необхідних для виконання покладених на Збройні Сили України функцій та завдань як на платній, так і безоплатній основі, у грошовій та інших формах розрахунків
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», ст. 14 Закону України «Про Збройні Сили України» передбачено, що землі, закріплені за військовими частинами та установами Збройних Сил України, є державною власністю та належать їм на праві оперативного управління, а вирішення питання щодо порядку надання Збройним Силам України в управління об'єктів державної власності, в тому числі земельних ділянок, відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України.
Військове майно згідно із статтею 1 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами, організаціями Збройних Сил України. Рішення про відчуження військового майна, цілісних майнових комплексів, земельних ділянок за правилами статті 6 цього Закону, приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства оборони України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядком відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 за № 1919, визначено, що рішення про відчуження військового майна приймає Кабінет Міністрів України із затвердженням, за пропозицією Міністерства оборони України, погодженого з Міністерством економіки України, переліку такого майна за відповідною формою.
Таким чином, Кабінет Міністрів України являється розпорядником землями державної власності до яких відноситься земельна ділянка, яка є предметом спірного рішення відповідача № 29 від 29.08.2017.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність залучення Кабінету Міністрів України до участі в даній справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
Отже, суд задовольняє заяву позивача за вих. № 2287 від 26.06.2018.
Стаття 172 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов’язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Такий самий обов’язок покладається на позивача у разі залучення судом до участі у справі іншого відповідача, заміни неналежного відповідача, залучення або вступу у справу третьої особи.
З урахуванням викладеного, суд зобов’язує позивача негайно надіслати третій особі копію позовної заяви та копії доданих до неї документів з наданням суду відповідних доказів.
За приписами ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до змісту ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов’язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об’єктивність і неупередженість, зокрема: сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов’язків.
Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У відповідності до ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Таким чином, за результатами проведеного судового засідання, для належної підготовки справи для розгляду по суті, суд дійшов висновку про продовження з власної ініціативи строку проведення підготовчого провадження на 30 днів та, у зв’язку із залученням до участі у справу третьої особи – про відкладення підготовчого засідання з повідомленням учасників справи про дату, час і місце проведення наступного судового засідання.
У той же час, у судовому засіданні представник відповідача усно звернувся до суду з клопотаннями про проведення наступного судового засідання у даній справі в режимі відеоконференції.
Відповідно до ч. ч. 5, 7-11 ст. 197 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду, визначеному судом.
Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з’явився, а також перевіряє повноваження представників.
Використовувані судом і учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки.
Відеоконференція, у якій беруть участь учасники справи, фіксується судом, який розглядає справу, за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. Відео- та звукозапис відеоконференції зберігається в матеріалах справи.
З метою дотримання процесуальних прав відповідача, суд постановляє ухвалу про участь його представника в судовому засіданні при розгляді Господарським судом Миколаївської області справи № 915/158/18 у режимі відеоконференції і визначає Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області судом, який забезпечує проведення відеоконференції.
Керуючись ст. ст. 50, 177, 181, 182, 183, 197, 233 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Продовжити строк проведення підготовчого провадження на 30 днів (до 19 серпня 2018 року включно).
2. Підготовче засідання відкласти на 09 серпня 2018 року об 11 год. 30 хв.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду
за адресою: м. Миколаїв, вул. Адміральська, 22, 9 поверх.
3. Залучити до участі у справі № 915/158/18 Кабінет Міністрів України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.
4. ПОЗИВАЧУ негайно надіслати третій особі копію позовної заяви та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення та надати суду докази надіслання.
5. ТРЕТЯ ОСОБА має право в 5-денний строк від дня отримання даної ухвали надати суду пояснення щодо позову на державній мові з посиланням на номер справи, оформлений у відповідності до вимог ст. 168 Господарського процесуального кодексу України, з доданням до них: доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються пояснення, якщо такі докази не надані позивачем; документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
6. Постановити ухвалу про участь представника Первомайської міської ради Миколаївської області у судовому засіданні 09 серпня 2018 року об 11 год. 30 хв. у режимі відеоконференції при розгляді Господарським судом Миколаївської області справи № 915/158/18.
7. Визначити Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області судом, який забезпечує проведення відеоконференції під час судового засідання Господарського суду Миколаївської області у справі № 915/158/18 09 серпня 2018 року об 11 год. 30 хв.
8. Ухвалу надіслати Первомайському міськрайонному суду Миколаївської області на адресу: 55200, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Івана Виговського, 18, та на електронну адресу: inbox@pm.mk.court.gov.ua.
Суддя О.Г. Смородінова