Рішення № 75396582, 16.07.2018, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
16.07.2018
Номер справи
643/7041/17
Номер документу
75396582
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 643/7041/17

Провадження № 2-а/643/263/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.07.2018 року Московський районний суд м.Харкова у складі:

головуючого - судді Довготько Т.М.

за участі секретаря судового засідання – Тугайбей В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вище вказаним адміністративним позовом в якому просить: визнати бездіяльність ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови йому у перерахунку та виплати пенсії протиправною та зобов’язати відповідача провести йому перерахунок пенсії та виплатити її, відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2016року за № 614-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016року у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, з дати виникнення права на нього без обмеження строком, а саме з розрахунку:

- надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (у відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) встановлена у розмірі 50% - з 01.03.2009року, у розмірі 70% - з 01.06.2010року, у розмірі 50% - з 01.10.2011року;

- надбавка військовослужбовцям, які проводять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (у відсотках від посадового окладу) встановлена у розмірі 10% - з 01.03.2009року та у розмірі 30% - з 01.08.2010року;

-премія (у відсотках від посадового окладу) встановлено з 01.06.2010року у розмірі - 20%, з 01.04.2011року - 40%, з 01.10.2011року - 102%, з 01.04.2012року - 122%, з 01.04.2014 року - 152%; з 01.02.2015року - 202%, та з 01.06.2016року - 435%. Всі витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.12.2008року він був звільнений з військові служби у запас Збройних Сил України з посади начальника сектору кримінального аналізу та моніторингу оперативно-розшукового відділу регіонального управління (пенсійна справа знаходиться в ОСОБА_2 Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області). Пенсія призначена з 12.12.2008року. Він 20.03.2017року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2016року за № 614-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016року, проте 04.04.2017року відповідачем у перерахунку пенсії йому було відмовлено, причиною відмови зазначено, що пенсійний фонд вже провів перерахунок, а далі не було відповідних на це постанов Кабінету Міністрів України, немає довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та інше. Не погоджуючись з даною відмовою позивач звернувся до суду.

Представник відповідача ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, подав до суду 25.07.2017року письмові заперечення відповідно до яких просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України після проведення перерахунку пенсії з 01.01.2008року на підставі Постанови № 1294 від 07.11.2007року, рішень стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців не приймалось, а отже підстав для перерахунку пенсії немає.

Ухвалою Московського районного суду м.Харкова від 02.06.2017року провадження у справі було відкрито.

Ухвалою Московського районного суду м.Харкова від 30.03.2018року адміністративну справу ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, передано на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

Ухвалою від 11.05.2018року Харківський окружний адміністративний суд передав справу на розгляд до Московського районного суду м.Харкова.

Ухвалою Московського районного суду м.Харкова від 14.06.2018року, прийнято адміністративну справу до розгляду та призначено її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Суд, дослідивши матеріали справи приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, 11.12.2008року він був звільнений з військові служби у запас Збройних Сил України з посади начальника сектору кримінального аналізу та моніторингу оперативно-розшукового відділу регіонального управління. Він перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію з 12.12.2008року за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення, а саме надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, премії, відповідної категорії військовослужбовців, позивач 20.03.2017р. звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії, згідно вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2016року за № 614-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016року.

Згідно відповіді ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, від 04.04.2017року за № 585/р-14 ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі Наказів Адміністрації державної прикордонної служби, оскільки рішень Кабінету Міністрів України стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців та повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, до органів Пенсійного фонду України не надходило.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 р. № 614-VIII внесено зміни до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".

За змістом ч.3ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій було встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду. Пунктом 2 цієї Постанови передбачалось, що граничні розміри, порядок та умови виплати винагороди визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

У подальшому до вказаної постанови КМУ №889 вносилися зміни, які розширювали перелік категорій військовослужбовців та інших осіб, яким відповідно до пункту 1 цієї Постанови встановлювалася винагорода, водночас вказані зміни не стосувалися порядку виплати винагороди .

Пунктом 9 Інструкції передбачалося, що розміри винагороди встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника ОСОБА_2 управління розвідки Міністерства оборони) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби в межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони (ОСОБА_2 управління розвідки Міністерства оборони) в Державному бюджеті України на відповідний рік.

Таким чином, додаткова грошова винагорода має разовий характер виплати, виплачується тільки тим категоріям військовослужбовців, перелік яких наведений у цій постанові, і тоді, коли у фонді грошового забезпечення наявні (передбачені) кошти для її виплати; вона (винагорода) виплачується як доповнення до суми грошового забезпечення. Виплата цієї винагороди ставиться в залежність від порядку й умов, що нормативно встановлені розпорядником коштів, відповідно до яких, зокрема, щомісячна її виплата можлива, коли військовослужбовець перебуває на військовій службі.

Слід також зазначити, що збільшення щомісячного преміювання військовослужбовців не є підставою для перерахунку пенсій, оскільки перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45(далі - постанова КМУ № 45), якими визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій провадиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Тому видання Міністерством оборони України зазначеного наказу не є підставою для повідомлення Пенсійному фонду України та проведення перерахунку пенсій.

Постановою КМУ № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Порядок).

Пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено обов'язок повідомлення переліченими у цьому пункті відповідними органами про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям згідно рішень Кабінету Міністрів України.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм ОСОБА_2 управлінням про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та в місячний строк подають їх головним управлінням пенсійного фонду України.

У даному випадку Міністерство не повідомляло органи Пенсійного фонду України, як це передбачено пунктом 2 Порядку, а Кабінет Міністрів України рішення щодо зміни розміру премій військовослужбовцям не приймав.

Таким чином,органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Як на підтвердження позовних вимог, позивачем додано до справи витяги з Наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України. З огляду на викладене, суд зазначає, що характер та умови зазначених видів забезпечення свідчать про те, що вони носили тимчасовий характер, та не є новими додатковими видами грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

Таким чином, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, підстав для визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними не було.

Щодо посилання позивача на постанову Верховного Суду України від 24.04.2012 р. по справі №21-84а12, суд зазначає, що правовідносини, які розглядав Верховний Суд України, не є тотожними правовідносинам, що склалися по цій справі.

З таких обставин, суд приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись 6, 9, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Московський районний суд м. Харкова протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.М. Довготько