Рішення № 75394105, 27.06.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
760/14190/17
Номер документу
75394105
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження 2/760/1810/18

Справа № 760/14190/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 червня 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва

у складі: головуючого судді - Букіної О.М.

при секретарі - Кривулько С.В.

за участю позивача -ОСОБА_1

представника позивача-ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Житлової комісії Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур, Київського квартирно-експлуатаційного управління про скасування рішення в частині зняття з квартирного обліку, виключення відомостей з таблиці, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

02.08.2017 позивач звернувся до суду з зазначеним позовом та просив суд:

- скасувати рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку;

- виключити відомості «Порядковий номер черги:3894; ПІБ: ОСОБА_1; Дата зарахування на облік: 04.11.1997» з таблиці «Список осіб», які відносяться до житлової комісії ЦАМО та ГШ ЗС України, не пройшли переатестацію та підлягають зняттю з квартирного обліку, пункту 3.11 рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року;

- зобов'язати Київське квартирно - експлуатаційне управління Міністерства оборони України включити ОСОБА_1 зі складом сім`ї із 4 (чотирьох) осіб до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто з 01 серпня 1992 року, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового одержання житла з 12 травня 2005 та позачергового одержання житла з 11 жовтня 2010 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з серпня 1987 року по 11 жовтня 2010 року проходив військову службу в Збройних силах України.

З 04 листопада 1997 рішенням Житлової комісії Центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України позивача було зараховано на квартирний облік щодо поліпшення житлових умов в м. Києві.

Вказує, що відповідно до наказу Міністра оборони України від 11.10.2010 № 1080 ОСОБА_1 у зв'язку з проведенням організаційних заходів направлено на військовий облік до Дарницького районного у м. Києві військового комісаріату з залишенням на квартирному обліку.

Позивач зазначає, що 23.03.2017 дізнався від секретаря житлової комісії Міністерства оборони України, що відповідно до рішення Житлової комісії Міністерства оборони України від 14.01.2015, що він був знятий з квартирного обліку.

Відповідно до директиви Міністра оборони України від 18.06.2010 № Д-322/1/08 правонаступником командування сил підтримки Збройних сил України є тил Збройних сил України.

Вказує, що 31.03.2017 позивачем було подано рапорт та необхідні документи, які підтверджують право перебувати на квартирному обліку до Об'єднаної житлової комісії тилу, озброєння та головного управління оперативного забезпечення Збройних сил України.

03.07.2017 позивачу була надана відповідь з пропозицією звернутися до Житлової комісії Міністерства оборони України для відновлення на квартирному обліку.

Позивач вважає, що рішення Житлової комісії Міністерства оборони України прийнято з порушенням норм чинного законодавства, а тому просив позов задовольнити.

02.08.2017 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.

Ухвалою суду від 04.08.2017 відкрито провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.

23.03.2018 на адресу суду від позивача надійшли письмові пояснення по справі.

05.04.2018 за клопотанням позивача у справі оголошено перерву до 04.06.2018 о 17.00 год.

22.05.2018 на адресу суду від позивача надійшли письмові пояснення по справі.

29.05.2018 на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів у справі.

В судове засідання позивач не з'явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. До суду подав заяву в якій позовні вимоги підтримує та просить задовольнити його позов в повному обсязі. Проти винесення заочного рішення по справі не заперечує.

Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд до відома не поставив.

Представник Житлової комісії Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд до відома не поставив.

Представник Київського квартирно-експлуатаційного управління в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Проте, як вбачається з матеріалів справи, на електронну адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з завантаженістю юрисконсультів. Разом з тим, доказів на підтвердження даних обставин відповідачем не надано, а тому суд визнає неявку представника відповідача неповажною.

Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:

1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;

2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;

3) відповідач не подав відзив;

4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Виходячи з цього, враховуючи думку представника позивача, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вислухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що полковник Збройних Сил України ОСОБА_1, згідно з даними послужного списку особової справи офіцера, з 01.08.1987 по 11.10.2010 проходив військову службу в Збройних силах України. Безперервна військова служба станом на 01.11.2010 становить 23 роки. Даний факт підтверджується довідкою № 328/1/9/3488 від 30.10.2010, виданою Командуванням сил підтримки Збройних сил України Міністерства оборони України (а.с.37-38).

Наказом Міністра оборони України № 1080 від 11.10.2010 ОСОБА_1 як заступника начальника фінансово - економічного управління Командування сил підтримки Збройних сил України було звільнено з військової служби у запас у зв'язку з проведенням організаційних заходів (а.с.20).

03.05.2017 ОСОБА_1 до Голови житлової комісії тилу, озброєння та Головного управління оперативного забезпечення Збройних сил України було подано рапорт з документами про відновлення його на обліку для поліпшення житлових умов у м. Києві сім'єю з чотирьох осіб, а також включити в списки на першочергове та позачергове отримання жилого приміщення (а.с.24-26).

Згідно довідки № 69 від 16.03.2017 виданої Дарницьким районним у м. Києві військовим комісаріатом, полковник запасу ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку (а.с.39).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 під час проходження служби, житлом не забезпечувався.

Згідно довідки № 1975 від 14.10.2009, виданої квартирно - експлуатаційним відділом у м. Вінниці, вбачається, що ОСОБА_1 з 06.1997 по 03.2003 житлом не забезпечувався (а.с.49).

Згідно рапорту ОСОБА_1 про зарахування на квартирний облік та довідки вбачається, що останній був зарахований на квартирний облік протоколом № 15 від 11.02.2004 з 04.11.1997(а.с.75).

Відповідно до довідки № 68 від 23.04.2003, виданої Вінницькою квартирно - експлуатаційною частиною району Західного оперативного командування Міністрертсва оборони України, ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у в/ч А0155 з 04.11.1997 за складом сім`ї три особи, а також у списках осіб, які мають право на першочергове, позачергове отримання жилих приміщень (а.с.91).

Також з матеріалів справи вбачається, що первинне зарахування позивача на квартирний облік було під час проходження військової служби разом з членами сім»ї у військовому гарнізоні Станція Ковбачна Рибницького району МССР , де позивачу було надано житлове приміщення, яке в подальшому було здано квартирним органам МО України 01.08.1992, що підтверджується довідкою квартирно-експлуатаційної частини Тираспільського району №256 від 05.08.1992 ( а.с. 18).

Встановлено, що 14.01.2015 відбулося засідання житлової комісії МО України та безпосередньо підпорядкованих структур , на якому було прийнято рішення, що оформлене протоколом №3 від 14.01.2015, зокрема, відносно позивача про зняття з квартирнрого обліку з можливістю у подальшому відновлення на квартирному обліку у відповідних списках для першочергового та позачергового отримання житла протягом трьох років за умови надання житловій комісії відповідної заяви та необхідних документів, які підтверджують право перебувати на квартирному обоіку відповідно до вимог чинного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, дане рішення було прийнято у відсутності позивача та відповідно доказів того, що позивача було повідомлено про засідання комісії, згідно якого вирішувалося питання про зняття позивача з квартирного обліку внаслідок того, що він не пройшов перереєстроацію, матеріали справи не містить.

Суд ввжає, що рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку, підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Відповідно до положень Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХII та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 21.12.1991 р. № 2011-ХII під військовослужбовцями розуміються громадяни України, які проходять дійсну службу на території України.

Згідно п.1 ст.12 Закону № 2011-ХII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Наказом Міністра оборони України від 30.11.2011 року № 737 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень (Інструкція), якою визначено порядок ведення квартирного обліку та надання військовослужбовцям житла.

Пунктом 1.11 Інструкції передбачено, що усі питання, пов'язані з перебуванням військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, на квартирному обліку, із забезпеченням їх жилою площею та розміром жилого приміщення, вирішуються за місцем проходження ними служби, перебування на обліку або в судовому порядку.

Згідно п. 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470, громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті. Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадках:

1) поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення;

2) виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту;

3) припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, пунктом 29 цих Правил та актами законодавства Української РСР;

4) засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців, заслання або вислання;

5) подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

Разом з тим, п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 , передбачено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі:

-поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла;

-засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження;

-звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

-подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік;

-в інших випадках, передбачених законодавством.

Пунктом 2.18 Інструкції передбачено, що військовослужбовці та звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби (за місцем звільнення з військової служби) у разі:

-поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за перебування на квартирному обліку, унаслідок чого зникла потреба в и жилого приміщення; отримання за рахунок житлових фондів МО України жилого приміщення для постійного проживання; переміщення військовослужбовця нового місця служби в інший населений пункт;

-звільнення з військової служби за підставами, не зазначеними в абзаці першому пункту 2.16 цього розділу;

-подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;

-звільнення в запас або відставку до досягнення 20 років вислуги на військовій служби особами, які зараховані на облік після 01 січня 2005 року (крім випадків, вказаних у пункті 2.17 цього розділу);

-обрання для постійного місця проживання іншого населеного пункту особами, звільнені у запас або у відставку; в інших випадках, передбачених законодавством.

Отже, чинним законодавством передбачено виключний перелік підстав для зняття з узагальненого списку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (одержання житла для постійного проживання) та зі списку осіб, які користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень.

Відповідно до витягу з проколу № 3 від 14 січня 2015 року список осіб, які відносяться до житлової комісії ЦАМО та ГШ ЗС України, не пройшли перереєстрацію був наданий Київським квартирно-експлуатаційним управлінням (надалі за текстом Відповідачі та/або Київське КЕУ).

Вбачається, що єдина підстава для формування та подання Київським КЕУ даного списку значено у п. 2.19 Інструкції № 737, а саме не проходження щорічної перереєстрації, у випадку, коли ним не надано: Ф-3 ( довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї; Ф-5 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом) (Ф-5 довідка про проходження військової служби з військової частини або про знаходженні на обліку у військовому комісаріат; Ф-7 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом). Ф-7 - довідка про склад сім'ї з військової частини або військового комісаріату).

Разом з тим, чинним законодавством не передбачено, як підставу зняття з квартирного обліку, у зв'язку з не проходженням щорічної перереєстрації облікової справи.

Таким чином, п. 2.19 Інструкції суперечить вимогам Житлового кодексу України та інших вище актів законодавства України, оскільки даним положенням звужується обсяг прав військовослужбовців Збройних Сил України, оскільки ставить їх у залежність від своєчасності подання довідок, які мають фактичне значення лише у разі зміни у сімейному стані, або в разі зміни місця проживання. При цьому зобовязання надавати таку інформацію в разі змін прямо міститься у п 2.11 Інструкції.

Крім того, відповідно до пункту 2.20 Інструкції КЕВ (КЕЧ) району має право клопотати перед командуванням військової частини та житловою комісією військової частини про зняття з обліку військовослужбовця чи особи, звільненої з військової служби, облікові справи яких не пройшли щорічну перереєстрацію, у разі, коли ними не надано:

Ф-3;

Ф-5 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом);

Ф-7 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом).

Житлова комісія військової частини повинна в місячний строк провести засідання, на якому в присутності особи, щодо якої надійшло клопотання КЕВ (КЕЧ) району (або уповноваженої ним іншої особи) розглянути зазначене клопотання та прийняти відповідне рішення. Копія витягу з протоколу видається (надсилається) військовослужбовцю чи особі, звільненій з військової служби, питання щодо якого розглядалося на засіданні, та надсилається до КЕВ (КЕЧ) району і житлової комісії гарнізону в п'ятнадцятиденний строк з дня проведення засідання.

У разі надання військовослужбовцем чи особою, звільненою з військової служби, довідок, які підтверджують неможливість проходження ним щорічної перереєстрації облікових справ у встановлений строк, та наявності довідок, вказаних в абзаці першому цього пункту, житлова комісія військової частини зобов'язана на черговому засіданні розглянути питання про перереєстрацію облікової справи цього військовослужбовця, про що скласти відповідний протокол.

Копія витягу з протоколу надсилається військовослужбовцю чи особі, звільненій з військової служби, питання якого розглядалося на засіданні, до КЕВ (КЕЧ) району та житлової комісії гарнізону в п'ятнадцятиденний строк з дня проведення засідання.

Із вказаної норми Інструкції випливає, що клопотання перед командуванням військової частини та житловою комісією військової частини про зняття з обліку військовослужбовця чи особи, звільненої з військової служби, облікові справи яких не пройшли щорічну перереєстрацію, у разі, коли ними не надано Ф-3, Ф-5 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом) або Ф-7 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом) розглядається житловою комісією військової частини в присутності особи, щодо якої надійшло клопотання КЕВ (КЕЧ) району (або уповноваженої ним іншої особи), при цьому така особа має право надати довідки, які підтверджують неможливість проходження нею щорічної перереєстрації облікових справ у встановлений строк, та за наявності довідок Ф-3, Ф-5 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом) або Ф-7 (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом) житлова комісія військової частини зобов'язана на черговому засіданні розглянути питання про перереєстрацію облікової справи цієї особи.

В порушення зазначеної норми Інструкції, Житлова комісія Міністерства оборони України та безпосереньо підпорядкованих структур на засіданні, яке відбулось 14.01.2015, розглянула питання про зняття з обліку ОСОБА_1 за відсутності останнього, чим позбавила його можливості реалізувати право на надання довідок, які підтверджують неможливість проходження ним щорічної перереєстрації облікових справ у встановлений строк, та надати довідку (Ф-3, Ф-5 або Ф-7) з метою розгляду питання про перереєстрацію його облікової справи.

Таким чином, дії Житлової комісії Міністерства оборони України та безпосереньо підпорядкованих структур та її рішення, оформлене пунктом 3.11 протоколу № 3 від 14.01.2015 засідання в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку, не узгоджується з вимогами чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Що стосується позовних вимог позивача щодо зобов'язання Київського квартирно-експлуатаційного управління включити до списків ОСОБА_1 зі складом сім`ї із 4 осіб до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто з 01 серпня 1992 року, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового одержання житла з 12 травня 2005 року та позачергового одержання житла з 11 жовтня 2010 року, суд приходить на наступного.

Згідно з п.22, п.24 Порядку №1081, облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах. Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. На засіданні житлової комісії має право бути присутнім військовослужбовець, стосовно якого вирішується питання зарахування на облік. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.

Відповідно до п.25 Порядку №1081, на кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа. Облікова справа зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання протягом п'яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом - в квартирно-експлуатаційному органі. Після закінчення зазначеного строку справа знищується у встановленому порядку.

Відповідно до вимог п. 2.4, 2.5 Інструкції військовослужбовці зараховуються на облік на підставі рішення житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

Для зарахування на квартирний облік військовослужбовець подає рапорт на ім'я безпосереднього начальника про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї.

Відповідно до вимог Інструкції військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Відповідно до п. 1 положення про Київське квартирно-експлуатаційне управління, затвердженого Тимчасово виконуючим обов'язки начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України 24 вересня 2014 року наказ № 159 від 24.09.2013, Київське квартирно-експлуатаційне управління є державною установою, яка створена Міністерством оборони України з метою здійснення квартирно-експлуатаційного забезпечення військових частин, військово-навчальних закладів, установ та організацій дислокованих у межах її відповідальності.

У п. 4 Положення визначено завдання Київського КЕУ та зазначено, що Київське КЕУ організовує контроль за правильністю ведення в гарнізонах у межах відповідальності Київського КЕУ обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, а дотримання законності під час розподілу жилих приміщень, крім того веде контрольні списки працівників Збройних Сил України.

Відповідно до п. 2.1. Наказу № 737 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» від 30.11.2011, облік військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у квартирно-експлуатаційних органах, військових частинах та гарнізонах, п. 2.3 визначає, що на облік приймаються військовослужбовці, які потребують поліпшення житлових умов і зареєстровані в цьому населеному пункті, з дня прийняття рішення житловою комісією військової частини, затвердженого командиром цієї військової частини.

Відповідно до п. 2.5 Наказу № 737 для зарахування на облік військовослужбовець подає через нетаємне діловодство до житлової комісії військової частини рапорт на отримання жилого приміщення, після засідання Житлової комісії виноситься вмотивоване рішення. Дані про військовослужбовців, зарахованих на квартирний облік, заносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (одержання житла для постійного проживання), яка ведеться представником житлової комісії.

Відповідно до п.2.8 Наказу № 737 після зарахування військовослужбовця на облік примірник облікової справи, картка обліку та витяг з протоколу житлової комісії направляються для перевірки, обліку і зберігання до КЕВ (КЕЧ) району.

Згідно з п. 2.9 Наказу № 737 у квартирно-експлуатаційному органі та житловій комісії гарнізону на підставі отриманих облікових справ, карток обліку та витягів із протоколів засідання житлової комісії військової частини складаються:

- узагальнений список військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (одержання житла для постійного проживання);

- список осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень;

- список осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень.

Зазначені списки складаються в межах гарнізону за датою зарахування на облік, а також за часом включення до списків осіб, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень.

Отже, Київське КЕУ Міністерства оборони України може вносити відповідні зміни до облікових документів щодо черги виключно після винесення рішення відповідною житловою комісією.

Як встановлено вище судом, ОСОБА_1 було зараховано на квартирний облік 04.11.1997, що підтверджено довідкою № 68 від 23.04.2003, виданої Вінницькою квартирно - експлуатаційною частиною району Західного оперативного командування Міністерства оборони України.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що первинно зарахування позивача на квартирний облік під час проходження військової служби разом з членами сім»ї відбулося у військовому гарнізоні Станція Ковбачна Рибницького району МССР , де позивачу було надано житлове приміщення, яке в подальшому було здано квартирним органам МО України 01.08.1992, що підтверджується довідкою квартирно-експлуатаційної частини Тираспільського району №256 від 05.08.1992 ( а.с. 18).

Будь -яких доказів в підтвердження та обґрунтування зарахування позивача на квартирний облік саме з 04.11.1997, відповідачами не надано та з матеріалів справи не вбачається.

Крім того, відповідачами не надано доказів щодо розгляду заяви позивача щодо зарахування його на квартирний облік саме з 01.08.1992.

З 20 серпня 2004 року по 06 квітня 2005 року відповідно до наказу Міністра оборони України від 20 серпня 2004 року № 540 (Додаток № 9) позивач був призначений на посаду до складу Українського миротворчого контингенту Багатонаціональних Сил зі створення умов стабільності та безпеки в Республіці Ірак.

Таким чином, відповідно до Закону України від 23 квітня 1999 року «Про участь України в міжнародних миротворчих операціях», згідно з Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту», та Постанови Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2004 року № 1471 «Про внесення доповнень до постанови Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1994 року № 63» вбачається, що позивач має право на пільги для першочергового отримання житла з 12 травня 2005 року, що підтверджується довідкою Військової частини А 1025 код 24980954 Міністерства оборони України № 883 від 08.05.2005 р (Додаток №1).

Згідно з Наказом Міністра оборони України від 11 жовтня 2010 р. № 1080 позивача звільнено з військової служби у зв'язку з проведенням організаційних заходів (реформування) та направлено на військовий облік до Дарницького районного у м. Києві військового комісаріату.

Пунктом 2.16. Інструкції №737 зазначнео, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку з реформуванням ЗС України, зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі, залишаються (за їх бажанням) на обліку у військовій частині до одержання жилого приміщення з державного житлового фонду за останнім місцем проходження служби, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і КЕВ (КЕЧ) району, на території обслуговування яких знаходилася розформована військова частина, та користуються правом позачергового одержання жилого приміщення.

Таким чином вбачається, що позивач має право на зарахування на облік осіб, які потребують позачергового отримання житла з 11 жовтня 2010 р.

Разом з тим, відповідачами не надано доказів щодо розгляду та вирішення заяви позивача щодо зарахування його у списки осіб, що користуються правом на першочергове отримання житла з 12 травня 2005 року та позачергового отримання житла з 11 жовтня 2010 р.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено вище, з метою зарахування (зняття) військовослужбовців на облік (з обліку) осіб, які потребують поліпшення житлових умов створюються у Збройних Силах України житлові комісії, порядок створення та організації яких визначається Положенням, затвердженого наказом МОУ від 11.09.2007 року № 517.

Отже, дане питання відноситься до повноважень житлової комісії ЦАМО та ГШ ЗС України, а тому за відсутності доказів того, що позивачу відмовлено у розгляді вказаних вище питань з боку відповідача, суд не знаходить підстав саме для зобов'язання житлової комісії ЦАМО та ГШ ЗС України вчинити певні дії щодо зарахування, оскільки є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Разом з тим, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає за можливе зобов'язати Київське квартирно - експлуатаційне управління Міністерства оборони України вирішити питання про включення ОСОБА_1 зі складом сім`ї із 4 (чотирьох) осіб до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто з 01 серпня 1992 року, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового одержання житла з 12 травня 2005 та позачергового одержання житла з 11 жовтня 2010 року.

Що стосується позовних вимог позивача щодо виключення відомостей з таблиці «Список осіб», які відносяться до житлової комісії ЦАМО та ГШ ЗС України, не пройшли переатестацію та підлягають зняттю з квартирного обліку, пункту 3.11 рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року, слід зазначити.

Оскільки суд прийшов до висновку про скасування рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку, то відповідно права позивача є поновними в цій частині та додаткового застереження у формі виключення з відповідної таблиці не потребує.

Зважаючи на зазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 43, 44 ЖК УРСР, ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень…» затверджених Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської Ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470, Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року № 1081, Наказом № 737 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» від 30.11.2011, ст.ст.12, 13, 76 - 81, 141, 259, 263-265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Житлової комісії Міністерства оборони України та безпосередньо підпорядкованих структур, Київського квартирно-експлуатаційного управління про скасування рішення в частині зняття з квартирного обліку, виключення відомостей з таблиці, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Житлової комісії Міністерства оборони України, оформлене протоколом № 3 від 14 січня 2015 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку.

Зобов'язати Київське квартирно - експлуатаційне управління Міністерства оборони України вирішити питання про включення ОСОБА_1 зі складом сім`ї із 4 (чотирьох) осіб до списків військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов в гарнізоні м. Києва з урахуванням попереднього часу перебування на квартирному обліку, тобто з 01 серпня 1992 року, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового одержання житла з 12 травня 2005 та позачергового одержання житла з 11 жовтня 2010 року.

В іншій частині позову, відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його отримання.

Суддя: О.М.Букіна