Рішення № 75389414, 04.07.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
522/21923/17
Номер документу
75389414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/21923/17

Провадження № 2а/522/59/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого – судді Шенцевої О.П.,

при секретарі Соболевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській областіпро визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що

25 травня 2012 року Одеським обласним військовим комісаріатом було надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУПФУ) довідку про розмір грошового забезпечення на ім’я Позивача.

Із змісту цієї довідки Позивачу стало відомо, що, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355, грошове забезпечення за нормами чинними на 01 квітня 2012 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, які проходять військову службу) за посадою начальника кафедри ОДІСВ, яку він обіймав на день звільнення зі служби становить 6131,50 грн., в тому числі:

Посадовий оклад - 1720,00 грн.;

Оклад за військовим званням - 135,00 грн.;

Надбавка за вислугу років 40% - 742,00 грн.;

Надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 1298,50 грн.;

Доплата за науковий ступінь 15% - 258,00 грн.;

Доплата за вчене звання 25% - 430,00 грн.;

Премія 90% - 1548,00 грн.

Виходячи з цього, Позивач, у жовтні 2017 року, звернувся до ГУПФУ із заявою, якою просив, з 01 квітня 2012 року, здійснити йому перерахунок пенсії із врахуванням всіх, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом 25 травня 2012 року за вих.№10000 довідкою, видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу (1720,00 грн.), окладу за військове звання (135,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (742,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (1298,50 грн.), доплати за науковий ступінь (258,00 грн.), доплати за вчене звання (430,00 грн.), премії (1548,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

ГУПФУ, листом №1538/Д-11 від 03 листопада 2017 року, відмовило Позивачу у перерахунку пенсії на підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом 25 травня 2012 року за вих.№10000 довідки про розмір грошового забезпечення на тій підставі, що, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355, «...до пенсії нараховувалось підвищення, а не здійснювався перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною грошового забезпечення».

На думку ГУПФУ, Позивачу пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, на підтвердження чого було надано копії перерахунків пенсії з 01.07.2012.

Однак, з наданих ГУПФУ розрахунків пенсії, з липня 2012 року Позивачу нараховується та сплачується пенсія із розрахунку грошового забезпечення в розмірі 4027,50 грн. в той час, як з 01 квітня 2012 року, згідно з наданої ГУПФУ 25 травня 2012 року Одеським обласним військовим комісаріатом довідки, належне Позивачу грошове забезпечення – 6131,50 грн., тобто на 2104,00 грн. більше, слід чого Позивач має право на основний розмір пенсії в сумі - 5518,35 грн.

Таким чином, Позивач стверджує, шо діями ГУПФУ йому безпідставно знижено основний розмір пенсії з 5518,35 грн. (90% від 6131,50 грн.) до 3624,75 грн. (90% від 4027,50 грн.), чим щомісячно Позивачу не оплачується основний розмір пенсії в сумі 1893,60 грн.

А тому, дії ГУПФУ з відмови Позивачу, листом №1538/Д-11 від 03 листопада 2017 року, у перерахунку пенсії є протиправними, так як, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, з 01 квітня 2012 року, пенсію Позивачу повинно бути перераховано з урахуванням підвищення розміру грошового забезпечення, яке сталося за рахунок зміни розміру премії з 10% до 90% від посадового окладу.

ГУПФУ, відмовляючи Позивачу у проведенні перерахунку пенсії, порушує його право на отримання пенсії в передбаченому чинним законодавством розмірі, так як частиною 3 статті 63, зазначеного Закону, не передбачено того, що перерахунок пенсії провадиться, виключно, за рішенням Кабінету Міністрів України, натомість, частина 3 статті 63 Закону, містить посилання на те, що Кабінетом Міністрів України встановлюється лише порядок проведення перерахунку раніше призначених за законом пенсій.

Проте, всупереч положенням статей 51, 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” та пункту 4 Постанови КМУ №45, ГУПФУ не провело Позивачу перерахунок пенсії, чим було завдано майнової шкоди у вигляді недоплати Позивачу пенсії у передбаченому законом розмірі.

У зв’язку з чим, позивач уточнив вимоги та просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1, з 01 квітня 2012 року, виходячи з розміру грошового забезпечення, який не відповідає розміру грошового забезпечення зазначеному в довідці Одеського обласного військового комісаріату від 25 травня 2012 року за вих.№10000 року та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_1, з 01 квітня 2012 року, здійснити перерахунок пенсії із врахуванням всіх видів грошового забезпечення, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом, 25 травня 2012 року за вих.№10000, а саме: посадового окладу (1720,00 грн.), окладу за військове' звання (135,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (742,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (1298,50 грн.), доплати за науковий ступінь (258,00 грн.), доплати за вчене звання (430,00 грн.), премії (1548,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася унаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

Представники позивача та відповідача подали заяви про проведення судового засідання без фіксації судового процесу.

Відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи,заслухавши пояснення сторін, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що

25 травня 2012 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області Одеським обласним військовим комісаріатом було надано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1.

06 жовтня 2017 року Позивач звернувся до ГУПФУ з заявою, в якій просив, здійснити йому перерахунок пенсії з 01 квітня 2012 року із врахуванням всіх, визначених наданою Одеським обласним військовим комісаріатом 25 травня 2012 року за вих.№10000 довідкою, видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу (1720,00 грн.), окладу за військове звання (135,00 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (742,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (1298,50 грн.), доплати за науковий ступінь (258,00 грн.), доплати за вчене звання (430,00 грн.), премії (1548,00 грн.), зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведеного перерахунку, за весь період перерахунку по день його фактичного проведення.

03 листопада 2017 року ГУПФУ листом №1538/Д-11 повідомило Позивача, що до пенсії нараховувалось підвищення, а не здійснювався перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною грошового забезпечення. Крім того, з 01.04.2012 рішення про зміну розміру грошового забезпечення осіб, які проходили військову службу, Урядом не приймалось, а перерахунок пенсій з цієї дати не здійснювався. Пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Позивач не погоджується з вказаним висновком Відповідача та стверджує, що ГУПФУ йому безпідставно знижено основний розмір пенсії з 5518,35 грн. (90% від 6131,50 грн.) до 3624,75 грн. (90% від 4027,50 грн.), чим щомісячно Позивачу не оплачується основний розмір пенсії в сумі 1893,60 грн.

Стаття 46 Конституції України право громадян на соціальний захист гарантує загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок призначених пенсій.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23 % та з 01.01.2013 року до 35 %.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.

З матеріалів справи вбачається, що головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 перераховано та підвищено пенсію позивачу з 01.07.2012 року в сумі 398.72 грн., з 01.09.2012 року — 833,69 грн. та з 01.01.2013 року — 1268,66 грн.

Вимога позивача про зобов'язання головного управління здійснити перерахунок і виплату пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення відповідної посади на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 25.05.2012 № 10000 є необґрунтованою.

Підставою для перерахунку позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України (зокрема й постановою від 23.04.2012 року № 355) не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для здійснення перерахунку пенсії.

Таким чином, довідка Одеського обласного військового комісаріату від 25.05.2012 № 10000 не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки не передбачає фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Крім того, даний висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постановах від 17.03.2015 року у справі № 21-641а14 та від 21.04.2015 року у справі № 21- 145а15.

Водночас, суд не погоджується з посиланням Позивача про зміну розміру премії відповідно до Довідки № 10000 як на підставу для перерахунку пенсії за ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ у зв'язку з підвищення грошового забезпечення, з наступних підстав:

Наказом Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50» (далі - Наказ №355) абзац 5 пункту 8 Наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50 викладено в наступній редакції: «Премія особам рядового, сержантського та старшинського складу становить 105 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу».

Тобто, Наказом №355 відбулось підвищення премій діючим військовослужбовцям. Враховуючи те, що Довідка № 10000 видавалась з розміром грошового забезпечення за нормами чинними на момент видачі такої довідки, тобто станом на 01.04.2012 та за посадою, яку займав Позивач на день звільнення зі служби премія в ній зазначена у розмірі 90%, як для діючого військовослужбовця.

Однак, суд звертаємо увагу на те, що вищевказаний Наказ, а також підвищення премії до 90% взагалі не поширюється на ОСОБА_1 Дія вищевказаного наказу розповсюджується на осіб, які несли службу на момент його прийняття та на осіб, які були звільненні після прийняття цього наказу. Позивач був звільнений з військової служби ще у 1995 році.

Також, Наказ № 355 незареєстрований в Міністерстві юстиції України на підставі вимог Указу Президента України від 03.10.2002 № 493/92 “Про державну реєстрацію нормативно- правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади”, а тому носить організаційно- розпорядчий характер та спрямований виключно на виконання в Міністерстві оборони України.

Наказ Міністра оборони України № 355 не є підставою для перерахунку Пенсії Позивачу в порядку ч. 3 ст. 63 Закону № 2262, оскільки на виконання пункту 1 Порядку № 45 Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Правова позиція Головного управління з цього питання підтверджується Постановою Верховного Суду України від 31.03.2015 року по справі № 21-101а15.

Відтак, суд приходить до висновку, що Відповідач діє на підставі та у межах, передбачених діючим законодавством України і підстави для визнання зазначених дій протиправними відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Висновки суду відповідають вимогам норм права, на які посилається суд під час розгляду справи і фактичним обставинам по справі, а також підтверджується зібраними по справі доказами.

Враховуючи вищезазначене, на основі повно та всебічно з'ясованих обставин, на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень підтверджених доказами, перевірених в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-14, 19-20, 72-77, 90, 139, ч. 4 ст. 229, 241-246, 250 КАС України, ст.ст. 8, 22, 46, 55, 95, 64,124 Конституції України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Суддя:

04.07.18