Постанова № 75388838, 18.07.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
521/10236/18
Номер документу
75388838
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №521/10236/18

Номер провадження 3/521/4545/18

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 липня 2018 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Гарський О.В., з секретарем Рижих В.В., за участю представника Одеської митниці ДФС ОСОБА_1, представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 розглянувши протокол про адміністративне правопорушення № 1393/50000/18 від 03.06.2018 року, який надійшов з Одеської митниці ДФС, у відношенні: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 Крим, Україна, м. Сімферополь, громадянина України, що зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України,-

В С Т А Н О В И В:

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 03.06.2018 року о 20 годині 50 хвилин у оглядовому залі «Відліт» Міжнародного аеропорту «Одеса» в зоні діяльності митного поста «Міжнародний аеропорт «Одеса» Одеської митниці ДФС, проходив митний контроль гр. України ОСОБА_3, який відбував до Туреччини з України літаком «А-320» б/н ТСJRL авіакомпанії «Турецькі авіалінії», рейсом № 468 сполученням «Одеса-Стамбул».

Формою проходження митного контролю гр. України ОСОБА_3 обрав проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю («зелений коридор»), що належним чином інформаційно обладнана, тим самим шляхом вчинення дій заявив про відсутність у нього товарів, які під час переміщення через митний кордон України громадянами підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони або обмеження.

Після перетину гр. України ОСОБА_3 білої лінії, що позначає закінчення «зеленого» коридору, на вимогу пред’явити наявні у нього валютні цінності, гр. ОСОБА_3 надав готівку в розмірі 13169 доларів США, яку він переміщував через митний кордон України. Будь-яких дозвільних документів на вивезення валюти в еквіваленті понад 10 000 євро ОСОБА_3 до митного контролю не надав.

За даним фактом співробітниками Одеської митниці ДФС відносно ОСОБА_3 було складено протокол № 1393/50000/18 від 03.06.2018 року про порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України.

Представник Одеської митниці ДФС в судовому засіданні просив суддю притягнути гр. ОСОБА_3до адміністративної відповідальності, оскільки останній порушив ст. 471 МК України, а саме переміщував через митний кордон України: шляхом проходження спрощеного митного контролю «зелений коридор» грошові кошти, в сумі 13 169 доларів США, сума яких перевищує встановлені законодавством України обмеження для переміщення через митний кордон України.

Представник ОСОБА_3 – ОСОБА_2 у судовому засіданні надала письмові пояснення ОСОБА_3 та показала, що 03.06.2018 року дійсно ОСОБА_3 відлітав рейсом №468 з України до Стамбула, але він був разом з дружиною, що підтверджується листом з електронними квитками на ім’я ОСОБА_3 та його дружини ОСОБА_4 Після перетину, разом із дружиною, білої лінії, ОСОБА_3 був зупинений. При розмові з працівниками митниці він заявив, що має із собою 13 169 доларів США, які надав представникам митниці та пояснив, що ця сума належить йому із дружиною, що є їх спільною власністю. Однак, дружина ОСОБА_3 А – ОСОБА_4 не піддавалась митному контролю. На зауваження ОСОБА_3, що ці гроші є спільними із дружиною, яка разом з ним відлітає, не звертали уваги. Протокол про порушення митних правил не отримував та не підписував, оскільки здійснив посадку на літак.

Дослідивши протокол та додані до нього матеріали, вислухавши думку представника Одеської митниці ДФС, адвоката ОСОБА_2, суддя вважає, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченогоза ст. 471 МК України, з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини.

03.06.2018 року о 20 годині 50 хвилин у оглядовому залі «Відліт» Міжнародного аеропорту «Одеса» в зоні діяльності митного поста «Міжнародний аеропорт «Одеса» Одеської митниці ДФС, проходили митний контроль гр. ОСОБА_3 та його дружина ОСОБА_4, які відбували з України до Туреччини літаком «А-320» б/н ТСJRL авіакомпанії «Турецькі авіалінії», рейсом № 468 сполученням «Одеса-Стамбул». Факт спільного виїзду з України, на одному літаку підтверджується не тільки відомостями які надала адвокат (копія квитків, копія документів подружжя та інш.), але й доказами наявними в матеріалах адміністративної справи, що надала митниця (пасажирський маніфест).

Формою проходження митного контролю обидва обрали проходження через зону (коридор) спрощеного митного контролю («зелений коридор»).

Після перетину ними білої лінії що позначає закінчення «зеленого коридору», співробітники митниці звернулись з вимогою пред’явити наявні валютні цінності лише до громадянина ОСОБА_3 Відповідно останній пред’явив наявні в нього грошові кошти в сумі 13169 доларів США та повідомив, що вказані грошові кошти належать йому та його дружині.

Разом з тим, співробітники митниці не звернули увагу на вказаний факт та зафіксували вказані дії ОСОБА_3 як порушення митних правил.

Суддя вважає, що дії представників митниці не є такими, що узгоджуються як з обставинами які мали місце 03.06.2018 року о 20 годині 50 хвилин в зоні діяльності митного поста «Міжнародний аеропорт «Одеса» Одеської митниці ДФС так і з принципами здійснення державної митної політики.

Відповідно до п. п. 3, 7, 8 ч. 1 ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів (серед іншого): законності та презумпції невинуватості; додержання прав та охоронюваних законом інтересів осіб; заохочення доброчесності.

У даному випадку на думку судді, органом ДФС не доведено, які саме факти та обставини свідчили про наявність умислу або необережності в діях громадянина ОСОБА_3 та були направлені на порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю. Громадянин ОСОБА_3 обравши спрощену систему митного контролю та повідомивши про виліт спільно з дружиною, зафіксував таким чином можливість вільного перетину митного кордону з наявною валютою у сумі 13169 доларів США. Відповідно вказана презумпція співробітниками митниці не спростована поза розумним сумнівом, а самі властивості обставин в які був поставлений ОСОБА_3 безсумнівно вказують на законні наміри останнього та не допускають двох тлумачень.

Натомість дії співробітників митниці важко зрозуміти, в тому числі у зв’язку з тим, що ОСОБА_3 не здійснив жодних неправомірних дій. Наявність грошових коштів у одного з подружжя при перетинанні державного кордону не може свідчити про право власності лише одного з них на вказані грошові кошти і тим більше не свідчить про наміри порушити порядок проходження митного контролю. Припущення, здогад та гіпотеза не можуть надавати право співробітнику митниці на складання протоколу. Однак висновок співробітників митниці у протоколі про порушення митних правил здійснений на підставі умовиводу, який не підтверджений жодним доказом. Більше того, співробітники митниці у протоколі жодним чином не зазначають про факт проходження митного контролю ОСОБА_3 спільно з дружиною, виділяючи його як особу, яка самостійно здійснювала посадку не рейс літака.

Суддя вважає, що будь-які процедурні дії співробітників митниці повинні відповідати не тільки загальним засадам та принципам здійснення державної митної справи що визначені в Законі, але й відповідати принципам гідності, пропорційності, порядності. Відповідно у даній справі дії співробітників митниці не були пропорційними тобто при правовому регулюванні митного контролю не був дотриманий розумний баланс приватних і публічних інтересів. Обставинам які були встановлені співробітниками митниці, можливо було дати більш об’єктивну оцінку, що відповідало б принципу порядності та розумного співвідношення між цілями державної політики у митній справі та засобами їх досягнення.

Викладені встановлені обставини, на думку судді свідчать про відсутність жодних доказів вини громадянина ОСОБА_3 у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 471 МК України.

Вказані правові висновки, повністю узгоджуються з правовою позицією Апеляційного суду Одеської області /Справа № 33/785/728/18, Постанова суду від 23.05.2018 року/.

Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю: за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Оскільки доказів вини ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 471 МК України під час судового розгляду протоколу про порушення митних правил суддею не встановлено, провадження у справі підлягає закриттю, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

У зв’язку з закриттям провадження по справі, вилучені грошові кошти підлягають поверненню особі, відносно якої був складений протокол або його представнику.

Закриваючи провадження по справі, з підстав відсутності складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_3, суддя не стягує судовий збір з останнього, відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI.

Керуючись п. 1 ст. 247 КУпАП, ст. ст. 3, 471, 522, 527 МК України, СУДДЯ,-

П О С Т А Н О В И В:

Провадження по справі про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 – закрити, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

Вилучені кошти у розмірі 1500 (одна тисяча п’ятсот) доларів США, згідно протоколу про порушення митних правил №1393/50000/18 повернути громадянину ОСОБА_3 або його представнику у встановленому законом порядку.

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

С У Д Д Я: ОСОБА_5