
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 724/1120/17
Головуючий у 1-й інстанції: Єфтеньєв О.Г.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
11 липня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
позивача: ОСОБА_2
представника позивача: ОСОБА_3
представника відповідача: ОСОБА_4
третьої особи: ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 16 лютого 2018 року (м. Хотин, 26 лютого 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області, третя особа ОСОБА_5 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області щодо не проведення перевірки підстав реєстрації місця проживання третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, Хотинського району Чернівецької області; зобов'язати Клішковецьку сільську раду Хотинського району Чернівецької області скасувати реєстрацію місця проживання третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, Хотинського району Чернівецької області; зобов'язати Клішковецьку сільську раду Хотинського району Чернівецької області сформувати і внести дані про скасування реєстрації місця проживання третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, Хотинського району Чернівецької області до реєстру територіальної громади; зобов'язати Клішковецьку сільську раду Хотинського району Чернівецької області сформувати інформацію про скасування реєстрації місця проживання третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, Хотинського району Чернівецької області для її передачі до Реєстру; зобов'язати Клішковецьку сільську раду Хотинського району Чернівецької області внести до паспортного документа третьої особи серії КТ НОМЕР_1 запис (штамп) про зняття з реєстрації місця проживання третьої особи за адресою АДРЕСА_1, Хотинського району Чернівецької області з 23.11.1984року.
Відповідно до рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 16 лютого 2018 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області щодо не проведення перевірки підстав реєстрації місця проживання третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, Хотинського району Чернівецької області. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення в частині відмови в задоволенні позову.
Позивач та його представник в судовому засіданні просили задовольнити апеляційну скаргу.
Представник відповідача та третя особа в судовому засіданні просили відмовити у задоволенні апеляційну скарги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач є власником 2/3 частини житлового будинку з належними до нього будівлями та спорудами, що розташовані по АДРЕСА_1, в с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області, що підтверджується копією Інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 67112253 від 01.09.2016 року.
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 60614408 від 03.06.2016 року позивач є власником земельної ділянки, кадастровий номер № НОМЕР_2, площею 0,25 га, призначеної для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області.
Як вбачається із копії паспорта серія КТ НОМЕР_1, виданого Хотинським РВ УМВС України в Чернівецькій області 04.07.2011 року, місце проживання третьої особи зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1, а в графі дата реєстрації міститься запис «23 лютого 1979 року».
Відповідно до копії по господарської книги № 1 особовий рахунок № 4 за 1983-1985 рр. ОСОБА_5 23.11.1984 року вибув на № 2446.
Згідно відповіді сільської ради Хотинського району Чернівецької області № 308 від 07.07.2010 року на адвокатський запит вбачається, що ОСОБА_5 був виписаний 23.11.1984 року з господарства своєї матері ОСОБА_6, по АДРЕСА_1, в с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області у зв'язку із тим, що йому було виділено земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва житлового будинку згідно рішення правління колгоспу.
Із архівної довідки Хотинської районної державної адміністрації № 26 від 22.11.2017 року вбачається, що в документах архівного фонду виконавчого комітету Клішковецької сільської ради народних депутатів за 1984 рік є відомості про те, що ОСОБА_5 відкрито окремий по господарський номер.
В п.4 розділу І Положення про паспортну систему УРСР, затвердженого постановою Ради міністрів СРСР № 677 від 28.08.1974 року зазначено: «в паспортах граждан производятся отметки: о прописке и выписке - органами внутренних дел и лицами, уполномоченными на то исполнительными комитетами сельских, поселковых Советов депутатов трудящихся.»
Відповідно до п.п. 23, 24 розділу ІІІ вказаного Положення, «граждане, изменяющие место жительства, а также выбывающие в другую местность на временное проживание на срок свыше полутора месяцев, кроме выбывающих в командировки, на каникулы, на дачу, на отдых или лечение, обязаны выписаться перед выбытием.
Прописка и выписка граждан в городах, а также в поселках городского типа и сельских населенных пунктах, в которых имеются органы внутренних дел, а также в населенных пунктах, расположенных в пограничной зоне, производятся органами внутренних дел, в остальных поселках городского типа и сельских населенных пунктах - лицами, уполномоченными на то исполнительными комитетами сельских, поселковых Советов депутатов трудящихся.»
Із відповіді Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області № 391 від 04.06.2017 року адвокату ОСОБА_3 вбачається, що реєстрація місця проживання третьої особи за адресою: с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області по АДРЕСА_1 проводилась у Хотинському РВ УМВС України в Чернівецькій області. Провести перевірку підстав реєстрації неможливо, так як Хотинського РВ УМВС України в даний час не існує. Рішення про скасування реєстрації третьої особи за вказаною адресою прийняти не мають права, так як останній згоди на зняття його з реєстрації за вказаною адресою не дає.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, п. 10 розділу 2 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 600 від 15.06.2006 року (чинного на час виникнення спірних правовідносин) було визначено, що на сторінках від одинадцятої до шістнадцятої проставляється штамп реєстрації місця проживання та штамп зняття з реєстрації місця проживання, які заповнюються відповідно до поданих документів. При обміні паспорта відомості про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання переносяться з паспорта, що підлягає обміну. Зазначені штампи не проставляються, якщо оформити реєстрацію водночас з оформленням паспорта немає можливості.
За змістом п. 28 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру затверджених Постановою КМУ від 2 березня 2016 р. № 207, реєстрація місця проживання/перебування особи або зняття з реєстрації місця проживання скасовуються в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства. У разі виявлення такого порушення керівник органу реєстрації проводить перевірку підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи.
Як вбачається із листа Управління ДМС України в Чернівецькій області № 73.01/13752 від 15.09.2017 року, що за обліками ВОМІРМП УДМСУ в Чернівецькій області громадянин України ОСОБА_5, значиться зареєстрованим за місцем проживання: АДРЕСА_1 за паспортом громадянина України серія КТ НОМЕР_1. Талон про реєстрацію від 29.06.2011 року, попередні талони про реєстрацію, діючої на 2011 рік Інструкції з організації роботи адресно-довідкового бюро в системі МВС України вилучались та знищувались.
У відповідності до п. 4 розділу 1 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 600 від 15.06.2006 року (чинного на час виникнення спірних правовідносин) заява та інші документи, необхідні для оформлення або обміну паспорта, як правило подаються до уповноважених осіб відповідних житлово-комунальних підприємств органів місцевого самоврядування, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, житлово-будівельних кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та молодіжних житлових комплексів, що самостійно здійснюють обслуговування будинків, уповноважених осіб у сільських, селищних радах, житлово-комунальних органах, що обслуговують відомчий житловий фонд, у тому числі військові містечка, інші об'єкти і території. Під час прийняття заяви та інших документів уповноважені особи житлово-комунальних підприємств або працівники територіальних підрозділів перевіряють правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що ними вчиняється відповідний запис у графі 9 заяви.
Тобто, відповідач не зробив відмітку в паспорті третьої особи про те, що він був виписаний 23.11.1984 року з господарства своєї матері ОСОБА_6, 1928 р.н., по АДРЕСА_1 в с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області, та не провів перевірку підстав реєстрації його місця проживання за вказаною адресою.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перевірки підстав реєстрації місця проживання третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача скасувати реєстрацію місця проживання третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області; про зобов'язання Клішковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області внести до паспортного документа третьої особи серії КТ НОМЕР_1 запис (штамп) про зняття з реєстрації місця проживання третьої особи за адресою: АДРЕСА_1, с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області з 23.11.1984року, то вони не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до п. 3 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру затверджених Постановою КМУ від 2 березня 2016 р. № 207, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
В силу ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», орган реєстрації - це виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Статтею 245 КАС України передбачено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи положення ст.245 КАС України, адміністративний суд не наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти будь-яке рішення.
Відтак, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 16 лютого 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 18 липня 2018 року.
Головуючий Сушко О.О. Судді Смілянець Е. С. Залімський І. Г.