
Головуючий І інстанції: С.М. Глазько
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 р. Справа № 818/152/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: Ральченка І.М.,
суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Прокуратури Сумської області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2018, повний текст складено 26.03.18 по справі № 818/152/18
за позовом ОСОБА_2
до Прокуратури Сумської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати протиправними дії прокуратури Сумської області щодо відмови у наданні довідки ОСОБА_2 для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505" та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" за правилами частини 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ за грудень 2015 року, викладену в листі від 18.08.2017 №18-684 вих.17; зобов'язати прокуратуру Сумської області видати ОСОБА_2, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505" та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" - оновлену довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку старшого прокурора відділу прокуратури Сумської області, відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ станом на 01 січня 2016 року, з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років, виходячи з окладу працюючого старшого прокурора відділу прокуратури Сумської області та відсотку щомісячної премії для працівників органів прокуратури Сумської області за грудень 2015 року із зазначенням: посадовий оклад - 1996,00 грн., доплата за класний чин - 135,00 грн., надбавка за вислугу років - 852,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2088,38 грн., надбавка за роботи в умовах режимних обмежень - 299,40 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань (1/12) - 447,60 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 447,60 грн., премія у розмірі визначеному наказом прокурора Сумської області за грудень 2015 року у розмірі 168,15 % - 9272,48 грн., всього: 15538,86 грн.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними дії прокуратури Сумської області щодо відмови у наданні довідки ОСОБА_2 для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505» та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за правилами частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ за грудень 2015 року, викладену в листі від 18.08.2017 №18-684 вих.17.
Зобов'язано Прокуратуру Сумської області (м. Суми, вул. Герасима Кондратьева, 33, код ЄДРПОУ 03527891) видати ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1), у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 № 505» та до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» - оновлену довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку старшого прокурора відділу прокуратури Сумської області, відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ станом на 01 січня 2016 року, з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років, виходячи з окладу працюючого старшого прокурора відділу прокуратури Сумської області та відсотку щомісячної премії для працівників органів прокуратури Сумської області за грудень 2015 року із зазначенням: посадовий оклад - 1996,00 грн., доплата за класний чин - 135,00 грн., надбавка за вислугу років - 852,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2088,38 грн., надбавка за роботи в умовах режимних обмежень - 299,40 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань (1/12) - 447,60 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 447,60 грн., премія у розмірі визначеному наказом прокурора Сумської області за грудень 2015 року у розмірі 168,15 % - 9031,64 грн., всього: 14402,82 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, прокуратура Сумської області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просив скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
На підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим, відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, 24.01.2003 року ОСОБА_2 призначена пенсія за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року.
У довідці № 76-зп-16, виданій ОСОБА_2 від 22.03.2016 прокуратурою Сумської області, зазначено, що позивач працював в прокуратурі Сумської області на посаді старшого прокурора відділу. Заробітна плата з 01.12.2015 складає: основний оклад - 1996 грн., кл.чин - 135,00 грн., вислуга років - 852,40 грн., щомісячна премія на яку нараховується страхові внески - 4726,64 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 2088,38 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 299,40 грн., матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) - 447,60 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 447,60 грн., всього - 10993,02 грн.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 08.06.2016, визнано неправомірними дії, рішення та зобов`язано Сумське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, на підставі довідки прокуратури Сумської області від 22.03.2016 № 76-зп-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії.
Додатковою постановою у вказаній справі від 25.11.2016, зобов`язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, на підставі довідки Прокуратури Сумської області від 22.03.2016 року № 76-зп-16 про заробіток для перерахунку пенсії, у розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.04.2016.
01.08.2017 позивач звернувся до прокурора Сумської області із заявою щодо видачі нової довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2016, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах.
Листом прокуратури Сумської області № 18-684 вих-17 від 18.08.2017, позивачу роз'яснено, що на даний час не розроблено методики для перерахунку пенсії непрацюючим колишнім працівникам органів прокуратури. Також зазначено, що з 01.12.2015 по теперішній час, підвищення заробітної плати, що є підставою для надання нової довідки для перерахунку пенсії, не відбувалося, тому, згідно чинного законодавства підстав для видачі нової довідки про розмір заробітної плати станом на 01.01.2016, не вбачається.
Вважаючи неправомірними дії та рішення прокуратури Сумської області щодо відмови надати довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, а отже і обов'язку у відповідача надати довідку для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури.
Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 50-1 Закон України «Про прокуратуру» (в редакції до 15 липня 2015 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).
Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2012 року № 505 затверджені схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5.
03 грудня 2003 року Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ № 319/144 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за № 1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.
15 липня 2015 року набув чинності Закон № 1697-VІІ, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон № 1789-ХІІ, крім &?т;…&?а; частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 501, &?о;…&?к;.
Отже, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 501 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі № 674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20 лютого 2018 року викладено правову позицію про те, що з 01 січня 2015 року - дня набрання чинності Законом № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв'язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону № 1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 501 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1» з пункту 1 цієї постанови виключені абзаци третій, четвертий. Зокрема, виключений абзац про довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23 березня 2017 року № 454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набув чинності з 21 липня 2017 року.
Згідно з пунктом 19 розділу І Закону № 2148-VIII пункт13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладений у редакції, за якою у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України &?с;…&?т; «Про прокуратуру» &lч;…&?я;, її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до статті 101 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
На час звернення позивача до прокуратури області із заявою про надання довідки про заробітну плату, складові якої відповідають заробітній платі працюючого працівника органів прокуратури для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі Закону № 1789-ХІІ станом на 01 грудня 2017 року, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі, немає.
Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії за вислугу років для непрацюючих пенсіонерів органів прокуратури, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.
Отож, оскільки на час виникнення спірних правовідносин не прийнято і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, вимоги ОСОБА_2 щодо визнання протиправними дій прокуратури Сумської області щодо відмови у наданні довідки для перерахунку пенсії є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 слід відмовити.
Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 317 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Прокуратури Сумської області задовольнити.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 по справі № 818/152/18 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач І.М. Ральченко Судді В.В. Катунов Г.Є. Бершов