Постанова № 75382305, 18.07.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
805/597/18-а
Номер документу
75382305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року справа № 805/597/18-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року в справі № 805/597/18-а (головуючий І інстанції Циганенко А.І.) за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, пенсійний орган, Селидовське ОУПФУ) № 1830 від 18.12.2017 таким, що не відповідає законодавству;

- визнати за позивачем право на зарахування в страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи в ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.12.2015 по 31.10.2017;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру пенсії з урахування страхового стажу за вказані періоди з 01.12.2017 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано «Рішення № 1830 про відмову в перерахунку», прийняте Селидовським ОУПФУ 18 грудня 2017 року, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії згідно зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано відповідача потворно розглянути заяву ОСОБА_1 № 1830 від 13 грудня 2017 року про перерахунок пенсії по стажу згідно зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням страхового стажу після її призначення - 1 рік 1 місяць.

Відмовлено в задоволенні позовних вимог про визнання права на зарахування в страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи на ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.12.2015 по 31.10.2017.

Відмовлено в задоволенні позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок розміру пенсії з урахування страхового стажу за вказані періоди з 01.12.2017 відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком та продовжує працювати у ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля». Але через не включення пенсійним органом до страхового стажу періоду роботи з 01.12.2015 по 30.10.2017 позбавлений права на перерахунок пенсії в зв'язку зі зміною страхового стажу відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За таких обставин апелянт наголошує на протиправності рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії та невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, встановила наступне.

Відповідно до матеріалів справи 13 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Селидовського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії по стажу згідно зі ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням від 18 грудня 2017 року пенсійний орган відмовив позивачу в перерахунку пенсії. Рішення обґрунтовано тим, що відповідно до наданих документів та індивідуальних відомостей персоніфікованого обліку за період з 01.01.2014 по 31.10.2017 після призначення пенсії страховий стаж ОСОБА_1 становить 1 рік 1 місяць замість необхідних 2 років. Неврахування певних періодів до страхового стажу зумовлено несплатою до Пенсійного фонду України щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску за період з 01.12.2015 по 31.10.2017 підприємством ВП «Шахта «Росія» (Котляревська) ДП «Селидіввугілля».

Вважаючи, що Селидовське ОУПФУ порушує його право на отримання пенсії в належному розмірі, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

За приписами ч. 3 цієї статті виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 вказаного Закону передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Положеннями ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV визначено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у ст. 20 Закону № 1058-IV, відповідно до якої страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

За приписами положень ст. 106 Закону 1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

При цьому, довідками № 11966 від 15.01.2018 та № 06-04/195 від 16.01.2018, виданими ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» підтверджено, що в період з 01.01.2014 по 31.10.2017 із заробітної плати працівників підприємства, зокрема ОСОБА_1, утримувались всі передбачені законодавством внески.

Не приймаючи ці довідки як підтвердження необхідності врахування спірного періоду роботи до страхового стажу, суд першої інстанції фактично переклав відповідальність за несвоєчасне надходження страхових внесків до Пенсійного фонду України на позивача, що суперечить нормам Закону № 1058-IV.

За таких обставин суд дійшов висновку, що внаслідок невиконання ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» обов'язку щодо своєчасної сплати внесків до Пенсійного фонду України ОСОБА_1 позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві з 01.12.2015 по 31.10.2017, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. При цьому належним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання Селидовського ОУПФУ зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 спірний період роботи та здійснити перерахунок його пенсії з 01.12.2017.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а.

До того ж аналіз наявних в матеріалах справи індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 станом на 08.02.2018 та на 14.03.2018 свідчить про зміну цих відомостей шляхом відображення сплати страхових внесків, тобто має місце динаміка в сплаті.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до вимог ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для зміни судового рішення.

Главою 8 Розділу І Кодексу адміністративного судочинства України регламентовано процесуальні питання, пов'язані зі сплатою судового збору та розподілом судових витрат.

Частиною 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо оплату судових витрат відстрочено до ухвалення судового рішення у справі, витрати розподіляються відповідно до судового рішення.

За приписами ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 сплачено 704,80 грн за звернення до суду з адміністративним позовом та 1057,20 грн - за звернення з апеляційною скаргою. Ці кошти підлягають стягненню з Селидовського ОУПФУ в межах відновлення порушеного права позивача.

Керуючись статями 139, 308, 310, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року в справі № 805/597/18-а за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року в справі № 805/597/18-а - змінити.

Абзаци третій-шостий рішення Донецького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2018 року викласти в наступній редакції.

«Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01 грудня 2015 року по 31 жовтня 2017 року у ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля».

Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи з 01 грудня 2015 року по 31 жовтня 2017 року у ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі, визначеному положеннями Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01 грудня 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судові витрати за звернення до суду з адміністративним позовом в сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судові витрати за звернення до суду з апеляційною скаргою в сумі 1057,20 грн (одна тисяча п'ятдесят сім гривень 20 копійок).»

В іншій частині залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з моменту її складення в порядку, визначеному ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів М. Г. Сухарьок

А. А. Блохін

А. В. Гайдар