Постанова № 75382278, 18.07.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
235/2780/17
Номер документу
75382278
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року справа № 235/2780/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області на рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 22 березня 2018 року в справі № 235/2780/17 (головуючий І інстанції Величко О.В.) за позовом Родинської міської ради Донецької області до Покровської міської ради Донецької області, треті особи: Комунальний заклад «Покровська міська лікарня «Родинська», Комунальна лікувально-профілактична установа «Родинська міська лікарня» про визнання незаконними та скасування рішення Покровської міської ради №7/34-5.2017,-

ВСТАНОВИВ:

Родинська міська рада Донецької області (далі - позивач, Родинська міська рада) звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати незаконним та скасувати рішення Покровської міської ради Донецької області (далі - відповідач, Покровська міська рада) № 7/34-6 від 26.05.2017 «Про створення Комунального закладу «Покровська міська лікарня «Родинська».

Рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 22 березня 2018 року адміністративний позов задоволено, внаслідок чого скасовано спірне рішення суб'єкта владних повноважень.

Не погоджуючись з цим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міської ради належить прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади. Тому рішення «Про створення Комунального закладу «Покровська міська лікарня «Родинська» прийнято із дотриманням норм чинного законодавства.

Також апелянт наголошує, що висновок суду першої інстанції про втручання в діяльність Родинської міської ради шляхом вилучення в громади без її згоди об'єкту комунальної власності не містить правового підґрунтя та суперечить обставинам справи.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, встановила наступне.

Відповідно до матеріалів справи Рішенням Покровської міської ради від 26.05.2017 № 7/34-6 «Про створення Комунального закладу «Покровська міська лікарня «Родинська» створено Комунальний заклад «Покровська міська лікарня «Родинська». Відповідно до Статуту цього закладу, затвердженого рішенням міської ради від 36.05.2017 № 7/34-6, Покровська міська лікарня «Родинська» є комунальним закладом охорони здоров'я, що забезпечує надання планової вторинної допомоги та консультативно-діагностичної медичної допомоги в стаціонарних та амбулаторних умовах населенню.

Власником закладу є територіальна громада м. Покровська Донецької області в особі відповідача.

Заклад є окремою юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку зі своїм найменуванням, а також штампи та печатки, необхідні для виконання покладених на нього завдань, бланки та інші реквізити.

Згідно з п. 1.5 Статуту заклад підпорядкований Покровській міській раді, виконавчому комітету Покровської міської ради Донецької області, міському голові.

Відповідно до Єдиного Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України, затвердженого наказом Держстандарту України від 31.10.1997 № 659 (зі змінами та доповненнями) до складу адміністративно-територіальної одиниці м. Покровськ входить м. Родинське.

Вважаючи, що приймаючи рішення про створення медичного Покровська міська рада вийшла за межі наданих їй повноважень, Родинська міська рада звернулась до суду з позовом про скасування цього рішення.

За приписами ч. 6 ст. 14 Основ законодавства України про охорону здоров'я (далі - Основи) Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування реалізують державну політику у сфері охорони здоров'я в межах своїх повноважень, передбачених законодавством.

Статтею 15 Основ регламентовано, що держава сприяє розвитку закладів охорони здоров'я усіх форм власності.

Порядок створення, припинення закладів охорони здоров'я, особливості діяльності та класифікація закладів визначаються законом.

Мережа державних і комунальних закладів охорони здоров'я формується з урахуванням потреб населення у медичному обслуговуванні, необхідності забезпечення належної якості такого обслуговування, своєчасності, доступності для громадян, ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена.

Залежно від форми власності заклади охорони здоров'я утворюються та функціонують як державні, комунальні, приватні чи засновані на змішаній формі власності. Державні та комунальні заклади охорони здоров'я не підлягають приватизації.

За організаційно-правовою формою заклади охорони здоров'я державної власності можуть утворюватися та функціонувати як казенні підприємства або державні установи.

Заклади охорони здоров'я, утворені в результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров'я - державних та комунальних установ, можуть мати відокремлене майно (в тому числі кошти), закріплене за ними на праві оперативного управління, самостійний баланс, самостійно затверджувати штатний розпис, мати рахунки в установах банків, печатки.

Статтею 142 Конституції України встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно зі ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування в Україні регулюється Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР)

За приписами ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з ст. 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Положеннями ч. 1 ст. 5 Закону № 280/97-ВР регламентовано, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 60 Закону № 280/97-ВР підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку встановленому законом. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Отже, до об'єктів права комунальної власності, зокрема, належать: рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, підприємства, установи та організації, у тому числі банки, страхові товариства, пенсійні фонди, частки в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування, а також відумерла спадщина.

Пунктом 30 ч. 1 ст. 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Таким чином, створення підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади, як і прийняття рішень про передачу окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, належить до виключної компетенції міської ради.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право:

1) вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад;

2) на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальних громад;

3) мати об'єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

При вирішенні питання відчуження комунального майна потрібно враховувати, що відповідно до частини восьмої статті 60 Закону № 280/97-ВР право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Матеріалами справи підтверджено, що медична установа «Покровська міська лікарня «Родинська» має бути створена за адресою Донецька область, м. Родинське, вул. Запорізька, 5а, 85311. При цьому, на підставі договору № 12 оренди нежитлового приміщення від 07.04.2017 будинок, розташований за цією адресою, був переданий у тимчасове користування КМУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Покровська саме для розміщення і функціонування амбулаторії.

Таким чином, на момент прийняття Покровською міською радою рішення від 26.05.2017 № 7/34-6 приміщення, в якому створено «Покровська міська лікарня «Родинська», перебувало в користуванні на підставі договору оренди.

За таких обставин суд погоджується з доводами апелянта, що внаслідок прийняття відповідачем оскаржуваного рішення не відбулося протиправного вилучення та передачі комунального майна, яке належить Родинській міській раді.

Також, враховуючи наявність договору оренди, суд спростовує викладений в оскаржуваному судовому рішенні висновок, що між сторонами наявний компетенційний спір, який виник в результаті зловживання, відображеного у привласненні повноважень.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що приймаючи рішення від 26.05.2017 № 7/34-6 Покровська міська рада діяла в межах наданих їй повноважень, рішення є законним та не підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до вимог ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення.

Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статями 139, 308, 310, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області на рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 22 березня 2018 року в справі № 235/2780/17 за позовом Родинської міської ради Донецької області до Покровської міської ради Донецької області, треті особи: Комунальний заклад «Покровська міська лікарня «Родинська», Комунальна лікувально-профілактична установа «Родинська міська лікарня» про визнання незаконними та скасування рішення Покровської міської ради №7/34-5.2017 - задовольнити.

Рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 22 березня 2018 року в справі № 235/2780/17 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову Родинської міської ради Донецької області до Покровської міської ради Донецької області, треті особи: Комунальний заклад «Покровська міська лікарня «Родинська», Комунальна лікувально-профілактична установа «Родинська міська лікарня» про визнання незаконними та скасування рішення Покровської міської ради №7/34-5.2017 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з моменту її складення в порядку, визначеному ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів М. Г. Сухарьок

А. А. Блохін

О. О. Шишов