Постанова № 75382228, 11.07.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2018
Номер справи
821/54/18
Номер документу
75382228
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 липня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/54/18

Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Федусика А.Г.,

суддів - Крусяна А.В. та Шевчук О.А.,

при секретарі - Пальоній І.М.,

за участю: представника позивача - Іванюти Олега Дмитровича та представника апелянта - Козлова Артема Олександровича,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "ІМ. ФРУНЗЕ" до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И Л А :

В січні 2018 року Публічне акціонерне товариство "ІМ. ФРУНЗЕ" (далі ПАТ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі ГУ ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 грудня 2017 року №0077531205.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду ГУ ДФС подало апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказане рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ГУ ДФС проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ з питань повноти обчислення податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Великокопанівської сільської ради Олешківського району за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року, за результатами якої складено акт від 21 листопада 2017 року №12/21-22-12-05/004135930.

Згідно висновків вказаного акту перевірки встановлено порушення ПАТ пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України, а саме: підприємством занижено орендну плату за земельну ділянку площею 2692,50 га на території Великокопанівської сільської ради Олешківського району за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року на загальну суму 2385320,72 грн..

З огляду на вказані порушення податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 06 грудня 2017 року №0077531205, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що податковим повідомленням-рішенням від 06 грудня 2017 року № 0077531205 порушуються права та законні інтереси позивача, оскільки оскаржуваним рішенням відповідач незаконно нарахував грошове зобов'язання, яке позивач не повинен сплачувати.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду, вважає їх правильними з огляду на наступне.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ПАТ на території Великокопанівської сільської ради Олешківського району укладено договір оренди земельної ділянки від 26 січня 2008 року (у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис в розділі Книги 4АА001847 від 28 січня 2008 року за № 0408729000003) щодо оренди земельної ділянки загальною площею 2692,5 га, в тому числі сільськогосподарські землі - 1869,10 га, сільськогосподарські угіддя - 1678,90 га: рілля - 134,0 га, сади - 319,0 га, виноградники - 829,60 га, інші тутові - 4,80 га, пасовища - 391,50 га; господарські двори - 6,30 га, господарські шляхи - 183,90 га, ліси та інші лісовкриті площі - 689,3 га: ліси - 557,0 га, полезахисні лісосмуги - 125,0 га, чагарники - 7,30 га; відкриті землі - 134,0 га: піски - 121,90 га, вали - 0,50 га, інші - 11,60 га.

Відповідно до ст.14.1.136 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Положеннями ст.288 ПК України (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

- не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;

- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

- може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Приймаючи спірне податкове повідомлення-рішення відповідач виходив з того, позивачем було занижено орендну плату за земельну ділянку площею 2692,50 га за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року на загальну суму 2385320,72 грн..

Вищенаведені висновки ґрунтувались на інформації відділу в Олешківському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, зазначеній в листі від 13 жовтня 2017 року №32-21-0.34-440/102-17, згідно якого по договору оренди №040872900003 від 28 січня 2008 року (площа 2692,5 га) нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту 1,756 станом на 01 січня 2015 року складала - 80846016,93 грн..

Так, апеляційний суд з метою повного та всебічного розгляду справи надіслав відділу в Олешківському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області лист від 24 травня 2018 року №821/54/18/16087/18, в якому просив надати деталізований розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наданих в оренду ПАТ за договором оренди від 28 січня 2008 року №040872900003, зазначений в листі від 13 жовтня 2017 року за №32-21-0.34-440/102-17, в тому числі з розшифровкою по кожному виду угідь.

Листом від 01 червня 2018 року відділ в Олешківському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області повідомив суд, що при укладанні договору оренди земельної ділянки площею 2 692,5 га, наданої в оренду позивачу, при розрахунку нормативної грошової оцінки ділянки за основу було взято нормативну грошову оцінку відповідних угідь по Цюрупинському району за матеріалами грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення 1995 року та враховано діючий на той момент коефіцієнт індексації.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що надавалася в оренду ПАТ, розроблена у 2008 році і затверджена рішенням Цюрупинської районної ради від 06 червня 2008 року № 359 лише на площу 557,0 га (ліси). Відповідно до цієї технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 557,0 га (ліси) на дату розробки становила 13 160 545, 00 грн., а станом на 01 січня 2015 року - 20053249,26 грн. (з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2008 рік - 1,152, за 2009 рік - 1,059, за 2010 рік - 1,0, за 2011 рік - 1,0, за 2012 рік -1,0, за 2013 рік - 1,0, за 2014 рік - 1,249).

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки на решту площі - 2 135,50 га, що надавалася в оренду ПАТ, не розроблялася, не затверджувалася рішенням Олешківської (Цюрупинської) районної ради і не обліковується у фонді документації із землеустрою. !

Також, було зазначено, що у відділу в Олешківському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області не має підстав та можливості видати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку даної земельної ділянки.

Вважаючи вказану відповідь неповною, судом апеляційної інстанції було повторно направлено лист до відділу в Олешківському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, аналогічний за змістом першому. У відповідь на вказаний повторний запит відділом було надано лист, такий самий за змістом як і від 01 червня 2018 року, що свідчить про відсутність деталізованого розрахунку (з розшифровкою по кожному виду угідь) нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наданих в оренду ПАТ за договором оренди від 28 січня 2008 року №040872900003, зазначеного в листі від 13 жовтня 2017 року за №32-21-0.34-440/102-17, яка (грошова оцінка) стала підставою для винесення спірного податкового повідомлення рішення та необґрунтованість нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі - 80846016,93 грн., з якої ДФС було донараховано орендну плату з юридичних осіб, оскільки, як було зазначено, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки була розроблена лише на площу 557,0 га (ліси).

Крім того, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з приводу того, що в оренду позивачу було передано сукупність земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що складаються з сільськогосподарських угідь, земель під польовими дорогами, господарськими шляхами, лісами, лісосмугами та іншими угіддями та насадженнями та інше, що свідчить про неможливість застосування до всього вказаного переліку земель лише одного коефіцієнту - 1,756 (рілля), оскільки вартісна характеристика кожного виду земельної ділянки є різною.

Таким чином, враховуючи все вищенаведене у сукупності колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 грудня 2017 року №0077531205 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Отже, рішення суду першої інстанції викладено достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Також, колегія суддів не може погодитися з посиланням апелянта на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, тому що всі процесуальні норми, передбачені адміністративним судочинством були виконані без порушень прав кожної сторони при розгляді справи.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст.308, 315, 316, 321,322, 325 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі - залишити без задоволення, а рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає чинності з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.328-331 КАС України.

Головуючий суддя Федусик А. Г.Судді Крусян А.В. Шевчук О.А.