
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 року справа №805/2227/18-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Казначеєва Е.Г.,
секретар судового засідання - Токарева А.Г.,
за участю: позивача - не з'явився,
представника відповідача - Майстренко Н.В., діє на підставі довіреності,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі № 805/2227/18-а (суддя І інстанції - Шинкарьова І.В., м. Слов'янськ) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
29 березня 2018 року ОСОБА_2 (далі - позивач, заявник) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, управління, пенсійний орган) про визнання дій щодо відмови у розгляді заяви про призначення пенсії протиправними та зобов'язання розглянути заяву про призначення пенсії від 18 січня 2018 року (а.с. 4-5).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року в задоволенні позову - відмовлено (а.с.40-41).
Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, не надано належної юридичної оцінки доказам пенсійного органу, неповно з'ясовано обставини справи, які мають істотне значення для правильного вирішення спору. Просив скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник відповідача в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважаючи рішення суду законним та обґрунтованим.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та наданого відзиву на апеляційну скаргу, наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9-9а).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, яке діє на підставі Положення про Управління Пенсійного фонду України та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.
Згідно витягу з наказу від 26 грудня 2017 року № 132/ос-17 Міністерства юстиції України Державної установи «Маріупольський виправний центр № 138» позивача звільнено зі служби з 31 грудня 2017 року, вислуга років на день звільнення становить 21 рік 3 місяці 26 днів (а.с.8).
07 лютого 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за вислугою років, у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», до якої було додано наступні документи: копії паспорту, ідентифікаційного номеру, трудової книжки, військового квітка, витяг з наказу № 132/ос-17, довідка з пенсійного фонду, грошовий атестат № 19, довідка про додаткові види грошового забезпечення, довідка про відкриття рахунку, довідка про склад сім'ї та місце проживання (а.с. 7).
Листом від 28 лютого 2018 року за № 28/03-1, Головне Управління пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року за № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із даним Законом, подаються особами до Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України (а.с. 6).
Не погоджуючись із поверненням позивачу Головним Управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області документів позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив, зокрема, з того, що позивачем порушено процедуру звернення із заявою про призначення пенсії, оскільки позивач мав звернутися із такою заявою до кадрової служби відповідного Міністерства за місцем проходження військової служби.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є правильними.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статті 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби і органах внутрішніх справ, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
Умови подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, визначає Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правлінні Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року за № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи (пункт 12 Порядку).
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується позивачем в апеляційній скарзі, позивач в порушення вищевказаної процедури звернувся з заявою про призначення пенсії за вислугу років у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» безпосередньо до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області.
Тобто, звернення позивача безпосередньо до пенсійного органу суперечить передбаченому законом порядку та є передчасним.
Таким чином, на переконання апеляційного суду, для призначення пенсії за вислугу років необхідно подавати заяву виключно через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб. У випадку відмови уповноваженого структурного підрозділу у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформити всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, така відмова може бути оскаржена позивачем у визначеному законом порядку.
Наведене спростовує доводи апеляційної скарги про невідповідність постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи апелянта, щодо ненадання судом першої інстанції правової оцінки тій обставині, що відповідачем не прийнято рішення про призначення йому пенсії, із посиланням на рішення Верховного суду України у справі № 21-484а13 від 22 квітня 2014 року, з підстав їх безпідставності та такі які не заслуговують на увагу, оскільки обставини справи позивача, не співпадають з обставинам вказаного рішення.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В силу статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення із дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись статтями 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі № 805/2227/18-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року у справі № 805/2227/18-а за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 18 липня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Арабей
Е.Г. Казначеєв