
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/538/18 Суддя (судді) першої інстанції: А.В. Руденко
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - доповідача Глущенко Я.Б.,
суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,
секретаря Андрієнко Н.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 березня 2018 року, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся у суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, у якому просив визнати протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язати провести перерахунок та виплатити такої відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268», починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру.
В обгрунтування вимог посилається на те, що відповідач визнає наявність підстав для перерахунку пенсії, однак безпідставно вказує на відсутність бюджетних асигнувань, що перешкоджає здійснити перерахунок.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09 березня 2018 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 18.05.2017 №7486, виданої ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішні справ в Черкаській області внутрішніх справ в Черкаській області; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахувати пенсію ОСОБА_2 відповідно до вказаних нормативно - правових актів з 01 січня 2016 року та проводити виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року. В решті позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, які за своїми складовими є ідентичним грошовому забезпеченню колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з моменту виникнення в останнього такого права - 01.01.2016 року. Невиконання відповідного обов'язку відповідачем після отримання довідки про розмір грошового забезпечення позивача свідчить про протиправну бездіяльність останнього, що згідно практики Європейського суду з прав людини, не може бути виправдана відсутністю фінансування.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплатити позивачу перераховану пенсію з 01.01.2016 року, місцевий суд акцентував увагу на прийняту Урядом постанову від 21.02.2018 року №103, якою врегульовано питання виплати вказаних пенсій, встановивши відсутність у відповідача обов'язку проводити виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2016 року.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення в частині зобов'язання відповідача виплатити йому пенсію починаючи з 01 січня 2018 року, та постановити нове рішення, яким позовні вимоги в цій частині задовольнити в повному обсязі, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що посилання відповідача та суду на постанову Уряду від 21.02.2018 року №103 є помилковим, оскільки ця постанова врегульовує порядок виплати коштів, що не є предметом спору, оскільки він звертався із позовом про здійснення перерахунку та виплату пенсії, на яку мав право, але така не виплачувалася.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - скасуванню в частині, з таких підстав.
З матеріалів справи убачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому як колишньому працівнику органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1, виданого 01.08.2000, наявною в матеріалах справи.
Постановою Кабінету Міністрів від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення для поліцейських, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
19.05.2017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №7486 від 18.05.2017.
Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення позивача відповідно до частини 3 статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів №988 від 15.11.2015, наказу МВС №260 від 06.04.2016 станом на 01.01.2016 складає 7191 грн. 10 коп., в т.ч. посадовий оклад 2500 грн., оклад за званням майор міліції 2000 грн., надбавка за вислугу років 2250 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 250 грн., премія 2,73% - 191 грн. 10 коп.
Однак, на час звернення позивача із даним позовом до суду перерахунок пенсії із урахуванням вказаної довідки здійснений не був.
Уважаючи, що відповідач порушує його право на перерахунок пенсії, позивач звернувся у суд із даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову в частині виплати позивачу пенсії з 01 січня 2016 року, місцевий суд, не заперечуючи право позивача на перерахунок та виплату пенсії, прийшов до висновку про неможливість здійснення такої з 01.01.2016 року, з огляду на те, що відповідне питання нормативно врегульоване постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року №103.
Колегія суддів не погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
З таким висновком суду першої інстанції не можна повністю погодитися з огляду на таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 4 статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів від 11.11.2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абз. 2 п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, як вірно зазначив суд першої інстанції, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів від 11.11.2015 року №988.
Зі змісту порядку №45 випливає, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення Міністерство внутрішніх справ повинно повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а останній, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Як убачається із змісту листа відповідача від 20.12.2017 року №1900/Д-10, довідка про розмір грошового забезпечення позивача надійшла до ГУ ПФ в Черкаській області 19.05.2017, відтак правових підстав для нездійснення перерахунку пенсії позивачу у відповідача не було.
При цьому, викладене у згаданому листі твердження ГУ ПФ в Черкаській області про те, що питання перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з державного бюджету, є необґрунтованим з огляду на таке.
Європейський суд з прав людини у справах «Качко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З урахуванням наведеного, оскільки інших підстав відмови у перерахунку пенсії у відповіді ГУ ПФ в Черкаській області не зазначено, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що для повного, всебічного та об'єктивного захисту прав позивача необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, оскільки положеннями ч. 3 ст. 51 вказаного Закону не передбачено обмеження строку перерахунку пенсії, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про необхідність його проведення з 01.01.2016 року.
Разом з тим, надаючи оцінку твердженню Черкаського окружного адміністративного суду про відсутність підстав для проведення позивачу виплати пенсії з 01.01.2016 року, з огляду на встановлення постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року №103 інших строків здійснення таких виплат, судова колегія вважає за необхідне зазначити таке.
Так, постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» регламентовано особливий порядок, процедуру та етапи перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018 року.
Разом з тим, як було встановлено раніше, право на перерахунок пенсії виникло у позивача на підставі Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Постанова Кабінету Міністрів «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанова №103) не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції та Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також постанови Кабінету Міністрів № 988 від 11.11.2015 року, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
При цьому суд першої інстанції не врахував, що звернення позивача із вказаним позовом 06 лютого 2018 року та виникнення спірних правовідносин, починаючи з 01.01.2016 року, унеможливлює застосування до них положень нормативного акту, який набрав чинності 24.02.2018 року.
Окрім того, судова колегія вважає за необхідне наголосити на тому, що право на перерахунок пенсії виникло на підставі Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», а не Постанови № 103, а відтак право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може відстрочуватися в часі, а наведені правила щодо відстрочення виплат не мають правового значення в силу вищенаведених вимог Закону.
Твердження відповідача у відзиві на апеляційну скаргу про те, що перерахунок пенсії було проведено позивачу30.03.2018 року судом апеляційної інстанції не можуть братися до уваги, адже оскаржуване рішення суду першої інстанції прийнято 09.03.2018 року, а відтак подальші дії ГУ ПФ в Черкаській області не охоплюються предметом даного спору. З аналогічних підстав відхиляється і посилання відповідача на відкликання МВС попередньої довідки, оскільки предметом спірних правовідносин є перевірка дотримання ГУ ПФ в Черкаській області обов'язку зі здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу у період, починаючи з 01.01.2016 року, і до моменту ухвалення судом першої інстанції оскаржуваного рішення - 09.03.2018 року.
За таких обставин суд першої інстанції, правильно встановивши наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», помилково застосував до спірних правовідносин положення Постанови №103, яка набрала чинності з 24.02.2018 року та не регламентує перерахунок і виплату пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, на підставі судового рішення, а відтак безпідставно обмежив беззаперечне право позивача на виплату перерахованої пенсії з 01.01.2016 року.
Відтак, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в оскаржуваній постанові, прийнятій з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також за неповного з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом частини першої статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, неправильно застосовано норми матеріального права, то оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити позивачу виплату неотриманої суми пенсії з 01 січня 2016 року.
Керуючись статтями 34, 243, ч. 3 ст. 311, 317, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд
П о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 березня 2018 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_2 виплату неотриманої суми пенсії з 01 січня 2016 року - скасувати.
Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги в указаній частині задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року суму неотриманої перерахованої відповідно до ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії на підставі довідки від 18 травня 2017 року №7486, виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Черкаській області.
У решті рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09 березня 2018 року залишити без змін.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 витрати на оплату судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 1057,21 (одна тисяча п'ятдесят сім гривень 21 копійка).
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС.
Головуючий суддя - доповідачЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддяО.Є. Пилипенко
(Повний текст постанови складений 18 липня 2018 року.)