
Головуючий І інстанції: Панов М.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 р. Справа № 820/2323/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: Ральченка І.М.,
суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2018, повний текст складено 23.05.18 по справі № 820/2323/18
за позовом ОСОБА_2
до Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати протиправною бездіяльність Комунального житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства щодо обов'язкового оприлюднення на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління Комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством, інформації, визначеної ч. 8 ст. 78 Господарського кодексу України, а саме: квартальної, річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування; аудиторських висновків щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством; статуту комунального унітарного підприємства у чинній редакції, а також у редакціях, що діяли раніше; біографічної довідки (включаючи професійну характеристику) керівника комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних); біографічних довідок (включаючи професійні характеристики) членів наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних), принципи їх добору, їхнє членство у наглядових радах інших суб'єктів господарювання, а також зазначається, хто із членів наглядової ради комунального унітарного підприємства є незалежним; річних звітів керівника та наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства; структури, принципів формування і розміру винагороди керівника та членів наглядової ради комунального унітарного підприємства, включаючи компенсаційні пакети і додаткові блага, які вони отримують (або на отримання яких мають право) під час виконання посадових обов'язків, а також у зв'язку із звільненням; рішень суб'єкта управління об'єктами комунальної власності щодо комунального унітарного підприємства; опису істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками; відомостей про договори, учасником яких є комунальне унітарне підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України "Про відкритість використання публічних коштів": інформації про операції та зобов'язання комунального унітарного підприємства з державним та/або місцевим бюджетом, державними та/або місцевими установами, підприємствами та організаціями, включаючи договірні зобов'язання комунального унітарного підприємства (фінансові та нефінансові), що виникають у результаті державно-приватного партнерства; зобов'язати Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство оприлюднити на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління Комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством зазначену інформацію.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 року у задоволенні позову відмовлено.
ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з підстав та мотивів, викладених в апеляційній скарзі.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з недоведеності факту порушення Комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством прав ОСОБА_2
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації у розумінні цього Закону визначаються перелічені суб'єкти, а саме: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що Комунальне житлово ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва, як комунальне підприємство, не є суб'єктом владних повноважень, що здійснює владні управлінські функції, та рішення якого є обов'язковими для виконання у розумінні п. 1 ч. ст. 13 Закону.
Так, Комунальне житлово ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва є підприємством, яке знаходиться на госпрахунку та частково фінансується з бюджету на проведення капітальних ремонтів у м. Чугуєві.
Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами».
Отже, в силу зазначеної норми відповідач зобов'язаний надавати наявну в нього інформацію задокументовану будь-якими засобами та на будь-яких носіях на запит громадян.
Однак, позивач до Комунального житлово ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва з запитом на отримання інформації не звертався.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Отже, визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Згідно наявних в матеріалах справи скриншот-знімків з Веб-сайту (Комунальний диспетчер Чугуєва http://zhrep/chuguev-rada.gov.ua), Комунальне житлово ремонтно-експлуатаційне підприємство м. Чугуєва розміщує та постійно оновлює інформацію про свою господарську діяльність на інформаційних стендах підприємства.
Станом на 01.04.2018 у Комунального житлово ремонтно-експлуатаційного підприємства м. Чугуєва відсутній власний Веб -сайту. В свою чергу, враховуючи Закон України «Про доступ до публічної інформації», ч. 8 ст. 78 Господарського кодексу України, підприємством була розміщена на Офіційному сайті Уповноваженого органу - Чугуївської міської ради, за адресою: http://chuguev-rada.gov.ua, розділ - Комунальний диспетчер Чугуєва - http://zhrep.chuguev-rada.gov.ua/ наступна інформація:
Розділ «Про нас»: Інформація про підприємство; Режим роботи КЖРЕП м. Чугуєва; Договори на утримання житлових будинків та прибудинкових територій житлових комплексів 1-4; звіт керівника; Опис істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на результати діяльності комунального підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками; Звіт про договори, учасником яких є підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України "Про відкритість використання публічних коштів"; Статут КЖРЕП м. Чугуєва; Фінансова звітність; Біографічна довідка керівника підприємства.
Розділ «Населення»: Інформація щодо коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; Скориговані тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Чугуєва, які надаються КЖРЕП м. Чугуєва; Періодичність та строки надання послуг з утримання будинків та прибудинкових територій в м. Чугуєві, які надаються комунальним житловим ремонтно-експлуатаційним підприємством м. Чугуєва.
Послуги, які надає КЖРЕП м. Чугуєва: Послуги та завдання КЖРЕП м. Чугуєва; Заходи та види робіт з електропостачання; Послуги для ОСББ; Роботи з благоустрою прибудинкової території; Роботи, що надаються працівниками КЖРЕП, з технічного обслуговування ліфтів.
Нормативно-правові документи: Конституція України; Закон України «Про житлово- комунальні послуги»; Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері ЖГО»; Постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869; Проект № 330; Постанова Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року № 301.
Список житлових будинків, що вийшли зі складу житлового фонду КЖРЕП.
У розділі «Новини»: Новини за 2018 р.; Новини за 2017 р.; Новини за 2016 р.
У розділі «Контакти»: Засоби зв'язку та адреса підприємства.
Також слід вказати, що на підприємстві наглядова рада утворена не була та інформації відносно її діяльності не розміщується.
Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення ч. 2 ст. 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України).
Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень, прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
У ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2, мешкає у житловому будинку № 27а по вул. Старонікольській м. Чугуїв Харківської області, який рішенням сесії Чугуївської міської ради №344-VII від 12.10.2016 був переданий в управління та на утримання ОСББ «ЧУГУЇВ- ЖИЛСЕРВІС».
Отже, з моменту передачі житлового будинку № 27а по вул. Старонікольській м. Чугуїв Харківської області, позивач та його співвласники самостійно здійснюють господарську діяльність відносно свого будинку для забезпечення його потреб, незалежно від КЖРЕП м. Чугуєва.
ОСОБА_2, не є абонентом чи споживачем послуг, які надаються КЖРЕП м. Чугуєва. Також між позивачем та підприємством відсутні будь-які договірні відносини з приводу надання житлово - комунальних послуг.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо недоведеності факту порушення прав ОСОБА_2 відповідачем, не встановлено, у чому саме полягає порушення прав чи законних інтересів позивача, зокрема право щодо інформації.
Доводи апеляційної скарги стосовно того, що позивач як член територіальної громади м. Чугуєва Харківської області має право на цілодобовий та безкоштовний доступ до діяльності суб'єктів владних повноважень на території міста, колегією суддів не приймаються, оскільки Комунальне житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство не є суб'єктом владних повноважень, що здійснює владні управлінські функції, у той же час із діяльністю органів місцевого самоврядування територіальної громади м. Чугуїв Харківської області позивач має можливість ознайомитись на Офіційному сайті Чугуївської міської ради, за адресою: http://chuguev-rada.gov.ua.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 316 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 по справі № 820/2323/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач І.М. Ральченко Судді В.В. Катунов Г.Є. Бершов