
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
17 липня 2018 рокусправа № 808/2894/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.
судді: Головко О.В. Суховаров А.В.
секретар судового засідання: Троянов А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 року (суддя суду 1 інстанції Татаринов Д.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» до Вознесенівського відділення м. Запоріжжя управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» звернулось з позовом до Вознесенівського відділення м. Запоріжжя управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення № 162 від 22.05.2017 року в частині повернення неправомірно витрачених коштів у розмірі 38 042,98 грн. і стягнення нарахованих штрафних санкцій в розмірі 19 021,49 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем на підставі наданих листків непрацездатності було призначено допомогу застрахованим особам, оскільки в листках непрацездатності відсутня примітка про стан алкогольного сп'яніння. Підприємство і комісія із соціального страхування на підприємстві, не мають законодавчих важелів, та не є органом, що наділені контрольною або перевірочною функцією щодо медичних установ, та немає законодавчо визначених важелів перевірки діагнозів та шифрів МКХ, зазначених в листках непрацездатності, на яких стоїть відбиток мокрої печатки медичного закладу та за наявності підписів посадових осіб відповідного медичного закладу. Відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар, а не страхувальник. За викладених обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач посилається на неповне з'ясування судом обставин справи, неправильність застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з ним, у правому
нижньому полі ЛН у графі «Примітка:» лікарем робиться позначка про таке сп'яніння (пункт 4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності).
Лстки непрацездатності застрахованим особами ОСОБА_2 (АГУ № 209585, АГЮ № 109915, АГЮ № 103986) та ОСОБА_3 (АДБ № 478764, АДБ № 202396, АДБ № 202447, АДБ № 429200, АДБ № 429511) видані в установленому порядку лікувальними закладами не містять приміток про стан алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим вони були розглянуті на засіданні комісії із соціального страхування та було правомірно прийняте рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам ОСОБА_2 (19 044,00 грн.) та ОСОБА_3 (18 998,98 грн.)
Лікарі не мають права шифрувати дану інформацію в шифрах МКХ-10 ита в діагнозах, а комісія не зобов'язана перевіряти правильність зазначених діагнозів і шифрів МКх-10, оскільки не володіє достатніми знаннями та матеріалами.
Зазначений в листках непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_3 шифр МКХ-10 F10.0 не є передбаченою пунктом 4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності обов'язковою приміткою про стан алкогольного сп'яніння. Те ж саме стосується листків непрацездатності ОСОБА_2 Примітка про вживання алкоголю не мала бути зашифрована в діагнозі, який написано дуже дрібним почерком зі скороченнями, а обов'язково мала бути зазначена у визначеному пунктом 4.2. Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності порядку і місці.
Інформація, внесена до листків непрацездатності щодо діагнозів та шифрів МКХ-10 не є обов'язковою та не впливає на підстави надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар, а не страхувальник.
Комісією із соціального страхування підприємства перед прийняттям рішення про призначення матеріального забезпечення для встановлення ОСОБА_2, ОСОБА_3 було вжито заходи для перевірки підстав видачі листків непрацездатності і обставин отримання застрахованими особами невиробничих травм: відібрані письмові пояснення від застрахованих осіб щодо обставин отримання невиробничих травм та отримано по кожному випадку акти про нещасний випадок невиробничого характеру (форма НТ), про що було зазначено в акті перевірки.
Оскільки відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що підтверджують непрацездатність громадян, несе лікар закладу охорони здоров'я, на підприємство не може бути покладена вина за неправильне заповнення лікарняних листків.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач вказує на безпідставність та необґрунтованість доводів апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з 10 квітня 2017 року по 03 травня 2017 року фахівцями Вознесенівського відділення м. Запоріжжя управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькі області проведено планову перевірку дотримання порядку використання, своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» за період з 01 квітня 2016 року по 01 квітня 2017 року, за результатами якої складено Акт від 03 травня 2017 року (р/н №230190001577).
За висновками Акту перевірки, виявлено неправомірно витрачені страхові кошти Фонду у сумі 45 258,90 грн. Перевіркою своєчасності та повноти повернення страхових коштів Фонду встановлено несвоєчасне повернення страхових коштів у сумі 9891,15 грн., зокрема порушення пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України №1105-ХІV від 23 вересня 1999 року, а саме: допомогу по тимчасовій непрацездатності призначено та виплачено застрахованим особам у зв'язку з травмами, що сталися внаслідок алкогольного сп'яніння, що призвело до неправомірного використання коштів Фонду.
Позивач, не погоджуючись із висновками Ату перевірки, подав до відповідача заперечення (від 12 травня 2017 року №1444) до Акту перевірки, за результатом розгляду якого надано відповідь про відповідність висновків Акту перевірки чинному законодавству, тому Акт перевірки не підлягає скасуванню, а заперечення не підлягають задоволенню.
22 травня 2017 року відповідачем прийнято Рішення №162, яким до ТОВ «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» застосовано фінансові санкції в таких розмірах: неправомірно витрачені страхові кошті сумі 45 258,90 грн., штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів у період з 01 січня 2015 року - 22 629,45 грн., пеня на суми несвоєчасно повернутих страхових коштів у розмірі 0,1% - 2 542,03 грн. Всього - 70430,38 грн.
ТОВ «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» не погоджуючись із Рішенням №162 від 22 травня 2017 року подало до відповідача Скаргу №1743 від 02 червня 2017 року , за результатом розгляду якої відповідачем 23 червня 2017 року прийнято Рішення №03-07-2322 про відмову ТОВ «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» в задоволенні цієї скарги.
Позивач звернувся до відповідача зі скаргою №2140 від 06 липня 2017 року на Рішення №162 від 22 травня 2017 року, в якій просив скасувати рішення в частині неправомірно витрачених страхових коштів сумі 45190,45 грн., і нарахованих штрафних санкцій у розмірі 22595,22 грн., всього 67785,67 грн.
Відповідач 24 липня 2017 року прийняв Рішення №06-08-1465, яким частково задовольнив скаргу ТОВ «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» в частині неправомірно витрачених страхових коштів Фонду на виплату матеріального забезпечення ОСОБА_4 у сумі 7147,47 грн. та штрафу у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 3573,73 грн.
26 липня 2017 року відповідачем прийнято Рішення №235, яким частково відмінено Рішення №162 від 22 травня 2017 року в частині неправомірно витрачених страхових коштів у сумі 7147,47 грн. та штрафу у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів - 3573,73 грн.
ТОВ «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» звернулось до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України зі скаргою №2461 від 02 серпня 2017 року на Рішення №162 від 22 травня 2017 року, в якій просив скасувати його в частині неправомірно витрачених страхових коштів сумі 38042,98 грн., і нарахованих штрафних санкцій у розмірі 19021,49 грн., всього 57064,47 грн.
Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України Рішенням №1 від 28 серпня 2017 року про результати розгляду скарги відмовила в задоволенні скарги ТОВ «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС».
Правомірність прийняття Рішення №162 від 22 травня 2017 року винесено на розгляд суду у цій справі.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застраховані особи мають право: на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом; участь у розслідуванні страхового випадку, у тому числі за участі представника профспілкового органу або своєї довіреної особи.
Частиною 1 статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Згідно з частиною 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.
За приписами частини 3 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом. (частина 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»)
Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затверджене Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 23 червня 2008 року №25 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за №636/15327 визначає основні завдання, сферу дії, перелік повноважень, організаційні засади членів комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства. (Положення № 25)
Пунктом 2.1 Положення № 25 встановлено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має право, зокрема, звертатися за необхідності до робочих органів відділень Фонду щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства.
Відповідно до пункту 2.2 Положення № 25 комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана
- приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг;
- приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг;
- здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за власною ініціативою, так і у зв'язку із зверненням застрахованих осіб;
- вживати заходів по своєчасному наданню на підприємстві застрахованим особам матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням;
- брати участь у перевірках, що здійснюються на підприємстві робочими органами відділень Фонду з питань правильності використання страхових коштів, надавати контролюючим органам необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок;
- здійснювати заходи по усуненню виявлених комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та контролюючими органами порушень з питань надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, використання страхових коштів.
Підставою для висновку щодо неправомірного витрачення страхових коштів у сумі 7147,47 грн. слугувало призначення матеріального забезпечення на підставі листків непрацездатності ОСОБА_2 і ОСОБА_3, які отримали травми внаслідок алкогольного сп'яніння.
Однак позивач стверджує, що з наданих підприємству листків непрацездатності неможливо було встановити, що отримані працівниками невиробничі травми сталися внаслідок алкогольного сп'яніння чи пов'язані з ним.
Матеріалами справи підтверджено, що на листках непрацездатності, виданих ОСОБА_2, №№209585, 109915, 103986 зазначено шифр МКХ-10-F10.0. (а. с. 25, 26, 27)
Шифр F10.0 розшифровується, як розлади поведінки внаслідок вживання алкоголя.
У листку непрацездатності № 478764, виданому ОСОБА_3 у графі «первинний діагноз» зазначено стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_3, а листки не працездатності №№ 202396, 202447, 429200, 429511 є продовженням листка непрацездатності № 478764. (а. с. 28, 29, 30, 31, 32)
Таким чином, у первинному листку непрацездатності ОСОБА_3 вказано про стан алкогольного сп'яніння, а у литках непрацездатності ОСОБА_2 стан алкогольного сп'яніння зазначений у шифрі МКХ-10.
У всіх листках непрацездатності наявна відмітка про те, що причина непрацездатності - невиробнича травма.
При складенні актів про нещасний випадок невиробничого характеру підприємство врахувало пояснення працівників, які отримали побутові травми, однак будь-яких довідок, виписок з історії хвороби, ні від ОСОБА_2, ні від ОСОБА_3 не було затребувано.
Натомість відповідачем до матеріалів справи долучені:
- лист Комунального закладу «Криворізька міська лікарня №1» Дніпропетровської обласної ради» №625 від 13 квітня 2017 року (щодо ОСОБА_2);
- лист Комунального закладу «Криворізька міська лікарня №2» Дніпропетровської обласної ради» №897 від 04 травня 2017 року (щодо ОСОБА_3),
в яких підтверджено наявність алкоголю під час отримання травм.
Таким чином, допомогу по тимчасовій непрацездатності призначено та виплачено застрахованим особам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у зв'язку з травмами, які пов'язані з алкогольним сп'янінням, що за приписами пункту 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є обставиною, за наявності якої допомога по тимчасовій непрацездатності не надається.
Оскільки комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має право, зокрема, звертатися за необхідності до робочих органів відділень Фонду щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства, то доводи позивача, що неправильність заповнення листків непрацездатності була причиною нарахування допомоги, судом не приймаються.
Частиною 5 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» роботодавець несе відповідальність, зокрема за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
За приписами частини 6 статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
За викладених обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про правомірність прийняття Рішення №162 від 22 травня 2017 року та відсутність підстав для його скасування.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРЕНЕРГОСЕРВІС» - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 січня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з 17.07.2018 року та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Повне судове рішення складено 18.07.2018.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров