Постанова № 75381139, 18.05.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2018
Номер справи
808/367/18
Номер документу
75381139
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

18 травня 2018 року справа № 808/367/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.,

суддів: Добродняк І.Ю. Семененка Я.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.02.2018 (суддя Лазаренко Максим Сергійович, дата складання повного тексту 23.03.2018)

у справі № 808/367/18

за адміністративним позовом ОСОБА_1

до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

30 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в якому просила:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахуванні ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 27 липня 2017 року з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років;

- стягнути з Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь позивача, ОСОБА_1, судові витрати, а саме: 1500,00 грн. витрат на правову допомогу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було неправомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20 липня 2017 року з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» шляхом збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 р. у справі № 808/367/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задоволено частково:-

- визнано протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області щодо відмови в перерахуванні ОСОБА_1 пенсії за віком, у відповідності до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

- зобов'язано Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області, починаючи з 01 січня 2018 року перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.

В частині позовних вимог про перерахування пенсії з 20.07.2017, стягнення з Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області витрат на професійну правову допомогу та звернення постанови до негайного виконання відмовлено.

Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із дати звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Встановивши те, що із такою заявою позивач звернувся 20.12.2017р., суд першої інстанції вказав на відсутність правових підстав для задоволення позову та перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 р. у справі № 808/367/18, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. ОСОБА_1 наполягає на застосуванні до спірних правовідносин ч. 2 ст. 122 КАС, оскільки вважає, що недотримувала пенсію з вини Пенсійного фонду, який відразу не нарахував останній доплату, на яку вона мала право, у зв'язку з чим позовні вимоги повинні бути задоволені з 20.07.2017 року.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.311 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційних скарг позивача та відповідача з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачка є громадянкою, евакуйованою у 1986 році із зони відчуження (2 категорії), що підтверджується посвідченням серія Б №014222 від 26.07.1992, перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному УПФУ в Запорізькій області та з серпня 2003 року та отримує пенсію за віком, призначену у відповідності до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), як особа яка потерпіла від наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивачці призначена пенсія із зниженням загальновстановленого пенсійного віку на 10 років, що передбачено ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796), як особі, яка працювала у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів.

20 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Енергодарського об'єднаного УПФУ в Запорізької області з заявою про перерахунок їй пенсії з моменту призначення, відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за умови стажу роботи не менш як 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

Листом №675/3-1 від 03.01.2018 Енергодарським об'єднаним УПФУ в Запорізької області відмовилено в задоволенні зазначеної заяви з посиланням на те, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії позивачці проводиться відповідно до норм Закону №1058 та розрахована відповідно до статей 27, 28 вказаного Закону.

Відмова відповідача у перерахунку пенсії, з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стала підставою звернення з позовом до суду.

Щодо права позивачки на перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 ст. Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-ХІІ.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV і цього Закону.

Пунктом 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зміни внесено згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017).

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, суд першої інстанції правильно вказав на те, що особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Вказані висновки суду першої інстанції відповідають правовій позиції, яка висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.09.2016 року у справі № 21-1255а16.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.

Визначаючи період, з якого слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, суд першої інстанції виходив з положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, якою встановлено, що перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою 20.12.2017 року, то перерахунок призначеної йому пенсії за віком необхідно здійснити з 01.01.2018 року.

Не погоджуючись з такими висновками суду першої інстанції позивач вказує на те, що судом не враховано положення ч.2 ст.122 КАС України, якою визначено шестимісячний строк звернення до суду із позовом. За позицією позивача, вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції був зобов'язаний врахувати дату звернення позивача із позовом до суду, положення ч.2 ст.122 КАС України та задовольнити позов у межах строків звернення з позовом до суду, які встановлені законом.

З такою позицією позивача суд апеляційної інстанції не погоджується з наступних підстав.

Як вбачається із положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, на час виникнення спірних правовідносин) право на перерахунок пенсії із збільшенням її розміру мають особи, яким пенсія призначена на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У свою чергу, як зазначено вище, частина друга статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV передбачає право вибору особою умов, норм та порядку пенсійного забезпечення.

У спірному випадку розмір пенсії позивачу призначено за формулою, яка визначена частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, лише звернення позивача із заявою від 20.12.2017р. може свідчити про бажання позивача реалізувати своє право вибору, яке визначено , частиною другою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, і, як наслідок, про право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ.

Таким чином, суд першої інстанції правильно виходив із того, що при визначені періоду, з якого слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, слід виходити із дати звернення позивача із заявою про такий перерахунок.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційних скарг позивача та відповідача, не має.

На підставі викладеного, керуючись статтями п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 327 КАС України, суд, -

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 р. у справі № 808/367/18 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2018 р. у справі № 808/367/18 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.

Головуючий суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко