Ухвала суду № 75380184, 18.07.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
812/1470/18
Номер документу
75380184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про закриття провадження по справi

18 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1470/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Петросян К.Є.,

при секретарі судового засідання: Грищенко М.І.,

за участю:

позивача – не прибув,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

29 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому позивач просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не проведення виплати ОСОБА_2 перерахованої пенсії з 01 січня 2016 року по 31.12.2017 відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23 грудня 2015 року № 900, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, від 18 листопада 2015 року № 947 “Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України” від 09 березня 2006 року № 268 та довідки від 21 березня 2018 року № 3251-ЛК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести ОСОБА_2 виплату перерахованої пенсії відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23 грудня 2015 року № 900, статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, від 18 листопада 2015 року № 947 “Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268, та довідки від 21.03.2018 № 3251-ЛК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, починаючи з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсія позивачу призначена відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Листом від 02.04.2018 № 02.04.2018 року № 4181/03-01 на адвокатський запит адвоката ОСОБА_1 від 27.03.2018 року ГУ УПФУ в Луганській області відповіло, що орган Пенсійного фонду приступив до роботи щодо виконання Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” чим підтвердило, що вимоги Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ щодо перерахунку пенсії позивачу не виконано.

Окрім того у відповіді зазначено, що Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ у Луганській області виготовлено ще одну довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я позивача від 21.03.2018, яку ГУ УПФУ в Луганській області отримало 23.03.2018. Також, повідомлено що доплата по перерахунку за період з 01.01.2018 по 01.03.2018, відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 буде виплачена у квітні 2018 року, що і було зроблено. Наприкінці відповіді зазначено, що решта суми доплати пенсії по проведеному з 01.01.2016 перерахунку буде проведена відповідно до порядку, визначеному Постановою КМУ від 21.02.2018 року 103.

Позивач вважає, що перерахунок відповідачем здійснено, але суми належні до виплати, в супереч діючого законодавства, йому не виплачено, чим порушено право позивача на соціальне забезпечення за період часу з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

На виконання ухвали Луганського окружного адміністративного суду 27.06.2018 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900- VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (.міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням, видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ (постанова №988 набрала чинності 02 грудня 2015 року).

24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Пунктом 3 цієї постанови врегульовано перерахунок пенсії для колишніх працівників міліції із урахуванням грошового забезпечення поліцейського, визначеного відповідно до постанови № 988. Зокрема складовими грошового забезпечення для перерахунку пенсії за цією постановою станом на січень 2016 року є: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення); премія за січень 2016.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., №45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Викладений в довідці до набрання чинності постанови № 103 розмір грошового забезпечення не відповідає вимогам постанови, зокрема в частині визначення розміру премії за січень 2016 року.

Як висновок, для проведення перерахунку позивачу пенсії за постановою №103 потрібні довідки, в яких буде вказана інформація про грошове забезпечення з урахуванням вимог постанови №103.

23.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 21.03.2018 № 3251-лк для проведення перерахунку пенсій на підставі Постанови № 988.

Щодо раніше виданих довідок, тобто до набрання чинності постановою №103, Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 №2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, поданих до пенсійних органів до набрання чинності Постановою №103, оскільки в таких довідках зазначена інформація про розмір премії за грудень 2015 року, а нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданими органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальним званням, зокрема, внутрішньої служби. Про фактичну наявність цього листа зазначається в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 по справі №243/11269/17.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, обов’язок відповідача виплатити перераховану пенсію у новому розмірі виникає з 1 січня 2018 року.

Відповідач зазначає, що обов'язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виникає у відповідача лише з 01.01.2019.

За довідкою від 21.03.2018 № 3251-лк, отриманою 23.03.2018 відповідачем здійснено в добровільному порядку перерахунок пенсії позивача, який проведено відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-УІІІ, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018.

Враховуючи перерахунок, в квітні 2018 року позивачу була виплачена: пенсія за квітень - 3945,76 грн; доплата у зв’язку перерахунком до пенсії січня 2018 року - 1587,68 грн; доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії лютого 2018 року - 1587,76 грн; доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії березня 2018 року - 1587,76 грн.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018.

Тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, у зв’язку із добровільним виконанням відповідачем вимог позивача з дотриманням Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та закрити провадження у справі (а.с.80-81).

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні пред’явленому позову, просив його задовольнити.

Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не прибув у судове засідання, розгляд справи просив проводити без його участі (а.с.87).

З урахуванням положень статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу за відсутності відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України (а.с.10-12, 82).

Листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про перерахунок пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Постанова № 45).

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 зобов’язав Головні управління ПФУ на місцях підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

На виконання вказаного листа Пенсійного фонду України відповідачем направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області список осіб на перерахунок пенсії, у складі якого зазначено також позивача.

Вищевикладені обставини сторонами не оспорюються та відповідно до частини першої статті 78 КАС України вважаються звільненими від доказування.

З урахуванням отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Луганській області виготовила довідку від 01.08.2017 № НОМЕР_1 про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 з 01.01.2016, що враховується для перерахунку пенсії та направила її до ГУ ПФУ у Луганській області для перерахунку пенсії позивача (а.с.93,94).

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 01.08.2017 № НОМЕР_1 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою “старший оперуповноважений ГУУМВС України в Луганській області” становить 6929,47 грн, у тому числі: посадовий оклад – 2700,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 30% - 1470,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405,00 грн, премія 2,28% - 154,47 грн (а.с.94).

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області 21.03.2018 складено нову довідку № 3251-ЛК про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою “старший оперуповноважений в особливо важливих справах апарату головних управлінь Національної поліції до посади на день звільнення із служби начальник” становить 7046,00 грн, у тому числі: посадовий оклад – 2700,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби 30% - 1470,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405,00 грн, премія 4,00% - 271,00 грн (а.с.18, 95).

Після одержання довідки від 21.03.2018 № 3251-ЛК ГУ ПФУ в Луганській області проведено перерахунок пенсії позивача, розмір пенсії (з надбавками) з 01.04.2018 складає 3945,76 грн, що підтверджено копією протоколу за пенсійною справою № 19731 (МВС) (а.с.82).

Також, з протоколу слідує, що відповідачем розрахована різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 38104,32 грн, яка буде виплачуватися з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно – 793,84 грн, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми – 1587,68 грн (а.с.82,83).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзиви учасників справи, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто законодавством передбачено обов’язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.

Внаслідок набрання чинності Законом № 580 втратив чинність Закон України “Про міліцію” та розпочато ліквідацію органів міліції.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон № 900-VIII, яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закон № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закон № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268” встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018 частково задоволено позовні вимоги: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов’язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17, висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ”, до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.

Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.

Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).

Ухвалою суду від 25.06.2018 витребувано від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області письмові відомості разом з відповідними доказами на їх підтвердження щодо: надіслання на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідки від 01.08.2017 № НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії та отримання вказаної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області; чинності довідки від 01.08.2017 № НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2.

На виконання вимог ухвали суду Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області надано лист від 09.07.2018 № 246-ЛК (а.с.103), відповідно до якого зазначено, що після набрання чинності Постановою № 103 довідка від 01.08.2017 № 6063-ЛК на ім’я позивача, яка була направлена до ГУПФУ в Луганській області у 2017 році, є недійсною, оскільки при її складанні враховувався розмір премії у середніх розмірах по МВС України, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції. Але відповідно до вимог пункту 3 Постанови № 103 розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Тому, Ліквідаційною комісією після надходження з МВС України інформації про середні розміри премії, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року була виготовлена нова довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції) на ім’я позивача від 21.03.2018 № 3251-ЛК, яка 23.03.2018 за вихідним № 126-ЛК була направлена до ГУ ПФУ в Луганській області для проведення перерахунку пенсії.

У свою чергу ГУ ПФУ в Луганській області надано докази здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 у відповідності до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 988 та Постанови № 103, а саме – належним чином засвідчену копію протоколу за пенсійною справою 19731 (МВС) від 01.01.2016, згідно з якою пенсія перерахована з 01.04.2018, підсумок пенсії (з надбавками) 3945,76 грн, перерахунок здійснено із сум грошового забезпечення 7046,00 грн: посадовий оклад – 2700,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби 30% - 1470,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405,00 грн, премія 4,00% - 271,00 грн; різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови № 103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 – 38104,32 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2017 – 793,84 грн щомісячно, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми 1587,68 грн (а.с.82-84).

Тобто, перерахунок пенсії позивачу відповідачем здійснено з 01.01.2016 у відповідності з довідкою Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 № 3251-ЛК та у відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів – Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 988 та Постанови № 103.

При цьому, суд звертає увагу, що позивач в своєму позові просить зобов’язати ГУ ПФУ в Луганській області провести ОСОБА_3 виплату перерахованої пенсії саме на підставі довідки від 21.03.2018 № 3251-ЛК.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі “Міллер проти Австрії”, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні “Гайгузус проти Австрії” від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Крім того, у рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист” Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.

З огляду на наведене, суд вважає, що в спірних відносинах мало місце бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закон № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України № 988 та довідки від 01.08.2017 № 6063-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області. Разом з тим, відповідачем така протиправна бездіяльність усунута на момент розгляду справи шляхом здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 у відповідності до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 988 та Постанови № 103.

Проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 21.03.2018 № 3251-ЛК жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об’єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

Зміни, що відбулися у чинному законодавстві – набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області іншої довідки, на підставі якої відповідачем й проведений перерахунок пенсії позивача.

Суд зазначає, що Постанова № 103 на час вирішення справи позивачем не оскаржується, є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Предметом позову у даній справі є покладення на відповідача у судовому порядку обов’язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських. У свою чергу, відповідач, здійснивши у березні 2018 року позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, встановивши графік виплати такої різниці, самостійно поклав на себе такий обов’язок. Порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб’єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Зважаючи на те, що станом на дату розгляду справи відповідачем виправлено оскаржувані позивачем порушення, при цьому у суду відсутні підстави вважати, що для повного відновлення законного права позивача на перерахунок та виплату пенсії є необхідним визнання бездіяльності відповідача за період з 01.01.2016 по 31.03.2018 протиправною з огляду на виправлення таких порушень, що є ефективним способом відновлення порушеного права позивача у межах спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується оскільки, в даному випадку відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України “Про судовий збір”, у разі закриття провадження у справі сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила.

Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії.

Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали суду складено та підписано 19 липня 2018 року.

Суддя ОСОБА_4