Рішення № 75380101, 18.07.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
819/845/18
Номер документу
75380101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/845/18

18 липня 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волочиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11.05.2018 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Волочиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області, у якій позивач просить зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1 №53 від 14.06.1954, складений Волочиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області, а саме в графі національність батька дитини змінити з "українець" на "поляк".

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що його батько, ОСОБА_2, народився в період існування Польської республіки, дотримувався польських звичаїв та традицій, сповідував католицизм, відвідував польський костел та впродовж усього життя вважав себе поляком. Однак, висновком відповідача від 21.03.2018, позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про внесення змін до актового запису про його народження №53 від 14.06.1954 шляхом виправлення національності батька дитини з "українець" на "поляк".

З огляду на викладене, ОСОБА_1 вважає, що у відповідача були відсутні законодавчо визначені підстави для прийняття відмови у внесенні відповідних змін до актового запису про його народження №53 від 14.06.1954, що зумовило звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

У встановлений судом строк відповідачем надано відзив на позовну заяву (арк.спр.26-27). У відзиві представник відповідача проти задоволення позову заперечує та зазначає, що Волочиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області правомірно відмовлено у задоволенні заяви позивача про внесення змін до актового запису про його народження №53 від 14.06.1954 шляхом виправлення національності батька дитини з "українець" на "поляк", оскільки надані позивачем документи містили суперечливу інформацію. Зокрема, в актовому записі про шлюб батька позивача національність нареченого вказана "українець". Відомості про національність "українець" внесені до актового запису про шлюб батька позивача відповідно до паспорта громадянина СРСР №536398, виданого 27.08.1949. Крім того, у відзиві вказано, що відповідач не має повноважень робити висновки щодо наявності чи встановлення факту щодо зміни національності. Таким чином, представник відповідача вважає, що твердження ОСОБА_1 щодо необґрунтованості висновку Волочиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області не відповідають дійсності.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 30.05.2018. На виконання зазначеної ухвали 30.05.2018 позивачем через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подано заяву про усунення недоліків, до якої додано квитанцію про сплату судового збору №26154 від 29.05.2018, копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 та копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 Однак, недоліки позовної заяви не були усунуті у повному обсязі, у зв'язку з чим ухвалою суду від 31.05.2018 продовжено позивачеві ОСОБА_1 процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви - до 10 (десяти) днів з дня отримання вказаної ухвали шляхом надання суду Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 №53 від 14.06.1954, складеного Волочиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області.

На виконання вимог ухвали суду від 31.05.2018 про продовження процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви 11.06.2018 позивачем надіслано на адресу Тернопільського окружного адміністративного суду витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження ОСОБА_1 №53 від 14.06.1954, складеного Волочиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області.

19.06.2018 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання у справі на 18.07.2018 о 10:00 год.

У судове засідання 18.07.2018 позивач не з'явився, 06.07.2018 на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача 18.07.2018 в судове засідання не прибув, хоча відповідач належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За приписами частини третьої статті 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Таким чином, враховуючи положення частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу та за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, оцінивши подані докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Волочиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області із заявою про внесення змін до актового запису про його народження №53 від 14.06.1954 шляхом виправлення національності батька дитини з "українець" на "поляк".

За наслідками розгляду поданих позивачем матеріалів, Волочиським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області складено висновок від 21.03.2018 про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №53 від 14.06.1954 у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів (арк.спр.7,35).

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі – Закон №2398-VІ) та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5 (надалі - Правила).

Відповідно до статті 2 Закону №2398-VІ, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Статтею 6 Закону №2398-VІ передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Відповідно до статті 9 Закону №2398-VІ державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них (стаття 13 Закону № 2398-VІ).

Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2398-VІ, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (частини друга, третя статті 22 Закону № 2398-VІ).

Відповідно до пункту 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1., 2.5 Правил.

Відповідно до пункту 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Згідно з пунктом 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за наведеною формою. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження у судовому порядку, що відповідає диспозиції норми статті 22 Закону №2398-VІ.

Відповідно до пункту 2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, з Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126,133,135 Сімейного кодексу України №00020311807 від 07.06.2018 (арк.спр.21), у актовому записі про народження позивача №53 від 14.07.1954, складеному відділом державної реєстрації актів цивільного стану Волочиського районного управління юстиції у Хмельницької області, у відомостях про батька вказано: ОСОБА_2, національність: українець. Відповідно до копії запису акта про народження ОСОБА_1 №53 від 14.07.1954 національність батька також вказана "українець" (арк.спр.29). В копії актового запису про шлюб батьків заявника №27 від 18.07.1954 зазначено національність нареченого ОСОБА_2 - "українець" (арк.спр.28).

У наданій суду копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії ЯЖ №209712 від 21.07.1954 національність батька позивача ОСОБА_2 значиться "українець" (арк.спр.14). Згідно з копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії ЯР №983517, виданого повторно 09.05.1958, національність ОСОБА_3 вказана "поляк" (арк.спр.15).

За нормами частини 2 статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до частин 1, 4 статті 269 Цивільного кодексу України особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом. Особистими немайновими правами фізична особа володіє довічно.

Отже, зміна персональних даних є суб'єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується за власним волевиявленням особи.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25.06.1992 № 2494-XII громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Суд зазначає, що вказані правові положення захищають суб'єктивне (немайнове) право громадянина, яке за своєю природою реалізується за власним волевиявленням особи.

Водночас, заявляючи вимогу про внесення відповідачем змін в актовий запис про своє народження, змінивши в графі національність батька з "українець" на "поляк", позивач фактично намагається не відновити свою національність, а встановити факт приналежності до польської національності свого батька. При цьому, позивачем не надано доказів намірів батька змінити свою національність, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що батько позивача звертався до органів РАЦСУ із заявою про внесення змін до актових записів.

Суд зазначає, що у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України №12 від 29.09.2016 "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану", зокрема, вказано, що при розгляді справ, пов'язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану. Суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.

Відповідно до статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 72 КАС України).

Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, враховуючи зазначені обставини та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог.

З урахуванням вимог статті 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір у даному випадку позивачу не присуджується.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Волочиського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницької області (місцезнаходження: площа Центральна, 1, м. Волочиськ, Хмельницька область, 31200, код ЄДРПОУ 21324008) про зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 липня 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.