
Копія
Справа № 822/1967/18
РІШЕННЯ
іменем України
18 липня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області , треті особи - ОСОБА_2, державна установа "Замкова виправна колонія (№ 58)" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, за участі третіх осіб - ОСОБА_2, державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)", в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову відповідача у реєстрації шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_1;
- зобов'язати відповідача зареєструвати шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він - ОСОБА_1, є громадянином Російської Федерації та відбуває покарання на території України в державній установі "Замкова виправна колонія (№ 58)". 17.01.18 позивачем та громадянкою України ОСОБА_2 подано до Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області заяву про державну реєстрацію шлюбу. 31.01.18 відповідачем розглянуто заяву позивача та ОСОБА_2 та прийнято рішення про відмову у реєстрації шлюбу з підстав відсутності відомостей про наявність у ОСОБА_1 посвідки на проживання на території України, внаслідок чого неможливо підтвердити законність його перебування на території України. Проте, позивач не погоджується із такими діями відповідача, оскільки вважає, що підстав для відмови у реєстрації його шлюбу із ОСОБА_2 немає, а тому просить суд визнати протиправною та скасувати відмову відповідача у реєстрації шлюбу та зобов'язати зареєструвати шлюб між ним та ОСОБА_2.
Ухвалою суду від 11.06.2018 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
20.06.2018 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 17.01.2018 було зареєстровано заяву про державну реєстрацію шлюбу громадянки України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, який відбуває покарання в ЗВК 58 м. Ізяслав. В день надходження вказаної заяви відповідачем було надіслано запит до Ізяславського районного відділу УДМС України в Хмельницькій області щодо легальності перебування громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 на території України. Згідно відповіді Ізяславського РВ УДМС України в Хмельницькій області від 19.01.2018 року, у громадянина іноземної держави ОСОБА_4, який відбуває покарання на території України в ДП "'ЗВК - 58" м. Ізяслав. відомості про наявність посвідки на проживання на території України відсутні, в зв'язку із цим підтвердити законність його перебування на території України немає можливості. А тому враховуючи зазначене відповідачем відмовлено позивачу у реєстрації шлюбу із громадянкою України ОСОБА_2 Відповідач зазначає, що приймаючи рішення про відмову у реєстрації шлюбу діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин Російської Федерації, росіянин, засуджений 14.05.2010 Апеляційним судом Дніпропетровської області за ст.ст. 15 ч. 2-115 ч. 2 п.п. 6, 11, 12, 13, 289 ч. 3, 187 ч. 4, 189 ч. 4, 15 ч. 3-289 ч. 3, 115 ч. 2 п.п. 6, 11, 12, 13, 263 ч. 1, 70 ч. 1 КК України до довічного позбавлення волі.
17.01.2018 позивач із громадянкою України ОСОБА_2 подали до Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області заяву про державну реєстрацію шлюбу.
19.01.2018 відповідачем надано позивачу відповідь, в якій Ізяславський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області зазначив, що у громадянина іноземної держави ОСОБА_4, який відбуває покарання на території України в ДП "'ЗВК - 58" м. Ізяслав. відсутні відомості про наявність посвідки на проживання на території України, в зв'язку із цим підтвердити законність його перебування на території України немає можливості.
Позивач не погодившись із таким рішенням відповідача звернувся до суду із позовом про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновлення і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Сімейним кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398-VI (надалі за текстом - Закон № 2398- VI), наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5 «Про затвердження Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян».
Статтею 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 01.07.2010 року визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Статтею 14 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що для державної реєстрації шлюбу жінкою та чоловіком особисто подається заява до органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. Особи, які подали заяву про державну реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану, що прийняв заяву про реєстрацію шлюбу, зобов'язаний ознайомити наречених з умовами і порядком державної реєстрації шлюбу, їхніми правами та обов'язками як майбутніх подружжя і батьків, обов'язком повідомити один одному про стан свого здоров'я, попередити наречених про відповідальність за приховання відомостей про наявність перешкод для державної реєстрації шлюбу.
Державна реєстрація шлюбу проводиться після закінчення одного місяця з дня подання нареченими заяви про державну реєстрацію шлюбу.
Державна реєстрація шлюбу проводиться у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За заявою наречених державна реєстрація шлюбу може проводитися за місцем їх проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважної причини прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченої та нареченого з пред'явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця чи документа, що посвідчує особу без громадянства. Державна реєстрація шлюбу через представника не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Статтею 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI визначено, що у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо: 1) державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; 2) державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; 3) з проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.
Наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження правила державної реєстрації актів громадянського стану в Україні» від 18 жовтня 2000 року № 52/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 18 жовтня 2000 року за № 719/4940 затверджено правила державної реєстрації актів громадянського стану в Україні (надалі за текстом - наказ №52/5).
Розділом II наказу №52/5 визначені загальні норми державної реєстрації актів цивільного стану, а саме: 1. Державна реєстрація акту цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Пунктом 3 розділу ІІ наказу № 52/5 передбачено, що для державної реєстрації актів цивільного стану подаються документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації, а також паспорт громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника, та посвідка на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.
Згідно з п. 4 розділу ІІ наказу № 52/5 зазначено, що у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; державна реєстрація повинна проводитись в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; з проханням про державну реєстрацію звернулась недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.
Якщо орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв'язку з наявністю однієї з підстав, зазначених в абзаці першому цього пункту, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі.
Також, відповідно до підпункту 4 пункту 2 розділу ІІІ наказу № 52/5 визначено, що іноземці та особи без громадянства для державної реєстрації шлюбу в Україні повинні пред'явити паспортний документ або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника, та посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану здійснює перевірку законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України шляхом направлення в день подання заяви про державну реєстрацію шлюбу запиту до територіального органу Державної міграційної служби України у разі:
відсутності у іноземця чи особи без громадянства посвідки на постійне чи тимчасове проживання;
відсутності на останній вільній сторінці паспортного документа іноземця, документа, що посвідчує особу без громадянства, або у вкладному талоні відмітки про отримання посвідки, скріпленої печаткою;
якщо посвідка на постійне або тимчасове проживання іноземця чи особи без громадянства видана територіальними органами чи підрозділами Державної міграційної служби України в Автономній Республіці Крим з 20 лютого 2014 року або на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей з 01 березня 2014 року;
пред'явлення посвідки на постійне або тимчасове проживання іноземця чи особи без громадянства, яка підлягає обміну відповідно до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року N 251.
Підпункт 18 пункту 2 розділу ІІІ наказу № 52/5 визначає, державну реєстрацію шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань, та передбачає, що остання проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням цієї установи на загальних підставах, передбачених законодавством України.
Адміністрація установи виконання покарань забезпечує засуджену особу бланком заяви про державну реєстрацію шлюбу встановленої форми. Після заповнення засудженим тієї частини заяви, яка стосується його, начальник установи виконання покарань звіряє вказані в заяві відомості з паспортом або паспортним документом, який міститься в особовій справі засудженого, засвідчує справжність його підпису відповідно до статті 78 Закону України "Про нотаріат" та направляє цю заяву особі, з якою засуджений бажає зареєструвати шлюб. Одночасно цій особі повідомляються найменування та адреса відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань, у якому може бути проведена державна реєстрація шлюбу.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, громадянин Російської Федерації, звернувся до Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про державну реєстрацію шлюбу із громадянкою України ОСОБА_2 подали, проте відповідач відмовив позивачу у державній реєстрації шлюбу з підстави відсутності відомостей про наявність у нього посвідки на постійне чи тимчасове проживання на території України.
Однак, судом враховано, що вироком від 14.05.2010 Апеляційного суду Дніпропетровської області у справі № 01-06-2010 г. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянина Російської Федерації, росіянина на підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів засуджено до довічного позбавлення волі та направлено для відбування покарання до державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)".
Як зазначалося судом, підп. 4 пункту 2 розділу ІІІ наказу № 52/5 передбачає можливість надання іноземцями та особами без громадянства для державної реєстрації шлюбу в Україні іншого документу, що підтверджує законність їх перебування на території України.
Відтак, матеріали справи свідчать про те, що позивач засуджений та відбуває покарання на території України, тобто вирок Апеляційного суду Дніпропетровської області від 14.05.2010 у справі № 01-06-2010 г. підтверджує законність перебування позивача на території України.
Отже, в ході розгляду адміністративної справи та дослідженні змісту листа Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 19.01.2018 судом не встановлено, а з боку суб'єкта владних повноважень не доведено законного законодавчого підґрунтя відмови у державній реєстрації враховуючи зміст ст. 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Частиною 2 статті 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI визначено, що орган державної реєстрації актів цивільного стану на прохання особи, якій відмовлено в державній реєстрації актів цивільного стану у зв'язку з наявністю однієї з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, повинен викласти причину такої відмови в письмовій формі.
Суд наголошує, що зміст листа Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 19.01.2018 не містить посилання на підстави відмови у державній реєстрації шлюбу, що передбачені ст. 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Частини 5 ст. 55 Конституції України про права і свободи людини і громадянина захищаються судом визначено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS № 005.
Відповідно до положень статті 8 Конвенції кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
За таких підстав, враховуючи обґрунтованість та законність позовних вимог щодо протиправності відмови Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області у державній реєстрації шлюбу між позивачем та громадянкою України ОСОБА_2, тому адміністративний позов у цій частині слід задовольнити.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, суд зазначає наступне.
Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.2 ст.2 КАС України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями, а тому позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати шлюб між позивачем та ОСОБА_2 задоволенню не підлягає.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки позивач на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, треті особи - ОСОБА_2, державна установа "Замкова виправна колонія (№ 58)" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Ізяславського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області у реєстрації шлюбу між громадянином Російської Федерації ОСОБА_1 та громадянкою України ОСОБА_2, викладену у листі від 31.01.2018 № 8-15.7.5.2-55.
В решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1).
Відповідач: Ізяславський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Миколи Микитенко, 16-А, м. Ізяслав, Хмельницька область, 30300, код ЄДРПОУ - 21323687).
Третя особа: ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1).
Третя особа: Державна установа "Замкова виправна колонія (№ 58)" (вул. Гагаріна, 2, м. Ізяслав, Хмельницька область, Україна, 30300, код ЄДРПОУ - 08564771).
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький