
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2018 р. Справа№805/3246/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 Фаята Касьяновича (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: м. Донецьк, пр-т. ПанфіловаАДРЕСА_1, фактично проживає за адресою: 85650, Донецька область, Мар’їнський район, с. Трудове, вул. Мічуринська, буд. 57) до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області, в якій просить суд:
- визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області протиправною, що полягає у невиплаті Бахтєєву Фаяту Касьяновичу у повному розмірі коштів, які є спадковим майном;
- зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області виплатити недоотриману пенсію померлої ОСОБА_1 за період з 01.08.2014 року по 31.07.2017 року;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на його користь суму сплаченого судового збору.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року відкрито провадження у справі № 805/3246/18-а та призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року суд замінив відповідача по справі управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області його правонаступником – Торецьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області (надалі – відповідач, управління, пенсійний орган).
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень частини третьої статті 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.
У позовній заяві позивач зазначив, що є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_1, яка складається з недоотриманої пенсії. Станом на 26.02.2018 року сума недоотриманої пенсії померлої за період з 25.02.2015 року по 31.07.2017 року становить 52 186,87 грн. Позивач також зазначив, що йому як спадкоємцю зазначені грошові кошти повинні бути виплачені на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом та після прийняття спадщини сума недоотриманої пенсії змінила свій правовий статус і є вже не пенсією, недоотриманою пенсіонером, а коштами, які увійшли до складу спадщини.
Відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача, просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.
Так, згідно наданого відзиву на позовну заяву, відповідач зазначив, що 13.12.2017 року до управління звернулася громадянка ОСОБА_2 щодо виплати допомоги на поховання за померлу 14.07.2017 року ОСОБА_1, яка за життя була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, 6.51.
Якщо померлий пенсіонер на час смерті не перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України на підконтрольній території, виплату допомоги на поховання та недоотриманої пенсії померлого здійснює управління Пенсійного фонду України на території, контрольованій українською владою, до якого звернулися особи, які мають право на отримання таких виплат відповідно до законодавства. Отже, оскільки громадянка ОСОБА_1 за життя на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Дзержинську не перебувала, тому на підставі заяви від 13.12.2017 року управлінням зроблено запит електронної пенсійної справи з УПФУ Куйбишевського району м. Донецька.
Згідно електронної пенсійної справи пенсія громадянці ОСОБА_1А була виплачена по 31.07.2014 року (включно).
У лютому 2018 року пенсійну справу громадянки ОСОБА_1 взято до обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Дзержинську та виплачено допомогу на поховання.
На запит Торецької державної нотаріальної контори № 179/02-14 від 22.02.2018 щодо суми недоотриманої пенсії громадянки ОСОБА_1 управлінням було надано відповідь (вих. № 1868 03 від 26.02.2018), що недоотримана сума пенсії на дату надання відповіді (тобто якби спадкоємці звернулись за пенсією 26.02.2018) за період з 25.02.2015 року по 31.07.217 року становить 52 186, 87 грн. Одночасно у відповіді було також зазначено, що розмір недоотриманої суми пенсії буде зменшено в залежності від дати звернення особи, яка має право на спадщину до управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську.
Окрім того, відповідач зазначив, що відповідно до п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1. заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку, як одержувач пенсії.
Таким чином, остаточно період та суму недоотриманої пенсії буде визначено у відповідності з ч. 1 ст.46 Закону України №1058 після звернення спадкоємців за недоотриманою пенсією з відповідною заявою до управління Пенсійного фонду України.
Відповідач також звернув увагу суду на той факт, що ані позивач ОСОБА_3, ані його уповноважена особа ОСОБА_2 не звертались до управління із заявою щодо виплати недоотриманого розміру пенсії за померлу громадянку ОСОБА_1
З огляду на зазначене, відповідач резюмував, що оскільки позивач ніколи не звертався до управління за отриманням недоотриманого розміру пенсії своєї матері ОСОБА_1, в управлінні відсутні будь-які зобов’язання перед позивачем, зокрема, щодо виплати грошових коштів, отже управління жодним чином не порушило його права.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Згідно свідоцтва про народження померла пенсіонер ОСОБА_1 є матір’ю позивача – ОСОБА_1 Фаята Касьяновича.
14 липня 2017 року ОСОБА_1 померла, про що було видано свідоцтво про смерть серії ІІ-НО № 013172 від 12 грудня 2017 року.
Свідоцтвом про право на спадщину за законом за спадковою справою 571/2017, зареєстровано в реєстрі за № 513 посвідчено, що позивач є спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_1, а саме: недоотриманої пенсії, яка зберігається в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області станом на 26.02.2018 року за період з 25.02.2015 року по 31.07.2017 року в сумі 52 186 (п’ятдесят дві тисячі сто вісімдесят шість) гривень 87 коп., яка належить спадкодавцю на підставі довідки, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області від 26.02.2018 року за № 1868/03.
Згідно витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 51365700 від 26.03.2018 року ОСОБА_1 Фаят Касьянович є спадкоємцем недоотриманої пенсії його померлої матері ОСОБА_1 у розмірі 52 186,87 грн.
Як встановлено судом, 13 грудня 2017 року до пенсійного органу звернулась представник позивача ОСОБА_2 із заявою про запит пенсійної справи ОСОБА_1 з управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька для виплати допомоги на поховання.
15 лютого 2018 року управлінням отримано електронну пенсійну справу померлого пенсіонера та розпорядженням № 390 від 15.02.2018 року ОСОБА_1 взято на облік відповідача.
Згідно відомостей з Центральною базою даних одержувачів пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 перебувала на обліку УПФУ в Кйбишевському районі м. Донецька, дата останнього нарахування – 04.10.2014 року.
22 лютого 2018 року на адресу управління надійшов лист Торецької державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Донецькій області щодо розміру недоотриманої пенсії, у відповідь на який управлінням було надано інформацію (лист від 26.02.2018 року вих. № 1868/03), що сума недоотриманої пенсії станом на 26.02.2018 року за період з 25.02.2015 року по 31.07.2017 року становить 52 186,87 грн.
Листом управління від 03.05.2018 року вих. № 3816/03 позивача поінформовано, що 13.12.2017 року його довірена особа ОСОБА_2 звернулась до управління щодо виплати допомоги на поховання померлої 14.07.2017 року ОСОБА_1, яка була зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_3.
Бахтесва Ф, А. як внутрішньо перемішена особа на обліку в нашому управлінні не перебувала, тому було зроблено запит електронної пенсійної справи, згідно якої пенсія була отримана по 31.07.2014 року.
Окрім того, у даному листі зазначено, що відповідно ч. 1 ст.46 Закону України від 09.07.2003 ХУ 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
На запит Торецької державної нотаріальної контори № 179/02-14 від22.02.2018 щодо суми недоотриманої пенсії ОСОБА_1 управлінням було надано відповідь (вих. .№ 1868/03 від 26.02.2018), що недоотримана сума пенсії на дату надання відповіді за період з 25.02.2015 року по 31.07.2017 року становить 52186,87 гри. Одночасно у відповіді було також зазначено, що розмір недоотриманої суми пенсії буде зменшено в залежності від дати звернення особи, яка має право на спадщину до управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську.
Так як до теперішнього часу за недоотриманою сумою пенсії він не звертався, управління зазначило, що вказати суму недоотриманої пенсії ОСОБА_1, яка входить до спадщини, немає можливості та поінформовано, що остаточно період та суму буде визначено у відповідності з ч. 1 ст.46 Закону №1058 після його звернення за пенсією.
Отже, спірним питанням у справі є встановлення правомірності дій відповідачів щодо невиплати недоотриманої суми пенсії та допомоги на поховання.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно преамбули Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі – Закон № 1058), цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Як передбачено положеннями статті 52 зазначеного Закону, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Згідно норм статті 53 Закону № 1058, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Суд зауважує, що зі змісту наданих відповідачем документів та заперечень не вбачається, що відповідачем заперечується право позивача на отримання пенсії померлого та допомоги на його поховання.
Відповідно до положень п. 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджено Постановою від 25.11.2005 року № 22-1 (надалі – Порядок № 22-1), заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
Зі змісту норм п. 5.1. Порядку № 22-1 вбачається, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання та довідку про смерть пенсіонера або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382). У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
З аналізу зазначених норм законодавства, суд доходить висновку, що заява про отримання допомоги на поховання та заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера повинна надаватися до органу, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер.
Проте, позивачем не надано суду доказів про звернення до відповідача із заявою про виплату недоотриманої пенсії, про що зазначено пенсійним органом у своєму відзиві на позовну заяву. Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що вимога позивача зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області виплатити недоотриману пенсію померлої ОСОБА_1 за період з 01.08.2014 року по 31.07.2017 року є передчасною.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Нормами статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначена норма розподіляє обов’язок надання доказів між особами, які беруть участь у справі, та передбачає активну роль суду у процесі доказування та спрямована на забезпечення повного з'ясування обставин у справі на основі поєднання принципів змагальності та офіційності.
Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Однак, презумпція винуватості не є абсолютною. Презумпція винуватості суб'єкта владних повноважень-відповідача означає припущення, що повідомлені позивачем обставини у справі про рішення, дії, бездіяльність відповідача і про порушення права, свободи чи інтересу відповідають дійсності, доки відповідач їх не спростує на основі доказів. Отож застосування принципу презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень не обумовлює його автоматично програшного становища у справі та не звільняє суд від обов'язку ухвалити справедливе і правосудне судове рішення.
За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, з урахуванням наданих судом висновків, суд не вбачає протиправності в діях відповідача, отже, вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до положень частини п’ятої статті 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 Фаята Касьяновича (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: м. Донецьк, пр-т. ПанфіловаАДРЕСА_1, фактично проживає за адресою: 85650, Донецька область, Мар’їнський район, с. Трудове, вул. Мічуринська, буд. 57) до Торецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного позовного провадження 18 липня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Толстолуцька М.М.