
10.3.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
19 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1365/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Сєвєродонецький склопластик» про стягнення адміністративно-господарський санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
21 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – позивач, ЛОВ ФСЗІ) до товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Сєвєродонецький склопластик» (далі – відповідач, ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік у сумі 231545,05 грн та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 17.04.2018 по 18.04.2018 у розмірі 258,82 грн, разом 231803,87 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 “Про реалізацію статей 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, відповідач надав Звіт про зайнятість та працевлаштування за 2017 рік за формою 10-ПІ.
02.03.2018 позивачем від державної служби зайнятості одержано відповідь на запит від 20.02.2018, з якої вбачається, що відповідач у 2017 році щомісяця подавав до служби зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, відмов підприємства у працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за направленням центру зайнятості не було, замовлень щодо професійного навчання або підготовки не надходило від роботодавця.
Позивач вважає, що відповідач здійснив не всі можливі заходи для працевлаштування інвалідів, оскільки для виконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю, роботодавець має брати активну участь у заходах, що проводить державна служба зайнятості для працевлаштування осіб з інвалідністю (обов’язкові заходи для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю наведені в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов’язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”).
Враховуючи інформацію за звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік за формою 10-ПІ, згідно з якою у 2017 році відповідач не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлений статтею 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (далі – Закон № 875), ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» нарахована адміністративно-господарська санкція у розмірі 231545,04 грн, яку відповідач згідно з частиною четвертою статті 20 Закону № 875 мав сплатити до 15 квітня 2018 року, про що був повідомлений позивачем листом від 15.02.2018 № 03-10/174. Оскільки адміністративно-господарські санкції у встановлений законом строк відповідачем не сплачені, позивач просить стягнути їх з відповідача разом із нарахованою пенею з 17.04.2018 в розмірі 258,82 грн.
На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 25.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання (арк.спр. 1-2).
Ухвалою суду від 02.07.2018 закрито підготовче провадження справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні (арк. спр. 113).
У судове засідання представник позивача не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі від 18.07.2018 вх. № 17118/2018 (арк. спр. 118).
Представник відповідача у судовому засідання не прибув, через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надав відзив на позовну заяву від 14.06.2018 вх. № 14060/2018 (арк.спр.50-55), у якому зазначив, що протягом 2017 року відповідач надавав інформацію Сєвєродонецькому міському центру зайнятості, про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування осіб з інвалідністю за формою 3-ПН, а позивачу – звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів. Крім того, протягом 2017 року відповідач брав участь у проведенні всіх «ярмарок вакансій» для вирішення питання працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями, які проводилися Сєвєродонецьким міським центром зайнятості та за участю управління праці та соціального захисту населення. Також відповідач самостійно намагався здійснити працевлаштування осіб з інвалідністю шляхом розміщення оголошень через засоби масової інформації, інтернет та дошки оголошень. Відповідно до таких дій було працевлаштовано двох осіб з інвалідністю. Також відповідач здійснив підбір робочого місця працівникам на підприємстві, де настала інвалідність, а саме - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 Щодо виконання нормативу робочих місць відповідачем надано позивачу звіт за 2017 рік про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 10-ПІ.
На підставі викладеного, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
19.07.2018 від представника відповідача надійшло клопотання вх. № 17192/2018 про розгляд справи у порядку письмового провадження (арк. спр. 119).
Згідно із частиною дев’ятою статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Сєвєродонецький склопластик» зареєстровано як юридична особа 09.01.2009, № запису 13831020000002611, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 25.05.2018 за № 10040017618 (арк.спр. 24-27).
Відповідно до Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» зареєстровано у ЛОВ ФСЗІ 29.09.2011 за № 44/129/514, що підтверджено довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 29.09.2011 № 1053 (арк.спр. 13).
На виконання вимог Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» надано до ЛОВ ФСЗІ звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік, у якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) становить 333 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) – 10; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (осіб) – 13; фонд оплати праці штатних працівників (тис. грн) – 25701,50; середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн) – 77181,68; сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн) – 231545,04 грн (арк.спр. 14).
15.02.2018 за вих. № 03-10/174 позивачем на адресу директора ТОВ «НВО Сєвєродонецький склопластик» направлено лист з проханням своєчасно здійснити сплату адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2017 році до 15 квітня 2018 року, не допускаючи нарахування пені за звернення до суду за примусовим стягненням боргу (арк.спр. 15), який отримано відповідачем 21.02.2018 (арк.спр. 15,16).
20.02.2018 позивач направив на адресу Сєвєродонецького міського центру зайнятості населення запит № 04-02/190, чи надавалися ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» до Сєвєродонецького міського центру зайнятості відомості про вільні робочі місця (вакансії), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також про випадки відмови роботодавцем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які направлялися центром зайнятості, протягом 2017 року; чи здійснювалося ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» замовлення до Сєвєродонецького міського центру зайнятості на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю (арк.спр. 17).
02.03.2018 ЛОВ ФСЗІ отримано відповідь Сєвєродонецького міського центру зайнятості від 27.02.2018 № 13/04-534 з інформацією про надання протягом 2017 року звітності за формою 3-ПН, з зазначенням того, що випадків відмови роботодавцем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю не було (арк.спр. 19).
За несвоєчасну сплату ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік ЛОВ ФСЗІ нараховано підприємству пеню в сумі 258,82 грн, про що зазначено у розрахунку суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів (арк.спр. 20).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 7 Закону № 875 законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.
Згідно із частиною першою статті 18 Закону № 875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про
виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з
урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 18 Закону № 875).
Статтею 18-1 Закону № 875 визначено, що особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна.
Рішення про визнання особи з інвалідністю безробітною і взяття її на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання особи з інвалідністю на підставі поданих нею рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.
Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог статті 19 Закону № 875:
- для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця(частина перша);
- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (частина друга);
- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону(частина третя).
Аналіз зазначених положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають у:
а) виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць;
б) створенні для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
в) забезпеченні інших соціально-економічних гарантії, передбачених чинним законодавством;
г) наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів;
д) звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, судом встановлено, що обов’язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Такий обов’язок покладений на державну службу зайнятості.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України у постановах від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства “Продекспорт” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та від 26 червня 2012 року у справі № 21-105а12 за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Одеської залізниці про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Згідно з частиною першою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного
або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875).
Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ТОВ «НВО Сєвєродонецький склопластик» своєчасно подало до ЛОВ ФСЗІ звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік (арк.спр. 14).
Водночас, у відповідності із Порядком подання форми звітності № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)”, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520 (в редакції, яка діяла протягом 2017 року), ТОВ «НВО Сєвєродонецький склопластик» протягом 2017 року подавало до Сєвєродонецького міського центру зайнятості звітність форми № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)” від 27.01.2017 про наявність 4-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 34), від 27.02.2017 про наявність 4-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 35), від 27.02.2018 про наявність 2-х вакансій кухара, 1-ї вакансії кухонного працівника, 1-єї вакансії кондитера для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк. спр. 36), від 27.03.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 37), від 28.04.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 38), від 30.05.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 39), від 29.06.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 40), від 28.07.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 41), від 28.08.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 42), від 28.09.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 43), від 27.10.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 44), від 28.11.2017 про наявність 3-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 45), від 28.12.2017 про наявність 2-х вакансій прибиральника територій, 1-ї вакансії менеджера зі збуту, 1-єї вакансії інженера-програміста для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 35, 56-81).
Зазначені обставини підтверджуються також листом Сєвєродонецького міського центру зайнятості від 05.06.2018 № 13/06-1698, направленим на виконання вимог ухвали суду від 25.05.2018, і в якому також повідомлено, що від ЛОВ ФСЗІ протягом 2017 року до Сєвєродонецького МЦЗ не надходило інформації про невиконання ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» нормативу щодо працевлаштування інвалідів у 2017 році. З метою укомплектування вакансій для осіб з інвалідністю центром зайнятості постійно проводиться інформаційно – роз’яснювальна робота серед роботодавців. Інформування про професійний склад осіб з інвалідністю відбувається щомісячно під час надання звітів про потребу в працівниках підприємствам, які мають вакансії для осіб з інвалідністю. Протягом 2017 року Сєвєродонецьким міським центром зайнятості були проведені семінари на тему «Шляхи співпраці у сприянні працевлаштуванню соціально незахищених категорій громадян». В ході заходу підприємство ознайомлено професійно-кваліфікаційним складом безробітних осіб з інвалідністю, правові аспекти працевлаштування ВПО, у тому числі осіб з особливими потребами, надана інформація про надання дотацій за рахунок коштів ФСЗІ на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у ДСЗ. 03.03.2017, 05.05.2017, 08.09.2017, 01.12.2017 для вирішення питань працевлаштування осіб з інвалідністю підприємство брало участь у проведенні «Ярмарок вакансій для осіб з інвалідністю» (арк.спр. 33).
Протягом 2017 року на підприємстві було працевлаштовано 2-х осіб з інвалідністю, а саме: ОСОБА_3 (інваліда 3-ї групи) на посаду повара, та ОСОБА_4 (інваліда 3-ї групи) на посаду столяра 3-го розряду (арк. спр. 82-86).
Також протягом 2017 року відповідач здійснив підбір робочого місця працівникам на підприємстві, де настала інвалідність, а саме: ОСОБА_1, інвалід 3-ї групи, прийнята на роботу до ТОВ «НВО Сєвєродонецький склоспластик» на посаду оператора установок виготовлення склопластикових конструкцій відділення по виробництву склопластиків на основі скловолокна та рідких смол четвертого розряду, переведена на посаду розподільник робіт (арк. спр. 88,89); ОСОБА_2, інвалід 2-ї групи, прийнятий на роботу до ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» на посаду начальника караулу, переведений старшим інспектором (арк. спр. 90,91).
Таким чином для виконання нормативу робочих місць відповідач брав активну участь у заходах, що проводить державна служба зайнятості для працевлаштування осіб з інвалідністю, а саме:
- забезпечував для осіб з інвалідністю робочі місця з відповідною оплатою праці з урахуванням професійно-кваліфікаційного складу безробітних, зареєстрованих в державній службі зайнятості;
- здійснював підбір робочого місця працівникам на підприємстві, де настала інвалідність;
- приймав на роботу осіб з інвалідністю, які безпосередньо зверталися до підприємства за працевлаштуванням;
- пристосовував робочі місця для інвалідів з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальної програми реабілітації інваліда;
- брав участь у заходах, що організовують центри зайнятості для роботодавців з метою підбору кандидатів на роботу: ярмарках вакансій, презентації професій, зустрічах, з метою вирішення потреб та обговорення перспектив.
Вищезазначене свідчить, що відповідачем вживалися залежні від нього заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади у підприємстві. Фактів відмови у працевлаштуванні інвалідів при розгляді справи судом не встановлено.
Твердження представника позивача про невжиття відповідачем протягом 2017 року всіх обов’язкових заходів для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, наведених в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов’язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”, суд при вирішенні адміністративної справи не враховує, оскільки відповідальність, визначена статтею 20 Закону № 875, настає для роботодавців за не створення у необхідній кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не за невжиття заходів по пошуку інвалідів для працевлаштування, про які йдеться у зазначеному листі.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв’язку зі скоєнням правопорушення.
Згідно із статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов’язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.
Зважаючи на вжиття ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, суд вважає, що позивач намагається покласти на відповідача відповідальність у вигляді фінансових санкцій та пені за відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись, що є неприпустимим.
Щодо посилань позивача на формальність підходу ТОВ «НВО «Сєвєродонецький склопластик» до виконання обов’язку щодо працевлаштування осіб з інвалідністю через створення вакансій некваліфікованих професій, суд зауважує, що Закон № 875 не містить вимог щодо обов’язку створення роботодавцем робочих місць з конкретно визначеними кваліфікаційними характеристиками.
З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити повністю.
Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання «Сєвєродонецький склопластик» про стягнення адміністративно-господарський санкцій та пені відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя ОСОБА_5