Рішення № 75378953, 18.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
813/2667/18
Номер документу
75378953
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №813/2667/18

18 липня 2018 року

зал судових засідань № 9

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 (місце проживання: 79000, м.Львів, вул.Шевченка, 134А/344) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку раніш призначеної позивачу пенсії від 20.08.2009;

- зобов’язати відповідача здійснити перерахунок раніш призначеної позивачу пенсії від 20.08.2009, виходячи із розміру 52% від всієї суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, який має бути обчислений відповідно до архівної довідки №С-1064/1394 від 12.06.2018 Територіального архівного відділу Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України відомостей особового рахунку на виплату грошового забезпечення у ВЧ А4514 з всього грошового забезпечення позивача за останні 24 місяці перед звільненням з серпня 2007року по липень 2009року, до якого включити щомісячну грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, провести виплату позивачу вказаного перерахунку за 12 місяців з дня звернення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку, тобто з 10.05.2017.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно не включило до суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування їй пенсії, виплачені за період 24 місяці до дати звільнення зі служби суми щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію на одноразову грошову допомогу при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне, що мали бути також враховані до розміру грошового забезпечення.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення.

Заслухавши вступне слово представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з таких підстав.

Суд встановив, що на підставі наказу командувача військ Західного оперативного командування від 12.05.2009 №18-к ОСОБА_2 була звільнена з військової служби Збройних сил України в запас на підставі п.б, ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (за станом здоров’я ) та наказом командира військової частини А4514 (по строковій службі) №144 від 31.07.2009 ОСОБА_2 виключено зі списків особового складу військової частини у зв’язку з звільненням в запас.

Згідно з протоколом за пенсійною справою №1301003853 від 20.08.2009 ГУПФ України у Львівській області проведено розрахунок, яким встановлено вислугу років 27 (календарних 16) та розмір 52% грошового забезпечення при призначенні та нарахуванні ОСОБА_2 пенсії від всього грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед звільненням з військової служби на пенсію.

Головним УПФ України у Львівській області ОСОБА_2 було призначено пенсію з 20.08.2009, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 52% сум грошового забезпечення.

При призначені пенсії відповідач виходив з довідки-розрахунку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №115 від 05.08.2009, виданої фінансовим відділом ВЧ А4514 за 24 місяці перед звільненням з серпня 2007року по липень 2009року.

Не погодившись з розміром додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі за 24 останні місяці служби перед звільнення, позивач звернулася до ГУПФ України у Львівській області – для отримання документів, що слугували підставою щодо нарахування, призначення і виплати йому пенсії.

04.04.2018 ГУПФ України у Львівській області на адресу позивача було скеровано відповідні документи.

10.05.2018 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, при цьому надала, а саме:

- копію розрахункової книжки серії ББ №004758, копію витягу з наказу командира ВЧА4514 від 31.07.2017;

-копію довідки розрахунок ВЧА4514 про додаткові види грошового забезпечення №115 від 05.08.2009;

-копію протоколу за пенсійною справою №1301003853 від 20.03.2009, про встановлення ГУПФ України у Львівській області розрахунку і розміру пенсії з 20.08.2009 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 52% сум грошового забезпечення;

-довідку Територіального архівного відділу Галузевого Державного архіву МО України від 04.05.2018 щодо нарахованих і отриманих нею протягом 24 місяців грошового забезпечення перед звільненням на загальну суму 42486,02 грн., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Листом від 05.06.2018 за вих. №2392/С-20/07.05-06 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що оскільки документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів, а тому підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.

Суд при вирішенні спору по суті виходив з такого.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 3 цієї ж статті Закону передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до01.01.2011 - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (надалі - Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (надалі - Закон №2011-ХІІ).

Військовослужбовцям у зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною 1 ст.9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до Постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов’язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст. 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом МО від 11.06.2008 №206.

Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (п.п. 3 п.5 Постанови №1294, п.п. 30.3 п. 30 Розділу ХХХ Інструкції).

Зазначеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (п.п.3 п. 5 Постанови №1294, п.п. 33.1, 33.3 п.33 Розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст.1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Суд зазначає, що предметом спору, що розглядається є здійснення перерахунку пенсії у зв’язку із її неправильним нарахуванням, а саме із неврахуванням грошового забезпечення ОСОБА_2 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Як видно з матеріалів справи, при призначенні пенсії відповідач врахував зазначену інформацію про додаткові види грошового забезпечення, отримані позивачкою лише за останні 18 місяців перед звільненням. Зазначене суперечить п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», відповідно до якої пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Сплата страхових внесків із зазначених видів грошового забезпечення та отриманих позивачкою підтверджується долученою до матеріалів справи довідкою про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії та архівною довідкою галузевого державного архіву Міністерства оборони України.

За таких обставин, дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням сум щомісячної грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, є неправомірною.

При прийнятті рішення щодо часу, з якого проводиться перерахунок пенсії ОСОБА_2, суд ураховує ч.2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до якої якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не доведено правомірності своїх дій щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії.

Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позовом ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 704,80грн. підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку раніш призначеної ОСОБА_2 пенсії від 20.08.2009.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії від 20.08.2009, виходячи із розміру 52% від всієї суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, який має бути обчислений відповідно до архівної довідки №С-1064/1394 від 12.06.2018 Територіального архівного відділу Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України відомостей особового рахунку на виплату грошового забезпечення у ВЧ А4514 з всього грошового забезпечення позивача за останні 24 місяці перед звільненням з серпня 2007року по липень 2009року, до якого включити щомісячну грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, провести виплату позивачу вказаного перерахунку за 12 місяців з дня звернення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку, тобто з 10.05.2017.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (місце проживання: 79000, м.Львів, вул.Шевченка, 134А/344, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704(сімсот чотири) грн. 80коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 19.07.2018.

Суддя Лунь З.І.