
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/3032/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання нарахувати та провести виплату пенсії в повному обсязі,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та проводити виплату йому пенсії з 01 січня 2018 року в повному обсязі, без обмежень максимальним розміром, з урахуванням основного розміру пенсії 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, як було призначено йому при звільнені в запас в 2010 році.
В обґрунтування позову зазначає, що зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках є протиправним так як закон зворотної сили не має.
Ухвалою від 26.06.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
16.07.2018 відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 21-23), в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що позивачу проведено перерахунок пенсії у чіткій відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 на підставі довідки наданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України; перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу є пенсіонером органів внутрішніх справ, з 21.09.2010 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розмірі 90% грошового забезпечення.
Внаслідок зміни грошового забезпечення відповідних категорій осіб відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, № Х368829 від 27.03.2018, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом (а.с.24), позивачу проведено перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2018.
З довідки заступника начальника управління - начальник відділу з питань призначення пенсій військовослужбовцям та членів їх сімей від 11.05.2018 № 2050 (а.с. 14), позивач дізнався, що його основний розмір пенсії становить 70 % грошового забезпечення.
Не погоджуючись зі зменшенням відсоткового розміру грошового забезпечення позивач звернувся до органів пенсійного фонду з заявою від 15.05.2018 про усунення порушень законодавства України при здійснені йому перерахунку пенсії та просив пояснити безпідставного зменшення основного розміру пенсії (а.с. 15).
Листом ГУ ПФУ в Житомирській області від 29.05.2018 № Ж-2664 (а.с. 16) позивача було повідомлено, що перерахунок пенсії проведено з 01.01.2018 за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Наведені обставини свідчать, що відповідачем при проведенні даного перерахунку було зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% на 70% грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Позивачу з 01.12.2004 відповідачем була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 85 % грошового забезпечення.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.01.2016.
Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії за рішенням суду відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.
Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.03.2018 у справі №564/2288/16-а (№К/9901/23573/18).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018, відповідачем протиправно зменшено ОСОБА_1 основний розмір пенсії за вислугу років з 90% на 70% розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, № Х368829 від 27.03.2018, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, а тому вимога щодо зобов'язання відповідача перерахувати та проводити виплату пенсії з 01.01.2018 у розмірі 90% грошового забезпечення підлягає задоволенню.
Щодо вимоги нараховувати та проводити таку виплату без обмежень максимальним розміром, з урахуванням основного розміру пенсії 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, як було призначено йому при звільнені в запас в 2010 році, то вона задоволенню не підлягає, оскільки:
- доказів того, що внаслідок перерахунку розмір пенсії буде обмежений, позивачем не надано;
- її задоволення погіршить становище позивача, тому що перерахунок пенсії з 01.01.2018 проводиться у відповідності до постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, № Х368829 від 27.03.2018, виданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, в якій зазначений розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 більший, ніж той розмір грошового забезпечення, що він отримував при звільнені в запас в 2010 році.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10000, номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341), задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк