
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2427/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, третя особа: Овруцька ОСОБА_2 у Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, третя особа: Овруцька ОСОБА_2 у Житомирській області в якому просить:
- визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, які призвели до повернення без виконання Розрахунку Овруцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 15.10.2014р. №4677/10-05 видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.01.2014 по 30.06.2014 року, проведеного згідно постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.10.2014 року у справі №286/4405/14-а та Реєстру отримувачів до розрахунку видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, по Овруцькій ОДПІ за період з 01.01.2014 по 30.06.2014 року, Розрахунку Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 16.03.2015р. №1323/06-16-05-10 видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.07.2014 по 02.08.2014 року, проведеного згідно постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.03.2015 року у справі №286/534/15-а та Реєстру отримувачів до розрахунку видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, по Овруцькій ОДПІ за період з 01.07.2014 по 02.08.2014 року;
- зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації перевірити, зареєструвати, облікувати Розрахунок Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 15.10.2014р. №4677/10-05 видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.01.2014 по 30.06.2014 року, проведений згідно постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.10.2014 року у справі №286/4405/14-а та Реєстр отримувачів до розрахунку видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, по Овруцькій ОДПІ за період з 01.01.2014 по 30.06.2014 року, Розрахунок Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 16.03.2015р. №1323/06-16-05-10 видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.07.2014 по 02.08.2014 року, проведений згідно постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.03.2015 року у справі №286/534/15-а та Реєстр отримувачів до розрахунку видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, по Овруцькій ОДПІ за період з 01.07.2014 по 02.08.2014 року та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків, вказаних у Розрахунках;
- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити мені нараховану Овруцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, пропорційно відпрацьованого часу, розрахунки якої проведено податковою інспекцією на виконання постанов Овруцького районного суду Житомирської області від 02.10.2014 року у справі №286/4405/14-а та від 02.03.2015року у справі №286/534/15-а.
Позивач в позовні заяві зазначив про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином. Причини неявки суду не повідомив. Відзив на позов не надіслав.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 02 жовтня 2014 року у справі №286/4405/14-а зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства ОСОБА_1 у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно. Зобов'язано Овруцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, пропорційно відпрацьованого часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 02 березня 2015 року у справі 286/534/15-а зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести за період з 1 липня 2014 року по 2 серпня 2014 року донарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства ОСОБА_1 у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно. Зобов'язано Овруцьке об'єднання державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 1 липня 2014 року по 2 серпня 2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, пропорційно відпрацьованого часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
На виконання вказаних постанов Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області подала документи відповідачу.
Листи управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації №07-04/7899 від 21.10.2014 та №07-04/2835 від 24.03.2015 свідчать про те, що відповідачем було повернуто без виконання розрахункові документи на виплату, передбачену ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку із прийняттям ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 -2015роки» та тим, що дані постанови не містять вимог до управління праці щодо прийняття даного розрахунку. (а.с.16 зворотній бік, а.с.19 зворотній бік)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із положеннями частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення мають право на доплату в розмірі двох мінімальних заробітних плат (абзац 2 частини 1 статті 39).
Закон України «Про оплату праці» визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, відповідно до статей 1, 2, 4, 21, 22 якого заробітна плата є гарантованою винагородою працівнику за роботу, яку роботодавець виплачує на підставі трудового договору і джерелом оплати якої є дохід та інші кошти підприємства або бюджетні кошти, виділені на ці цілі. У той же час передбачені статтею 39 Закону України № 796-ХІІ доплати до структури заробітної плати не входять, а відповідно до Закону України «Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення» від 10 лютого 2000 року № 1445-III (далі - Закон № 1445-III) фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, визначених законодавством.
Порядок використання коштів Фонду визначається постановою КМ України № 936, відповідно до пункту 5 якої, соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 6-13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та фізичними особами - підприємцями (далі - підприємства) відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Відповідно до пункту 4 постанови КМ України № 936 нарахування й виплата доплат особам, які працюють у зоні відчуження, відповідно до статті 39 Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 р. N 831"Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад.
Пунктом 6 постанови КМ України № 936 встановлено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів та кількості громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення (за наявності), місця проживання (перебування), ідентифікаційного номера.
В свою чергу, за приписами абзаців 4 і 6 цього пункту до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку.
Таким чином, виходячи зі змісту вищезазначених положень Порядку, розпорядниками бюджетних коштів, в межах відповідних програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є відповідні управління праці та соціального захисту населення, які перевіряють надані підприємствами розрахунки та подають органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, а тому відповідач неправомірно не прийняв від Овруцької ДПІ розрахунки щодо належної до виплати позивачу доплати, передбаченої статтею 39 Закону № 796-ХІІ та безпідставно відмовився вчинити дії, спрямовані на її виплату.
Враховуючи, що відповідачем відзив на позов не подано, то суд вважає за необхідне відмітити, що відповідно до ч.4 ст.159 КАС України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, а тому позов підлягає задоволенню.
Щодо вимоги встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відтак, застосування заходів судового контролю є правом суду, а не його обов'язком, який останній використовує у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, буде ухилятись від виконання судового рішення. У той же час, з наявних у матеріалах справи доказів, не вбачається факту можливого ухилення відповідача від виконання судового рішення, а тому суд відмовляє у задоволенні вимоги про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Питання щодо розподілу судових витрат не вирішувалося, у зв'язку з відсутністю таких.
Керуючись статтями 77, 139, 194, 205, 242-246, 250, 255, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо повернення без виконання розрахунків Овруцької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації перевірити, зареєструвати, облікувати розрахунок Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області проведений згідно постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.10.2014 року у справі №286/4405/14-а та постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.03.2015 року у справі №286/534/15-а, та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення видатків.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 нараховану Овруцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області доплату до заробітної плати, громадянам які працюють на територіях радіоактивного забруднення, розрахунок якої проведено податковою інспекцією на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.10.2014 року у справі №286/4405/14-а та постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 02.03.2015 року у справі №286/534/15-а.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя В.А. Липа