Рішення № 75378365, 18.07.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
286/513/18
Номер документу
75378365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 року м. Житомир справа № 286/513/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити пенсію,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у відповідності до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов’язати Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він в період з 27.09.1986 по 18.02.1998 був зареєстрований та постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що підтверджено довідкою Овруцької міської ради від 02.01.2018 № 5. Тому, на думку позивача, він має право на зниження пенсійного віку відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У зв’язку з цим позивач звернувся до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного на 6 років відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило йому в призначенні пенсії. Причиною відмови стала суперечність між зазначеною в довідці Овруцької міської ради № 5 від 02.01.2018 інформацією про періоди проживання ОСОБА_1 в селі Шоломки, Овруцького району, Житомирської області, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення та записами про періоди роботи ОСОБА_1 в Речицькій нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння та в Білоруській нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння в Західному Сибіру, які містяться в трудовій книжці. Тому Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України прийшло до висновку, про відсутність у ОСОБА_1 права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Вважаючи відмову Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 13 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

10 травня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник позивача зазначає, що відповідно до частини 2 статті 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають особи, що прожили або відпрацювали у цій зоні не менше трьох років та додатково 1 рік за кожні 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. В довідці № 5 від 02.01.2018 року, виданій Овруцькою міською радою зазначено, що позивач проживав в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 27.09.1986 по 18.02.1998 (с. Шоломки Овруцького району, Житомирської області згідно Постанови Кабінету Міністрів від 23.07.1991 року № 106 відноситься до гарантованого добровільного відселення), але згідно записів в трудовій книжці позивач в період з 28.07.1986 по 07.08.1989 працював в Речицькій нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння, а з 07.09.1989 по 04.11.1993 позивач працював в Білоруській нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння в Західному Сибіру. Враховуючи викладене та керуючись Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідача вважає, що ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, а тому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.(а.с.64)

Розглянувши матеріали адміністративної справи та наданий відповідачем відзив на позовну заяву, суд прийшов до висновку про необхідність розгляду справи у судовому засіданні, а тому ухвалою від 29 травня 2018 року призначив адміністративну справу №286/513/18 до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 25 червня 2018 року о 14:00 та зобов’язав Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати в судове засідання належним чином завірену копію довідки Овруцької міської ради № 5 від 02.01.2018.

25 червня 2018 року представник позивача надіслав на електронну адресу суду клопотання, в якому просив розглядати справу без участі позивача та його представника.(а.с.73-74)

Натомість відповідач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду справи, в судове засідання не з’явився, вимоги ухвали від 29.05.2018 в частині надання належним чином завіреної копії довідки Овруцької міської ради № 5 від 02.01.2018 не виконав. У зв’язку з зазначеним, судове засідання по справі було перенесено на 12:00 18 липня 2018 року.

09 липня 2018 року Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало до суду копію довідки Овруцької міської ради № 5 від 02.01.2018.

В судове засідання, призначене на 18 липня 2018 року, сторони не з’явились, а тому суд, керуючись ч. 9 ст. 205 КАС України прийшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, з урахуванням такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії Б №315829 с, виданим Житомирською райдержадміністрацією 28.03.1997 (а.с.44).

В січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про що позивача було повідомлено листом від 12.01.2018 № 196/03 (а.с.11).

Підставою для відмови стало те, що згідно з довідкою Овруцької міської ради № 5 від 02.01.2018 в період з 27.09.1986 по 18.02.1998 ОСОБА_1 проживав в ІНФОРМАЦІЯ_3, яке згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 № 106 відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, однак згідно записів у трудовій книжці ОСОБА_1, він в період з 28.07.1986 по 07.08.1989 працював в Речицькій нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння, а з 07.09.1989 по 04.11.1993 в Білоруській нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння в Західному Сибіру. (а.с.11)

Вирішуючи публічно-правовий спір та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 49 Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Зокрема, ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно з абзацом 5 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у такому порядку: 3 роки (початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період) та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п.2.1 Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

До заяви про призначення пенсії позивач додав довідку виконавчого комітету Овруцької міської ради від 02.01.2018 № 5 про періоди проживання на радіоактивно забрудненій території та посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії Б №315829 від 28.03.1997. (а.с.44, 87)

Згідно зі ст. 65 Закону №796-ХІІ документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Таким чином, наявність у позивача посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) надає ОСОБА_1 право користуватися пільгами, визначеними Законом №796-ХІІ, в тому числі, правом на зниження пенсійного віку при призначенні пенсії за віком.

Згідно з довідкою виконавчого комітету Овруцької міської ради від 02.01.2018 № 5 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, з 27.09.1986 по 18.02.1998 був зареєстрований і постійно проживав в ІНФОРМАЦІЯ_5, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, згідно постанови КМУ №106 від 23.07.1991 року. Підстава видачі довідки: погосподарська книга № 1 за 1986-1990 рр., особовий рахунок № 71, погосподарська книга № 2 за 1991-1995 рр., особовий рахунок № 237, погосподарська книга № 3 за 1986-1990 рр., особовий рахунок № 247.(а.с.87)

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23.07.1991 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" , село Шоломки Овруцького району Житомирської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Посилання відповідача на факт роботи позивача в період з 28.07.1986 по 07.08.1989 в Речицькій нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння та в період з 07.09.1989 по 04.11.1993 в Білоруській нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння в Західному Сибіру, як на підтвердження фактичного не проживання позивача в селі Шоломки Овруцького району Житомирської області у вказаний період, суд оцінює критично та відхиляє з наступних підстав.

Так, з наявної у матеріалах справи копії трудової книжки позивача дійсно вбачається, що в період з 28.07.1986 по 07.08.1989 ОСОБА_1 працював в Речицькій нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння, а в період з 07.09.1989 по 04.11.1993 в Білоруській нафторозвідувальній експедиції глибокого буріння в Західному Сибіру.(а.с.49-50)

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Кодексу законів про працю трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Проте, трудова книжка не відноситься до документів, які підтверджують період проживання потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи в зоні гарантованого добровільного відселення.

Окрім цього, надання інших документів, які б підтверджували період проживання особи в зоні гарантованого добровільного відселення, окрім як довідки органу місцевого самоврядування, законодавством не передбачено.

За таких обставин суд вважає, суд вважає, що дані трудової книжки не можуть спростувати факту постійного проживання позивача у зоні гарантованого добровільного відселення, що підтверджено довідкою виконавчого комітету Овруцької міської ради від 02.01.2018 № 5 та посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серія Б № 315829 від 28.03.1997.

Крім того, довідка виконавчого комітету Овруцької міської ради від 02.01.2018 № 5 про період проживання позивача в селі Шоломки Овруцького району Житомирської області не скасована та не визнана судом такою, що не відповідає первинним документам чи фактичним обставинам. Відповідальність за достовірність таких довідок несе орган, який видав такі довідки, недостовірність цих довідок повинна бути доведена відповідачем, а не навпаки.

Інших доказів, які б підтверджували недостовірність вищевказаних довідок, відповідачем не надано, відсутні будь-які судові рішення про їх скасування, визнання недійсними або ж визнання дій міської ради, що полягають у видачі цієї довідки неправомірними, а тому зазначена довідка відповідає викладеним у ній відомостям.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що станом на 01.01.1993 позивач проживав у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років. Як наслідок, відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ, позивач має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років (за проживання в зоні понад 11 років).

Позивач станом на 01.01.2018 досягнув віку повних 54 років, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією паспорта громадянина України. (а.с. 45-46)

Відтак, на дату звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії позивач мав право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 6 років.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до абзацу 5 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, внаслідок чого порушив гарантоване державою право позивача на пенсійне забезпечення.

Одночасно суд зазначає, що відповідно до статті 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Відтак, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов’язання Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, постійно проживала у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 прожила в цій зоні не менше трьох років.

На підставі вищезазначеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ШвецьяСтепана Михайловича підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З наявної в матеріалах справи квитанції № 2 від 21.02.2018 вбачається, що позивачем при зверненні з даним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст. 139 КАС України суд приходить до висновку, що сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 77, 90, 139, 242-247, 255, 257, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.

Визнати протиправними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гетьмана Виговського, 12, м. Овруч, Житомирська область, 11100; код ЄДРПОУ 40380946) щодо відмови ОСОБА_1 (с.Мала Хайча, Овруцький район, Житомирська область, 11150; РНОКПП НОМЕР_1) в призначенні пенсії за віком відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов’язати Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гетьмана Виговського, 12, м. Овруч, Житомирська область, 11100; код ЄДРПОУ 40380946) призначити ОСОБА_1 (с.Мала Хайча, Овруцький район, Житомирська область, 11150; РНОКПП НОМЕР_1) пенсію відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з моменту звернення ОСОБА_1 до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з відповідною заявою про призначення пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (с.Мала Хайча, Овруцький район, Житомирська область, 11150; РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Гетьмана Виговського, 12, м. Овруч, Житомирська область, 11100; код ЄДРПОУ 40380946) документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя І.Е.Черняхович